Постанова від 16.10.2012 по справі 1170/2а-3151/12

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 жовтня 2012 року Справа № 1170/2а-3151/12

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Момонт Г.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні о 12-15 год. адміністративну справу

за позовом: Приватного науково-виробничого малого підприємства фірми «Інкопмарк»

до відповідача: Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції Кіровоградської області Державної податкової служби

про скасування податкового повідомлення-рішення,

за участю:

секретаря судового засідання -Ківачука Д.В.,

представників:

позивача -Котляренка А.В.,

відповідача -Бобуха С.А.,

Приватне науково-виробниче мале підприємство фірма «Інкопмарк»звернулося з позовом, в подальшому уточненим, до Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції Кіровоградської області Державної податкової служби про скасування податкового повідомлення-рішення №0001320153 від 18.07.2012 р., яким збільшено суму грошового зобов'язання з орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності в розмірі 281 507,73 грн., в тому числі 243 465,28 грн. за основним платежем та 38 042,45 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами).

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, на підставі акта перевірки №000046/153/13750777 винесено оскаржуване податкове повідомлення-рішення, яким йому збільшено розмір грошового зобов'язання з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності. Позивач вважає податкове повідомлення-рішення №0001320153 від 18.07.2012 р. необґрунтованим, оскільки відповідно до п.288.4 ст.288 Податкового кодексу України, розмір і умови внесення орендної плати встановлюються в договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем. Позивач вказує, що згідно з договором оренди землі від 26.04.2006 року №66, укладеним між Кіровоградською міською радою та Приватним науково-виробничим малим підприємством фірмою «Інкопмарк», та додатковою угодою від 11.02.2010 року №54 встановлено розмір орендної плати 7 608,29 грн. на місяць, а тому ним у податкових деклараціях з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2011 рік та за 2012 рік задекларовано податкове зобов'язання з орендної плати за землю, виходячи з розміру орендної плати, узгодженої між сторонами.

Відповідачем до суду подано заперечення на позовну заяву відповідно до змісту якого, позов ним не визнається у повному обсязі, оскільки позивачем нараховано податкове зобов'язання з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2011 рік та січень-квітень 2012 року у розмірі 1% земельного податку, замість 3%, як це передбачено п.п.288.5.1 п.288.5 ст.288 Податкового кодексу України. Відповідач вказує, що невідповідність розміру орендної плати задекларованого Приватним науково-виробничим малим підприємством фірмою «Інкопмарк»за земельні ділянки державної і комунальної власності згідно додаткової угоди від 11.02.2010 р. №54 до договору оренди земельної ділянки від 26.04.2006 р. №66 призвело до заниження позивачем, на думку податкового органу, податкового зобов'язання в сумі 243 465,28 грн., в тому числі 182 598,96 грн. за 2011 рік та 60 866,32 грн. за 4 місяці 2012 року.

В судове засідання з'явився представник позивача, який позов підтримав у повному обсязі. Представник відповідача позов не визнав з підстав, викладених в запереченні на позовну заяву.

На підставі ч.3 ст.160 КАС України в судовому засіданні 16.10.2012 р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено у строк до 22.10.2012 р., про що повідомлено сторонам під час проголошення вступної та резолютивної частини постанови в судовому засіданні.

Дослідивши подані позивачем та відповідачем документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, адміністративний суд,

ВСТАНОВИВ:

06 липня 2012 р. посадовою особою Кіровоградської ОДПІ Кіровоградської області ДПС відповідно до наказу №652 від 20.06.2012 р. проведено документальну позапланову невиїзну перевірку Приватного науково-виробничого малого підприємства фірми «Інкопмарк»з питання достовірності нарахування орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2011 рік, січень -квітень 2012 року, за наслідками якої складено акт №000046/153/13750777 від 06.07.2012 р., висновками якого є заниження Приватним науково-виробничим малим підприємством фірмою «Інкопмарк»податкового зобов'язання з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності в сумі 243 465,28 грн., в тому числі 182 598,96 грн. за 2011 рік та 60 866,32 грн. за січень -квітень 2012 року (а.с.17-19).

На підставі акту перевірки №000046/153/13750777 від 06.07.2012 р. Кіровоградською об'єднаною державною податковою інспекцією Кіровоградської області Державної податкової служби винесено податкове повідомлення-рішення №0001320153 від 18.07.2012 р., яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання з орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності в розмірі 281 507,73 грн., в тому числі 243 465,28 грн. за основним платежем та 38 042,45 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) (а.с.20).

Судом встановлено, що 06.03.2006 р. між Кіровоградською міською радою (Орендодавець) та Приватним науково-виробничим малим підприємством фірмою «Інкопмарк»(Орендар) укладеного договір оренди землі №16, зареєстрований у Кіровоградській регіональній філії державного підприємства Центру державного земельного кадастру при Держкомземі України по земельних ресурсах 26.04.2006 р. №66. Відповідно до умов зазначеного договору Приватне науково-виробниче мале підприємство фірма «Інкопмарк»приймає в строкове платне користування земельну ділянку загальною площею 114 965,8 мІ (землі промисловості), яка знаходиться в Північно-Східному промисловому вузлі в місті Кіровограді, для розміщення виробничої бази (а.с.22-26).

Додатковою угодою №54 від 11.02.2010 р. до договору оренди земельної ділянки від 26.04.2006 р. №66 встановлено, що орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та розмірі 1% від нормативної оцінки земельної ділянки -7 608,29 грн. на місяць (а.с.33).

20.01.2011 р. Приватним науково-виробничим малим підприємством фірмою «Інкопмарк»подано до податкового органу податкову декларацію орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності в якій задекларовано орендну плату на 2011 рік згідно з договором оренди в розмірі 208 615,80 грн., до складу якої віднесено орендну плату в розмірі 91 299,48 грн. (7 608,29 грн. х 12) за земельну ділянку площею 114 965,8 мІ розташовану в Північно-Східному промисловому вузлі в місті Кіровограді, орендовану згідно договору оренди від 06.03.2006 р. №16 (а.с.35-36).

05.01.2012 р. Приватним науково-виробничим малим підприємством фірмою «Інкопмарк»подано до податкового органу податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2012 рік, в якій задекларовано орендну плату за земельну ділянку площею 114 965,8 мІ розташовану в Північно-Східному промисловому вузлі в місті Кіровограді, орендовану згідно договору оренди від 06.03.2006 р. №16 за період з січня по квітень 2012 р. в загальній сумі 30 433,16 грн. (7 608,29 грн. х 4) (а.с.37-41).

У відповідності до п.7.3 ст.7 Податкового кодексу України, будь-які питання щодо оподаткування регулюються цим Кодексом і не можуть встановлюватися або змінюватися іншими законами України, крім законів, що містять виключно положення щодо внесення змін до цього Кодексу та/або положення, які встановлюють відповідальність за порушення норм податкового законодавства.

З огляду на зміст п.12.1 ст.12 Податкового кодексу України Верховна Рада України встановлює на території України загальнодержавні податки та збори і визначає, зокрема, ставки податку та порядок його обчислення.

Відповідно до п.п.9.1.10 п.9.1 ст.9 Податкового кодексу України плата за землю належить до загальнодержавних податків і зорів.

З аналізу зазначених норм суд вбачає, що повноваження щодо встановлення ставок загальнодержавних податків і зборів належить виключно Верховній Раді України, при цьому до повноважень органів місцевого самоврядування не належить зміна розмірів ставок загальнодержавних податків і зборів, до яких відноситься, зокрема, орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Згідно п.288.1 ст.288 Податкового кодексу України, підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

У відповідності до п.288.4 ст.288 Податкового кодексу України, розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.

