"20" червня 2006 р.
Справа № 30/70-06-2845
Позивач: Одеська залізниця
Відповідач: Одеська міська рада;
Виконком Одеської міської ради;
Представництво по управлінню комунальною власністю Одеської міської ради
Про визнання недійсними правочину
Суддя Рога Н.В.
Представники:
Від позивача: Андреєва Л.А.- довіреність №54 від 30.06.2005р.
Від відповідача: Представництво- Голубова І.Г.- довіреність №01-13\14 від 05.01.2006р.
Від відповідача: рада- Дмитрієв Р.Б.-довіреність №79\вих\д від 11.01.2006р.
Від відповідача: виконком- Дмитрієв Р.Б.- згідно довіреності
Суть спору: Позивач, Одеська залізниця, звернувся до господарського суду Одеської області з позовом до Одеської міської ради, Виконкому Одеської міської ради та Представництва по управлінню комунальною власністю Одеської міської ради про визнання недійсним право чину по передачі приміщень вбудованих кас, розташованих за адресою: м. Одеса, вул. Середньофонтанська, 12-а та вул. Ак. Глушко, 13.
В ході розгляду справи позивач неодноразово уточнював позовні вимоги та згідно уточнень, що надійшли до суду 28.04.2006р. вимагає визнати недійсним акт приймання-передачі до комунальної власності територіальної громади м. Одеси житлового будинку №12-а, розташованого у м. Одесі по вул. Середньофонтанська, та інженерних мереж водо-тепло-електропостачання , водовідведення та окремо стоячої бойлерної в частині передачі до комунальної власності будівлі залізничних кас площею 5778, 0 кв.м.
Представник позивача позовну заяву підтримує, на своїх вимогах наполягає.
Відповідач - Одеська міська рада проти позову заперечує з мотивів, викладених у відзиві на позовну заяву.
Відповідач - Виконком Одеської міської ради проти позову заперечує з мотивів, викладених у відзиві на позовну заяву.
Відповідач - Представництво по управлінню комунальною власністю Одеської міської ради проти позову заперечує з мотивів, викладених у відзиві на позовну заяву.
В ході розгляду справи Представництво по управлінню комунальною власністю заявило клопотання про припинення провадження у справі, у зв'язку з тим, що даний спір не підлягає розгляду у господарських судах України, посилаючись на те, що оскаржуваний позивачем акт приймання-передачі не є право чином чи актом державної влади. Дане клопотання судом відхилено, враховуючи те, що у даному випадку саме оскаржуваний позивачем Акт приймання-передачі до комунальної власності територіальної громади м. Одеси житлового будинку №12-а, розташованого у м. Одесі по вул. Середньофонтанська, та інженерних мереж водо-тепло-електропостачання, водовідведення та окремо стоячої бойлерної, який є додатком до Рішення Виконкому Одеської міської ради від 18.06.2003р. №357, є право чином, на підставі якого у сторін цього право чину припинилися та виникли цивільні права та обов'язки стосовно права власності на житловий будинок №12-а, розташований у м. Одесі по вул. Середньофонтанська, та інженерних мереж водо-тепло-електропостачання, водовідведення, окремо стоячої бойлерної та вбудовано-прибудованих не житлових приміщень.
В ході розгляду справи Одеською залізницею було надано клопотання про призначення експертизи по визначенню достовірності підпису акту приймання-передачі до комунальної власності територіальної громади м. Одеси житлового будинку, розташованого к м. Одесі по вул. Середньофонтанська, 12-а, інженерних мереж водо-тепло-електропостачання, водовідведення, окремо стоячої бойлерної представником Одеської залізниці - начальником залізниці Левицьким І.Ю. Дане клопотання судом залишено без задоволення у зв'язку з тим, що сторони по справі не заперечують проти того, що підпис зроблений не начальником залізниці Левицьким І.Ю., а начальником служби будівельно-монтажних робіт і цивільних споруд Одеської залізниці Прокопенко А.Г., який одночасно був головою Дорпрофсожу.
У розгляді справи оголошувалась перерва відповідно до ст.77 ГПК України.
Розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд встановив:
Рішенням Одеської міської ради від 04.01.2002р. №3402-ХХІІІ «О даче согласия на передачу из государственной в коммунальную собственность территориальной громады г.Одессы жилых домов, наружных инженерных сетей, объектов жилищно-коммунального назначения управления Одесской железной дороги» вирішено дати згоду на передачу із державної власності в комунальну власність територіальної громади жилих будинків, наружних інженерних мереж, обєктів житлово-комунального призначення управління Одеської залізниці відповідно до переліку. Дане рішення було прийнято відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №769 від 02.06.1998р. «О мерах государственной поддержки железнодорожного транспорта», враховуючи лист управління Одеської залізниці.
