01 листопада 2012 року Справа № 2а/2370/4169/2012
23 год. 10 хв.
Черкаський окружний адміністративний суд в складі колегії суддів:
головуючого Тимошенко В.П.,
суддів Гриньковської Н.Ю., Чубар Т.М.,
при секретарі Кулику О.П.,
за участю представника позивача -Волжиної Т.Ю.- за довіреністю,
представника відповідача -Поставничого Р.В.- за довіреністю,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Черкаси адміністративну справу за позовом політичної партії «Партія Регіонів»до окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №194 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
встановив:
30 жовтня 2012 року представник політичної партії «Партія Регіонів»Волжина Т.Ю. звернулася до Черкаського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просить визнати протиправною бездіяльність окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №194 щодо неврахування доводів скарги ОСОБА_3 та зобов'язати відповідача прийняти рішення про повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №711008.
Свої позовні вимоги мотивує тим, що під час транспортування протоколів про підрахунок голосів виборців на звичайній виборчій дільниці в одномандатному виборчому окрузі № 194 та виборчої документації до окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 194 голова ДВК № 711008 ОСОБА_4 мав при собі печатку дільничної виборчої комісії, чим порушив ч. 4 ст. 93 Закону України «Про вибори народних депутатів України». На дане порушення в процесі безперервного засідання ОВК з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 194 уповноваженою особою Партії регіонів у 194-ому одномандатному виборчому окрузі ОСОБА_3 було подано скаргу.
Однак в порушення ч. 5 ст. 94 Закону України «Про вибори народних депутатів України»окружною виборчою комісією скаргу прийнято не було, що на думку позивача, ставить під сумнів результати підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці № 711008.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала у повному обсязі з підстав, заявлених у позові.
Представник відповідача проти задоволення позову заперечував та зауважив, що нікому не було відмовлено у прийнятті скарги, а лише не мали змоги їх зареєструвати.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, оцінивши їх в сукупності, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини на яких ґрунтується позов, судом встановлено наступне.
Посвідченням № НОМЕР_1 виданого на ім.я ОСОБА_3 підтверджується статус уповноваженої особи Партіїї регіонів в одномандатному виборчому окрузі № 194 у виборах народних депутатів України 28 жовтня 2012 року.
Судом встановлено, що 29.10.2012 дільничною виборчою комісією № 711008 з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 194 (м. Черкаси, вул. Ватутіна, 146) за результатами безперервного засідання ДВК було складено протокол про підрахунок голосів виборців на звичайній виборчій дільниці в одномандатному виборчому окрузі № 194.
Під час транспортування протоколів про підрахунок голосів виборців на звичайній виборчій дільниці в одномандатному виборчому окрузі № 194 та виборчої документації до окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 194 голова ДВК № 711008 ОСОБА_4 мав при собі печатку дільничної виборчої комісії, про що складено акт про виявлення порушень виборчого законодавства.
У судовому засіданні представник позивача пояснила, що на дане порушення 29 жовтня 2012 року в процесі безперервного засідання ОВК з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 194 уповноваженою особою Партії регіонів у 194-ому одномандатному виборчому окрузі ОСОБА_3 було подано скаргу.
Далі, як пояснила представник позивача в той же день (29.10.2012) скарга уповноваженої особи Партії регіонів в одномандатному виборчому окрузі № 194 ОСОБА_3 прийнята не була та окружною виборчою комісією прийнято рішення про прийняття виборчих документів від дільничної виборчої комісії та врахування відомостей протоколів про підрахунок голосів на виборчій дільниці у одномандатному окрузі при встановленні підсумків голосування в межах виборчого округу.
Основні засади виборів народних депутатів України та порядок організації проведення виборів визначено Законом України від 17 листопада 2011р. № 4061-VI "Про вибори народних депутатів України" (далі за текстом закон про вибори).
Статтею 94 закону про вибори визначено порядок прийняття та розгляду документів дільничних виборчих комісій окружною виборчою комісією.
Так, відповідно до ч. 1 ст. 94 з моменту закінчення голосування окружна виборча комісія розпочинає засідання, яке продовжується безперервно до встановлення підсумків голосування у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та в одномандатному окрузі. На цей час члени окружної виборчої комісії не можуть залучатися до виконання інших функцій, крім участі в засіданні виборчої комісії.
Згідно із ч. 3 даної статті закону про вибори засідання окружної виборчої комісії, зазначене у частині першій цієї статті, оформляється протоколом безперервного засідання, який підписується головою або головуючим на засіданні, а також секретарем виборчої комісії або членом виборчої комісії, який виконував на зазначеному засіданні обов'язки секретаря. До протоколу приєднуються (за наявності) окремі думки членів виборчої комісії, які брали участь у засіданні і не згодні з прийнятим окружною виборчою комісією рішенням.
