25.01.2012 Справа № 2а/1522/6719/11
Провадження № 2-а/1522/539/12
25.01.2012 року, суддя Приморського районного суду м. Одеси Нікітіна С.Й., розглянувши у порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Приморському районі міста Одеси про визнання відмови відповідача нарахувати та виплатити щомісячну державну соціальну допомогу «Дітям війни»безпідставною та зобов'язання його вчинити певні дії,-
18.11.11 року позивачка звернулась до суду з адміністративним позовом, мотивуючи свої вимоги тим, що вона є дитиною війни і відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», має право на отримання щомісячного підвищення пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком. Разом з тим їй фактично виплачувалося 10% від мінімальної пенсії за віком. Таким чином, просить стягнути невиплачену та по цей час включно щомісячну державну соціальну допомогу, виходячи із вимог Закону.
Відповідно до п.2 ч.1, ч.4 ст.183-2 КАС України суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги законні та підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивачка, знаходиться на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Приморському районі міста Одеси, отримує пенсію за віком та є дитиною війни в розумінні Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
Відповідно до ч.1 ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках, передбачених законом.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які мають статус дитини війни, на їх соціальну захищеність шляхом надання пільг і державної соціальної підтримки визначені та закріплені в Законі України «Про соціальний захист дітей війни».
Відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»(у редакції Закону від 16.03.2010 p., чинній у 2010 році) дітям війни пенсії або щомісячне грошове довічне утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30 % мінімальної пенсії за віком.
На підставі абз.4 п.20 ст.14 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»позивачу здійснювалось нарахування та виплата надбавки у розмірі 10% від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, проте позивачка має право на щомісячну надбавку до пенсії у розмірі 30% від мінімальної пенсії за віком.
Відповідними нормами Закону України „Про Державний бюджет України на 2011 рік” Кабінету Міністрів України надано право у 2011 році встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами. При цьому ці норми зазначених Законів передбачають встановлення в абсолютних сумах розмірів лише тих виплат, вихідним критерієм розрахунку яких є розмір мінімальної заробітної плати, а тому суд приходить до висновку, що дія цих правових норм не поширюється на спірні відносини, оскільки розмір соціальних виплат згідно із Законом України «Про соціальний захист дітей війни»залежить від розміру мінімальної пенсії за віком.
Нарахування та виплата у першому півріччі 2011 році дітям війни підвищення до пенсії або щомісячного грошового довічного утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, повинні здійснюватися відповідно до норм Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
Згідно п.15 Положення про Пенсійний фонд України обов'язок по нарахуванню та виплаті доплати до пенсії позивача покладено на Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси
Разом з тим, не підлягають задоволенню вимоги позивачки щодо визнання дій відповідача неправомірними та зобов'язання здійснити нарахування доплати та виплати недоплачену як дитині війни доплати до пенсії за період після 22.07.2011 року з огляду на наступне.
Так, 14 червня 2011 року Верховною Радою України прийнято Закон України № 3491-VI “Про внесення змін до Закону України “Про Державний бюджет України на 2011 рік”, який набрав чинності 19 червня 2011 року.
Пунктом 7 частини І зазначеного Закону Прикінцеві положення Закону України “Про Державний бюджет України на 2011 рік ” доповнено пунктом 4, яким встановлено, що у 2011 році норми і положення статті 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”, застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік.
Із аналізу наведеної норми випливає, що визначення порядку та розміру виплат зазначеним категоріям громадян делеговано Кабінету Міністрів України.
Відповідно до п. 6 постанови КМУ від 06.07.2011 року № 745 «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету», що набрала чинності 23.07.2011 року, встановлено, що дітям війни до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, підвищення проводиться в розмірі 49,80 грн.
За даних обставин, суд вважає із однопредметних законодавчих норм рівної ієрархії застосовувати для вирішення справи правову норму, яка прийнята пізніше в часі і є чинною, а саме положення ЗУ «Про внесення змін до ЗУ «Про Державний бюджет України на 2011 рік»від 14.06.2011 року.
Отже, з 23 липня 2011 року припинено право на отримання щомісячної надбавки до пенсії у розмірі 30% від мінімальної пенсії за віком, тому у задоволені вимог про перерахунок пенсії з вказаного часу не підлягають задоволенню.
Таким чином, вимоги позивачки стосовно визнання дій відповідача неправомірними та зобов'язання здійснити нарахування доплати та виплатити недоплачену як дитині війни доплату до пенсії за період з 18.05.2011 року по 22.07.2011 року є обґрунтованими та такими що підлягають задоволенню.
Відповідно до п. 8 ч. 6 ст. 183-2 КАС України у постанові, прийнятій у скороченому провадженні, зазначається обов'язок відповідача виконати постанову негайно.
Статтею 256 КАС України визначено, що негайно також виконуються постанови суду, прийняті в порядку скороченого провадження.
Керуючись ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», п.7 Прикінцеві положення ЗУ «Про внесення змін до ЗУ «Про державний бюджет України на 2011 рік», ст.6 Постанови КМУ від 06.06.2011 №745 «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету», ст.ст. 2, 11, 17, 18, 94, 99, 128, ст.160, 167, 184-186 КАС України, суд, -
Визнати протиправною відмову Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси щодо не нарахування та невиплати, як дитині війни підвищення до пенсії у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком виходячи з розрахунку прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси нарахувати та виплатити ОСОБА_1 підвищення до пенсії, що передбачене ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком, виходячи з розрахунку прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законодавством починаючи з 18.05.2011 року по 22 липня 2011 року, за виключенням виплачених за зазначений період сум.
В задоволені решти вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду, через Приморський районний суд міста Одеси, шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя: