Рішення від 30.10.2012 по справі 5011-18/12551-2012

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 5011-18/12551-2012 30.10.12

За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕССЕ-Сервіс»;

до Державного підприємства «Антонов»в особі філії «Серійний завод «Антонов»;

про визнання недійсним повідомлень та зобов'язання вчинити дії.

Суддя Мандриченко О.В.

Представники:

Від позивача: Лабунський В. В., представник, довіреність №б/н від 02.10.2012 р.;

Від відповідача: Рибка В. В., представник, довіреність №123/2447 від 27.02.2012 р.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 14.09.2012 р. порушено провадження у справі №5011-18/12551-2012; розгляд справи призначено на 02.10.2012 р.

В судовому засіданні 02.10.2012 року було оголошено перерву до 30.10.2012 року.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Позивач у поданій до господарського суду позовній заяві просить визнати недійсним повідомлення учасникам про результати процедури закупівлі №057-726/12 від 22.08.2012 року, визнати недійсним повідомлення про відхилення пропозиції конкурсних торгів на закупівлю інструментів ручних відповідно до оголошення №238153 «Вісника державних закупівель»№79 (681) від 02.07.2012 року; зобов'язати акцептувати ДП «Антонов»в особі філії «Серійний завод «Антонов»конкурсну пропозицію Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕССЕ-Сервіс»за лотом №2 як найбільш економічно вигідну, а також стягнути з відповідача 1 073,00 грн. витрат по сплаті судового збору з мотивів, вказаних у позовній заяві.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити у повному обсязі.

Відповідач Державне підприємство «Антонов» в особі філії «Серійний завод «Антонов»у своєму відзиві на позовну заяву просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог у зв'язку з тим, що, відповідно до частини 2 статті 5 Господарського процесуального кодексу України, при вирішенні питань, які регулюють конкретний вид господарських відносин, застосовується порядок досудового врегулювання спорів, встановлений законодавством, однак позивач не дотримався встановленого досудового порядку та звернувся безпосередньо до суду.

Розглянувши документи і матеріали, додані до позовної заяви, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі обставини справи, оцінивши докази, які мають значення для вирішення спору, господарський суд

ВСТАНОВИВ:

Протоколом засідання комітету конкурсних торгів філії ДП «Антонов»«Серійний завод «Антонов»№270 від 22.06.2012 року затверджено документацію конкурсних торгів для процедри закупівлі -відкриті торги. Інструменти ручні (молотки клепальні, шліфувальні машини, шуруповерти, пневмосвердильні машини, машини свердлильні). Код за ДК 016-97 -29.40.5.

В офіційному державному друкованому виданні з питань державних закупівель було оприлюднене оголошення №238153 ВДЗ №79 (681) від 02.07.2012 року про проведення процедури закупівлі -відкриті торги замовником філією ДП «Антонов»«Серійний завод «Антонов» за найменуванням «інструменти ручні»(код за ДК 016-97 -29.40.5) з датою та часом розкриття 02.08.2012 року о 10 годині 00 хвилин за київським часом.

Державна закупівля -придбання замовником товарів, робіт і послуг за державні кошти у порядку, встановленому цим законом (п.п. 3 частини 1 статті 1 Закону України «Про здійснення державних закупівель»).

Згідно зі статтею 10 Закону України «Про здійснення державних закупівель», замовник для оприлюднення на веб-порталі Уповноваженого органу (що здійснюється безоплатно) у порядку, встановленому цим Законом, надає таку інформацію про закупівлю:

оголошення про проведення процедури закупівлі - після публікації в державному офіційному друкованому виданні з питань державних закупівель, але не пізніш як за 30 днів до дня розкриття пропозицій конкурсних торгів або кваліфікаційних пропозицій, якщо цим Законом для окремих процедур закупівлі не встановлено інший строк;

обґрунтування застосування процедури закупівлі в одного учасника - одночасно з оголошенням про проведення процедури закупівлі;

документацію конкурсних торгів або кваліфікаційну документацію - після публікації оголошення про проведення процедури закупівлі в державному офіційному друкованому виданні з питань закупівель, але не пізніш як за 30 днів до дня розкриття пропозицій конкурсних торгів або кваліфікаційних пропозицій, якщо цим Законом для окремих процедур закупівлі не встановлено інший строк;

зміни до документації конкурсних торгів або кваліфікаційної документації та роз'яснення до неї (у разі наявності) - протягом трьох робочих днів з дня прийняття рішення про їх внесення, але не пізніш як за сім днів до дати розкриття пропозицій конкурсних торгів або кваліфікаційних пропозицій;

протокол розкриття пропозицій конкурсних торгів, цінових пропозицій, кваліфікаційних пропозицій - протягом трьох робочих днів з дня розкриття пропозицій конкурсних торгів, цінових пропозицій, кваліфікаційних пропозицій;

інформацію про відхилення пропозицій конкурсних торгів, цінових пропозицій, кваліфікаційних пропозицій та підстави такого відхилення у вигляді протоколу - протягом трьох робочих днів з дня прийняття такого рішення;

повідомлення про акцепт пропозиції конкурсних торгів або цінової пропозиції (пропозиції за результатами застосування процедури закупівлі в одного учасника) - протягом трьох робочих днів з дня прийняття рішення про визначення переможця процедури закупівлі;

оголошення про результати процедури закупівлі - після публікації в державному офіційному друкованому виданні з питань державних закупівель, але не пізніш як через сім днів з дня укладення договору про закупівлю або прийняття рішення про відміну торгів чи визнання їх такими, що не відбулися;

повідомлення про відміну торгів чи визнання їх такими, що не відбулися, повідомлення про відміну процедури закупівлі в одного учасника (у разі наявності) - протягом трьох робочих днів з дати прийняття такого рішення;

звіт про результати проведення процедури закупівлі - протягом трьох робочих днів з дня його затвердження.

Інформація про проведення процедури електронного реверсивного аукціону та його результати підлягає оприлюдненню відповідно до положень розділу VIII1 цього Закону.

Оголошення про проведення процедури закупівлі (оголошення про проведення відкритих торгів, оголошення про проведення процедури двоступеневих торгів, оголошення про проведення попередньої кваліфікації, запит цінових пропозицій, інформація про застосування процедури закупівлі в одного учасника), повідомлення про акцепт пропозиції конкурсних торгів або цінової пропозиції, пропозиції за результатами застосування процедури закупівлі в одного учасника, відомості про рамкову угоду, за якою укладено договір про закупівлю (у разі проведення закупівлі за рамковими угодами), оголошення про результати процедури закупівлі (оголошення про результати проведення торгів, повідомлення про результати проведення попередньої кваліфікації, інформація про результати процедури запиту цінових пропозицій, інформація про результати проведення процедури закупівлі в одного учасника, повідомлення про відміну торгів або визнання їх такими, що не відбулися, повідомлення про відміну процедури закупівлі в одного учасника) обов'язково безоплатно публікуються в державному офіційному друкованому виданні з питань державних закупівель у терміни, встановлені цим Законом для оприлюднення відповідної інформації.

Процедура закупівлі, крім закупівель за процедурою електронного реверсивного аукціону, попередня кваліфікація учасників не можуть проводитися до/без публікації оголошення про проведення процедури закупівлі в державному офіційному друкованому виданні з питань державних закупівель згідно з абзацом першим частини другої цієї статті.

Доступ користувачів до інформації, розміщеної на веб-порталі Уповноваженого органу, є безоплатним та вільним. Інформація про закупівлю, визначена цим Законом, приймається для розміщення на веб-порталі Уповноваженого органу безоплатно.

На адресу замовника філії ДП «Антонов»«Серійний завод «Антонов»за лотом №2 конкурсних торгів надійшли пропозиції від наступних учасників: Товариства з обмеженою відповідальністю «Спец Ком Транс», Товариства з обмеженою відповідальністю Фірма «Інструменти», Товариства з обмеженою відповідальністю «Промтехальянс», Товариства з обмеженою відповідальністю «Київтехцентр», Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕССЕ-Сервіс».

Позивач у поданій до господарського суду позовній заяві зазначив, що 27.08.2012 року на адресу позивача надійшло повідомлення про відхилення пропозиції конкурсних торгів на закупівлю інструментів ручних відповідно до оголошення №238153 Вісник державних закупівель ВДЗ №79 (681) від 02.07.2012 року.

У вказаному повідомленні зазначалося, що у пропозиції ТОВ «ЕССЕ-Сервіс»відсутня довідка на гарантійне та післягарантійне обслуговування, тому вона була відхилена.

Згідно з пунктом 3 частини 1 статті 29 Закону України «Про здійснення державних закупівель», замовник відхиляє пропозицію конкурсних торгів, у разі якщо пропозиція конкурсних торгів не відповідає умовам документації конкурсних торгів.

Позивач у своїй позовній заяві зазначив, що вказана підстава відхилення конкурсної пропозиції не є достатньою, адже в документації конкурсних торгів не вимагалося надання вказаної довідки.

Відповідач у своєму відзиві зазначив, що ретельний аналіз пропозиції Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕССЕ-Сервіс»показав, що в матеріалах конкурсної пропозиції не міститься копії сертифікату офіційного дилера СіПі Джорджес Рено (Франція). З матеріалів пропозиції вбачається, що позивач є офіційним представником Атлас Копко і в 2010-2012 р.р. працював виключно як представник зазначеної компанії. Пропозиція ТОВ «ЕССЕ-Сервіс»не містить документа, який засвідчував би уповноваження позивача на надання гарантійних та післягарантійних сервісних послуг. Однією з головних умов участі в конкурсних торгах за цією тематикою є надання гарантій про можливість використання інструменту в авіабудівній галузі, однак ц цей документ відсутній в пропозиції конкурсних торгів ТОВ «ЕССЕ-Сервіс».

