25 жовтня 2012 року Справа № 2а/2370/3730/2012
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Гриньковської Н.Ю.,
при секретарі Педані О.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом управління Пенсійного фонду України в м. Смілі та Смілянському районі Черкаської області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, штрафної санкції та пені, -
встановив:
27.09.2012р. до Черкаського окружного адміністративного суду з позовною заявою звернулось управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області, в якій ставить питання про стягнення з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за березень-травень 2012р., штрафної санкції та пені в сумі 5495,17грн.
Під час розгляду вищевказаної справи, від представника позивача надійшла заява про заміну первинного позивача на управління Пенсійного фонду України в м. Смілі та Смілянському районі Черкаської області. Зазначена заява мотивована тим, що фізичною особою-підпиємцем ОСОБА_1 (ідентифікаційний код -НОМЕР_1) змінено місце проживання з АДРЕСА_1, на АДРЕСА_2, про що свідчить запис в ЄДР. В зв'язку зі зміною місця проживання, фізичну особу-підприємця ОСОБА_1 знято з обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області та поставлено на облік в управлінні Пенсійного фонду України в м. Смілі та Смілянському районі Черкаської області.
Ухвалою суду від 09.10.2012р. було здійснено заміну первинного позивача на належного управління Пенсійного фонду України в м. Смілі та Смілянському районі Черкаської області.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що відповідач, в порушення вимог Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»від 08.07.2010р. №2464-VI (далі -Закон №2464-VI) невчасно та не в повному обсязі сплачував єдиний внесок, внаслідок чого утворилась заборгованість зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 5495,17 грн. Отже, оскільки відповідачем не сплачена сума заборгованості зі сплати єдиного внеску, позивач просив стягнути вказану заборгованість у судовому порядку.
Позивач надав суду заяву про розгляд справи без участі представника управління Пенсійного фонду України в м. Смілі та Смілянському районі Черкаської області.
Відповідач до суду також не з'явився, проте, надіслав до суду заяву про визнання позовних вимог та про розгляд справи без його участі.
Відповідно до ч.4 ст.122 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо всіма особами, які беруть участь у справі, буде заявлено клопотання про розгляд справи за їх відсутності, то судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами.
Пунктом 10 ч.1 ст.3 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що письмовим провадженням у справі є розгляд і вирішення адміністративної справи судом першої, апеляційної чи касаційної інстанції без виклику осіб та проведення судового засідання на основі наявних у суду матеріалів у випадках, встановлених цим Кодексом.
За таких обставин, суд вирішив провести розгляд справи за відсутності сторін на підставі наявних матеріалів справи в порядку письмового провадження.
Частиною 1 ст. 41 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд встановив.
Судом встановлено, що відповідач зареєстрований як фізична особа-підприємець виконавчим комітетом Черкаської міської ради 13.06.2002р., за ідентифікаційним номером -НОМЕР_1 (а.с.31).
Як вбачається з матеріалів справи, згідно узгодженого розрахунку суми єдиного внеску, що підлягає сплаті за березень-травень 2012р., відповідачем самостійно визначено суму єдиного внеску в розмірі 2022,57грн. (а.с.6-7, 9-10, 12-13).
Проте, як вбачається з матеріалів справи, відповідачем не сплачено суму єдиного внеску, а отже заборгованість зі сплати єдиного внеску складає 2022,57грн.
У зв'язку із порушенням відповідачем платіжної дисципліни, позивачем, на підставі ч. 4 ст.25 Закону №2464-VI, на адресу відповідача були направлені вимоги про сплату боргу №Ф-31 від 03.05.2012р., № Ф-31 від 01.06.2012р., № Ф-31 від 02.07.2012р., які були отримані відповідачем 10.05.2012р., 09.06.2012р., 10.07.2012р. (а.с.8, 11, 14).
