Справа № 1570/6555/2012
01 листопада 2012 року
м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді - Гусева О.Г.,
судді -Харченко Ю.В.,
судді -Єфіменко К.С.,
при секретарі -Селімової О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Політичної партії Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина»до Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 133 про визнання протиправними дії Окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 133,-
Уповноважена особа Політичної партії Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина» звернулася до суду з позовом до Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 133 про визнання протиправними дії Окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 133.
Свої вимоги позивач обґрунтував тим, що відповідачем було внесено недостовірні відомості до сайту ЦВК, а тому подібні дії Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 133 мають бути визнані протиправними.
Уповноважена особа Політичної партії Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина» посилаючись на ст., ст. 17, 94 Закон України „Про вибори народних депутатів України", вважає, що її позов підлягає задоволенню.
У судове засідання представник позивача з'явилася, підтримала позовні вимоги, на підтвердження своїх позовних вимог надала до суду копію протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, був повідомлений належним, про причини неявки суд не повідомив.
Справа розглядалася на підставі наявних у матеріалах справи доказів у порядку ст.128 КАС України.
Згідно ч.12 ст.172 КАС України неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає судовому розгляду.
Відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи наведене, суд дійшов до висновку про можливість розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
У судовому засіданні встановлено слідуючи обставини та відповідні ним правовідносини -
29 жовтня 2012 року Окружною виборчою комісією одномандатного виборчого округу № 133 було прийнято прокол дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці в одномандатному виборчому окрузі виборчої дільниці № 511139.
Як вбачається з матеріалів адміністративного позову Політична партія «Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина»вважає, що відповідачем було внесено невірні дані по протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на звичайній виборчій дільниці в одномандатному виборчому окрузі виборчої дільниці № 511139, а тому дії працівників ОВК щодо внесення в систему ЦВК недостовірних відомостей мають бути визнані протиправними адміністративним судом.
На думку представника позивача помилка в полягає у зміні результатів голосування двох кандидатів у депутати ОСОБА_1 та
ОСОБА_2, оскільки згідно ч.16 п.2 ст.31 Закону України «Про вибори народних депутатів України»до повноваження окружної виборчої комісії входить встановлення підсумків голосування в загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та одномандатному окрузі, де вони складають протоколи про підсумки голосування, передають протоколи та іншу виборчу документацію, передбачену цим Законом Центральній виборчій комісії", а тому позивач вважає, що відповідач протиправно ухиляється від прийняття рішення щодо виправлення помилок в системі ЦВК, у зв'язку з чим подібна бездіяльність останнього може негативно виплинути на результати голосування та викривити їх, адже згідно ч. 15 статті 94 Закону України «Про вибори народних депутатів України»це є безумовною підставою для прийняття окружною виборчою комісію рішення про визнання голосування на виборчій дільниці недійсним.
За даними обставинами суд приходить до висновку, що позовна заява не підлягає задоволенню, оскільки згідно до ст. 100 Закону України «Про вибори народних депутатів України»центральна виборча комісія не пізніше як на п'ятий день з дня встановлення результатів виборів офіційно оприлюднює результати виборів депутатів у газетах «Голос України»та «Урядовий кур'єр». Список обраних депутатів публікується із зазначенням в алфавітному порядку їх прізвища, власного імені (усіх власних імен), по батькові (за наявності), року народження, освіти, посади (заняття), місця роботи, місця проживання, партійності, суб'єкта висування, виборчого округу (загальнодержавний чи номер одномандатного), у якому обраний депутат.
Таким чином згідно діючого законодавства оприлюднення результатів виборів депутатів, яке здійснюється лише у газетах «Голос України»та «Урядовий кур'єр»є офіційним та створює правові наслідки для суб'єктів виборчого процесу.
А тому твердження позивача про те, що системна помилка, яка була здійснена відповідачем під час внесення відомостей до сайту ЦВК є безумовною підставою для прийняття окружною виборчою комісію рішення про визнання голосування на виборчій дільниці недійсним не відповідає дійсності, оскільки ч. 15 ст. 94 Закону України «Про вибори народних депутатів України»передбачено вичерпний перелік підстав для прийняття окружною виборчою комісію рішення про визнання голосування на виборчій дільниці недійсним, серед яких відсутня підстава, на яку посилається позивач в обґрунтування своїх позовних вимог.
До того ж офіційний веб-сайт ЦВК є інформаційним джерелом оприлюднення результатів виборів яке не створює правових наслідків для позивача.
Крім того також слід зазначити, що під час розгляду справи у суді відповідач добровільно усунув помилку, яка була ним допущена під час внесення даних по протоколу.
Згідно ч.3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації.
До того ж відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 Кодексу адміністративного судочинства України.
Згідно ч.1 ст. 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
У зв'язку з чим суд приходить до висновку, що відповідач діяв в межах наданих йому повноважень та в його діях відсутня протиправність.
Керуючись: ст.,ст. 94, 100 Законом України «Про вибори народних депутатів України», ст.ст. 2, 7, 8, 9, 11, 71-72, 86-87, 94, 128, 159 - 164, 167, 172, 177 КАС України, суд, -
У задоволені адміністративного позову Політичної партії Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина» до Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 133 про визнання протиправними дії Окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 133 - відмовити у повному обсягу.
Постанова може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд в порядку та в строки, встановлені ст. 177 КАС України.
01 листопада 2012 року
Головуючий суддя: Гусев О.Г.
Суддя: /підпис/ Харченко Ю.В.
Суддя: /підпис/ Єфіменко К.С.
.