Категорія №1
Іменем України
02 листопада 2012 року Справа № 2а/1270/8491/2012
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Широкої К.Ю.
суддів: Борзаниці С.В.
Кравцової Н.В.
при секретарі: Бондар Ю.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луганську справу за адміністративним позовом кандидата в народні депутати України від Комуністичної партії України ОСОБА_2 до Окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 114 Луганської області про визнання противоправною бездіяльності окружної виборчої комісії по виборам народних депутатів України в виборчому окрузі № 114 Луганської області, зобов'язання Окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 114 Луганської області надати члену цієї комісії Селютіну Віктору Михайловичу для ознайомлення документацію, -
31 жовтня 2012 року о 17 годині 34 хвилин до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов кандидата в народні депутати України від Комуністичної партії України ОСОБА_2, члена окружної виборчої комісії по виборам народних депутатів України в одномандатному виборчому окрузі № 114 Луганської області Селютіна Віктора Михайловича до Окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 114 Луганської області про визнання противоправною бездіяльності окружної виборчої комісії по виборам народних депутатів України в виборчому окрузі № 114 Луганської області, зобов'язання Окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 114 Луганської області надати члену цієї комісії Селютіну Віктору Михайловичу для ознайомлення документацію.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначив наступне.
29 жовтня 2012 року Селютін В.М. звернувся до окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 114 із заявами про надання йому для ознайомлення виборчих документів, що надійшли від дільничних виборчих комісій, а саме: власноруч написаних заяв осіб, що голосували за місцем перебування, а також медичних довідок, котрі були видані цім особам для голосування на дому. Листом від 29 жовтня 2012 року за вих. № 72 Відповідач відмовив у наданні позивачеві Селютіну В.М. для ознайомлення документів, відносно яких він подав заяви. 30 жовтня 2012 року Селютіним В.М. була подана скарга, яка теж залишилась без задоволення і належного реагування із боку окружної виборчої комісії. Таким чином, на думку позивачів, відмовляючи у задоволенні заяв та скарги про ознайомлення члена комісії із виборчою документацією, відповідач - окружна виборча комісія не лише порушила права й законні інтереси члена виборчої комісії, але й порушила права інших учасників виборчого процесу, зокрема й позивача ОСОБА_2 На підставі вищевикладеного, позивачі просили суд:
- визнати противоправною бездіяльність окружної виборчої комісії по виборам народних депутатів України в виборчому окрузі № 114 Луганської області, яка полягає в ненаданні для ознайомлення члену цієї комісії Селютіну Віктору Михайловичу виборчої документації, а саме: заяв про голосування за місцем перебування й медичних довідок виборців, що голосували за місцем перебування на виборчих дільницях 440035, 440036, 440040, 440047, 440055, 440056, 440059, 440060, 440289, 440496, 440512 виборчого округу № 114 Луганської області;
- зобов'язати окружну виборчу комісію по виборам народних депутатів України в виборчому окрузі № 114 Луганської області надати члену цієї комісії Селютіну Віктору Михайловичу для ознайомлення наступну виборчу документацію: заяви про голосування за місцем перебування й медичні довідки виборців, що голосували за місцем перебування на виборчих дільницях 440035, 440036, 440040, 440047, 440055, 440056, 440059, 440060, 440289, 440496, 440512 виборчого округу № 114 Луганської області.
Представник позивача у судовому засіданні підтримав адміністративний позов повністю, надав пояснення, аналогічні викладеним у позовній заяві, та просив задовольнити позов.
Представники відповідача заперечували проти задоволення позову та пояснили, що на заяви Селютіна В.М. від 29.10.2012 про видачу для ознайомлення заяв про голосування за місцем перебування та медичних довідок виборців ОВК № 114 була надана письмова відповідь від 29.10.2012. Скарга Селютіна В.М. від 30.10.2012 була розглянута на засіданні комісії та прийняте рішення про повернення скарги у зв'язку з невідповідністю її змісту вимогам ст. 110 Закону України №4061, при цьому письмової відповіді Селютіну В.М. щодо поверненя скарги не направлялося. Скарг до ДВК та ОВК стосовно організації голосування виборців за місцем перебування на зазначених виборчих дільницях не надходило.
Ухвалою суду від 02.11.2012 адміністративний позов в частині позовних вимог члена окружної виборчої комісії по виборам народних депутатів України в одномандатному виборчому окрузі № 114 Луганської області Селютіна Віктора Михайловича залишено без розгляду.
Заслухавши пояснення представника позивача та представників відповідача, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 69-72 КАС України, суд дійшов до наступного.
