03 листопада 2012 року Справа № 2а/2370/4260/2012
Черкаський окружний адміністративний суд в складі колегії:
головуючого судді -Паламар П.Г.,
суддів: Гаращенка В.В., Кульчицького С.О.,
при секретарі: Овсієнко О.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом кандидата у народні депутати України в 194 одномандатному виборчому окрузі (Черкаська область) ОСОБА_1 до окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 194 (Черкаська область) про визнання протиправною та скасування постанови,-
02.11.2012 року до Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом звернувся кандидат у народні депутати України в 194 одномандатному виборчому окрузі (Черкаська область) ОСОБА_1 (далі -позивач), в якому просить визнати протиправною та скасувати постанову № 70 окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 194 (Черкаська область) (далі -відповідач).
В обґрунтування вимог позивач зазначає, що 31.10.2012 року він звернувся зі скаргою до окружної виборчої комісії №194 (копія скарги додається) та просив визнати дії дільничних виборчих комісій виборчих дільниць, вказаних у скарзі, з транспортування виборчих документів до окружної виборчої комісії № 194 такими, що не відповідають вимогам законодавства про вибори народних депутатів України та провести повторний підрахунок голосів на виборчих дільницях. Постановою окружної виборчої комісії від 01.11.2012 року № 69 скаргу задоволено та постановлено провести повторний підрахунок голосів виборців, які були доставлені членами дільничних виборчих комісій.
01.11.2012 року окружною виборчою комісією прийнята постанова № 70, якою резолютивну частину постанови № 69 викладено в такій редакції:
1.У задоволенні скарги кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 194 ОСОБА_1 від 31.10.2012 року за вхідним № 766 відмовлено. Рекомендовано скаржнику звернутися з цією скаргою до правоохоронних органів або суду.
2.У задоволенні скарги кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 194 ОСОБА_2, поданої до ОВК 01.11.2012 року відмовлено. Рекомендовано скаржнику звернутися з цією скаргою до правоохоронних органів або суду.
Позивач вважає вказану постанову протиправною та просить її скасувати.
Частиною 1 ст. 41 КАС України визначено, що суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу. У разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, в т.ч. покази свідків, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд приходить до наступного.
Частиною 1 ст. 172 КАС України визначено, що право оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій мають суб'єкти відповідного виборчого процесу (крім виборчої комісії), а також ініціативна група референдуму, інші суб'єкти ініціювання референдуму.
ОСОБА_1 згідно копії посвідчення НОМЕР_1 є кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 194.
Судом встановлено, що 01.11.2012 року відповідачем прийнято постанову № 70 «Про внесення змін до постанови окружної виборчої комісії від 01.11.2012 року № 69», якою резолютивну частину постанови окружної виборчої комісії від 01.11.2012 року № 69 викладено в такій редакції:
1.У задоволенні скарги кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 194 - ОСОБА_1 від 31 жовтня 2012 року за вхідним № 766 відмовити. Рекомендувати скаржнику звернутися з цією скаргою до правоохоронних органів або суду.
2.У задоволенні скарги кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 194 - ОСОБА_2 поданої до окружної виборчої комісії, 01.11.2012 року відмовити. Рекомендувати скаржнику звернутися з цією скаргою до правоохоронних органів або суду.
В свою чергу, відповідно до резолютивної частини постанови окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 194 від 01.11.2012 року «Про розгляд скарги кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 194 ОСОБА_1» окружна виборча комісія постановила:
1. Скаргу кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 194 ОСОБА_1 задовольнити повністю.
2. Визнати дії дільничних виборчих комісій дільниць №№ 710975, 710976, 710978, 710979, 710980, 710982, 710983,710984, 710985, 710987, 710988, 710989, 710990, 710991, 710992, 710994, 710995, 710996, 710998, 711000, 711001, 711002, 711004, 711005, 711006, 711007, 711008, 711009, 711010, 711011, 711013, 711014, 711015, 711016, 711018, 711019, 711020, 711021, 711023, 711024, 711025, 711026, 711027, 711028, 711029 - щодо транспортування виборчої документації до окружної виборчої комісії таким що не відповідають ч. 1 ст. 93 Закону України «Про вибори народних депутатів України».
3. Провести повторний підрахунок голосів виборців, які були доставлені членами дільничних виборчих комісій виборчих дільниць №№ 710975, 710976, 710978, 710979, 710980, 710982, 710983, 710984, 710985, 710987, 710988, 710989, 710990, 710991, 710992, 710994, 710995, 710996, 710998, 711000, 711001, 711002, 711004, 711005, 711006, 711007, 711008, 711009, 711010, 711011, 711013, 711014, 711015, 711016, 711018, 711019, 711020, 711021, 711023, 711024, 711025, 711026, 711027, 711028, 711029.
