Справа № 2а/1770/3442/2012
12 жовтня 2012 року 10год. 35хв. м. Рівне
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Дудар О.М., за участю секретаря судового засідання Сисун Н.В., сторін та інших осіб, які беруть участь у справі:
прокурор: не прибув,
представник позивача: не прибув,
представниквідповідача: не прибув,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
заступника прокурора м.Рівне в інтересах держави в особі Міністерства енергетики та вугільної промисловості України, Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго", від імені якої діє Відокремлений підрозділ "Держенергонагляд у західному регіоні "ДП НЕК "Укренерго",
доТовариства з обмеженою відповідальністю "Ливарно-механічний завод "Ісполін"
про стягнення штрафу,
Заступник прокурора м.Рівне звернувся в інтересах держави в особі Міністерства енергетики та вугільної промисловості України, Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго", від імені якої діє Відокремлений підрозділ "Держенергонагляд у західному регіоні "ДП НЕК "Укренерго", з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Ливарно-механічний завод "Ісполін" про стягнення штрафу у сумі 1275,00грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 18.04.2012р. було проведено перевірку ТОВ "Ливарно-механічний завод "Ісполін" щодо виконання припису інспекції Держенергонагляду у Рівненській області від 16.11.2011р. №03/50-08-02-12 про усунення порушень законодавства про електроенергетику, виданого на підставі акта здійснення заходу з державного енергетичного нагляду (контролю) від 16.12.2011р. №03/50-08-02-12. Під час проведеної перевірки, в присутності головного інженера товариства, складено акт (протокол) від 18.04.2012р. №03/50-08-1-АП-04, яким встановлено невиконання пунктів вищевказаного припису, що стало підставою для винесення постанови від 28.04.2012р. №03/50-08-1-ПШ-04 про накладення штрафу на ТОВ "Ливарно-механічний завод "Ісполін" за порушення законодавства про електроенергетику в розмірі 1275,00грн. Дану постанову відповідач отримав 08.05.2012р., у добровільному порядку суму штрафу не сплатив.
Прокурор та представник позивача у судове засідання не прибули, у поданих суду клопотаннях позовні вимоги підтримали повністю та просили розглянути справу за відсутності представників.
Відповідач заперечень суду не надав, у судове засідання не прибув, про причини неприбуття суд не повідомив, про дату, час і місце судового розгляду повідомлений належним чином.
Судом не визнавалась обов'язковою участь сторін у судовому засіданні. За таких обставин, суд вважає за можливе вирішити спір без участі сторін на підставі наявних у справі доказів.
Повно і всебічно з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності на підставі чинного законодавства, перевіривши їх дослідженими в судовому засіданні доказами, суд вважає, що позов підлягає до задоволення з огляду на наступне.
Судом встановлено, що 18.04.2012р. інспекцією Держенергонагляду у Рівненській області здійснено перевірку щодо виконання припису від 16.11.2011р. №03/50-08-02-12 про усунення порушень законодавства про електроенергетику, який виданий на підставі акта здійснення заходу з державного енергетичного нагляду (контролю) від 16.12.2011р. №03/50-08-02-12.
За результатами перевірки інспекторами Держенергонагляду у Рівненській області складено акт (протокол) від 18.04.2012р. №03/50-08-1-АП-04, яким встановлено невиконання пунктів 1, 12, 16, 17, 18, 22 вищевказаного припису, а саме: не пройдене періодичне навчання з питань технічної експлуатації електроустановок споживачів в спеціалізованому навчальному закладі; не проведено профілактичні випробування ввідних силових автоматів в РУ -0,4 кВ ТП-26; не встановлено бирки на кінцях кабелів живлення в РУ-10 кВ ТП-26 з відповідними позначеннями (марка кабеля, напруга, переріз, найменування лінії); частково не встановлено термометри для контролю температури масла силових трансформаторів ТП-26; не укомплектовано ТП-26 протипожежними засобами та переносними заземленнями; не проведено заміну сорбенту (силікагелю) у трансформаторному фільтрі тр-ра Т-2 в зв'язку з непридатністю його використання (заміною кольору). Вказаний акт підписаний головним інженером ТОВ "Ливарно-механічний завод "Ісполін" Ковальчуком П.П. без жодних пояснень та зауважень.
