Постанова від 23.01.2012 по справі 2-а/1522/6951/11

Н.п.2а/1522/694/12

Справа: 2а/1522/6951/11

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 січня 2012 р. м. Одеса.

Суддя Приморського районного суду м. Одеси Домусчі Л.В., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради про визнання неправомірними дій суб'єкта владних повноважень, зобов'язання здійснити перерахунок та сплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, та про вчинення певних дій,

ВСТАНОВИВ:

Позивачка звернулася до суду з позовом 30.11.2011р., до Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради про визнання неправомірними дій суб'єкта владних повноважень, зобов'язання здійснити перерахунок та сплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, та про вчинення певних дій.

Ухвалою Приморського суду м. Одеси від 21.01.2011р. на підставі ст..108 КАС України позов повернуто позивачеві.

Ухвалою Одеського Адміністративного Апеляційного суду від 01.11.2011р. вищезазначена ухвала суду скасована та направлена до суду першої інстанції для продовження розгляду.

16.12.2011р. позивачка подала до суду заяву про збільшення розміру та уточнення позовних вимог, згідно яких просила суд визнати дії Відповідача по нарахуванню та виплати позивачу щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку -неправомірними за періоди з 12.10.2009року по 17.07.2010року (перший рік життя) та з 18.07.2010року по теперішній час, зобов'язати відповідача перерахувати та сплатити позивачу недоплачену суму допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 12.10.2009 року по 31.12.2011 року в розмірі не нижче прожиткового мінімуму на дитину віком до 6 років, яка складає 17755,13 грн., а також з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення та три проценти річних від простроченої суми, стягнути з відповідача на користь Позивача моральну шкоду в розмірі 3000,00 грн., зобов'язати Відповідача призначити та сплачувати позивачу щомісячну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6-років, до закінчення строку передбаченої Законом виплати, а саме з 01.01.2012 року по 17.07.2012 рік.

В обґрунтування своїх вимог позивачка зазначила, що має право на перерахунок допомоги по догляду за дитиною, в порядку ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», де зазначено, що розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку для застрахованих осіб, згідно якої «допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Ухвалою Приморського районного суду від 19.12.2011 року позовні вимоги за період з 12.10.2009р. по 29.05.2010р., було залишено без розгляду, як подані з пропуском строку.

Ухвалою Приморського районного суду від 19.12.2011 року було відкрито скорочене провадження у справі за період з 30.05.2010р. та запропоновано відповідачу у десятиденний строк з дня отримання ухвали суду подати до канцелярії суду письмові заперечення на позов, якщо вони заперечують проти адміністративного позову, та надати докази, які спростовують позовні вимоги, або подати заяву про визнання позову.

18.01.2012р. від Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської на адресу суду надійшли письмові заперечення, згідно яких представник відповідача просив у позові відмовити та зазначили, що 01.01.2008 р. набрали чинності зміни до ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" № 2811 від 21.11.1992р. відповідно до якого допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень. Ст. 46 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік»встановлено що допомога при народжені дитини та допомога по догляду за дитиною до досягненням нею трирічного віку відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»призначається та здійснюється в розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.

Сторони в судове засідання не викликались, оскільки справа розглядається в порядку скороченого провадження без присутності сторін відповідно до ст. 183-2 КАС України.

Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази, суд вважає, що позовні вимоги задоволенню не підлягають за наступними обставинами.

Судом встановлено, що позивачка є матір'ю малолітньої ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується Свідоцтвом про народження, виданого Київським відділом РАЦС Одеського міського управління юстиції (а.с.5).

Правовідносини між сторонами з приводу нарахування та виплати одноразової допомоги та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3 років регулюються нормами Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»в новій редакції від 22.03.2001 року, який набрав чинності з 01.01.2002 року.

Стаття 15 цього закону в редакції що діяла на період з 10.05.2010р., встановлювала надання державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень.

Вказані норми Закону у 2010р., 2011р. та 2012р. не скасовувались та не конституційними не визнавались.

Згідно відповіді Управління соціального захисту населення в Київському районі м. Одеси Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради від 25.03.2010 року вих.№1686, вказано, що позивачці за заявою від 02.11.2009р. призначено державну соціальну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 12.10.2009р. по 17.07.2012р. у розмірі 130 грн. щомісячно, без урахування середньомісячного доходу сім'ї, згідно Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».

З положення про Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради (далі ДПСП) вбачається, що на зазначений орган було покладено такі ж самі функціональні обов'язки, які виконувало УПСЗН в тому числі і вирішення питання про виплату допомоги при народженні та догляду за дитиною до досягнення трирічного віку.

