Постанова від 10.10.2012 по справі 2а/1770/2343/2012

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 2а/1770/2343/2012

10 жовтня 2012 року 10год. 55хв. м. Рівне

Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Щербакова В. В. за участю секретаря судового засідання Таргоній А.В. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:

позивача: представник ОСОБА_1,

відповідача: представник Остапенко Д.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом

Фізична особа-підприємець ОСОБА_4

до Регіональне управління Департаменту контролю за виробництвом і обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів Державної податкової служби України у Рівненській області

про визнання протиправним та скасування рішення

ВСТАНОВИВ:

Фізична особа-підприємець ОСОБА_4 звернулася до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом і обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів Державної податкової служби України у Рівненській області про визнання протиправним та скасування рішення від 17.05.2012 року №1700780013/21 про застосування фінансових санкцій у вигляді штрафу в розмірі 6800 грн.

На обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідач дійшов неправильного висновку стосовно того, що він, як суб'єкт господарської діяльності, не має права здійснювати продаж алкогольних напоїв на розлив, оскільки у виданому йому патенті вказано вид діяльності «Ресторанне господарство».

Вважає, що на підставі ст. 15-3 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» він має право здійснювати продаж алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі та надав пояснення аналогічні, викладеним у позовній заяві.

Представник відповідача подав заперечення проти позову. На обґрунтування поданих заперечень зазначив, що при здійсненні перевірки позивача з питань додержання вимог законодавства при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами встановлено, зокрема, продаж алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці підприємством, що не має статусу підприємства громадського харчування. Відповідач посилається на роз'яснення Управління торгівлі, громадського та побутового обслуговування від 07.10.2010 року за №05-323 у якому вказано, що роздрібна торгівля алкогольними напоями здійснюється через спеціалізовані підприємства, в тому числі фірмові, спеціалізовані відділи (секції) підприємств з універсальним асортиментом продовольчих товарів, підприємства чи спеціалізовані відділи (секції) магазинів споживчої кооперації, а також підприємства громадського харчування. Вказує, що класифікація закладів ресторанного господарства наведена у Національному стандарті України "Заклади ресторанного господарства" (ДСТУ 4281:2004), у якому є посилання на ДСТУ 3862-99, який в свою чергу подає визначення закладів громадського харчування. Так, частиною 5 ДСТУ 3862-99 "Громадське харчування (терміни та визначення)" встановлено перелік закладів громадського харчування, згідно якого термін "магазин" відсутній. Частиною 4 Національного стандарту України "Заклади ресторанного господарства" (ДСТУ 4281:2004) встановлена класифікація закладів ресторанного господарства, згідно з якою термін "магазин" відсутній.

Враховуючи вищенаведене, вважає рішення від 17.05.2012 року №1700780013/21 таким, що прийняте на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені чинним законодавством України, а відтак, - просить відмовити у задоволенні позову повністю.

Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, суд прийшов до висновку, що позов належить задовольнити повністю, виходячи з наступного.

Позивач - фізична особа-підприємець ОСОБА_4 зареєстрована суб'єктом господарювання 29.05.1995 року Рокитнівською районною державною адміністрацією Рівненської області. Відповідно до Торгового патенту Серії НОМЕР_2 від 31.03.2011 року, виданого Рокитнівським відділенням Сарненської МДПІ, позивач має право на провадження торгівельної діяльності (ресторанне господарство ). Термін дії патенту з 01.04.2011 по 31.03.2016 року.

У відповідності до п. п. 1.1 Положення про Департамент контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України, затвердженим наказом ДПА № 71 від 10.02.2007 року, Регіональне управління Департаменту контролю за виробництвом і обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів Державної податкової служби України у Рівненській області є самостійним функціональним підрозділом з правами юридичної особи у складі Державної податкової адміністрації України.

Відповідно до покладених завдань Департамент САТ ДПА здійснює контроль, зокрема, за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів.

Статтею 11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» встановлено підстави та порядок проведення органами державної податкової служби планових і позапланових виїзних перевірок своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів).

10.04.2012 року посадовими особами Регіонального відділення Департаменту САТ ДПА у Рівненській області проведено фактичну перевірку дотримання порядку здійснення оптової та роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами позивача, за результатами якої складено акт від 11.04.2012 року №78/01/НОМЕР_1, яким встановлено, зокрема, продаж алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці підприємством, що не має статусу підприємства громадського харчування.

17.05.2012 року відповідачем прийнято рішення №1700780013/21 про застосування до позивача фінансових санкцій у вигляді штрафу в розмірі 6800 грн.

Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України визначені Законом України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів».

Частиною 6 статті 15-3 цього Закону визначено, що продаж алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці дозволяється тільки суб'єктам господарювання громадського харчування та спеціалізованим відділам, що мають статус суб'єктів господарювання громадського харчування, суб'єктів господарювання з універсальним асортиментом товарів.

Абзацом 9 частини 2 статті 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» передбачено, що у разі порушення суб'єктом господарювання вимог статті 15- 3 цього Закону застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу у розмірі 6800 гривень.

Основні вимоги до роздрібної торгівлі горілкою і лікеро-горілчаними виробами, вином виноградним та плодово-ягідним, коньяком, шампанським, вином ігристим (далі - алкогольні напої), спрямовані на забезпечення прав споживачів щодо належної якості товару і рівня торгівельного обслуговування визначені Правилами роздрібної торгівлі алкогольними напоями, затверджених постановою Кабінету міністрів України N854 від 30 липня 1996 року (далі по тексту - Правила роздрібної торгівлі алкогольними напоями).

Відповідно до пункту 2 Правил роздрібної торгівлі алкогольними напоями роздрібна торгівля алкогольними напоями є діяльністю з продажу алкогольних напоїв безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших підприємствах громадського харчування.

Роздрібна торгівля алкогольними напоями здійснюється через спеціалізовані підприємства, в тому числі фірмові, спеціалізовані відділи (секції) підприємств з універсальним асортиментом продовольчих товарів, підприємства чи спеціалізовані відділи (секції) магазинів споживчої кооперації, а також підприємства громадського харчування.

Відповідно до п. 22 Правил роздрібної торгівлі алкогольними напоями продаж алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці дозволяється тільки підприємствам громадського харчування та спеціалізованим відділам, що мають статус підприємств громадського харчування, підприємств з універсальним асортиментом товарів.

Визначення терміну «заклад громадського харчування» містилося у Правилах роботи закладів (підприємств) громадського харчування, затверджених Наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України №219 від 24.07.2002 року. Разом з тим, Наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України №309 від 09.10.2006 року поняття «заклад громадського харчування» було змінено на поняття «заклад ресторанного господарства».

Відповідно до пункту 1.3. Правилах роботи закладів (підприємств) громадського харчування закладом ресторанного господарства є організаційно-структурна одиниця у сфері ресторанного господарства, яка здійснює виробничо-торговельну діяльність: виробляє і (або) доготовляє, продає і організовує споживання продукції власного виробництва і закупних товарів, може організовувати дозвілля споживачів.

Згідно з пунктами 1.5., 1.6 Правил роботи закладів (підприємств) громадського харчування заклади (підприємства) ресторанного господарства поділяються за типами: фабрики-кухні, фабрики-заготівельні, ресторани, бари, кафе, їдальні, закусочні, буфети, магазини кулінарних виробів, кафетерії, а ресторани та бари - також на класи (перший, вищий, люкс). Вибір типу закладу (підприємства) ресторанного господарства та класу ресторану або бару здійснюється суб'єктом господарської діяльності самостійно з урахуванням вимог законодавства України.

Судом встановлено та підтверджено наявними в матеріалах справи письмовими доказами, зокрема, - Торговим патентом Серії НОМЕР_2 від 31.03.2011 року, що у період в який відповідачем було здійснено фактичну перевірку дотримання позивачем порядку здійснення оптової та роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами, останній мав статус суб'єкта господарювання ресторанного господарства, що в свою чергу давало йому право на реалізацію алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці.

Враховуючи вищенаведене, рішення Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом і обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів Державної податкової служби України у Рівненській області від 17.05.2012 року №1700780013/21 про застосування фінансових санкцій у вигляді штрафу в розмірі 6800 грн. є протиправним та таким, що належить до скасування.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України суд присуджує всі здійснені позивачем документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів Державної податкової служби у Рівненській області від 17.05.2012 року №1700780013/21 про застосування фінансових санкцій у вигляді штрафу в розмірі 6800грн.

Присудити на користь позивача Фізична особа-підприємець ОСОБА_4 із Державного бюджету України судовий збір у розмірі 107,30грн.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя Щербаков В. В.