Основні засади, організація і порядок проведення виборів народних депутатів України встановлені Законом України «Про вибори народних депутатів України»№ 4061-VI від 17 листопада 2011 року.
У відповідності з пунктом 4 частини 7 статті 36 Закону № 4061 член виборчої комісії має право безперешкодно знайомитися з документами виборчої комісії, членом якої він є, та виборчих комісій нижчого рівня на відповідній території.
Відповідно до ч. 1 та 2 ст. 86 Закону України №4061, виборцю, який внесений до списку виборців на виборчій дільниці, але за віком, у зв'язку з інвалідністю чи за станом здоров'я не здатний пересуватися самостійно, дільнична виборча комісія надає можливість голосувати за місцем перебування цього виборця. Для організації голосування виборців, не здатних пересуватися самостійно, за їх місцем перебування дільнична виборча комісія в останній день перед днем голосування на своєму засіданні виготовляє витяг із списку виборців за формою, встановленою Центральною виборчою комісією. Такий витяг невідкладно після його складання надається для загального ознайомлення у приміщенні дільничної виборчої комісії.
Частиною 5, 6 ст. 86 Закону України № 4061 передбачено, що виборець, який тимчасово не здатний пересуватися самостійно, поштою або через інших осіб подає власноручно написану заяву з проханням забезпечити йому голосування за місцем його перебування із зазначенням місця перебування виборця. Така заява разом з довідкою медичної установи про стан здоров'я виборця повинна бути подана до дільничної виборчої комісії не пізніше 20 години останньої п'ятниці перед днем голосування. Заява, передбачена частиною п'ятою цієї статті, є зобов'язанням виборця забезпечити умови для дотримання вимог щодо порядку голосування, передбачених Законом.
Згідно частини 12 ст. 86 Закону № 4061 під час проведення голосування виборців за місцем перебування мають право бути присутні кандидати у депутати, їх довірені особи, уповноважені особи партій, офіційні спостерігачі.
Частиною 1 статті 87 Закону № 4061 встановлено, що підсумкове засідання дільничної виборчої комісії розпочинається після закінчення голосування виборців на виборчій дільниці та передачі повідомлення, зазначеного у частині тринадцятій статті 85 цього Закону, і проводиться у тому ж приміщенні, де відбувалося голосування. Підсумкове засідання проводиться без перерви і закінчується після складення та підписання протоколів про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці.
Згідно частини 4 статті 87 Закону № 4061 у разі якщо під час проведення голосування до дільничної виборчої комісії надходили заяви, скарги стосовно порушень, що мали місце під час проведення голосування на виборчій дільниці, дільнична виборча комісія розглядає їх на початку засідання до початку підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці.
Відповідно до частини 6 статті 87 Закону № 4061 дільнична виборча комісія запаковує опрацьовані виборчі документи у паперові пакети. Пакет з виборчими документами заклеюється, на пакеті зазначається напис, який вказує на вид запакованих документів, а також зазначаються позначення виборчого округу (загальнодержавний чи одномандатний) та номер одномандатного округу, номер виборчої дільниці, дата і час пакування, ставляться підписи усіх присутніх членів дільничної виборчої комісії та печатка дільничної виборчої комісії.
Згідно частини 21 статті 90 Закону № 4061 виборчі бюлетені з голосами виборців, поданими за кандидатів у депутати, включених до виборчого списку кожної партії у загальнодержавному окрузі, та за кандидатів у депутати в одномандатному окрузі, запаковуються окремо у порядку, встановленому частиною шостою статті 87 цього Закону. На пакетах зазначаються назва відповідної партії, прізвище кандидата в депутати.
Відповідно до частини 9 статті 91 Закону № 4061 перший і другий примірники протоколів дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та в одномандатному окрузі, а за наявності - і відповідні примірники кожного протоколу з поміткою "Уточнений" запаковуються до пакетів зі спеціальною системою захисту у порядку, встановленому частиною шостою статті 87 цього Закону. На пакетах робляться відповідно написи "Протокол загальнодержавного округу", "Протокол одномандатного округу". Треті примірники протоколів дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та в одномандатному окрузі (протоколу з поміткою "Уточнений") зберігаються у секретаря дільничної виборчої комісії, четверті примірники зазначених протоколів - невідкладно вивішуються для загального ознайомлення в приміщенні дільничної виборчої комісії, а решта по одному примірнику протоколу надаються членам дільничної виборчої комісії.
Згідно частини 12 статті 91 Закону № 4061 пакети з протоколами дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та в одномандатному окрузі, виборчими бюлетенями, контрольними талонами і предметами, списками виборців, а також, за наявності, окремими думками членів виборчої комісії, викладеними у письмовій формі, актами, заявами, скаргами та рішеннями, прийнятими виборчою комісією, невідкладно після закінчення засідання виборчої комісії доставляються до окружної виборчої комісії.
