Постанова від 23.10.2012 по справі 2а-1870/7599/12

КОПІЯ
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 жовтня 2012 р. Справа № 2a-1870/7599/12

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Кравченка Є.Д.,

за участю секретаря судового засідання - Єреп Ю.В.,

представника позивача - ОСОБА_1,

представника відповідача - ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу № 2а-1870/7599/12 за позовом ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9 до Сумської районної державної адміністрації про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9 звернулися до суду з позовом до Сумської районної державної адміністрації Сумської області (далі - відповідач), в якому, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог, просять:

- визнати протиправною бездіяльність Сумської районної державної адміністрації щодо не розгляду погодженого проекту землеустрою стосовно відведення земельних ділянок позивачам для ведення особистого селянського господарства у власність за рахунок земель сільськогосподарського призначення із земель запасу, які знаходяться за межами населених пунктів на території Червоненської сільської ради Сумського району Сумської області;

- зобов'язати Сумську районну державну адміністрацію розглянути колективне звернення позивачів від 05.04.2012, зареєстрованого у Сумській районній державній адміністрації за вх. № 890/11 від 11.04.2012, та прийняти відповідне рішення у порядку, передбаченому законодавством.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач безпідставно не розглядає колективне звернення позивачів від 05.04.2012, зареєстрованого у Сумській районній державній адміністрації за вх. № 890/11 від 11.04.2012, а також безпідставно не приймає рішення про затвердження проекту землеустрою стосовно відведення земельних ділянок позивачам для ведення особистого селянського господарства у власність за рахунок земель сільськогосподарського призначення із земель запасу, які знаходяться за межами населених пунктів на території Червоненської сільської ради Сумського району Сумської області.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив позов задовольнити з наведених у позовній заяві підстав.

Представник відповідача в судовому засіданні просив відмовити у задоволенні позовних вимог, виходячи з підстав, викладених у запереченнях на адміністративний позов (а.с. 86-89).

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

В судовому засіданні встановлено, що у серпні 2011 року позивачі звернулись до Сумської райдержадміністрації із заявами (а.с. 49-55), в яких вони просили надати у власність земельні ділянки орієнтованою площею 2,0 га земель сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства, які знаходяться за межами населених пунктів на території Червоненської сільської ради Сумського району Сумської області.

Розглянувши вказані заяви, на підставі статей 17, 33, 81, 116, 118, 121 та пункту 12 Перехідних положень Земельного кодексу України, головою Сумської райдержадміністрації було прийняте розпорядження від 05.10.2011р. № 940 (а.с. 17) про надання дозволу позивачам на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок загальною орієнтованою площею 14,0 га сільськогосподарських угідь у власність для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення із земель запасу на території Червоненської сільської ради. Громадянам України (позивачам) замовити проектну документацію щодо відведення земельних ділянок у проектній землевпорядній організації, яка має ліцензію (дозвіл) на виконання цих видів робіт.

На підставі вказаного розпорядження, фізичною особою - підприємцем ОСОБА_10, який має ліцензію на даний вид робіт, у відповідності до вимог Земельного кодексу України, Закону України „Про землеустрій" та Порядку розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2004р. № 677 був розроблений проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок позивачам для ведення особистого селянського господарства у власність за рахунок земель сільськогосподарського призначення із земель запасу, які знаходяться за межами населених пунктів на території Червоненської сільської ради (а.с. 10-55).

Постійно діючою комісією з розгляду питань, пов'язаних з погодженням документації із землеустрою, у складі начальника відділу Держкомзему у Сумському районі, заступника начальника відділу Держкомзему у Сумському районі, начальника відділу регіонального розвитку, містобудування та архітектури Сумської райдержадміністрації, заступника начальника відділу регулювань використання природних ресурсів Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Сумській області, головного державного санітарного лікаря Сумської райсанепідемстанції, начальника відділу культури Сумської райдержадміністрації був наданий висновок від 08.12.2011р. № 153/11 (а.с. 30) про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність позивачів та подання проекту до Сумської райдержадміністрації на затвердження.

05.04.2012 позивачі звернулися до Сумської районної державної адміністрації із колективним зверненням про розгляд та затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок 7 громадянам України для ведення особистого селянського господарства у власність за рахунок земель сільськогосподарського призначення, що знаходяться за межами населених пунктів на території Червоненської сільської ради Сумського району Сумської області, яке у Сумській районній державній адміністрації було зареєстроване за вх. № 890/11 від 11.04.2012 (а.с. 8). До звернення була приєднана нотаріально завірена копія проекту землеустрою.

