Пр.№ 2/0302/525/2012
Справа № 2-537/2009
26 вересня 2012 року Горохівський районний суд
Волинської області
в складі: головуючого - судді Шмідта С.А.
при секретарі Домбровській З.П.
з участю: прокурора Мацюка С.Я.,
особи, в інтересах якої подано позов ОСОБА_1,
представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі засідань Горохівського районного суду в м.Горохів Волинської області справу за позовом прокурора Горохівського району Волинської області, який діє в інтересах ОСОБА_1, до Горохівського виробничого управління житлово-комунального господарства про стягнення недорахованої та недовиплаченої заробітної плати, інфляційного збільшення, нарахованого на суму недорахованої та недовиплаченої заробітної плати, та моральної шкоди, -
В судовому засіданні представник відповідача - Горохівського виробничого управління житлово-комунального господарства ОСОБА_2 позовні вимоги не визнала та пояснила, що заробітна плата ОСОБА_1, який на протязі 2008 року працював на посаді оператора очисних систем Горохівського ВУЖКГ, нараховувалася та виплачувалася згідно умов колективного договору на рівні встановленого законодавством розміру мінімальної заробітної плати. Положення Галузевої угоди, укладеної між Міністерством з питань житлово-комунального господарства України та Центральним комітетом профспілки працівників житлово-комунального господарства, місцевої промисловості, побутового обслуговування населення України на 2007-2009 роки, не є обов'язковими для Горохівського ВУЖКГ, оскільки Горохівська міська рада Горохівського району Волинської області та її виконавчий комітет, яким підпорядковується Горохівське ВУЖКГ і є їх комунальною власністю, в переговорному процесі по укладанню будь-яких угод з профспілковими організаціями участі не брали. На підставі наведеного представник відповідача просила відмовити у задоволені позову.
Прокурор Мацюк С.Я. в судовому засіданні позов підтримав повністю з підстав, наведених у позовній заяві, ствердив наведені у позові факти, просив задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Особа, в інтересах якої подано позов, - ОСОБА_1 в судовому засіданні подав заяву про збільшення позовних вимог, в якій просив стягнути з відповідача у свою користь, крім недорахованої та недовиплаченої заробітної плати, також і інфляційне збільшення, нараховане на суму недорахованої та недовиплаченої заробітної плати, та моральну шкоду. Крім того, ОСОБА_1 суду пояснив, що у зв'язку з тим, що справа тривалий час не знаходить свого вирішення у судах різних інстанцій, він захворів на цукровий діабет, погіршились його усталені життєві зв'язки, а тому просив стягнути з відповідача недораховану та недовиплачену заробітну плату в розмірі 4098,54 грн., інфляційне збільшення, нараховане на суму недорахованої та недовиплаченої заробітної плати в розмірі 945,60 грн. та моральну шкоду в розмірі 4000,00 грн.
Суд, заслухавши пояснення прокурора, особи, в інтересах якої подано позов, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що позов підставний та підлягає до задовольнення частково.
Судом встановлено і це визнано всіма особами, які беруть участь у справі, що ОСОБА_1 на протязі 2008 року та по день свого звільнення 02 березня 2009 року працював у Горохівському виробничому управлінні житлово-комунального господарства на посаді оператора очисних систем як робітник I розряду.
Відповідно до ст.97 КЗпП України форми і системи оплати праці, норми праці, розцінки, тарифні сітки, ставки, схеми посадових окладів, умови запровадження та розміри надбавок, доплат, премій, винагород та інших заохочувальних, компенсаційних і гарантійних виплат встановлюються підприємствами, установами, організаціями самостійно у колективному договорі з дотриманням норм і гарантій, передбачених законодавством, генеральною та галузевими (регіональними) угодами. Конкретні розміри тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок робітникам, посадових окладів службовцям, а також надбавок, доплат, премій і винагород встановлюються власником або уповноваженим ним органом з урахуванням вимог, передбачених частиною другою цієї статті. Власник або уповноважений ним орган чи фізична особа не має права в односторонньому порядку приймати рішення з питань оплати праці, що погіршують умови, встановлені законодавством, угодами, колективними договорами.
