Постанова від 02.11.2012 по справі 2а/1270/8411/2012

Категорія №1

ПОСТАНОВА

Іменем України

02 листопада 2012 року Справа № 2а/1270/8411/2012 13 год. 45 хв.

Луганський окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді: Гончарової І.А.,

суддів: Мазура Ю.Ю.,

Пляшкової К.О.,

при секретарі судового засідання: Рубей К.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луганську справу за адміністративним позовом уповноваженої особи політичної партії «Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина» Постернака Олександра Геннадійовича до окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 105 про визнання протиправною діяльності щодо порушення порядку прийняття та розгляду документів дільничих виборчих комісій, зобов'язання провести повторний підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях,-

ВСТАНОВИВ:

31 жовтня 2012 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов політичної партії «Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина» до Окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 105. Позивач обґрунтував свої вимоги тим, що 29 жовтня 2012 року окружною виборчою комісією одномандатного виборчого округу № 105 приблизно о 17.00 год. за адресою свого розташування було перервано роботу комісії, не прийнявши та не обробивши протоколи про підрахунок голосів від дільничих виборчих комісій № 441370, № 441368, № 441377, № 441420, чим було порушено ч.1, ч.3 ст.94 Закону України «Про вибори народних депутатів України». Так, відповідно до ч.1,ч.3 ст.94 Закону з моменту закінчення голосування окружна виборча комісія розпочинає засідання, яке продовжується безперервно до встановлення підсумків голосування у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та в одномандатному окрузі. Засідання оружної виборчої комісії оформляється протоколом безперервного засідання. Але, всупереч вищезазначеній нормі, ОВК перервала роботу комісії з 17.00 год. 29.10.2012 р. по 09.00 год. 30.10.2012 р., зачинивши двері до залу. Тим самим зробили неможливим прийняття та опрацювання протоколів дільничних виборчих комісій. Крім того, документацію, яку ОВК прийняла, але ще не опрацювала, було залишено без нагляду міліції та членів ОВК. За 16 год. можливо було зробити фальсифікацію протоколів з ДВК, що могло істотно позначитися на результатах голосування по виборчому округу № 105. Факт вищезазначеного порушення було зафіксовано відповідними актами про порушення від 29.10.2012 р. та 30.10.2012 р. Дане порушення свідчить про можливість умисного спотворення результатів голосування шляхом додавання чи/або підміни виборчих документів під час перерви в засіданні ОВК. Уповноваженою особою політичної партії ВО «Свобода» неодноразово робилися зауваження як членам дільничних виборчих комісій так і окружної виборчої комісії. Проте, зауваження зазначеної уповноваженої особи були проігноровані. Таким чином, викладені обставини свідчать про протиправну діяльність відповідача, яка імовірно призвела до істотного спотворення результатів голосування.

Позивач в адміністративному позові в обґрунтування заявлених вимог посилається на положення п.5 ст.94 Закону України «Про вибори народних депутатів України», яким передбачено, що при прийнятті документів дільничної виборчої комісії окружна виборча комісія перевіряє комплектність документів та цілісність упаковки усіх пакетів з виборчими документами. При цьому, кожний член комісії має право оглянути кожний пакет з документами. За результатами розгляду документів дільничної виборчої комісії та скарг про порушення вимог цього Закону під час проведення голосування та підрахунку голосів на виборчій дільниці, а також під час транспортування виборчих документів до окружної виборчої комісії, що надійшли до окружної виборчої комісії на момент прийняття документів дільничної виборчої комісії, окружна виборча комісія окремо по виборах у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та в одномандатному окрузі приймає одне з рішень: 1) прийняти виборчі документи від дільничної виборчої комісії та врахувати відомості протоколів про підрахунок голосів на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та (або) одномандатному окрузі при встановленні підсумків голосування в межах виборчого округу; 2) відмовити у прийнятті виборчих документів по загальнодержавному округу в межах одномандатного округу та (або) одномандатному округу від дільничної виборчої комісії та зобов'язати дільничну виборчу комісію виправити виявлені недоліки шляхом складання протоколу (протоколів) з поміткою "уточнений"; 3) провести повторний підрахунок голосів на виборчій дільниці в порядку, встановленому цим Законом по виборах у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та (або) в одномандатному окрузі. Згідно із ч.10 ст.94 Закону України «Про вибори народних депутатів», у разі неможливості усунення без перерахунку виборчих бюлетенів для голосування у загальнодержавному окрузі та (або) одномандатному окрузі неточностей у протоколі (протоколах) дільничної виборчої комісії у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та (або) одномандатному окрузі, а також у разі наявних ознак розпечатування пакетів із запакованими документами дільничної виборчої комісії по загальнодержавному округу та (або) одномандатному округу окружна виборча комісія зобов'язана прийняти рішення про повторний підрахунок голосів виборців на цій виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та (або) одномандатному окрузі.

Враховуючи наведене у позові, позивач просив визнати протиправною діяльність окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 105 щодо порушення порядку прийняття та розгляду документів дільничних виборчих комісій

окружною виборчою комісією, встановленому Законом України «Про вибори народних депутатів України», а саме переривання засідання комісії по встановленню підсумків голосування в період з 17.00 год. 29.10.2012 р. по 09.00 год. 30.10.2012 р., зобов'язати окружну виборчу комісію одномандатного виборчого округу № 105 провести повторний підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях в одномандатному виборчому окрузі №105.

У судове засідання представник позивача не з'явився, до початку слухання справи до суду надав заяву, в якій позовні вимоги підтримав, просив розглядати справу без його участі.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, до початку слухання справи надав заяву, в якій заперечує проти задоволення позовних вимог, вважаючи їх необґрунтованими, зазначивши, що окружна виборча комісія одномандатного виборчого округу №105 діяла в межах чинного законодавства. Просив розглядати справу без його участі.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст. 69-72 КАС України, суд прийшов до наступного.

Судом встановлено, що Постановою Центральної виборчої комісії №604 від 26.08.2012 року були утворені окружні виборчі комісії з виборів народних депутатів України 28 жовтня 2012 року.

Із матеріалів справи вбачається, що окружною виборчою комісією одномандатного виборчого округу № 105, розташованою за адресою: м.Луганськ, 31-й квартал, 14а, було оголошено технічну перерву роботи комісії з 17.00 год. 29.10.2012 р. по 09.00 год. 30.10.2012 р.

Відповідно до ст.172 КАС України право оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій мають суб'єкти відповідного виборчого процесу (крім виборчої комісії), а також ініціативна група референдуму, інші суб'єкти ініціювання референдуму.

Позивач Постернак Олександр Геннадійович є суб'єктом звернення із позовною заявою до суду як уповноважена особа від політичної партії «Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина» в одномандатному виборчому окрузі №105, про що свідчить належне посвідчення №УП-2616, видане головою Центральної виборчої комісії 30 серпня 2012 року, як передбачено ст.12 Закону України «Про вибори народних депутатів України» № 4061-VI від 17 листопада 2011 року, є суб'єктом виборчого процесу, повноваження якого визначені статтями 75, 78 зазначеного Закону.

Повноваження відповідача визначені статтею 31 Законом України «Про вибори народних депутатів України».

Згідно акту від 29.10.2012 року, наданого позивачем, про порушення порядку прийняття та розгляду документів ОВК №105, підписаного уповноваженими особами ВО «Батьківщина» Постернак О.Г. та Чекаловим О.Ю., вбачається, що окружною виборчою комісією №105 було перервано роботу комісії о 17.00 год., не прийнявши та не обробивши протоколи дільничих комісій про підрахунок голосів №441370, №441368, №441431, №441377, №441420, чим було порушено ч.1, ч.3 ст.94 Закону України «Про вибори народних депутатів України».

Згідно акту від 30.10.2012 року, наданого позивачем, про фіксацію порушення Закону України «Про вибори народних депутатів України», складеного уповноваженою особою ПП «Удар» Свиридовим М.В., уповноваженою особою ВО «Свобода» Бритюк О.І., громадянами ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, уповноваженою особою ВО «Батьківщина» Чекаловим О.Ю., вбачається, що 30 жовтня 2012 року о 8 год. 50 хв. приміщення окружної виборчої комісії №105 по виборах народних депутатів України були зачинені, засідання перервано, підсумковий протокол не складено. Цим самим дії ОВК №105 порушують положення частин 1 та 3 статті 94 Закону України «Про вибори народних депутатів України», яка вимагає проведення комісією «безперервного засідання» до моменту укладення підсумкового протоколу.

Спірні правовідносини регулюються Законом України «Про вибори народних депутатів України» від 17 листопада 2011 року № 4061-VI (далі - Закон № 4061).

Статтею 87 Закону № 4061 визначений порядок проведення підсумкового засідання дільничної виборчої комісії. Так, згідно п.6. ст.87 Закону № 4061, дільнична виборча комісія запаковує опрацьовані виборчі документи у паперові пакети. Пакет з виборчими документами заклеюється, на пакеті зазначається напис, який вказує на вид запакованих документів, а також зазначаються позначення виборчого округу (загальнодержавний чи одномандатний) та номер одномандатного округу, номер виборчої дільниці, дата і час пакування, ставляться підписи усіх присутніх членів дільничної виборчої комісії та печатка дільничної виборчої комісії.

Аналогічні положення містить пункт 1.5 Постанова ЦВК від 20 вересня 2012 року № 1004 «Про Роз'яснення щодо порядку підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці та складення протоколів дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці після закінчення голосування на виборах народних депутатів України».

Порядок транспортування і передачі виборчих документів до окружної виборчої комісії регулюється ст.93 Закону № 4061.

Згідно з ч.4 ст.94 Закону № 4061, на засіданні окружної виборчої комісії, зазначеному в частині першій цієї статті, голова окружної виборчої комісії приймає запечатані пакети з протоколами дільничних виборчих комісій, розпечатує їх та оголошує зміст протоколів дільничних виборчих комісій про підрахунок голосів виборців на відповідних виборчих дільницях у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та одномандатному окрузі, а також приймає запечатані пакети з іншими виборчими документами, передбаченими частиною дванадцятою статті 91 цього Закону. Час прийняття окружною виборчою комісією протоколів дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та одномандатному окрузі, перелік прийнятих виборчих документів і занесені до протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці відомості фіксуються у протоколі засідання окружної виборчої комісії.

Відповідно до ч.5, 6 ст. 94 Закону № 4061, при прийнятті документів дільничної виборчої комісії окружна виборча комісія перевіряє комплектність документів та цілісність упаковки усіх пакетів з виборчими документами. При цьому кожний член комісії має право оглянути кожний пакет з документами. У разі повної комплектності виборчих документів та цілісності упаковки усіх пакетів відкриваються почергово пакети з протоколами про підрахунок голосів на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та одномандатному окрузі та оголошуються відомості, зазначені у них. За результатами розгляду документів дільничної виборчої комісії та скарг про порушення вимог цього Закону під час проведення голосування та підрахунку голосів на виборчій дільниці, а також під час транспортування виборчих документів до окружної виборчої комісії, що надійшли до окружної виборчої комісії на момент прийняття документів дільничної виборчої комісії, окружна виборча комісія окремо по виборах у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та в одномандатному окрузі приймає одне з рішень:

1) прийняти виборчі документи від дільничної виборчої комісії та врахувати відомості протоколів про підрахунок голосів на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та (або) одномандатному окрузі при встановленні підсумків голосування в межах виборчого округу;

2) відмовити у прийнятті виборчих документів по загальнодержавному округу в межах одномандатного округу та (або) одномандатному округу від дільничної виборчої комісії та зобов'язати дільничну виборчу комісію виправити виявлені недоліки шляхом складання протоколу (протоколів) з поміткою "Уточнений";

3) провести повторний підрахунок голосів на виборчій дільниці в порядку, встановленому цим Законом по виборах у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та (або) в одномандатному окрузі.

Рішення, передбачене частиною п'ятою цієї статті, приймається шляхом голосування усіх членів окружної виборчої комісії більшістю від загального складу комісії і фіксується у протоколі засідання окружної виборчої комісії.

За наявності заяв або скарг, підтверджених відповідно оформленими актами, складеними кандидатами у депутати, їх довіреними особами, уповноваженими особами партій, офіційними спостерігачами, виборцями, про порушення вимог цього Закону під час проведення голосування та (або) підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та (або) одномандатному окрузі, що ставлять під сумнів результати підрахунку голосів виборців на цій виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та (або) одномандатному окрузі, а також за наявності акта або письмової заяви чи скарги осіб, зазначених у частині першій статті 93 цього Закону, про порушення вимог цього Закону під час транспортування до окружної виборчої комісії протоколів про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці та інших документів окружна виборча комісія може прийняти рішення про проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та (або) одномандатному окрузі (ч.9 ст.94 Закону № 4061).