У відповідності з частиною 4 статті 94 Закону № 4061 на засіданні окружної виборчої комісії, зазначеному в частині першій цієї статті, голова окружної виборчої комісії приймає запечатані пакети з протоколами дільничних виборчих комісій, розпечатує їх та оголошує зміст протоколів дільничних виборчих комісій про підрахунок голосів виборців на відповідних виборчих дільницях у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та одномандатному окрузі, а також приймає запечатані пакети з іншими виборчими документами, передбаченими частиною дванадцятою статті 91 цього Закону. Час прийняття окружною виборчою комісією протоколів дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та одномандатному окрузі, перелік прийнятих виборчих документів і занесені до протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці відомості фіксуються у протоколі засідання окружної виборчої комісії.
Частиною 5 статті 94 Закону № 4061 встановлено, що при прийнятті документів дільничної виборчої комісії окружна виборча комісія перевіряє комплектність документів та цілісність упаковки усіх пакетів з виборчими документами. При цьому кожний член комісії має право оглянути кожний пакет з документами. У разі повної комплектності виборчих документів та цілісності упаковки усіх пакетів відкриваються почергово пакети з протоколами про підрахунок голосів на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та одномандатному окрузі та оголошуються відомості, зазначені у них. За результатами розгляду документів дільничної виборчої комісії та скарг про порушення вимог цього Закону під час проведення голосування та підрахунку голосів на виборчій дільниці, а також під час транспортування виборчих документів до окружної виборчої комісії, що надійшли до окружної виборчої комісії на момент прийняття документів дільничної виборчої комісії, окружна виборча комісія окремо по виборах у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та в одномандатному окрузі приймає одне з рішень:
1) прийняти виборчі документи від дільничної виборчої комісії та врахувати відомості протоколів про підрахунок голосів на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та (або) одномандатному окрузі при встановленні підсумків голосування в межах виборчого округу;
2) відмовити у прийнятті виборчих документів по загальнодержавному округу в межах одномандатного округу та (або) одномандатному округу від дільничної виборчої комісії та зобов'язати дільничну виборчу комісію виправити виявлені недоліки шляхом складання протоколу (протоколів) з поміткою "Уточнений";
3) провести повторний підрахунок голосів на виборчій дільниці в порядку, встановленому цим Законом по виборах у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та (або) в одномандатному окрузі.
Згідно з частиною 7 статті 94 Закону № 4061 протоколи дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та в одномандатному окрузі почергово, в порядку відкриття пакетів з відповідними протоколами, розглядаються окружною виборчою комісією після оголошення відомостей, зазначених у відповідному протоколі. У разі виявлення у протоколі дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та (або) одномандатному окрузі виправлень, помилок, неточностей, які можливо усунути без повторного підрахунку голосів, окружна виборча комісія своїм рішенням може зобов'язати дільничну виборчу комісію внести зміни до встановлених результатів голосування виборців на виборчій дільниці шляхом складання протоколу (протоколів) про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та (або) одномандатному окрузі з поміткою "Уточнений" відповідно до пункту 2 частини п'ятої цієї статті, про що зазначається у протоколі засідання окружної виборчої комісії. Протягом часу розгляду цього питання дільничною виборчою комісією подані до окружної виборчої комісії примірники протоколів про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та одномандатному окрузі та додані до них документи зберігаються в окружній виборчій комісії.
Згідно частин 9 та 10 статті 33 Закону № 4061 за наявності заяв або скарг, підтверджених відповідно оформленими актами, складеними кандидатами у депутати, їх довіреними особами, уповноваженими особами партій, офіційними спостерігачами, виборцями, про порушення вимог цього Закону під час проведення голосування та (або) підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та (або) одномандатному окрузі, що ставлять під сумнів результати підрахунку голосів виборців на цій виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та (або) одномандатному окрузі, а також за наявності акта або письмової заяви чи скарги осіб, зазначених у частині першій статті 93 цього Закону, про порушення вимог цього Закону під час транспортування до окружної виборчої комісії протоколів про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці та інших документів окружна виборча комісія може прийняти рішення про проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та (або) одномандатному окрузі.
У разі неможливості усунення без перерахунку виборчих бюлетенів для голосування у загальнодержавному окрузі та (або) одномандатному окрузі неточностей у протоколі (протоколах) дільничної виборчої комісії у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та (або) одномандатному окрузі, а також у разі наявних ознак розпечатування пакетів із запакованими документами дільничної виборчої комісії по загальнодержавному округу та (або) одномандатному округу окружна виборча комісія зобов'язана прийняти рішення про повторний підрахунок голосів виборців на цій виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та (або) одномандатному окрузі.
Статтею 110 Закону № 4061 встановлена певна форма та зміст скарги.
Відповідно до ч. 6, 7 ст. 111 Закону України № 4061 скарга щодо порушення, яке мало місце під час голосування суб'єктами оскарження, зазначеними у пункті 4 частини другої статті 108 цього Закону, подана до дільничної виборчої комісії, розглядається нею відразу після закінчення голосування. Скарга щодо порушення, яке мало місце у день голосування, під час підрахунку голосів на дільниці, подана до виборчої комісії вищого рівня, розглядається відповідною виборчою комісією у дводенний строк з дня її подання.
В судовому засіданні встановлено, що 29 жовтня 2012 року член ОВК № 114 Селютін В.М. подав 19 заяв «Про перевірку фактів» за вх.№260, на які отримав відповідь ОВК № 114 від 29.10.2012 щодо відсутності підстав для їх задоволення (а.с.7, 38).
30 жовтня 2012 року Селютін В.М. подав скаргу до ОВК № 114 за вх.№262 «Про порушення на дільницях щодо голосування за місцем перебування» (а.с.8,37).
Відповідно до частини 5 статті 94 Закону України № 4061 член комісії має право оглянути кожний пакет з документами при проведенні процедури прийняття документів дільничної виборчої комісії, перевірити комплектність документів та цілісність упаковки усіх пакетів з виборчими документами. При цьому вказана частина статті не передбачає права члена комісії на огляд документів в зазначених пакетах, оскільки право огляду стосується лише перевірки комплектності документів та цілісності упаковки.
Цією нормою регламентований обов'язок ОВК лише відкрити почергово пакети з протоколами про підрахунок голосів на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та одномандатному окрузі та оголошення відомостей, зазначених у них. При цьому, відповідно до положень частини 6 статті 87, частини 21 статті 90, частини 9 статті 91 Закону України № 4061, опрацьовані виборчі документи, виборчі бюлетені з голосами виборців та перший і другий примірники протоколів ДВК про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці запаковуються в різні окремі пакети за встановленою процедурою. Тобто, частина 5 статті 94 Закону України № 4061 не встановлює обов'язку та не надає права ОВК, її членам на відкриття пакетів та ознайомлення з документами в цих пакетах, окрім пакетів з протоколами про підрахунок голосів на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та одномандатному окрузі.
Відповідно до положень частини 9 статті 94 Закону України № 4061 окружній виборчій комісії надано право при наявності визначених цією частиною обставин прийняття рішення про проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та (або) одномандатному окрузі.
Відповідно до положень частини 10 статті 94 Закону України № 4061 окружна виборча комісія зобов'язана при наявності визначених цією частиною обставин прийняти рішення про повторний підрахунок голосів виборців на цій виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та (або) одномандатному окрузі.
Відповідно до положень частин 9, 10 статті 94 Закону України № 4061 окружна виборча комісія за певних обставин має право та зобов'язана провести повторний підрахунок голосів виборців на певній виборчій дільниці. Тобто, при виконанні вказаної процедури відкриттю підлягають пакети лише з виборчими бюлетенями з голосами виборців.
Таким чином, відповідно до положень частин 5, 9, 10 статті 94 Закону України № 4061 окружна виборча комісія не має права відкривати пакети з виборчими документами та оглядати документи, які знаходяться в цих пакетах. Внаслідок чого, посилання позивача на порушення з боку відповідача ч. 5 статті 94 Закону України № 4061 в частині не надання для ознайомлення заяв про голосування за місцем перебування й медичних довідок виборців є нормативно необґрунтованим.
Щодо реалізації права на ознайомлення із заявами про голосування за місцем перебування й медичними довідками виборців, що голосували за місцем перебування на виборчих дільницях 440035, 440036, 440040, 440047, 440055, 440056, 440059, 440060, 440289, 440496, 440512 виборчого округу № 114 Луганської області, та надання цих документів для ознайомлення, передбаченого п. 4 ч. 7 статті 36 Закону України № 4061, суд зазначає наступне.
Порядок організації голосування виборців за місцем перебування визначений статтею 86 Закону України № 4061. Частиною 2 вказаної статті передбачений обов'язок дільничної виборчої комісії в останній день перед днем голосування на своєму засіданні виготовити витяг із списку виборців щодо виборців, не здатних пересуватися самостійно, та обов'язок невідкладного надання цього витягу для загального ознайомлення у приміщенні дільничної виборчої комісії.