Як було роз'яснено п.9 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України „Про практику застосування адміністративними судами окремих положень КАС України під час розгляду адміністративних справ” якщо під час розгляду адміністративної справи буде встановлено, що орган державної влади, орган місцевого самоврядування, рішення, дії чи бездіяльність яких оскаржується, припинили свою діяльність, то в такому випадку суду необхідно залучити до участі у справі їх правонаступників. У випадку ж відсутності правонаступників суду необхідно залучити до участі у справі орган, до компетенції якого належить вирішення питання про усунення порушень прав, свобод чи інтересів позивача. Отже, незважаючи на створення Одеською міською радою ДПСП, як нового органу без правонаступництва, суд вважає, що саме ДПСП є належним відповідачем по виниклим правовідносинам та повинен відповідати по пред'явленому позову.

Відповідно до статті 3 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" призначаються такі види допомоги: допомога у зв'язку з вагітністю та пологами; одноразова допомога при народженні дитини; допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та інші види допомоги.

Статтею 13 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (в редакції, чинній на момент виникнення правовідносин), передбачено, що право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має не застрахована в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.

Статтею 14 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" визначено умови призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Пунктом 22 Постанови Кабінету Міністрів України № 1751 від 27.12.2001 року «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми»передбачено, що відповідно до статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується у розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008 р. - 50 відсотками, з 1 січня 2009 р. - 75 відсотками, з 1 січня 2010 р. - 100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менш як 130 гривень.

Відповідно до ст. 45 закону України «Про державний бюджет на 2010 рік»допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" призначається і здійснюється в розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.

Суд не приймає до уваги посилання позивачки на те, що положення закону України «Про державний бюджет на 2010 рік»та «Про державний бюджет на 2011 рік»звужують її права, оскільки згідно рішення Конституційного Суду України від 26 грудня 2011р. № 20-рп/2011 у справі за конституційними поданнями 49 народних депутатів України, 53 народних депутатів України і 56 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) пункту 4 розділу VII „Прикінцеві положення“ Закону України „Про Державний бюджет України на 2011»зазначається, що верховна Рада України, доповнивши пунктом 4 розділ VII „Прикінцеві положення“ Закону України „Про Державний бюджет України на 2011 рік“, визначила Кабінет Міністрів України державним органом, який має забезпечувати реалізацію встановлених законами України соціальних прав громадян, тобто надала право Кабінету Міністрів України визначати порядок та розміри соціальних виплат виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України, що узгоджується з функціями Уряду України, визначеними в пунктах 2, 3 статті 116 Конституції України.

Також при вирішенні справи суд керується Рішенням Конституційного Суду України від 25 січня 2012 року у справі за конституційним поданням правління Пенсійного фонду України щодо офіційного тлумачення положень статті 1, частин першої, другої, третьої статті 95, частини другої статті 96, пунктів 2, 3, 6 статті 116, частини другої статті 124, частини першої статті 129 Конституції України, пункту 5 частини першої статті 4 Бюджетного кодексу України, пункту 2 частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України в системному зв'язку з окремими положеннями Конституції України, де зазначається, що суди під час вирішення справ про соціальний захист громадян керуються, зокрема, принципом законності. Цей принцип передбачає застосування судами законів України, а також нормативно-правових актів відповідних органів державної влади, виданих на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, в тому числі нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, виданих у межах його компетенції‚ на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України.

Враховуючи викладені обставини, суд доходить висновку, що суб'єкт владних повноважень при нарахуванні та виплаті позивачу допомоги по догляду за дитиною до 3-х років діяв згідно законодавства, отже вимоги не підлягають задоволенню.

Враховуючи, що інші позовні вимоги є похідними від вимог про визнання дій незаконними та зобов'язання зробити перерахунок, у яких судом відмовлено, вони також не підлягають задоволенню.

Також не підлягають задоволенню позовні вимоги про зобов'язати Відповідача призначити та сплачувати позивачу щомісячну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6-років, до закінчення строку передбаченої Законом виплати, а саме з 01.01.2012 року по 17.07.2012 рік. у зв'язку з наступним.

Відповідно до частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Без встановлення такого порушення, а лише допускаючи можливість неправомірної поведінки суб'єкта оскарження, суди доходить висновку про не можливість захисту прав у майбутньому, оскільки це не випливає із повноважень, визначених статтею 162 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись т.19 Конституції України, ст.ст. 9, 11, 12, 70, 71, 86, 94, 99, 100, 128, 159-163, 183-2 КАС України, Закон України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми”, Рішенням Конституційного Суду України. № 20-рп/2011 від 26 грудня 2011р., Рішенням Конституційного Суду України № 3-рп/2012 від 25 січня 2012 року суд -, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позовних ОСОБА_1 до Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради про визнання неправомірними дій суб'єкта владних повноважень, зобов'язання здійснити перерахунок та сплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, та про вчинення певних дій - відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання до суду першої інстанції апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання постанови суду в повному обсязі.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку заяву не було подано.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя: Домусчі Л.В.

23.01.2012