За таких умов, як зазначив відповідач, на підставі висновку спеціального підрозділу, який міститься в службовій записці №992-301/12 від 09.08.2012 року, відповідно до пункту 3 частини 1 статті 29 Закону України «Про здійснення державних закупівель», пропозиція Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕССЕ-Сервіс»була відхилена, про що був складений протокол №371 від 22.08.2012 року та направлено повідомлення учасникам процедури закупівлі.

Враховуючи все вищевикладене, позивач просить суд визнати недійсним повідомлення учасникам про результати процедури закупівлі №057-726/12 від 22.08.2012 року, визнати недійсним повідомлення про відхилення пропозиції конкурсних торгів на закупівлю інструментів ручних відповідно до оголошення №238153 ВДЗ №79 (681) від 02.07.2012 року, зобов'язати відповідача акцептувати конкурсну пропозицію позивача за лотом №2 як найбільш економічно вигідну.

Статтею 18 Закону України «Про здійснення державних закупівель» визначено порядок оскарження процедури закупівлі, відповідно до якого скарга до органу оскарження, яким є Антимонопольним комітет України згідно п. 19 ст. 1, ч. 3. ст. 8 вказаного закону, подається в письмовій формі суб'єктом оскарження -особою, право чи законний інтерес якої порушено внаслідок рішення, дії чи бездіяльності замовника, які суперечать законодавству у сфері державних закупівель.

Скарга може бути подана тільки особою, право чи законний інтерес якої порушено внаслідок рішення, дії чи бездіяльності замовника або оператора електронного майданчика, які суперечать законодавству у сфері державних закупівель.

Скарги подаються до органу оскарження не пізніше 14 днів з дня отримання суб'єктом оскарження повідомлення про відповідне рішення чи дію замовника, що порушує права чи законні інтереси суб'єкта скарження, або з дня, коли суб'єкту оскарження стало відомо про порушення його прав чи законних інтересів прийнятим рішенням, дією чи бездіяльністю замовника, але до моменту укладення договору про закупівлю. Скарги, які стосуються документації конкурсних торгів, можуть подаватися у будь-який строк після публікації повідомлення про їх проведення, але не пізніше закінчення строку, встановленого для подання пропозицій конкурсних торгів. Скарги, що стосуються порушень, допущених під час проведення закупівлі за процедурою електронного реверсивного аукціону, можуть подаватися після визначення переможця процедури електронного реверсивного аукціону, але до моменту укладення договору про закупівлю в порядку, передбаченому статтею 3910 цього Закону.

Скарги щодо укладених договорів про закупівлю розглядаються у судовому порядку.

Фактично у своїй позовній заяві позивач наводить факти, які можуть бути підставою оскарження самої процедури проведення закупівлі. Якщо є підстави для оскарження самої процедури закупівлі, то позивач повинен був звернутися до орану оскарження, відповідно до законодавства.

Доказів такого звернення до Антимонопольного комітету України в матеріалах справи немає. По факту такого звернення виноситься рішення органом оскарження, яке, відповідно, може слугувати підставою для звернення до суду із позовом, за результатами якого і може бути винесено рішення про правомірність чи неправомірність дій замовника.

Відповідно до статті 16 Цивільного кодексу України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути:

1) визнання права;

2) визнання правочину недійсним;

3) припинення дії, яка порушує право;

4) відновлення становища, яке існувало до порушення;

5) примусове виконання обов'язку в натурі;

6) зміна правовідношення;

7) припинення правовідношення;

8) відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди;

9) відшкодування моральної (немайнової) шкоди;

10) визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.

Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом.

Повідомлення про результати процедури закупівлі та повідомлення про відхилення пропозиції конкурсних торгів не є правочинами чи рішеннями органів державної влади.

Враховуючи той факт, що серед способів захисту цивільних прав та інтересів немає такого способу захисту як визнання недійсним повідомлень та зобов'язання акцептувати конкурсну пропозицію, у господарського суду немає правових підстав для задоволення позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕССЕ-Сервіс».

Відповідно до статті 49 ГПК України судові витрати покладаються на позивача.

Враховуючи викладене та керуючись статтями 43, 49, 82-85 ГПК України, господарський суд

ВИРІШИВ:

1. У задоволенні позову відмовити.

2. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

СуддяО.В. Мандриченко

Дата складання рішення 02.11.2012 р.