Частиною 5 ст. 94 закону про вибори визначено, що при прийнятті документів дільничної виборчої комісії окружна виборча комісія перевіряє комплектність документів та цілісність упаковки усіх пакетів з виборчими документами. При цьому кожний член комісії має право оглянути кожний пакет з документами. У разі повної комплектності виборчих документів та цілісності упаковки усіх пакетів відкриваються почергово пакети з протоколами про підрахунок голосів на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та одномандатному окрузі та оголошуються відомості, зазначені у них. За результатами розгляду документів дільничної виборчої комісії та скарг про порушення вимог цього Закону під час проведення голосування та підрахунку голосів на виборчій дільниці, а також під час транспортування виборчих документів до окружної виборчої комісії, що надійшли до окружної виборчої комісії на момент прийняття документів дільничної виборчої комісії, окружна виборча комісія окремо по виборах у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та в одномандатному окрузі приймає одне з рішень:
1) прийняти виборчі документи від дільничної виборчої комісії та врахувати відомості протоколів про підрахунок голосів на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та (або) одномандатному окрузі при встановленні підсумків голосування в межах виборчого округу;
2) відмовити у прийнятті виборчих документів по загальнодержавному округу в межах одномандатного округу та (або) одномандатному округу від дільничної виборчої комісії та зобов'язати дільничну виборчу комісію виправити виявлені недоліки шляхом складання протоколу (протоколів) з поміткою "Уточнений";
3) провести повторний підрахунок голосів на виборчій дільниці в порядку, встановленому цим Законом по виборах у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та (або) в одномандатному окрузі.
Натомість, як доведено в судовому засіданні представником позивача та не спростовано відповідачем, в порушення ч. 5 ст. 94 закону про вибори окружною виборчою комісією не прийнято скаргу ОСОБА_3- уповноваженої особи Партії регіонів у одномандатному виборчому окрузі № 194
Згідно ч. 16 статті 33 Закону № 4061 порядок прийняття та реєстрації заяв, скарг та інших документів, що надійшли до виборчої комісії встановлюється Центральною виборчою комісією.
Постановою ЦВК № 350 від 15.09.2010 затверджений Порядок ведення діловодства у виборчих комісіях та комісіях з референдумів (далі- Порядок).
Так, відповідно до пункту 5.2. Порядку документи та звернення, що надходять до виборчої комісії, мають право приймати голова комісії, заступник голови комісії, секретар або інший визначений комісією член комісії.
Пунктом 5.3. Порядку визначено, що заява може бути усною, викладеною громадянином і записаною головою, заступником голови, секретарем або членом комісії на особистому прийомі, чи письмовою, надісланою поштою або переданою до комісії особисто чи через уповноважену особу, якщо її повноваження оформлено відповідно до законодавства України. Усні заяви реєструються в журналі обліку особистого прийому громадян у виборчій комісії та комісії з референдуму
Відповідно до п. 5.4. Порядку документи, заяви, скарги реєструються в день їх надходження в журналі реєстрації документів, заяв і скарг у виборчій комісії та комісії з референдуму Особа, яка подає документи до виборчої комісії, складає розписку, в якій вказує своє прізвище, ім'я, по батькові, короткий опис поданих документів із зазначенням кількості аркушів, дату та час їх подання. Розписка зберігається разом із поданими документами.
Пунктом 7.1 Порядку розгляду скарг виборчими комісіями з виборів народних депутатів України, затвердженого постановою Центральної виборчої комісії № 133 від 31.07.2012р., визначено що скарга, оформлена з додержанням вимог Закону України «Про вибори народних депутатів України»та цього Порядку, розглядається відповідною виборчою комісією на своєму засіданні у дводенний строк з дня її подання.
При цьому під час розгляду по суті скарги щодо дії (бездіяльності) суб'єкта оскарження виборча комісія вирішує: 1) чи мала місце оскаржувана дія (бездіяльність) суб'єкта оскарження; 2) чи оскаржувана дія (бездіяльність) здійснювалась (вчинялась) суб'єктом оскарження на законних підставах; 3) які правові норми належить застосувати до цих правовідносин; 4) чи належить задовольнити кожну з вимог суб'єкта звернення, чи відмовити в їх задоволенні; 5) чи належить поновити порушені права чи законні інтереси суб'єкта звернення іншим способом; 6) які рішення слід зобов'язати прийняти чи які дії, що випливають із факту визнання оскаржених дій чи бездіяльності протиправними, вчинити.
Розглянувши скаргу по суті, виборча комісія може прийняти одне з таких рішень:
- про задоволення скарги повністю або частково;
- про відмову в задоволенні скарги (п. 10.5 Порядку розгляду скарг виборчими комісіями з виборів народних депутатів України, затвердженого постановою Центральної виборчої комісії № 133 від 31.07.2012р.).