Частиною 8 статті 86 Закону України № 4061 передбачена обов'язкова реєстрація заяв виборців про бажання голосувати за місцем їх перебування дільничною виборчою комісією в окремому журналі, де зазначаються день і час її надходження, прізвище, ім'я, по батькові та адреса місця проживання (місця перебування) виборця.
Згідно частини 18 статті 86 Закону України № 4061 витяг із списку виборців, за яким організовувалося голосування виборців за місцем перебування, додається до списку виборців і є його невід'ємною складовою частиною. До списку виборців додаються письмові заяви виборців, довідки медичних установ, копії відповідних рішень дільничної виборчої комісії.
Таким чином, частинами 2, 8, 18 статті 86 Закону України № 4061 передбачена процедура відкритості та доступності щодо формування документації відносно виборців, не здатних пересуватися самостійно, в тому числі і щодо заяв про голосування за місцем перебування й медичних довідок виборців. Внаслідок чого, позивач відповідно до п. 4 ч. 7 статті 36 Закону України № 4061 на стадії організації голосування виборців за місцем перебування не були позбавлені права на ознайомлення з вказаними документами.
Як встановлено у судовому засіданні, під час організації голосування виборців за місцем перебування на зазначених дільницях порушень не виявлено, а з боку позивачів не зазначено та не надано доказів таких порушень. Тобто, позивач мав в установленому Законом України № 4061 порядку (на підставі статті 86) перевірити заяви про голосування за місцем перебування й медичні довідки виборців, а при наявності бажання - бути присутнім під час проведення голосування виборців безпосередньо за місцем їх перебування. При цьому, позивач та член ОВК відповідно до положень статті 94 Закону України № 4061 позбавлені такої можливості після передачі оформлених належним чином пакетів до ОВК. Тобто, посилання позивача на п. 4 ч. 7 статті 36 Закону України № 4061 як на підставу надання для ознайомлення заяв про голосування за місцем перебування й медичних довідок виборців є нормативно необґрунтованим, оскільки позивачу та члену ОВК Законом України № 4061 було надано таке право на стадії організації голосування виборців за місцем перебування на зазначених дільницях.
Також в судовому засіданні встановлено, що в порушення частини 2 статті 111 Закону України № 4061 відповідачем не була повернута скарга Селютіна В.М. від 30.10.2012 не пізніше як на наступний день після дня надходження скарги, тобто 31.10.2012, із зазначенням вичерпного переліку недоліків, які перешкоджають розгляду скарги, та із зазначенням можливості повторного звернення із скаргою, оформленою відповідно до статті 110 цього Закону, у передбачені цим Законом строки. Однак, зазначене порушення не може бути визнано як підстава для задоволення позовних вимог, оскільки, як зазначено вище, позивач та член ОВК відповідно до норм Закону України № 4061 станом на 29.10.2012 після перевірки окружною виборчою комісією належної комплектності документів та цілісності упаковки усіх пакетів з виборчими документами від дільничних виборчих комісій не мали права на відкриття пакетів, в яких знаходилися заяви про голосування за місцем перебування й медичні довідки виборців.
Також в судовому засіданні встановлено, що позивач безпосередньо не звертався до відповідача із заявами про надання для ознайомлення заяв про голосування за місцем перебування й медичних довідок виборців. Враховуючи викладене та відсутність повноважень у ОВК № 114 щодо задоволення вимог, зазначених у заявах та скарзі Селютіна В.М., відсутнє порушене право позивача, що є підставою для відмови у задоволені позовних вимог.
Статтею 71 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно із ч.1-4 ст.70 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмету доказування. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Докази, одержані з порушенням закону, судом при вирішенні справи не беруться до уваги. Обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.
У відповідності із частиною 9 статті 172 Кодексу адміністративного судочинства України у разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.
Оскільки в задоволені позовних вимог відмовлено, то відповідно до ст. 94 КАС України судовий збір не стягується.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 11, 17, 71, 87, 94, 98, 172 Кодексу адміністративного судочинства України, Законом України «Про вибори народний депутатів України», суд, -
У задоволенні позовних вимог кандидата в народні депутати України від Комуністичної партії України ОСОБА_2 до Окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 114 Луганської області про визнання противоправною бездіяльності окружної виборчої комісії по виборам народних депутатів України в виборчому окрузі № 114 Луганської області, зобов'язання Окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 114 Луганської області надати члену цієї комісії Селютіну Віктору Михайловичу для ознайомлення документацію відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду у дводенний строк з дня її проголошення. Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі її апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Головуючий суддя К.Ю. Широка
суддя суддя С.В. Борзаниця Н.В. Кравцова