Копія
Справа № 2270/6877/12
03 листопада 2012 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд
в складі :головуючого-судді суддівТарновецького І.І. Салюка П.І. Касапа В.М.
при секретарі за участі: ОСОБА_4 представника позивача ОСОБА_5
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_6 кандидата у народні депутати України у одномандатному виборчому окрузі №189 до Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 189 про визнання нечинним скасування рішення та зобов'язання вчинити дії, -
01 листопада 2012 року о 16 год. 50 хв. ОСОБА_6 кандидат у народні депутати України у одномандатному виборчому окрузі №189 (далі по тексту -позивач) звернувся до суду з позовною заявою до Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 189 (далі по тексту - відповідач), в якій просить визнати нечинним та скасувати рішення Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 189 про проведення повторного підрахунку голосів на виборчій дільниці № 681385 та № 681384 в одномандатному окрузі № 189; зобов'язати відповідача прийняти виборчі документи від дільничної виборчої комісії № 681385 та № 681384 та врахувати відомості протоколу про підрахунок голосів на виборчій дільниці в одномандатному окрузі № 189 при встановленні підсумків голосування в межах виборчого округу.
Позовні вимоги позивач мотивує тим, що 31 жовтня на підставі скарги ОСОБА_7 кандидата у народні депутати України у одномандатному виборчому окрузі №189 від 31.10.2012 року, відповідачем прийнято рішення про проведення повторного підрахунку голосів на виборчій дільниці № 681385 та № 681384 в одномандатному виборчому окрузі № 189. Позивач дане рішення про проведення повторного підрахунку голосів вважає незаконним та таким, що грубо порушує його права, як суб'єкта виборчого процесу та права виборців на забезпечення вільних виборів.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив суд задоволити їх в повному обсязі.
Відповідач до суду не з'явився, про дату, час та місце судового розгляду повідомлений судом належним чином, причину неявки до суду не повідомив.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 69-72 КАС України, суд встановив наступне.
29 жовтня 2012 року Окружною виборчою комісією з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 189 прийнято рішення про прийняття виборчих документів від дільничних виборчих комісій № 681385 та № 681384 та враховано відомості протоколів про підрахунок голосів на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та одномандатному окрузі при встановленні підсумків голосування в межах виборчого округу.
31 жовтня 2012 року ОСОБА_7, кандидатом у народні депутати України у одномандатному виборчому окрузі №189 подано скаргу на дії дільничної виборчої комісії № 681385 одномандатного округу № 189 та скаргу на дії дільничної виборчої комісії № 681384 одномандатного округу № 189 про порушення вимог Закону України "Про вибори народних депутатів України" під час транспортування до окружної виборчої комісії протоколів про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці, а саме передача дільничними виборчими комісіями № 681385 та № 681384 виборчих документів з виборчої дільниці лише через 46 годин після встановлення підсумків голосування на виборчих дільницях.
31 жовтня 2012 року окружною виборчою комісією з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 189 прийнято рішення про проведення повторного підрахунку голосів на виборчій дільниці № 681385 та № 681384 в одномандатному окрузі № 189 на виборчих дільницях № 681385, № 681384 одномандатного виборчого округу № 189.
Уповноваженою особою політичної партії Українська національна асамблея складено 31.10.2012 року Акти про виявлені порушення Закону України "Про вибори народних депутатів України" на виборчій дільниці № 681385 та № 681384під час прийняття рішення про проведення повторного підрахунку голосів на виборчій дільниці № 681385 та № 681384 в одномандатному окрузі № 189, а саме відповідачем було порушено норми ст. 93, ст. 94 Закону України "Про вибори народних депутатів України".
Позивач вважає, що прийняття рішення про проведення повторного підрахунку голосів на виборчій дільниці № 681385 та № 681384 в одномандатному окрузі № 189 відбулось за відсутності підстав, визначених у ст. 93 та ст. 94 Закону України "Про вибори народних депутатів".
Відповідач письмового заперечення проти позову до суду не надав, однак надіслав до суду заяву ОСОБА_7, кандидата у народні депутати України у одномандатному виборчому окрузі №189 від 02.11.2012 року про відкликання скарги щодо проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчих дільницях № 681385 та № 681384 з виборів народних депутатів України одномандатного округу № 189.
Частина перша статті 172 Кодексу адміністративного судочинства України передбачає, що право оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій мають суб'єкти відповідного виборчого процесу (крім виборчої комісії), а також ініціативна група референдуму, інші суб'єкти ініціювання референдуму.
Таким чином, виходячи зі змісту позовних вимог суду необхідно встановити, чи порушує спірне рішення права та інтереси позивача, тобто чи має місце його протиправність.
Відповідно до частини другої статті 31 Закону України "Про вибори народних депутатів України" окружна виборча комісія, зокрема, встановлює підсумки голосування в загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та одномандатному окрузі, складає протоколи про підсумки голосування, передає протоколи та іншу виборчу документацію, передбачену цим Законом, Центральній виборчій комісії; визнає голосування на виборчій дільниці недійсним у випадках, передбачених цим Законом; здійснює інші повноваження, передбачені цим та іншими законами України.
Судом встановлено, що кандидатом в народні депутати України по одномандатному виборчому округу № 189 ОСОБА_7 до ОВК подано скарги про проведення повторного перерахунку на виробничих дільницях № 681385, № 681384. В своїх скаргах даний кандидат зазначає про порушення виборчого законодавства при транспортуванні виборчих документів дільничними виборчими комісіями до ОВК. По даним скаргам 31.10.2012 року ОВК прийнято рішення про їх задоволення.
