Справа № 801/11473/2012
"28" жовтня 2012 р. м.Бердянськ
Бердянський міськрайонний суд Запорізької області у складі судді Полянчука Б. І., розглянувши у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до відділу ведення Державного реєстру виборців виконавчого комітету Бердянської міської ради про уточнення списку виборців,
28.10.2012 року ОСОБА_1 звернулась з адміністративним позовом до відділу ведення Державного реєстру виборців виконавчого комітету Бердянської міської ради про уточнення списку виборців, вказуючи, що вона 28.10.2012 року звернулась до дільничної виборчої комісії №230678 територіального виборчого округу №78 по виборам народних депутатів України на виборчій дільниці №230678, до якої віднесено будинок №7/2 по вул. 12 Грудня в м. Бердянську, в якому вона мешкає, з приводу ознайомлення зі списком виборців і встановила, що її прізвище не включено до списку виборців. Просила зобов'язати відповідача внести зміни до попереднього списку виборців, включити її до списку виборців для голосування на виборах народних депутатів України 28.10.2012 року на виборчій дільниці №230678.
У судове засіданні позивач не з'явився, подав письмову заяву про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги підтримав.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про слухання справи повідомлений належним чином.
З'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до наступного.
Порядок проведення виборів народних депутатів України встановлений Законом України «Про вибори народних депутатів України».
Органи ведення Державного реєстру виборців складають попередні списки виборців для звичайних виборчих дільниць відповідно до Закону України «Про Державний реєстр виборців». Складання попередніх списків виборців для звичайних виборчих дільниць здійснюється у порядку, встановленому Центральною виборчою комісією. До попереднього списку виборців для звичайної виборчої дільниці включаються громадяни України, яким виповнилося або на день голосування виповниться вісімнадцять років та які відносяться за виборчою адресою до цієї виборчої дільниці відповідно до відомостей Державного реєстру виборців. Виборець може бути включений до списку виборців тільки на одній виборчій дільниці (ч. 1, 2 ст. 39 Закону України «Про вибори народних депутатів»).
Відповідно до частин 1,2 Закону України «Про державний реєстр виборців», виборчою адресою виборця є адреса його житла або місця перебування виборця чи інша адреса, що замінює адресу житла виборця, яка є підставою для віднесення виборця до відповідної виборчої дільниці. Виборча адреса виборця визначається за зареєстрованим місцем проживання та адресою житла виборця відповідно до Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні».
Згідно із ч. 2 ст. 7 Закону України «Про Державний реєстр виборців», територіальний виборчий округ та виборча дільниця, утворені на відповідних виборах чи референдумах, до яких відноситься виборець, визначаються органом ведення Реєстру на підставі відомостей про виборчу адресу виборця.
У відповідності до ч.2 ст. З Закону України «Про вибори народних депутатів України», кожний виборець має в одномандатному та загальнодержавному округах по одному голосу. Виборець може використати право голосу тільки на одній виборчій дільниці, де він включений до списку виборців. Виборець реалізує своє право голосу під час виборів у порядку, встановленому цим Законом.
Відповідно до п. 5 ч.1 ст. 107 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи подано адміністративний позов у строк, установлений законом (якщо адміністративний позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
Як вбачається з позовної заяви, позивачем оскаржуються дії та бездіяльність відповідачів по уточненню списку виборців.
Частиною 3 ст. 173 КАС України передбачено, що позовна заява про уточнення списку виборців подається до адміністративного суду не пізніше як за два дні до дня голосування.
Відповідно до ч. 1 ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Згідно з ч. 3 ст. 99 КАС України для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Частиною 5 ст. 179 КАС України передбачено, що днем подання, зокрема, позовної заяви, є день її надходження до відповідного суду. Строки подання позовних заяв, встановлені ст. 172-177 КАС України, не може бути поновлено. Позовні заяви, подані після закінчення цих строків, суд залишає без розгляду.
Таким чином, судом встановлено наявність підстав для залишення позовної заяви без розгляду у зв'язку із пропущенням строків звернення з адміністративним позовом до суду.
Керуючись ст. ст. 99, 107, 173, 179 КАС України, ЗУ «Про вибори народних депутатів України», ЗУ «Про державний реєстр виборців», суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 до відділу ведення Державного реєстру виборців виконавчого комітету Бердянської міської ради про уточнення списку виборців залишити без розгляду.
Ухвала може бути оскаржена в строк та в порядку, передбаченому ст. 177 КАС України.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі її апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Суддя