Відповідно до ст.11 Закону України “Про оплату праці” мінімальні розміри ставок (окладів) заробітної плати, як мінімальні гарантії в оплаті праці, визначаються генеральною угодою.
Актом перевірки № 03-06-30/00 від 17 вересня 2008 року, складеним головним державним інспектором праці Територіальної державної інспекції праці у Волинській області ОСОБА_3 (а.с.3-5), стверджується, що під час перевірки діяльності Горохівського ВУЖКГ були виявлені порушення вимог ч.2 ст.97 КЗпП України, ст.11 Закону України “Про оплату праці”, а саме при встановленні посадових окладів машиністам насосних установок Горохівського ВУЖКГ, в тому числі і ОСОБА_1, відповідно до штатного розпису встановлено посадовий оклад в розмірі 525 грн., чим порушено мінімальні гарантії, визначені додатком № 2 до Галузевої угоди, згідно якого мінімальний розмір посадового окладу вищевказаної категорії працівників з січня 2008 року не може бути меншим ніж 819,00 грн. (630 х 1,3 - мінімальна тарифна ставка робітка І розряду встановлена із застосуванням коефіцієнту 1,3). На підставі вищевказаного акту головним державним інспектором праці Територіальної державної інспекції праці у Волинській області ОСОБА_3 було винесено припис № 03-06-30/00-00 від 17 вересня 2008 року (а.с.9-10), з вимогами якого ознайомлено керівника Горохівського ВУЖКГ.
Відповідно до ч.ч.2, 3 ст.22 Закону України “Про прокуратуру” письмовий припис прокурора вноситься у випадках, коли порушення закону має очевидний характер і може завдати істотної шкоди інтересам держави, підприємства, установи, організації, а також громадянам, якщо не буде негайно усунуто. Припис підлягає негайному виконанню, про що повідомляється прокурору. Орган чи посадова особа можуть оскаржити припис вищестоящому прокурору, який зобов'язаний розглянути скаргу протягом десяти днів, або до суду.
У зв'язку з невиконанням Горохівським ВУЖКГ припису, винесеного державним інспектором праці 17 вересня 2008 року, заступником прокурора Горохівського району Волинської області ОСОБА_4 08 квітня 2009 року було винесено припис про усунення порушень вимог законодавства про оплату праці (а.с.15), яким встановлено, що Горохівським ВУЖКГ протягом 2008 року по день звільнення ОСОБА_1 недораховано та недовиплачено заробітної плати на загальну суму 4098.54 грн., та зобов'язано роботодавця негайно погасити вищевказану заборгованість.
Як вбачається із повідомлення Горохівського ВУЖКГ № 487 від 01 червня 2009 року (а.с.16), відповідач вищезазначений припис в добровільному порядку виконувати відмовився, однак не скористався своїм правом оскаржити цей припис у встановленому законом порядку.
Відповідно до ч.3 ст.3 Закону України “Про колективні договори і угоди” cторонами угоди на галузевому рівні є власники, об'єднання власників або уповноважені ними органи і профспілки чи об'єднання профспілок або інших представницьких організацій трудящих, які мають відповідні повноваження, достатні для ведення переговорів, укладення угоди та реалізації її норм на більшості підприємств, що входять у сферу їх дії.
Відповідно до п.1 ч.2 ст.8 Закону України “Про колективні договори і угоди” угодою на галузевому рівні регулюються галузеві норми, зокрема щодо: нормування і оплати праці, встановлення для підприємств галузі (підгалузі) мінімальних гарантій заробітної плати відповідно до кваліфікації на основі єдиної тарифної сітки по мінімальній межі та мінімальних розмірів доплат і надбавок з урахуванням специфіки, умов праці окремих професійних груп і категорій працівників галузі (підгалузі).