У разі неможливості усунення без перерахунку виборчих бюлетенів для голосування у загальнодержавному окрузі та (або) одномандатному окрузі неточностей у протоколі (протоколах) дільничної виборчої комісії у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та (або) одномандатному окрузі, а також у разі наявних ознак розпечатування пакетів із запакованими документами дільничної виборчої комісії по загальнодержавному округу та (або) одномандатному округу окружна виборча комісія зобов'язана прийняти рішення про повторний підрахунок голосів виборців на цій виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та (або) одномандатному окрузі (ч.10 ст.94 Закону).

Таким чином, ч.5, 9 ст.94 цього Закону безпосередньо пов'язує та встановлює особливий порядок розгляду на засіданні ОВК документів ДВК та скарг про порушення вимог цього Закону під час проведення голосування та підрахунку голосів на виборчій дільниці, а також під час транспортування виборчих документів до окружної виборчої комісії, що надійшли до окружної виборчої комісії на момент прийняття документів дільничної виборчої комісії, що унеможливлює окреме фіксування цих порушень без реєстрації та розгляду таких скарг самою ОВК при прийнятті документів від ДВК.

Відповідно до ч.1 та 3 ст.94 Закону № 4061, з моменту закінчення голосування окружна виборча комісія розпочинає засідання, яке продовжується безперервно до встановлення підсумків голосування у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та в одномандатному окрузі. На цей час члени окружної виборчої комісії не можуть залучатися до виконання інших функцій, крім участі в засіданні виборчої комісії.

Засідання окружної виборчої комісії, зазначене у частині першій цієї статті, оформляється протоколом безперервного засідання, який підписується головою або головуючим на засіданні, а також секретарем виборчої комісії або членом виборчої комісії, який виконував на зазначеному засіданні обов'язки секретаря. До протоколу приєднуються (за наявності) окремі думки членів виборчої комісії, які брали участь у засіданні і не згодні з прийнятим окружною виборчою комісією рішенням.

Відповідно до п.2, 6 ч.9 ст.78 Закону № 4061, офіційний спостерігач від партії, кандидата у депутати, громадської організації мають право, окрім іншого, робити фото - та кінозйомки, аудіо - та відеозаписи, не порушуючи при цьому таємниці голосування; складати акт про виявлення порушення цього Закону, що підписується ним та не менш як двома виборцями, які засвідчують факт цього порушення, із зазначенням їх прізвищ, імен, по батькові, місця проживання та адреси житла, та подавати його до відповідної виборчої комісії чи до суду;

Таким чином, вказаний акт носить загальний характер, не містить посилань на конкретні, індивідуальні особливості зазначеного порушення, а відтак не може бути доказом фактів та обставин складу конкретних порушень виборчого законодавства.

Суд не приймає до уваги посилання позивача на те, що окружною виборчою комісією одномандатного виборчого округу №105 неправомірно було перервано роботу комісії з 17.00 год. 29.10.2012 року по 9.00 год. 30.10.2012 року та зачинено двері до залу, що спричинило неможливість та опрацювання протоколів дільничих виборчих комісій, а також, залишення документації, прийнятої ОВК та неопрацьованої, без нагляду міліції та членів ОВК.

Такий висновок суду випливає з наступного.

Статтею 71 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Згідно із ч.1-4 ст.70 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмету доказування. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Докази, одержані з порушенням закону, судом при вирішенні справи не беруться до уваги. Обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.

Відповідно до ст.86 КАС України, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Із наданих відповідачем акту укріплення приміщення виборчої дільниці №105 від 20.09.2012 року, паспорту виборчого округу №105 вбачається, що 29.10.2012 року та 30.10.2012 року відповідними посадовими особами органів внутрішніх справ робилися записи щодо перевірки несення служби працівниками міліції на посту за адресою: м.Луганськ, 31-й квартал, 14а.