07.06.2012 позивач - ОСОБА_6 звернувся до Сумської районної державної адміністрації із листом стосовно надання відповіді щодо результатів розгляду колективного звернення від 05.04.2012, який у Сумській районній державній адміністрації було зареєстроване за вх. 1281/11 від 13.06.2012 (а.с. 9).

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Стаття 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти на підстава, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно п.12 Розділу X Земельного кодексу України до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями (крім земель, переданих у приватну власність, та земель, зазначених в абзацах другому та четвертому цього пункту) в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради з урахуванням вимог абзацу третього цього пункту, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.

Стаття 17 Земельного кодексу України визначає повноваження місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин, а саме розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом; участь у розробленні та забезпеченні виконання загальнодержавних і регіональних (республіканських) програм з питань використання та охорони земель; координація здійснення землеустрою та державного контролю за використанням та охороною земель; підготовка висновків щодо надання або вилучення (викупу) земельних ділянок; викуп земельних ділянок для суспільних потреб у межах, визначених законом; підготовка висновків щодо встановлення та зміни меж сіл, селищ, районів, районів у містах та міст; здійснення контролю за використанням коштів, що надходять у порядку відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, пов'язаних із вилученням (викупом) земельних ділянок; координація діяльності державних органів земельних ресурсів; вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону. Відповідно до пункту 34 статті 26, пункту другого статті 77 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", питання надання земельної ділянки в оренду вирішується на пленарному засіданні ради - сесії, а спори про поновлення порушених прав юридичних і фізичних осіб, що виникають в результаті рішень, дій чи бездіяльності органів або посадових осіб місцевого самоврядування, вирішуються в судовому порядку.

Відповідно до ст. 22 Земельного кодексу України землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування громадянам - для ведення особистого селянського господарства, садівництва, городництва, сінокосіння та випасання худоби, ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Статтею 116 Земельного кодексу України (в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин) визначено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону

Статтею 118 Земельного кодексу України передбачений порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами. Зокрема, згідно п. 9-11 ст. 118 Земельного кодексу України, районна державна адміністрація у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність. Відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду. У разі відмови органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення заяви без розгляду питання вирішується в судовому порядку.

З урахуванням викладеного, слід зазначити, що регулювання відносин щодо розпорядження землями сільськогосподарського призначення із земель запасу, які знаходяться за межами населеного пункту, в даному випадку, на території Червоненської сільської ради Сумського району Сумської області відноситься до виключних повноважень Сумської районної державної адміністрації та здійснюється на підставі відповідних правових актів - розпоряджень голови Сумської РДА.

В даному випадку колективне звернення із проектом землеустрою, який має висновок постійно діючої комісії з розгляду питань, пов'язаних із погодженням документації із землеустрою, було отримано Сумською РДА 11.04.2012, що підтверджується матеріалами справи.

Проте, ані розпорядження про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства у власність за рахунок земель сільськогосподарського призначення із земель запасу, які знаходяться за межами населених пунктів на території Червоненської сільської ради Сумського району Сумської області і надання земельних ділянок у власність, ані рішення про відмову у його погодженні відповідачем прийнято не було.

За таких обставин, має місце бездіяльність відповідача щодо дотримання встановленої законом процедури розгляду земельних питань, зокрема, ст. 118 Земельного кодексу України.

Стосовно посилання представника відповідача у запереченні та поясненнях в судовому засіаднні про розгляд колективного звернення від 11.04.2012 за вх. № 890/1 на нараді, яка відбулася 13.04.2012, суд звертає увагу на те, що із змісту протоколу наради при голові районної державної адміністрації від 13.04.2012 (а.с. 90-91) та рішення взагалі не можливо встановити які звернення та відносно яких громадян розглядалися проекти землеустрою.

Частиною 2 ст.71 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Враховуючи викладене, суд вважає вимоги позивача обґрунтованими, та такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9 до Сумської районної державної адміністрації про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Сумської районної державної адміністрації щодо не розгляду погодженого проекту землеустрою стосовно відведення земельних ділянок ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9 для ведення особистого селянського господарства у власність за рахунок земель сільськогосподарського призначення із земель запасу, які знаходяться за межами населених пунктів на території Червоненської сільської ради Сумського району Сумської області.

Зобов'язати Сумську районну державну адміністрацію розглянути колективне звернення ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9 від 05.04.2012, зареєстрованого у Сумській районній державній адміністрації за вх. № 890/11 від 11.04.2012, та прийняти відповідне рішення у порядку, передбаченому законодавством.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя (підпис) Є.Д. Кравченко

З оригіналом згідно

Суддя Є.Д. Кравченко

Постанову складено у повному обсязі та підписано 29 жовтня 2012 року.