Відповідно до змісту п.п.288.5.1 п.288.5 ст.288 Податкового кодексу України, розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою:

- для земель сільськогосподарського призначення -розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом;

- для інших категорій земель -трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом.

Згідно ст.274 Податкового кодексу України, ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у статтях 272, 273, 276 цього Кодексу.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що річна сума платежу, що підлягає перерахуванню до бюджету суб'єктами господарювання, які орендують земельні ділянки державної і комунальної власності, визначається відповідно до умов договору, але з урахуванням вимог підпункту 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України, тобто для земель промислового призначення не може бути меншою трьох відсотків нормативної грошової оцінки орендованої земельної ділянки.

Відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 13.01.2010 р. №120/12 судом встановлено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 114 965,8 мІ розташованої в Північно-Східному промисловому вузлі в місті Кіровограді складає 9 129 942,76 грн. (а.с.103).

Таким чином, судом встановлено, що розмір орендної плати за вказану земельну ділянку згідно договору оренди від 06.03.2006 р. №16 у 2011 році повинен становити 273 898,44 грн. (91 299,48 грн. х 3), в той час як позивачем задекларовано 91 299,48 грн., тобто Приватним науково-виробничим малим підприємством фірмою «Інкопмарк»занижено грошове зобов'язання з орендної плати за 2011 рік у розмірі 182 598,96 грн. (273 898,44 грн. -91 299,48 грн.).

В судовому засіданні також встановлено, що розмір орендної плати за земельну ділянку згідно договору оренди від 06.03.2006 р. №16 у період з січня по квітень 2012 року повинен становити 91 299,48 грн. (91 299,48 грн. : 12 х 3 х 4), натомість позивачем задекларовано 30 433,16 грн., а тому Приватним науково-виробничим малим підприємством фірмою «Інкопмарк»занижено грошове зобов'язання з орендної плати за період з січня по квітень 2012 року у розмірі 60 866,32 грн. (91 299,48 грн. -30 433,16 грн.).

У відповідності до п.п.54.3.2 п.54.3 ст.54 Податкового кодексу України контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо платник податків не подає в установлені строки податкову (митну) декларацію.

Відповідно до п.123.1 ст.123 Податкового кодексу України, у разі якщо контролюючий орган самостійно визначає суму податкового зобов'язання, зменшення суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків на підставах, визначених підпунктами 54.3.1, 54.3.2, 54.3.4, 54.3.5, 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, - тягне за собою накладення на платника податків штрафу в розмірі 25 відсотків суми визначеного податкового зобов'язання, завищеної суми бюджетного відшкодування.

Згідно пункту 7 підрозділу 10 Розділу XX Перехідні положення Податкового кодексу України штрафні санкції за порушення податкового законодавства за період з 1 січня по 30 червня 2011 року застосовуються у розмірі не більше 1 гривні за кожне порушення.

Судом встановлено, що Кіровоградською ОДПІ Кіровоградської області Державної податкової служби, у зв'язку з визначенням податковим органом платнику податків грошового зобов'язання з орендної плати, відносно позивача застосовано штрафні (фінансові) санкції (штрафи) в загальному розмірі 38 042,45 грн., в тому числі за період з січня по червень 2011 р. в розмірі 1 грн., за період з липня п грудень 2011 р. в розмірі 22 824,87 грн. (182 598,96 грн. : 12 х 6 х 25%), за період з січня по квітень 2012 року 15 216,58 грн. (60 866,32 х 25%).

На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що Кіровоградською ОДПІ Кіровоградської області ДПС правомірно збільшено позивачу грошове зобов'язання з орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності та визначено штрафні (фінансові) санкції (штрафи), а тому позовні вимоги про скасування податкового повідомлення-рішення №0001320153 від 18.07.2012 р. задоволенню не підлягають.

Враховуючи вищевикладене, керуючись ст. ст. 86, 94, 159 -163, 167 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову відмовити в повному обсязі.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 10- денний строк з дня отримання копії постанови у повному обсязі.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду Г.М. Момонт