Окружна виборча комісія з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 194, прийнявши 01.11.2012 року постанову № 70 «Про внесення змін до постанови окружної виборчої комісії від 01.11.2012 року № 69»винесла рішення повністю протилежного змісту чим фактично скасувала власну постанову № 69 від 01.11.2012 року.
Крім того, суд зазначає, що постановою № 70 від 01.11.2012 року окружна виборча комісія з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 194 прийняла рішення щодо розгляду скарги кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 194 - ОСОБА_2, по скарзі якого рішення у постанові № 69 від 01.11.2012 року не приймалось.
Основні засади виборів народних депутатів України та порядок організації проведення виборів, зокрема, кандидатів у народні депутати України, визначено Законом України від 17 листопада 2011р. №4061-VI «Про вибори народних депутатів України»(далі за текстом Закон №4061-VI).
Частинами 10, 11 ст. 33 Закону №4061-VI визначено, що рішення виборчої комісії приймається відкритим голосуванням більшістю голосів від складу комісії, крім випадків, передбачених цим Законом. Рішення комісії набирає чинності з моменту його прийняття, за винятком випадків, передбачених цим Законом.
Відповідно до ч.15 ст. 33 Закону №4061-VI рішення виборчої комісії, що суперечить законодавству України або прийняте з перевищенням її повноважень, може бути скасоване виборчою комісією вищого рівня або визнане протиправним та скасоване судом. У такому випадку виборча комісія вищого рівня має право прийняти рішення по суті питання.
Також ч. 6 ст. 108 визначено, що рішення, дії чи бездіяльність окружної виборчої комісії, її члена може бути оскаржено до суду. Скарга щодо бездіяльності окружної виборчої комісії також може бути подана до Центральної виборчої комісії.
Відповідно до ч.1 ст. 108 Закону №4061-VI кандидат у депутати, зареєстрований у встановленому Законом порядку, партія - суб'єкт виборчого процесу, в особі її керівника, представника партії у Центральній виборчій комісії, уповноваженої особи партії чи іншої особи, уповноваженої рішенням центрального керівного органу партії, довірена особа кандидата у депутати, офіційний спостерігач, виборча комісія, утворена відповідно до цього Закону, виборець, чиї особисті виборчі права або охоронювані законом інтереси щодо участі у виборчому процесі, у тому числі на участь у роботі виборчої комісії чи на здійснення спостереження, порушено рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта оскарження, може звернутися до виборчої комісії зі скаргою, що стосується виборчого процесу, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею та статтями 109 - 113 цього Закону.
Частиною 8 ст. 113 Закону №4061-VI визначено, що виборча комісія вищого рівня на підставі скарги, рішення суду або з власної ініціативи може скасувати рішення виборчої комісії нижчого рівня та прийняти рішення по суті питання або зобов'язати виборчу комісію нижчого рівня повторно розглянути порушене питання.
Виходячи з наведених норм Закону № 4061-VI, рішення окружної виборчої комісії, що суперечить законодавству України може бути скасовано в установленому законом порядку виборчою комісією вищого рівня - Центральною виборчою комісією або судом.
Тобто, окружна виборча комісія не наділена повноваженням щодо скасування власних рішень.
Таким чином, суд приходить до висновку, що окружна виборча комісія з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 194 у випадку встановлення фактів порушення порядку прийняття власних рішень, не мала повноважень скасовувати постанову № 70 від 01.11.2012 року.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Частиною 1 ст. 86 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Відповідно до ч.1 ст. 177 КАС України суд, установивши порушення законодавства про вибори чи референдум, визначає у рішенні спосіб захисту порушених прав та інтересів, а також порядок усунення усіх наслідків цих порушень відповідно до закону або приймає інше передбачене законом рішення.
Отже, з огляду на викладені вище обставини та норми законодавства, суд приходить до висновку, що постанова відповідача № 70 від 01.11.2012 року прийнята з порушенням норм чинного законодавства, відповідач діяв з перевищенням повноважень та не у точній відповідності і не у спосіб, що передбачений законодавством України.
Частиною 1 ст. 94 КАС України визначено, що якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 11, 17, 14, 70, 71, 89, 94, 159 -163, 172, 177 КАС України, суд,
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною та скасувати постанову окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 194 від 01.11.2012 року №70 «Про внесення змін до постанови окружної виборчої комісії від 01.11.2012 року № 69».
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд за правилами, встановленими ст.177 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя П.Г. Паламар
Судді В.В. Гаращенко
С.О. Кульчицький