Згідно з частиною першої статті 35 Закону України "Про вибори народних депутатів України" документування діяльності окружних та дільничних виборчих комісій здійснюється у порядку, встановленому цією статтею та порядком ведення діловодства виборчих комісій, який затверджується Центральною виборчою комісією.
Частина 1 ст. 94 Закону України "Про вибори народних депутатів України" передбачає, що з моменту закінчення голосування окружна виборча комісія розпочинає засідання, яке продовжується безперервно до встановлення підсумків голосування у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та в одномандатному окрузі. На цей час члени окружної виборчої комісії не можуть залучатися до виконання інших функцій, крім участі в засіданні виборчої комісії.
Відповідно до частини п'ятої статті 94 Закону України "Про вибори народних депутатів України" визначено, що при прийнятті документів дільничної виборчої комісії окружна виборча комісія перевіряє комплектність документів та цілісність упаковки усіх пакетів з виборчими документами. При цьому кожний член комісії має право оглянути кожний пакет з документами. У разі повної комплектності виборчих документів та цілісності упаковки усіх пакетів відкриваються почергово пакети з протоколами про підрахунок голосів на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та одномандатному окрузі та оголошуються відомості, зазначені у них. За результатами розгляду документів дільничної виборчої комісії та скарг про порушення вимог цього Закону під час проведення голосування та підрахунку голосів на виборчій дільниці, а також під час транспортування виборчих документів до окружної виборчої комісії, що надійшли до окружної виборчої комісії на момент прийняття документів дільничної виборчої комісії, окружна виборча комісія окремо по виборах у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та в одномандатному окрузі приймає одне з рішень:
1) прийняти виборчі документи від дільничної виборчої комісії та врахувати відомості протоколів про підрахунок голосів на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та (або) одномандатному окрузі при встановленні підсумків голосування в межах виборчого округу;
2) відмовити у прийнятті виборчих документів по загальнодержавному округу в межах одномандатного округу та (або) одномандатному округу від дільничної виборчої комісії та зобов'язати дільничну виборчу комісію виправити виявлені недоліки шляхом складання протоколу (протоколів) з поміткою "Уточнений";
3) провести повторний підрахунок голосів на виборчій дільниці в порядку, встановленому цим Законом по виборах у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та (або) в одномандатному окрузі.
Згідно частини шостої статті 94 Закону України "Про вибори народних депутатів України" встановлено, що рішення, передбачене частиною п'ятою цієї статті, приймається шляхом голосування усіх членів окружної виборчої комісії більшістю від загального складу комісії і фіксується у протоколі засідання окружної виборчої комісії.
При цьому перелік підстав для проведення повторного підрахунку голосів на виборчій дільниці й передбачають право та обов'язок відповідної окружної виборчої комісії прийняти рішення про проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та (або) одномандатному окрузі визначений нормами частин дев'ятої та десятої статті 94 Закону України "Про вибори народних депутатів України".
Суд зазначає, що в силу ст. 94 Закону України окреме рішення про розгляд скарг не приймалось.
Аналізуючи зазначені вимоги норм Закону України, враховуючи обставини справи, суд приходить до висновку про правомірність рішення Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 189 про проведення повторного підрахунку голосів на виборчій дільниці № 681385 та № 681384 в одномандатному окрузі № 189.
Також суд враховує, що Кандидатом в народні депутати України по одномандатному виборчому округу № 189 ОСОБА_7 подано заяву до ОВК про відкликання скарги щодо проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчих дільницях № 681384 та № 681385 по якому в силу ст. 94 Закону України комісією окреме рішення не приймалось.
Так само, не підлягають задоволенню позовні вимоги в частині зобов'язання відповідача прийняти виборчі документи від дільничної виборчої комісії № 681385 та № 681384 та врахувати відомості протоколу про підрахунок голосів на виборчій дільниці в одномандатному окрузі № 189 при встановленні підсумків голосування в межах виборчого округу, оскільки судом не встановлено фактичні обставини на підтвердження того, що Окружна виборча комісія з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 189 не прийняла вказані виборчі документи та не врахувала протокол при встановленні підсумків голосування в межах виборчого округу; більше того зазначені дії є дискреційними повноваженнями відповідної окружної виборчої комісії.
Згідно з частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Судом не встановлено обставин, на які вказує позивач, а тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, адміністративний позов ОСОБА_6 кандидата у народні депутати України у одномандатному виборчому окрузі №189 не підлягає задоволенню.
При подачі позовної заяви позивачем не сплачено судовий збір, тому з урахуванням вимог ч. 9 ст. 172 КАС України, суд вважає за необхідне вирішити питання судових витрат відповідно до правил, встановлених ст. 94 цього Кодексу.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 69, 70, 71, 94, 158 -163, 172, 175, 177 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В задоволенні позову ОСОБА_6 кандидата у народні депутати України у одномандатному виборчому окрузі №189 до Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 189 про визнання нечинним скасування рішення та зобов'язання вчинити дії - відмовити в повному обсязі.
Стягнути з кандидата у народні депутати України у одномандатному виборчому окрузі №189 ОСОБА_6 в дохід Державного бюджету України судові витрати в розмірі 32 грн. 19 коп.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом двох днів з дня її проголошення.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Повний текст постанови проголошено 03 листопада 2012 року о 13 год. 20 хв.
Головуючий суддя судді/підпис/ /підпис/ /підпис/І.І. Тарновецький П.І. Салюк В.М. Касап
"Згідно з оригіналом" Суддя І.І. Тарновецький