За результатами розгляду даного акта інспектором з енергонагляду винесено постанову від 28.04.2012р. №03/50-08-1ПШ-04 про накладення штрафу на ТОВ "Ливарно-механічний завод "Ісполін" за порушення законодавства про електроенергетику в розмірі 1275,00грн., яка була надіслана відповідачу з роз'ясненням вимог п.10 Положення про порядок накладання на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999р. №1312, щодо сплати штрафу на зазначений у постанові рахунок не пізніше, ніж протягом 30 днів після її отримання.
На момент подання позову штраф відповідачем не сплачений.
Ці обставини підтверджені дослідженими в судовому засіданні доказами: актом здійснення заходу з державного енергетичного нагляду (контролю) від 16.12.2011р. №03/50-08-02-12 (а.а.с.6-11), приписом від 16.12.2011р. №03/50-08-02-12 (а.а.с.12-13), актом перевірки (протокол) від 18.04.2012р. №03/50-08-1-АП-04 (а.с.14), постановою про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику від 28.04.2012р. (а.с.15), повідомленням про вручення поштового відправлення від 03.05.2012р. №3560200315908 (а.с.16).
Згідно з ч.1 ст.9 Закону України "Про електроенергетику" від 16.10.1997р. №575/97-ВР (далі - Закон №575/97-ВР) державний нагляд в електроенергетиці здійснюють Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж та Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та інші органи, визначені законодавством України.
Згідно абз.2 ч.1 ст.1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007р. №877-V (далі - Закон №877-V) визначено, що заходи державного нагляду (контролю) - це планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.
Відповідно до ч.1 ст.5 Закону №877-V планові заходи здійснюються відповідно до річних або квартальних планів, які затверджуються органом державного нагляду (контролю) до 1 грудня року, що передує плановому, або до 25 числа останнього місяця кварталу, що передує плановому.
Абзацами 8 та 9 ч.5 ст.9 Закону №575/97-ВР передбачено, що державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право: надавати приписи щодо неприпустимості продовження експлуатації електричних і тепловикористовуючих установок споживачів, якщо це створює загрозу життю обслуговуючого персоналу, здоров'ю населення; застосовувати в установленому законодавством України порядку санкції до суб'єктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів та складати протоколи про адміністративні правопорушення.
Згідно абз.3 ч.1 ст.6 Закону №877-V підставою для здійснення позапланового заходу стала перевірка виконання суб'єктом господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виданих за результатами проведення планових заходів органом державного нагляду (контролю), під час якого складено акт перевірки (протокол).
Відповідно до абз.2 п.2 Положення про порядок накладання на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999р. №1312, та на підставі акта перевірки державним інспектором з енергетичного нагляду винесено постанову про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику.
Відповідно до п.10 вказаного Положення суб'єкт господарювання сплачує штраф за порушення законодавства в галузі електроенергетики протягом 30 днів з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення, а за порушення законодавства у сфері теплопостачання - у 15-денний строк з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення.
Проте, на день розгляду справи судом відповідач штрафу у сумі 1275,00грн. на зазначений у постанові рахунок не перерахував, постанова інспекції Держенергонагляду у Рівненській області про накладання штрафу за порушення законодавства про електроенергетику в судовому порядку не оскаржувалася.
Статтею 121 Конституції України на органи прокуратури покладено функцію представництва інтересів держави в суді у випадках, визначених законом.
Відповідно до ст.36-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991р. №1789-XII представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом. Однією з форм представництва є звернення до суду з позовами про захист прав і свобод іншої особи, невизначеного кола осіб, прав юридичних осіб, коли порушуються інтереси держави. Підставою представництва у суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою.
За наведених обставин, позовні вимоги підтверджені належними та допустимими доказами і підлягають до задоволення повністю.
Підстави для застосування ст.94 КАС України у суду відсутні.
Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Ливарно-механічний завод "Ісполін" до Державного бюджету України штраф за порушення законодавства про електроенергетику в розмірі 1275,00грн.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Дудар О.М.