Крім того, з відповіді Жовтневого РВ ЛМУ УМВС України в Луганській області вбачається, що 23.10.2012 р. до окружної виборчої комісії 105-го виборчого округу було завезені виборчі бюлетені, у зв'язку з чим з вказаного часу співробітникам Жовтневого РВ ЛМУ ГУМВС України у Луганській області здійснюється її цілодобова охорона. Також, до будівлі Жовтневої районної у м.Луганську ради, де розташована окружна комісія, були наближені наряди БПС ЛМУ, РДПС, підпорядкованої ЛМГ ГУМВС, а також наряди В/ч № 3035. У день проведення виборів у народні депутати України, а також наступний день до охорони громадського порядку були залучені найбільш підготовлені співробітники. Таким чином, у період часу з 17.00 год. 29.10.2012 р. по 09.00 год. 30.10.2012 р. за адресою розташування Окружної виборчої комісії 105-го виборчого округу з охорони громадського порядку несли службу заступник начальника ВДІМ Жовтневого РВ ЛМУ ГУМВС майор міліції Светлічний С.М., також інспектор бойової та фізичної підготовки, капітан міліції Бескоровайний С.О., а також по периметру будівлі був виставлений наряд БПС ЛМУ, а також, один наряд РДПС підпорядкованої ЛМУ ГУМВС.

Також, здійснення правоохоронними органами заходів, спрямованих на забезпечення дотримання правопорядку, в період з 17.00 год. 29.10.2012 р. по 09.00 год. 30.10.2012 р. за адресою розташування окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 105 (31-й квартал, 14а, м.Луганськ) підтверджується розпорядженням від 23.10.2012 року за №42/358, підписаного заступником начальника Жовтневого РВ ЛМУ ГУМВС

України у Луганській області Белевцовим В.Г., про виділення співробітників відділу до охорони окружної виборчої комісії, територіального виборчого округу №105.

Крім того, як зазначено вище, за загальним правилом відповідно до ч.1 та 3 ст.94 Закону № 4061 з моменту закінчення голосування окружна виборча комісія розпочинає засідання, яке продовжується безперервно до встановлення підсумків голосування у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та в одномандатному окрузі. Таким чином, члени окружної комісії не повинні покидати відповідне приміщення, але це не стосується випадків виходу з приміщення з метою відпочинку зазначених осіб, що є можливим у разі неналежного обладнання приміщення для здійснення відпочинку. Також, у судовому засіданні встановлено, що тривалість роботи членів окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 105 до здійснення ними технічної перерви з 8.00 год 28.10.2012 року до 17.00 год. 29.10.2012 року тривала більше ніж півтори доби без відпочинку. Враховуючи надані сторонами докази, у суду є підстави вважати, що членами окружної комісії період часу з 17.00 год. 29.10.2012 р. по 09.00 год. 30.10.2012 р. використовувався з метою відпочинку та інші дії в цей час членами виборчої комісії не вчинялися.

В судовому засіданні згідно наданих сторонами та зібраних судом доказів не підтвердилися зазначені позивачем обставини.

З урахуванням встановлених у судовому засіданні фактів та вищезазначених обставин, колегія суддів приходить до висновку про необґрунтованість заявлених позовних вимог, що є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову.

При подачі адміністративного позову позивачем не було сплачено судовий збір.

Частиною 9 ст.172 КАС України передбачено, що суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до ст.94 КАС України витрати зі сплати судового збору у даному випадку стягуються із позивача.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 11, 17, 71, 87, 94, 98, 172 Кодексу адміністративного судочинства України, Законом України «Про вибори народних депутатів України», суд,-

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позовних вимог уповноваженої особи політичної партії «Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина» Постернака Олександра Геннадійовича до окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 105 про визнання протиправною діяльності щодо порушення порядку прийняття та розгляду документів дільничих виборчих комісій, зобов'язання провести повторний підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях, відмовити повністю.

Стягнути із політичної партії «Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина» на користь Державного бюджету України судовий збір у розмірі 32,19 (тридцять дві гривні дев'ятнадцять копійок) грн.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду у дводенний строк з дня її проголошення. Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі її апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Головуючий суддя І.А. Гончарова

суддя суддя Ю.Ю. Мазур К.О. Пляшкова