Таким чином, за наявності на час розгляду документів дільничної виборчої комісії скарг про порушення вимог Закону № 4061 під час проведення голосування та підрахунку голосів на виборчій дільниці, а також під час транспортування виборчих документів до окружної виборчої комісії, що оформлені з додержанням вимог Закону України «Про вибори народних депутатів України»та Порядку розгляду скарг виборчими комісіями з виборів народних депутатів України, затвердженого постановою Центральної виборчої комісії № 133 від 31.07.2012р., та надійшли до окружної виборчої комісії на момент прийняття документів дільничної виборчої комісії, окружна виборча комісія окремо по виборах у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та в одномандатному окрузі, має прийняти скаргу, зареєструвати її в день надходження в журналі реєстрації документів, заяв і скарг, розглянути подану скаргу на своєму засіданні у дводенний строк з дня її подання та прийняти рішення по суті скарги. При цьому рішення по суті скарги, що подана до окружної виборчої комісії під час розгляду документів дільничної виборчої комісії, має відповідати ч. 5 статті 94 Закону про вибори.
Разом з тим, представник відповідача Поставничий Р.В., який, в той же час, є секретарем окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 194, в судовому засіданні 01.11.2012р. підтвердив намагання уповноваженої особи Партії регіонів в одномандатному виборчому окрузі № 194 ОСОБА_3 здати під час прийняття документів дільничної виборчої комісії з підрахунку голосів на виборчій дільниці № 711008 скаргу від 29.10.2012р. про порушення виборчого законодавства на виборчій дільниці № 711008.
Факт неприйняття скарги представник відповідача обгрунтовує тим, що під час безперервного засідання окружної виборчої комісії кабінет канцелярії, де знаходився журнал реєстрації документів, скарг та заяв, зайнятий співробітниками служби безпеки, що унеможливлює прийом документів в звичайному режимі.
Оскільки факт неприйняття скарги уповноваженої особи Партії регіонів в одномандатному виборчому окрузі № 194 ОСОБА_3 від 29.10.2012р. про порушення виборчого законодавства на виборчій дільниці № 711008 ставить під сумнів результати підрахунку голосів виборців на даній виборчій дільниці, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог в частині визнання протиправною бездіяльності окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 194 щодо відмови у прийнятті скарги уповноваженої особи Партії регіонів в одномандатному виборчому окрузі № 194 ОСОБА_3 від 29.10.2012р. про порушення виборчого законодавства на виборчій дільниці № 711008, а також зобов'язання окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 194 прийняти, розглянути та винести за результатами розгляду скарги уповноваженої особи Партії регіонів в одномандатному виборчому окрузі № 194 ОСОБА_3 від 29.10.2012р. про порушення виборчого законодавства на виборчій дільниці № 711008 рішення у відповідності до вимог ч. 5 статті 94 Закону України «Про вибори народних депутатів України».
Відповідно до частин 1, 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення; в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Суд при вирішенні спору враховує приписи статті 2 цього Кодексу, відповідно до якої у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, добросовісно, розсудливо та безсторонньо, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення.
За вказаних обставин, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги в частині визнання протиправною бездіяльності відповідача, яка виявилась у неприйнятті та нерозгляду скарги, підлягають задоволенню.
Згідно ч.1 ст.2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Стосовно заявленої вимоги позивача про зобов'язання відповідача прийняти рішення про повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 711008 суд зазначає наступне.
Адміністративний суд, як орган судової влади, діє у відповідності з вимогами Конституції України в межах своїх повноважень та у передбачений законом спосіб. Адміністративний суд не наділений повноваженням вирішувати питання, які законодавством віднесені до компетенції інших органів.
Вимога про зобов'язання відповідача -окружну виборчу комісію з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 194 прийняти рішення про повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 711008 не є належним способом захисту права, оскільки окружна виборча комісія з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 194 є органом, якій самостійно приймає певні рішення, які в разі їх невідповідності закону можуть бути скасовані, визнані нечинними в судовому порядку, суд не може зобов'язати відповідача приймати конкретні рішення, оскільки це виключно компетенція виборчої комісії.
За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, про наявність підстав для часткового задоволення позову.
Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 11, 14, 70, 71, 86, 94, 159 -163, 172, 177 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Адміністративний позов політичної партії «Партія Регіонів»задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльность окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №194 щодо неприйняття та нерозгляду скарги уповноваженої особи Партії регіонів в одномандатному виборчому окрузі № 194 ОСОБА_3 про порушення виборчого законодавства на виборчій дільниці № 711008.
Зобов'язати окружну виборчу комісію з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №194 розглянути скаргу уповноваженої особи Партії регіонів в одномандатному виборчому окрузі № 194 ОСОБА_3 про порушення виборчого законодавства на виборчій дільниці № 711008 та за результатами розгляду скарги винести рішення на підставі ч. 5 ст. 94 Закону України «Про вибори народних депутатів України».
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Стягнути з політичної партії «Партія Регіонів»(ідентифікаційний код 20073933) на користь Державного бюджету України 16 (шістнадцять) гривень 10 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі її апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд у строк, встановлений частиною 5 статті 177 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий В.П.Тимошенко
Судді Н.Ю. Гриньковська
Т.М. Чубар
Суддя В.П. Тимошенко