29 квітня 2002р. між Одеською залізницею та Приморською районною адміністрацією Одеського міськвиконкому був укладений Договір, згідно якого Залізниця передає, а Адміністрація приймає в комунальну власність загальнодержавний житловий фонд, що перебував у повному господарському віданні Залізниці, а також внутрішньо будинкові мережі електро-, тепло-, газо-, водопостачання і водовідведення, будівлі, призначені для обслуговування цього фонду (бойлерні, приміщення котельних, каналізаційні та водопровідні споруди, вбудовані і прибудовані приміщення, обладнання тощо.)
Рішенням Виконкому Одеської міської ради від 18.06.2003р. №357 затверджено акти приймання-передачі до комунальної власності територіальної громади м. Одеси жилих будинків та інженерних мереж, бойлерної, що розташовані за адресами: вул. Середньофонтанська, 30 (друга черга), вул. Середньофонтанська, 12-а Одеської залізниці.
18 жовтня 2004р. Одеська залізниця та Представництво по управлінню комунальною власністю підписали Акт приймання-передачі приміщень вбудованих кас, розташованих у буд..№12-а по вул. Середньофонтанська та у буд..№13 по вул. Ак. Глушко у м. Одесі.
Позивач по справі вважає, що в частині передачі до комунальної власності приміщення залізничних кас попереднього продажу квитків передача була здійснена з порушенням норм чинного законодавства у зв'язку з тим, що, на думку позивача, зазначене приміщення є суто виробничим і не призначено для обслуговування житлового фонду. Отже, при передачі у комунальну власність приміщень залізничних кас, на думку позивача, було допущено порушення п.3 Постанови Кабінету Міністрів України від 06.11.1995р. №891 «Про затвердження Положення про порядок передачі в комунальну власність державного житлового фонду, що перебував у повному господарському віданні або оперативному управлінні підприємств, установ та організацій».
Крім того, позивач вважає, що приміщення кас не увійшло до загальної площі будинку №12-а, що передавався за Актом приймання-передачі, адже, загальна площа будинку згідно акту становить 14 553,2 кв.м.
Позивач також вважає, що зі сторони Одеської залізниці Акт був підписаний неправомочною особою -начальником служби будівельно-монтажних робіт та цивільних споруд Одеської залізниці Прокопенко А.Г., замість начальника залізниці Левицького І.Ю.
За таких обставин, позивач просить визнати недійсним акт приймання-передачі до комунальної власності територіальної громади м. Одеси житлового будинку №12а, розташованого у м. Одесі по вул. Середньофонтанська, та інженерних мереж водо-, тепло, електропостачання, водовідведення та окремо стоячої бойлерної в частині передачі до комунальної власності будівлі залізничних кас площею 5 778,0 кв.м.
Представництво по управлінню комунальною власністю Одеської міської ради проти позову заперечує. посилаючись на те, що оскаржуваний позивачем правочин -акт приймання-передачі, був вчинений у повній відповідності до вимог законодавства, зокрема, Закону України «Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності», Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Положення про порядок передачі в комунальну власність державного житлового фонду , що перебував у повному господарському віданні або оперативному управлінні підприємств, установ та організацій» від 06.11.1995р.
Представництво звернуло увагу суду на те, що спірні вбудовані приміщення увійшли до Акту прийому-передачі, що є додатком до рішення Одеської міської ради від 18.06.2003р.
Представництво також зазначило, що Акт приймання-передачі від 18.10.2004р., згідно якого Одеська залізниця передала Представництву по управлінню комунальною власністю приміщення вбудованих кас, розташованих у буд. №12-а по вул. Середньофонтанська та у буд..№13 по вул. Ак. Глушко у м. Одесі, не є актом приймання-передачі майна із державної до комунальної власності, оскільки на момент його складання дані приміщення вже були власністю територіальної громади м. Одеси, а регулює лише питання передачі зазначених приміщень з балансу Одеської залізниці на баланс Представництва, як органу, якому Одеською міською радою надані повноваження щодо управління нежилими приміщеннями.
