Постанова від 03.10.2012 по справі 2а-3425/12/1070

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 жовтня 2012 року 2а-3425/12/1070

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Щавінського В.Р. при секретарі судового засідання Роздобудько Я.В. за участю представника позивача, розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Києві адміністративну справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «БРСМ-Нафта»

до Броварської об'єднаної державної податкової інспекції Київської області Державної податкової служби

про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0004051501 від 07.07.2012 р., -

ВСТАНОВИВ:

ТОВ «БРСМ-Нафта»звернулось до суду з позовом до Броварської ОДПІ Київської області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0004051501 від 07.07.2012 р. В обґрунтування позовних вимог зазначив, що прийняте відповідачем податкове повідомлення-рішення є протиправне, винесене з порушенням норм чинного законодавства України, отже, підлягає скасуванню.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, з підстав, викладених у позовній заяві, просив суд позов задовольнити в повному обсязі.

Відповідач - Броварської ОДПІ Київської області ДПС письмових заперечень проти позову не надав. Свого представника у судові засідання (21.08.2012 р., 11.09.2012 р., 03.10.2012 р.) не направив, хоча про дату, час, місце розгляду справи був повідомлений належним чином.

Згідно ч.4 ст.128 КАС України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню виходячи з наступного.

Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю "БРСМ-НАФТА" є юридичною особою, ідентифікаційний код: 32054607, як платник окремих податків перебуває на обліку в Броварській ОДПІ Київської області з 02.06.2005 р. №2532.

Як вбачається з матеріалів справи, 20.06.2012 р. Броварською ОДПІ Київської області ДПС було проведено перевірку позивача, за результатами якої було складено акт № 212/1501/32054607"Про результати камеральної перевірки податкової звітності" (далі -Акт перевірки), якими встановлені порушення п. 287.6, 287.7 ст. 287 розділу ХІІІ Податкового кодексу України та ст. 120 Земельного кодексу України;

На думку податкового органу, відповідно до п.п. 54.3.2 п. 54.3 ст. 54 Податкового кодексу України, позивачем занижено суму грошових податкових зобов'язань по орендній платі за землю та завищення сум грошових податкових зобов'язань по земельному податку, зазначених у податковій декларації на 2011 рік, що вплинуло на розрахунки з бюджетом.

На підставі Акту перевірки відповідачем винесено податкове повідомлення-рішення від 07.07.2012 р. №0004051501, яким позивачу було збільшено суму грошового зобов'язання по платежу «оренда землі з юридичних осіб»в розмірі 78337,81 грн. та застосовані штрафні (фінансові) санкцій в розмірі 19584,45 грн.

Надаючи правову оцінку оскаржуваному податковому повідомленню-рішенню суд вважає за необхідне вказати наступне.

Як вбачається з матеріалів справи між гр. ОСОБА_1 (продавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "БРСМ-НАФТА"(покупець) був укладений договір купівлі-продажу комплексу від 17.07.2009 р.

Згідно п.1 вказаного договору продавець передав (продав) у власність покупця, а покупець прийняв у власність (купив) комплекс, розташований за адресою: АДРЕСА_1.

Безпосередньо у власність покупця було передано пункт заправки автомобілів, кафе, огорожа та 3 навіси.

Відповідно до п. 4 вказаного договору, земельна ділянка, на якій знаходиться комплекс, надана в користування продавцю на підставі договору оренди, укладеного з Броварською міською радою Київської області 28.11.2008 р., покупець зобов'язаний переукласти договір на своє ім'я.

08.09.2009 р. ОСОБА_1. звернувся до в.о. Броварського міського голови із заявою, якою він просив припинити договір оренди земельної ділянки площею 0, 2097 га за адресою: АДРЕСА_1 у зв'язку з продажем нерухомого майна позивачу.

Згідно рішення Броварської міської ради Київської області від 15.10.2009 р. № 1260-71-05 ОСОБА_1 право користування зазначеною земельною ділянкою припинено.

Рішенням Броварської міської ради Київської області від 17.09.2009 р. № 1240-69-05 ТОВ "БРСМ-НАФТА" отримало дозвіл на складання технічної документації із землеустрою по оформленню права користування (договір оренди) земельних ділянок, на яких розміщене майно, що являється власністю юридичних осіб: Товариству з обмеженою відповідальністю "БРСМ-НАФТА", орієнтовною площею 0,2097 га для обслуговування комплексу по АДРЕСА_1.

Рішенням Броварської міської ради Київської області від 09.12.2010 р. № 56-03-06, продовжено термін дії дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою по оформленню права користування земельної ділянки до 09.01.2011 р.

Слід зазначити, що на даний час договір оренди земельної ділянки не укладено.

Відповідно до матеріалів справи, позивач надавав податкову декларацію з плати за землю за 2011 р.

Відповідно до графи 5 декларації, позивач самостійно нараховував земельний податок за користування земельною ділянкою за адресою: АДРЕСА_1.

Під час проведення перевірки, податковий орган визначив неправомірність нарахування земельного податку, так як позивач, на думку відповідача, повинен був сплачувати орендну плату за земельну ділянку, у зв'язку з чим були винесені оскаржуване податкове повідомлення-рішення.

Податковим Кодексом України визначено поняття плати за землю, земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Так, відповідно до підпункту 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України плата за землю - загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Згідно з підпунктом 14.1.72 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України земельний податок - обов'язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів.

Орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (підпункт 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України).

Відповідно до статей 269-270 Податкового кодексу України платниками податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі.

Об'єктами оподаткування є земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні та земельні частки (паї), які перебувають у власності.

Пунктом 287.6 ст.287 ПК України встановлено момент сплати податку за земельні ділянки у випадку переходу права власності на будівлю, а саме: з дати державної реєстрації права власності на нерухоме майно.

Пунктом 287.7 ст.287 ПК України встановлено момент сплати орендної плати за надані в оренду земельні ділянки, а саме: з дати укладення договору оренди земельної ділянки.

Згідно ч.1 ст.120 ЗК України у разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, що перебувають у власності, користуванні іншої особи, припиняється право власності, право користування земельною ділянкою, на якій розташовані ці об'єкти. До особи, яка набула право власності на жилий будинок, будівлю або споруду, розміщені на земельній ділянці, що перебуває у власності іншої особи, переходить право власності на земельну ділянку або її частину, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення.

Згідно ч.2 ст.120 ЗК України якщо жилий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, що перебуває у користуванні, то в разі набуття права власності на ці об'єкти до набувача переходить право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача.

Так, як попередній власник споруди (комплексу АЗС), що розташована за адресою: АДРЕСА_1 використовував земельну ділянку на підставі договору оренди земельної ділянки від 28.11.2008 р. то до позивача після набуття права власності на об'єкт нерухомості перейшло переважне право на взяття в оренду земельної ділянки, що розташована під АЗС та яка необхідна для обслуговування даного об'єкту.

Відповідно до п.288.1 ст.288 ПК України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

У відповідності до п.5 ст.126 ЗК України право оренди земельної ділянки посвідчується договором оренди землі, зареєстрованим відповідно до закону, або договором оренди землі та договором відчуження права оренди землі, зареєстрованими відповідно до закону.

Таким чином, до позивача перейшло право на використання земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1 на умовах оренди. Однак до теперішнього часу договір оренди даної земельної ділянки не укладено.

Оскільки, Броварською міською радою не укладено з позивачем договір на оренду вказаної земельної ділянки, тому у позивача відсутні правові підстави сплачувати орендну плату та подавати декларацію з плати за землю з відміткою по рядку 3 «Для орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності».

Відповідно до ст.2 Закону України «Про плату за землю»від 03.07.1992 р. №2535-XII використання землі в Україні є платним, при цьому плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати.

Оскільки у позивача були відсутні підстави для сплати орендної плати, тому відповідно ним здійснювалась сплата земельного податку по вказаній земельній ділянці, що підтверджується платіжним дорученням №612 від 12.04.2012 р. та податковою декларацією з плати за землю за 2011 р. яка була прийнята Броварською ОДПІ про що зроблено відмітку від 07.05.2012 р.

Отже правові підстави для нарахування позивачу податкового зобов'язання по платежу «оренда землі з юридичних осіб»у відповідача відсутні.

Згідно зі статтею 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім розгляду справ про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкту владних повноважень.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Суб'єкт владних повноважень повинен надати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.

Відповідач не надав суду обґрунтованих доказів та підстав, якими керувався під час винесення оскаржуваного рішення.

У зв'язку з цим суд вважає, що податкове повідомлення-рішення №0004051501 від 07.07.2012 р. винесено протиправно, а тому підлягає скасуванню.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 69, 70, 71, 72, 94, 128, 158-163, 167 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Броварської об'єднаної державної податкової інспекції Київської області Державної податкової служби №0004051501 від 07 липня 2012 року.

Постанова набирає законної сили в порядку встановленому ст. 254 КАС України.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду у порядку, встановленому статтями 185-187 КАС України.

Суддя Щавінський В. Р.

Постанова складена в повному обсязі та підписана 08 жовтня 2012 року.