справа № 2a-0770/3701/11
рядок статзвіту -8.1.5
код - 08
14 травня 2012 року м. Ужгород
Закрпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді -Іванчулинця Д.В.,
при секретарі -Корчинській В.А.,
з участю сторін та осіб, які беруть участь у справі:
представник позивача -не з'явився;
представника відповідача -Поцко В.В.;
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань у приміщенні Закарпатського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовною заявою Мукачівської об'єднаної державної податкової інспекції Закарпатської області до Головного державного спеціалізованого лісогосподарського агропромислового підприємства Закарпатагроліс»в особі філіалу «Закарпатагроліссервіс»Головного державного спеціалізованого лісогосподарського агропромислового підприємства «Закарпатагроліс»про стягнення податкового боргу по податку на прибуток підприємств у сумі 1716,39 грн. -
Відповідно до частини 3 статті 160 КАС України 14 травня 2012 року було оголошено вступну та резолютивну частини постанови. Повний текст постанови виготовлено та підписано 18 травня 2012 року.
Позивач -суб'єкт владних повноважень -Мукачівська об'єднана державна податкова інспекція Закарпатської області (надалі -Мукачівська ОДПІ Закарпатської області) звернулася у Закарпатський окружний адміністративний суд з позовною заявою до Головного державного спеціалізованого лісогосподарського агропромислового підприємства «Закарпатагроліс»в особі філіалу «Закарпатагроліссервіс»Головного державного спеціалізованого лісогосподарського агропромислового підприємства «Закарпатагроліс», якою просить: 1) прийняти адміністративний позов до провадження; 2) стягнути з Головного державного спеціалізованого лісогосподарського ігропромислового підприємства «Закарпатагроліс», код ЄДРПОУ 32434750 (88017. м. Ужгород, вул. Собранецька, 150) в особі філіалу «Закарпатагроліссервіс», код 34547339 (89622, Закарпатська область, Мукачівський район, с. Іванівці, вул. Фізкультурна, 16) в дохід державного бюджету суму податкового боргу по податку на прибуток підприємств у розмірі 1 736,39 грн., у т.ч. 2,17 грн. -пені.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач, будучи зареєстрованим платником податків та зборів, не виконує взяті на себе обов'язки щодо сплати таких, внаслідок чого в такого і виникла вищезазначена заборгованість.
В судове засіданні представник позивача не з'явився та 23.04.2012 року подав до канцелярії Закарпатського окружного адміністративного суду заяву з клопотанням про розгляд справи за відсутності представника позивача за наявними у справі доказами, заявлені позовні вимоги підтримують у повному обсязі (лисі Мукачівської ОДПІ Закарпатської області від 23.04.2012 року № 677/9/10-009 (а.с.79)).
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив, просив у задоволені позовних вимог відмовити.
В судовому засіданні 26.01.2012 року представником відповідача було надано суду заперечення на адміністративний позов від 06.12.2011 року №01-12/20 (з додатками) (а.с.а.с.32-37), в яких відповідачем зазначено наступне. Ухвалою господарського суду Закарпатської області від 10.06.2009 року порушено провадження у справі про банкрутство ГДСЛАП «Закарпатагроліс». Мукачівська ОДПІ Закарпатської області, будучи конкурсним кредитором у справі про банкрутство, подала свої вимоги до господарського суду Закарпатської області в порядку, передбаченому Законом України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом»від 14.05.1991 року №2343-ХІІ (чинного на момент виникнення спірних правовідносин) (надалі -Закон №2343-ХІІ), щодо визнання заборгованості філією «Закарпатагроліссервіс»Головного державного спеціалізованого лісогосподарського агропромислового підприємства «Закарпатагроліс»у сумі 1 786,64 грн. Ухвалою господарського суду Закарпатської області від 06.11.2009 року визнано вимоги Мукачівська ОДПІ Закарпатської області у справі №16/80 про банкрутство ГДСЛАП «Закарпатагроліс»на суму 321 171,67 грн., в тому числі 1 786,64 грн. податкового боргу філії «Закарпатагроліссервіс». Ухвалою господарського суду Закарпатської області від 31.05.2010 року у справі №16/80 про банкрутство ГДСЛАП «Закарпатагроліс»затверджено Мирову угоду між кредиторами та боржником на відстрочку та розстрочку боргових зобов'язань у відповідній черзі. У справі про банкрутство ГДСЛАП «Закарпатагроліс»пройдено процедури апеляційного та касаційного оскарження. 24.12.2010 року між кредиторами та боржником у справі про банкрутство господарським судом Закарпатської області затверджено нову мирову угоду. Вимоги конкурсних кредиторів, в тому числі Мукачівської ОДПІ Закарпатської області залишено без змін. Згідно ч.3 ст.39 Закону №2343-ХІІ -вимоги конкурсних кредиторів, по яким зроблено розрахунки згідно з умовами мирової угоди, вважаються погашеними. Мирова угода у справі про банкрутство набула чинності з моменту її затвердження господарським судом закарпатської області -24.12.2010 року. Враховуючи наведені обставини, відповідач просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог Мукачівській ОДПІ Закарпатської області повністю.