Відповідно до ч.1 ст.9 Закону України “Про колективні договори і угоди” положення колективного договору поширюються на всіх працівників підприємств незалежно від того, чи є вони членами профспілки, і є обов'язковими як для власника або уповноваженого ним органу, так і для працівників підприємства. Положення генеральної, галузевої, регіональної угод діють безпосередньо і є обов'язковими для всіх суб'єктів, що перебувають у сфері дії сторін, які підписали угоду.
Як вбачається із Галузевої угоди, укладеної між Міністерством з питань житлово-комунального господарства України та Центральним комітетом профспілки працівників житлово-комунального господарства, місцевої промисловості, побутового обслуговування населення України на 2007-2009 роки, та зареєстрованої в Міністерстві праці та соціальної політики України за № 51 від 27 червня 2007 року (а.с.12-14), коефіцієнт співвідношень мінімальної тарифної ставки робітника І розряду (місячної тарифної ставки) за підгалузями та видами робіт до встановленої угодою мінімальної тарифної ставки робітка І розряду для виду робіт, які виконував ОСОБА_1, становить на рівні 1,3. Відповідно до абзацу 4 Розділу І вищевказаної угоди прийняті сторонами зобов'язання та норми поширюються на всіх найманих працівників та роботодавців, що знаходяться у сфері дії суб'єктів Угоди, і є обов'язковими для виконання.
Відповідно до довідки з єдиного державного реєстру підприємств та організацій серії АБ № 047190/132, виданої 11 червня 2008 року управлінням статистики у Горохівському районі Волинської області (а.с.87), Горохівське виробниче управління житлово-комунального господарства надає послуги по збиранню, очищенню та розподіленню води, постачанню пари та гарячої води, прибиранню сміття, боротьбі з забрудненням та подібним видам діяльності.
Як вбачається із Статуту Горохівського виробничого управління житлово-комунального господарства (а.с.23-29), Горохівське ВУЖКГ працює на засадах повного госпрозрахунку, самостійності і самоокупності, у своїй діяльності підпорядковується Горохівській міській раді Горохівського району Волинської області та її виконавчому комітету і є комунальною власністю Горохівської міської ради.
Довідкою заступника начальника головного управління містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства Волинської обласної державної адміністрації № 2639/4.1.5 від 18 вересня 2012 року (а.с.266) стверджується, що Горохівське ВУЖКГ в перелік об'єктів спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області, які на праві оперативного управління передані головному управлінню містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства Волинської ОДА, не входить, а регіональні угоди між комітетами профспілки та господарськими органами житлово-комунального господарства не були укладені.
Вищезазначені обставини підтверджуються також і довідкою Горохівської міської ради Горохівського району Волинської області № 254 від 24 вересня 2009 року (а.с.274).
Однак, як вбачається із Свідоцтва про належність до профспілки працівників житлово-комунального господарства, місцевої промисловості, побутового обслуговування населення України № 3 від 01 лютого 2000 року (а.с.40), Волинська обласна організація профспілки працівників житлово-комунального господарства, місцевої промисловості, побутового обслуговування населення є організаційною ланкою всеукраїнської професійної спілки працівників житлово-комунального господарства, місцевої промисловості, побутового обслуговування населення України, має статус юридичної особи.
Як вбачається із повідомлення Волинської обласної організації профспілки працівників житлово-комунального господарства, місцевої промисловості, побутового обслуговування населення (а.с.38), вищевказана організація входить до складу Центрального комітету профспілки працівників житлово-комунального господарства, місцевої промисловості, побутового обслуговування населення України та на працівників цих галузей розповсюджується галузева угода, укладена між Міністерством з питань житлово-комунального господарства України та Центральним комітетом профспілки працівників житлово-комунального господарства, місцевої промисловості, побутового обслуговування населення України на 2007-2009 роки.