Представник Представництва також зазначив, що Одеська залізниця погоджувалася з переходом права власності на спірне майно до територіальної громади м. Одеси, підтвердженням чому є неодноразові звернення Одеської залізниці до Представництва з питання передачі даних приміщень в оренду, у зв'язку з чим 31.08.2005р. Одеським міським головою було видано розпорядження №1021-01р «Про передачу в оренду приміщень не житлового фонду в Приморському районі за адресою: м. Одеса, вул. Середньофонтанська , 12-а». Погодження Одеської залізниці з переходом права власності на спірний об'єкт до комунальної власності вбачається також з листа Одеської залізниці від 28.10.2005р. , в якому Залізниця просить про укладання договору оренди на пільгових умовах.
Право власності на нежилі приміщення, розташовані у буд..№12-а по вул. Середньофонтанська перейшло до територіальної громади м. Одеси з моменту передачі майна, як це передбачено ст.128 Цивільного кодексу УРСР та п.8 ст.7 Закону України «Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності».
Одеська міська рада та виконком Одеської міської ради проти позову заперечують, посилаючись на його необґрунтованість та безпідставність. У якості заперечень представник відповідачів посилається на проведення процедури передачі із державної власності до комунальної власності територіальних громад м. Одеси спірного об'єкту разом з житловим будинком №12-а по вул. Середньофонтанська, у повній відповідності до норм законодавства. З моменту підписання Акту приймання-передачі, затвердженого рішенням Виконкому Одеської міської ради від 18.06.2003р. №357, спірний об'єкт став власністю територіальної громади м. Одеси.
За таких обставин, представник відповідачів вважає, що своїми діями, зокрема подачею даного позову, позивач порушує право власності територіальної громади м. Одеси.
Розглянув матеріали справи, суд доходить до висновку про відмову у задоволенні позовних вимог за таких підстав:
Як вбачається з матеріалів справи, сторони по справі протягом певного часу вчинили ряд дій , спрямованих на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Акт приймання-передачі до комунальної власності територіальної громади м. Одеси житлового будинку №12а, розташованого у м. Одесі по вул. Середньофонтанська, та інженерних мереж водо-, тепло-, електропостачання, водовідведення та окремо стоячої бойлерної є наслідком всіх цих дій сторін, які позивачем по справі не оскаржуються. Зокрема, Акт став наслідком виконання Постанови Кабінету Міністрів України №769 від 02.06.1998р. «О мерах государственной поддержки железнодорожного транспорта», Рішення Одеської міської ради від 04.01.2002р. №3402-ХХІІІ «О даче согласия на передачу из государственной в коммунальную собственность территориальной громады г.Одессы жилых домов, наружных инженерных сетей, объектов жилищно-коммунального назначения управления Одесской железной дороги», яке приймалося у відповідності до Закону України «Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності».
Відповідно до ст.7 Закону України «Про передачу обєктів права державної та комунальної власності»(в редакції, що діяла на момент складання Акту) разом з житловим фондом передаються вбудовані і прибудовані приміщення, зовнішні мережі електро-, тепло-, газо-, водопостачання та водовідведення, а такожбудівлі, призначені для обслуговування цього фонду (бойлерні, котельні, каналізаційні та водопроводні споруди, обладнання тощо).
Як вбачається з оскаржуваного позивачем Акту, приміщення залізничних кас площею 5778 кв.м також увійшло до обєкту, що передається. Позивачем по справі не надано доказів того, що це приміщення є суто виробничим і не може використовуватися для інших цілей, зокрема, для обслуговування жилого фонду.
Що стосується підписання Акту від імені Одеської залізниці особою, у якій на момент підписання були відсутні на це повноваження, то слід зазначити, що наступне схвалення юридичною особою угоди, укладеної від її імені представником, який не мав належних повноважень, робить її дійсною з моменту укладення. Доказами такого схвалення можуть бути відповідне письмове звернення до другої сторонни чи до її представника або вчинення дій, які свідчать про схвалення угоди. Як вбачається з метаріалів справи, вже після підписання оскаржуваного Акту повноважні представники Одеської залізниці зверталися до Одеської міської ради та Представництва по управлінню коммунальною власністю Одеської міської ради з питання передачі в оренду приміщень залізничних касс, отже, цими діями вони схвалили дії особи, що підписала Акт.
У такому випадку вимога про визнання угоди недійсною з мотивів відсутності належних повноважень представника на укладення угоди задовленню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 82-85 ГПК України, суд -
1. У задоволенні позову Одеської залізниці -відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення 10-денного строку з дня його прийняття.
Суддя Рога Н. В.