ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2
25 жовтня 2012 р. № 2а-8775/12/1370
17 год. 09 хв.
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого-судді Качур Р.П.
за участю секретаря судового засідання Подібки М. З.
представника позивача Станіславчук Г. І., представника відповідача Дац Н. І. розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом управління Пенсійного фонду України в Мостиському районі Львівської області до відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Мостиському районі Львівської області про зобов'язання вчинити дії, -
12 жовтня 2012 року на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява управління Пенсійного фонду України в Мостиському районі Львівської області до відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Мостиському районі Львівської області про зобов'язання вчинити дії.
Позивач свої позовні вимоги обґрунтовує ст. 21 та ст. 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Позивач стверджує, що ним понесено витрати на виплату щомісячної державної адресної допомоги на загальну суму 70085,58 грн., а відтак відповідач зобов'язаний включити в акти звірки вказану суму.
Представник позивача позовні вимоги підтримав, надав пояснення, аналогічні викладеним у позовній заяві, просив позов задовольнити повністю.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив, зазначив, що механізм відшкодування визначено Порядком відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України, Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, який передбачає відшкодування на централізованому рівні; просив у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
Дослідивши надані суду докази в межах заявлених вимог, суд встановив наступні факти та відповідні їм правовідносини.
В актах щомісячної звірки витрат по особових справах потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, за червень -серпень 2012 року вказано кількість осіб та суми витрат що підлягають відшкодуванню.
У згаданих актах позивачем підготовлено списки осіб, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, за вказаний період із зазначенням загальних сум витрат, що підлягають відшкодуванню і включено у ці списки витрати на виплату щомісячної адресної допомоги.
Відповідно до вказаних актів, відділення виконавчої дирекції фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Мостиському районі Львівської області не прийняло до відшкодування суми виплаченої державної адресної допомоги на загальну суму 70085,58 грн.
Адресна допомога зазначеним особам передбачена Постановою Кабінету Міністрів України №265 від 26.03.2008р. «Деякі питання забезпечення громадян». Згідно з п. 4 вказаної Постанови виплата щомісячної державної адресної допомоги здійснюється за рахунок коштів, з яких виплачується пенсія або державна соціальна допомога.
Зазначена вимога Постанови Кабінету Міністрів України №265 від 26.03.2008р. «Деякі питання забезпечення громадян»не передбачає відшкодування Пенсійному фонду України витрат на виплату і доставку вказаної адресної допомоги Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України.
Діючим законодавством також не передбачено відшкодування Пенсійному фонду України витрат на виплату і доставку вказаної адресної допомоги Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України.
Стаття 21 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності»дає повний перелік соціальних послуг та виплат, які здійснюються Фондом соціального страхування від нещасних випадків.
Державна адресна допомога, яка передбачена Постановою Кабінету Міністрів України №265 від 26.03.2008 року «Деякі питання забезпечення громадян», в даному переліку не значиться.
Порядком відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному Фонду витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, затвердженого Постановою Правління Пенсійного Фонду України та Правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 04.03.2003 року №5-4/4 та зареєстрованого 16.05.2003 року в Міністерстві юстиції України (далі -Порядок), визначено механізм відшкодування на централізованому рівні витрат Пенсійного Фонду, пов'язаних з виплатою відповідних пенсій.
Відповідно до п. 4 Порядку відшкодуванню підлягають суми, що виплачуються відповідно до Законів України «Про пенсійне забезпечення», «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності», постанов Кабінету Міністрів, а саме:
- сума основного розміру пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання;
- щомісячна цільова грошова допомога на прожиття, якщо така надавалася пенсіонеру, який одержував вищезазначену пенсію;
- допомога на поховання сім'ї померлого або особі, яка здійснила поховання особи, яка отримувала вищезазначену пенсію;
- сума витрат Пенсійного Фонду з виплати і доставки вищезазначених пенсій.
Вказаний Порядок також не передбачає відшкодування державної адресної допомоги, передбаченої Постановою КМ № 265 від 26.03.2008 року «Про деякі питання забезпечення громадян».
Відповідно до п. 6 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»до прийняття відповідного закону до пенсій, передбачених цим Законом встановлюються надбавки та здійснюється їх підвищення згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення». Зазначені надбавки та підвищення встановлюються в розмірах, що фактично виплачувалися на день набрання чинності цим Законом з наступною індексацією відповідно до законодавства про індексацію грошових доходів населення. Виплата їх здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 235 від 11.03.2009 року «Про затвердження бюджету Пенсійного фонду України на 2009 рік»дотація на виплату пенсій, надбавок та підвищення до пенсій, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
Отже, посилання позивача на Постанову Кабінету Міністрів України № 265 від 26.03.2008 року «Деякі питання забезпечення громадян»є безпідставними.
Крім того, вищезгаданим Порядком встановлено вимогу підписання актів звірки розрахунків у разі відсутності спору між сторонами.
В разі незгоди на підписання актів з боку Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві вимоги органу Пенсійного фонду про стягнення відповідних сум мають вирішуватися в судовому порядку в судах адміністративної юрисдикції, а не шляхом пред'явлення вимог про підписання актів звірки чи включення до них виплачених сум пенсійним фондом.
Оскільки орган Пенсійного фонду вимог про стягнення спірної суми не заявив, то у суду також немає правових підстав для зобов'язання Фонду соціального страхування включити до акту звірки спірну суму виплат та прийняти її до відшкодування.
Зокрема, Верховний Суд України в ухвалі від 20.03.2007р. в справі аналогічної категорії вказав, що обраний управлінням Пенсійного фонду спосіб захисту (відновлення) порушеного права (спонукання до прийняття до заліку сум), не відповідає змісту прав Пенсійного фонду України.
Таким чином, при наявності спору між сторонами, вимога позивача спонукати відповідача прийняти до заліку суми виплат державної адресної допомоги не врегулює спірних правовідносин, що також виключає можливість її задоволення судом.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що Відділення виконавчої дирекції фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Мостиському районі Львівської області не зобов'язане включати до відшкодування суми витрат на виплату державної адресної допомоги в розмірі 70085,58 грн. за період з червня по серпень 2012 року, позивачем обраний невірний спосіб захисту порушеного, на його думку, права, тому в задоволенні позовних вимог позивача необхідно відмовити.
Керуючись ст. ст. 17-19, 94, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
У задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
Постанова суду набирає законної сили у порядку, встановленому ст. 254 КАС України.
Постанова може бути оскаржена в порядку і строки, встановлені ст. 186 КАС України.
Повний текст постанови складено та підписано 30 жовтня 2012 року.
Суддя Качур Р.П.