На підставі вищенаведеного суд вважає, що оскільки положення вищевказаної Галузевої угоди розповсюджуються на працівників Горохівського ВУЖКГ як на працівників галузі житлово-комунального господарства, а Горохівське ВУЖКГ, хоча і є суб'єктом комунальної власності, однак за характером виробництва та надання послуг перебуває у сфері управління Міністерства з питань житлово-комунального господарства України, то Горохівське ВУЖКГ зобов'язане застосовувати ці положення при встановленні тарифних ставок та посадових окладів найманим працівникам.
Таким чином судом встановлено, що припис заступника прокурора Горохівського району Волинської області від 08 квітня 2009 року, який ґрунтується на обов'язковості застосування Горохівським ВУЖКГ норм Галузевої угоди при нарахуванні заробітної плати своїм працівникам, є таким, що відповідає чинному законодавству та підлягає виконанню, а тому суд стягує з Горохівського ВУЖКГ в користь ОСОБА_1 недораховану та недовиплачену заробітну плату в розмірі 4098,54 грн.
Відповідно до ч.1 ст.2 Закону України “Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати” компенсація громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати (далі - компенсація) провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період, починаючи з дня набрання чинності цим Законом.
Відповідно до ст.3 вищезазначеного Закону сума компенсації обчислюється шляхом множення суми нарахованого, але не виплаченого громадянину доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов'язкових платежів) на індекс інфляції в період невиплати доходу (інфляція місяця, за який виплачується доход, до уваги не береться).
Як вбачається із розрахунку, наданого ОСОБА_1 (а.с.230-231), інфляційне збільшення його недорахованої та недовиплаченої заробітної плати за період з вересня 2009 року по травень 2012 року включно становить 945,60 грн.
У зв'язку з вищенаведеним суд стягує з відповідача в користь ОСОБА_1 разом із недорахованою та недовиплаченою заробітною платою в розмірі 4098,54 грн. її інфляційне збільшення в розмірі 945,60 грн.
Відповідно до ч.1 ст.23 ЦК України особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав.
Висновком ЛКК № 628 від 02 липня 2012 року, виданого Горохівською центральною районною лікарнею (а.с.244), стверджується, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, хворіє на цукровий діабет, тип 2, середньої важкості. За станом здоров'я перебуває на диспансерному обліку в ендокринолога і потребує періодичного лікування.
Суд вважає, що представленими ОСОБА_1 доказами не доведено факт спричинення йому моральної шкоди, а також не доведено причинно-наслідкового зв'язку між невиплатою йому в повному обсязі заробітної плати та погіршенням його стану здоров'я. Саме з цих підстав суд відмовляє ОСОБА_1 в задоволенні його позовної вимоги в частині стягнення із відповідача в його користь моральної шкоди.
У відповідності до ч.3 ст.88 ЦПК України суд стягує з відповідача у доход держави судовий збір в розмірі 214,60 грн.
Керуючись ст.23 ЦК України, ст.ст.95-97 КЗпП України, ст.ст.21, 22 Закону України “Про оплату праці”, ст.ст.3, 8, 9 Закону України “Про колективні договори і угоди”, ст.2, 3 Закону України “Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати”, ст.ст.10, 11, 60, 212-215 ЦПК України, суд -
Позов прокурора Горохівського району Волинської області, який діє в інтересах ОСОБА_1, задовольнити частково.
Стягнути з Горохівського виробничого управління житлово-комунального господарства в користь ОСОБА_1 недораховану та недовиплачену заробітну плату в розмірі 4098,54 (чотири тисячі дев'яносто вісім гривень 54 копійки), та інфляційне збільшення, нараховане на суму недорахованої та недовиплаченої заробітної плати в розмірі 945,60 (дев'ятсот сорок п'ять гривень 60 копійок), всього -5044,14 (п'ять тисяч сорок чотири гривні 14 копійок).
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути з Горохівського виробничого управління житлово-комунального господарства у доход держави судовий збір в сумі 214,60 (двісті чотирнадцять гривень 60 копійок).
Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Волинської області через Горохівський районний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Головуючий