Дослідивши подані документи та матеріали справи, заслухавши пояснення представника відповідача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до наступного висновку.
В судовому засіданні встановлено, що філіал «Закарпатагроліссервіс»являється відокремленим підрозділом Головного державного спеціалізованого лісогосподарського агропромислового підприємства «Закарпатагроліс»без права юридичної особи (згідно довідки управління статистики у Мукачівському районі Головного управління статистики у Закарпатській області від 27.09.2011 року №08/01-07/259 (а.с.6)) та 29.09.2006 року таке узято на облік у Мукачівській ОДПІ Закарпатської області (згідно довідки Мукачівської ОДПІ Закарпатської області від 13.02.2007 року №5624 (а.с.8)).
Частиною 1 статті 67 Конституції України встановлено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки, збори в порядку і розмірах, встановлених законом. Згідно ст. 16 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755І (надалі -ПКУ), якою передбачені обов'язки платника податків, одним із обов'язків є обов'язок сплачувати податки і збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Статтею 36 ПКУ визначено, що податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи. Податковий обов'язок виникає у платника за кожним податком та збором. Податковий обов'язок є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов'язків платника податків, крім випадків, передбачених законом.
Матеріалами справи встановлено, що за відповідачем рахується податковий борг по податку на прибуток у розмірі 1 716,39 грн.. який виник на підставі наступного:
1) податкової декларації з податку на прибуток підприємств №26336 від 05.05.2008 року (а.с.12), якою визначено податкове зобов'язання з податку на прибуток підприємств за І квартал 2008 року у розмірі 15,00 грн. У зв'язку з наявною переплатою заборгованість відповідача складає 14,22 грн.;
2) податкового повідомлення-рішення №6204381540 від 13.09.2010 року (а.с.13), прийнятого на підставі акту перевірки від 07.09.2010 року №1997/1540/34547339 (а.с.14), яким відповідачу визначено податкове зобов'язання з податку на прибуток приватних підприємств за штрафними (фінансовими) санкціями в розмірі 1 700,00 грн. В ході проведення перевірки дотримання вимог податкового законодавства встановлено, що філіал «Закарпатагроліссервіс»не подало податкові декларації з податку на прибуток за ІІ квартал 2008 року, 9 місяців 2008 року, 11 місяців 2008 року, 2008 рік, І квартал 2009 року, ІІ квартал 2009 року, 9 місяців 2009 року, 2009 рік, І квартал 2010 року, ІІ квартал 2010 року. Вищезазначену суму штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 1 700,00 грн. -відповідачем не сплачено.
Згідно п.3 ч.1 ст.14 Закону України «Про систему оподаткування» від 25.06.1991 року №1252-ХІІ (чинного на момент виникнення спірних правовідносин) до загальнодержавних податків належить податок на прибуток підприємств. Абзацом 2 п.16.4 ст.16 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»від 28.12.1994 року №334/94-ВР (чинного намомент виникнення спірних правовідносин) (надалі -Закон №334/94-ВР), платники податку у строки, визначені законом, подають до податкового органу податкову декларацію про прибуток за звітний період, розраховану наростаючим підсумком. Згідно п.11.1 ст.11 Закону №234/94-ВР для цілей цього Закону використовуються такі податкові періоди: календарні квартал, півріччя, три квартали, рік. Згідно пп.4.1.4 п.4.1 ст.4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.2000 року №2181 (чинного на момент виникнення спірних правовідносин) (надалі -Закон №2181-ПІ) податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює: б) календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), -протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя). Підпунктами 17.1.1 п.17.1 ст.17 Закону №2181встановлено, що платник податків, що не подає податкову декларацію у строки, визначені законодавством, сплачує штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання або її затримку.
Податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, відповідно до п.5.1 ст.5 Закону №2181 вважається узгодженім з дня подання податкової декларації і не може бути оскаржене ані в адміністративному, ані в судовому порядку.
Податкові зобов'язання платника податків, нараховані контролюючим органом відповідно до п.4.2 ст.4 Закону №2181 вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення-рішення, за винятком випадків, визначених п.п.5.2.2 ст.5цього Закону.
Відповідно до пп.5.3.1 п.5.3. ст.5 Закону №2181 у разі визначення податкового
зобов'язання контролюючим органом за підставами визначеними у п.п.«а»-«в», п.п.4.2.2 п.4.2 ст.4 платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового повідомлення, крім випадків коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження. Оскільки вищевказане податкове повідомлення-рішення відповідачем не оскаржувалося ні в адміністративному, ні в судовому порядку -таке є узгодженим, відповідно до ст.5 Закону №2181-III.