Частиною першою статті 67 Конституції України (№ 254к/96-ВР) закріплено обов'язок кожного сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до ст. 4 Закону №2464-VI платниками єдиного внеску є: фізичні особи - підприємці, зокрема ті, які використовують працю інших осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством про працю, чи за цивільно-правовим договором; фізичні особи, які забезпечують себе роботою самостійно, та фізичні особи, які використовують працю інших осіб на умовах трудового договору (контракту); фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, та члени сімей цих осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 6 Закону №2464-VI платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Згідно п. 2 та 3 ст. 9 Закону №2464-VI обчислення єдиного внеску здійснюється на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок. Обчислення єдиного внеску територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених цим Законом, здійснюється на підставі актів перевірки правильності нарахування та сплати єдиного внеску, звітності, що подається платниками до територіальних органів Пенсійного фонду, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суми виплат (доходу), на суми яких (якого) відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок.
Згідно з п. 8 ст. 9 Закону №2464-VI платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом.
Пунктом 6 ч. 1 ст. 1 Закону №2464-VI передбачено, що сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена територіальними органами Пенсійного фонду України у випадках, передбачених цим Законом є недоїмкою.
Таким чином, станом на 13.08.2012р. сума заборгованості відповідача зі сплати єдиного внеску становить 2022,57грн. (674,19грн х 3 місяці (березень, квітень, травень).
Крім того, працівниками УПФУ встановлено, що відповідачем за період з 31.03.2006р. по 15.09.2011р. були несвоєчасно сплачені страхові внески.
Згідно п.1, 2 ч. 9 ст. 106 Закону №1058-IV (в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин), за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум, одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.
На підставі вищевказаної норми Закону, відповідачеві за несвоєчасну сплату страхових внесків рішенням №2600 від 03.12.2009р. нарахована штрафна санкція в сумі 85,40грн. та пеня в сумі 1320,51грн., рішенням №1780 від 23.09.2010р. нарахована штрафна санкція в сумі 49,74грн. та пеня в сумі 13,43грн., рішенням №80 від 20.01.2011р. нарахована штрафна санкція в сумі 96,24грн. та пеня в сумі 41,93грн., рішенням №393 від 04.04.2012р. нарахована штрафна санкція в сумі 101,80грн. та пеня в сумі 1526,38грн., рішенням №394 від 04.04.2012р. нарахована штрафна санкція в сумі 62,00грн. та пеня в сумі 175,17грн.
Дані рішення відповідач отримав особисто 04.04.2012р. (а.с.15, 17, 19, 21, 23). Станом на 13.08.2012р. рішення про застосування штрафних санкцій та пені не оскаржувались.
Сума заборгованості відповідача по штрафним санкціям становить 395,18грн, по нені -3077,42.
Враховуючи вищевикладене, станом на 13.08.2012р. загальна сума заборгованості відповідача перед Пенсійним фондом України становить 5495,17грн. (2022,57грн. + 395,18грн. + 3077,42грн. = 5495,17грн).
Приймаючи до уваги те, що суму боргу до Пенсійного фонду України у розмірі 5495,17грн. відповідач у встановлені законодавством строки не сплатив та враховуючи, визнання адміністративного позову, суд дійшов висновку, що вимоги позовної заяви є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 86, 122, 128, 159, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
постановив:
Адміністративний позов управління Пенсійного фонду України м. Смілі та Смілянському районі Черкаської області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, штрафної санкції та пені - задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_2, ідентифікаційний номер - НОМЕР_1) на користь управління Пенсійного фонду України в м. Смілі та Смілянському районі Черкаської області (20700, Черкаська область, м. Сміла, вул. Леніна, 35, ідентифікаційний код - 37802563) заборгованість зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за березень-травень 2012р., штрафної санкції те пені в сумі 5495 (п'ять тисяч чотириста дев'яносто п'ять) гривень 17 копійок.
Постанова набирає законної сили в порядку, передбаченому ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів в порядку і строки, передбачені ст.ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Н.Ю. Гриньковська