У відповідності до п.п.16.1.1 п.16.1 ст.16 Закону №2181 після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня. Згідно п.п.16.1.1 п.16.1 ст.16 Закону №2181-ПІ нарахуванняпені розпочинається: а) при самостійному нарахуванні суми податкового зобов'язання платником податків -від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання, визначеного цим Законом: б) при нарахуванні суми податкового зобов'язання контролюючими органами -від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні згідно з нормами цього Закону. Відтак Мукачівською ОДПІ Закарпатської області правомірно нарахована пеня відповідачу у розмірі 2.17 грн.
Відповідно до п.п.5.4.1 п.5.4. ст.5 Закону №2181-ІІІ узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у визначені Законом строки визнається сумою податкового боргу платника податків.
Підпунктом 6.2.1 п.6.2. ст.6 Закону №2181-ІП було визначено, що у разі, коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги. Відповідно Мукачівська ОДПI Закарпатської області направила на адресу відповідача першу (за №1/581 від 14.07.2008 року) та другу (за №2-679 від 29.08.2008 року) податкові вимоги, які отримано відповідачем, згідно відмітки пошти.
Таким чином, згідно довідки про суми податкового боргу по податку на прибуток філіалу «Закарпатагроліссервіс»Головного державного спеціалізованого лісогосподарського агропромислового підприємства «Закарпатагроліс»станом на 28.10.2011 року (а.с.5), а також даних облікових карток платника по платежу 11020199 «податок на прибуток/доходи підприємств і організацій державного підпорядкування»станом на 29.10.2011 року (а.с.17) та на 31.12.2010 року (а.с.17), заборгованість відповідача станом на дату подання адміністративного позову складає 1 716,39 грн. Вказана сума податкового боргу відповідачем не сплачена.
Стосовно висловлених відповідачем в письмових запереченнях зауваженнях про те, що вимоги Мукачівської ОДПІ Закарпатської області як конкурсного кредитора, згідно ч.3 ст.39 Закону №2343-ХІІ, по яким зроблено розрахунки згідно з умовами мирової угоди, вважаються погашеними, судом не можуть бути взяті до уваги, так як з матеріалів справи, зокрема зі змісту Мирової угоди по справі №16/80 про порушення провадження у справі про банкрутство ГДСЛАП «Закарпатагроліс» (а.с.а.с.45-54) не вбачається, що сума заборгованості філіалу «Закарпатагроліссервіс»Головного державного спеціалізованого лісогосподарського агропромислового підприємства «Закарпатагроліс»у розмірі 1 716,39 грн., яка є предметом даного судового розгляду, безпосередньо включена до суми заборгованості Головного державного спеціалізованого лісогосподарського агропромислового підприємства «Закарпатагроліс»перед кредиторами, зокрема Мукачівською ОДПІ Закарпатської області, у розмірі 303 506,87 грн., визначеної у вищезгаданій Мировій угоді.
Згідно п.п.20.1.28 п.20.1 ст.20 ПКУ органи державної податкової служби мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку визначеному цим Кодексом. Відповідно до п.102.4 ст.102 ПК України, у разі якщо грошове зобов'язання нараховане контролюючим органом до закінчення строку давності визначеного у п.102.1 цієї статті, податковий борг, що виник у зв'язку із відмовою у самостійному погашенні такого грошового зобов'язання, може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів з дня виникнення податкового боргу. Якщо платіж стягується за рішенням суду, строки стягнення встановлюються до повного погашенню такого платежу або визнання боргу безнадійним.
Органи податкової служби згідно з п.п.20.1.28 п.20.1 ст.20 та п.87.11 ст.87 ПК України мають право звертатися до суду щодо стягнення до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі встановлених цим Кодексом.
Враховуючи обставини, встановлені у судовому засіданні, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, заявленими відповідно до чинного законодавства і відповідно такими, що підлягають до задоволення повністю.
Судові витрати по справі згідно ч.4 ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 11, 70, 71, 86, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -
Позовну заяву Мукачівської об'єднаної державної податкової інспекції Закарпатської області до Головного державного спеціалізованого лісогосподарського агропромислового підприємства «Закарпатагроліс»в особі філіалу «Закарпатагроліссервіс»Головного державного спеціалізованого лісогосподарського агропромислового підприємства «Закарпатагроліс»про стягнення податкового боргу по податку на прибуток підприємств у сумі 1 716,39 грн. -задовольнити.
Стягнути з Головного державною спеціалізованого лісогосподарського агропромислового підприємства «Закарпатагроліс»(88017, м. Ужгород, вул. Собранецька, буд. 150; ідентифікаційний код -32434750) в особі філіалу «Закарпатагроліссервіс»Головного державного спеціалізованого лісогосподарського агропромислового підприємства «Закарпатагроліс»(89622, Закарпатська область, Мукачівський район, с. Іванівці, вул.Фізкультурна, б/н, ідентифікаційний код -34547339) в дохід державного бюджету суму податкового боргу по податку на прибуток підприємств у розмірі 1 716 (одна тисяча сімсот шістнадцять) гривень 39 (тридцять дев'ять) копійок.
Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Закарпатський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а у разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Іванчулинець Д.В.