Справа №2а/2218/1915/12
Іменем України
9 жовтня 2012 року м. Хмельницький
Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області в складі:
головуючої-судді: ОСОБА_1
секретаря: Олексійчук Г.М.
за участі позивача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Хмельницькому справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради про визнання незаконною відмови у перерахунку та виплати недоотриманої допомоги по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку
встановив:
Позивачка звернулась до суду з позовом до Управління праці соціального захисту населення Хмельницької міської ради про визнання дій неправомірними та стягнення недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 1 листопада 2011 року по 1 червня 2012 року у сумі 4591 грн.. На обґрунтування своїх вимог позивачка зазначила, що допомога по догляду за дитиною виплачувалась їй в розмірі меншому, ніж передбачено ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», чим порушено її права. При зверненні за перерахунком вищезазначеної допомоги, отримала відмову відповідача, в зв'язку з неможливістю розрахунку доходу за 3-4 квартал ОСОБА_3
Позивач в судовому засіданні позов підтримала, зазначаючи підставу подачі позову ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», що передбачає можливість отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку в розмірі прожиткового мінімуму. Представником відповідача подано до суду заперечення, в яких він просить відмовити в задоволенні позову посилаючись на безпідставність та необґрунтованість вимог, неподання документів про доходи за останні шість місяців або два квартали, що передають місяцю звернення за призначенням соціальної допомоги.
Заслухавши позивача, дослідивши матеріали справи суд приходить до висновку що позов не підлягає задоволенню.
Судом встановлено, що ОСОБА_2, є матір'ю малолітнього ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1.
Позивачка перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради та отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку як застрахована особа, яка фактично здійснює догляд за дитиною.
Закон України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” № 2811-ХІІ від 21 листопада 1992 року відповідно до Конституції України встановлює гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.
Отже, відповідно до ст. 15, Прикінцевих положень розділу VIII п.3 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», в редакції яка діяла у 2008 році допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку визначаєтьсяв розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008 року - 50 відсотками, з 1 січня 2009 року - 75 відсотками, з 1 січня 2010 року - 100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130грн.
Дійсно Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року визнано неконституційними положення ч. 2 ст. ст. 56, п. 14 ст. 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», якими були встановлені розміри допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в меншому розмірі ніж встановлені в редакції ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», відповідно до якої державна допомога по догляду за дітьми до досягнення трирічного віку визначалась в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму до досягнення шестирічного віку. Після 31.12.2007 року допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у зв'язку із змінами внесеними Законом України №107-VI «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів»дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень.
Рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними; є обов'язковим до виконання на території України, остаточним і не може бути оскаржене. Положення статей 56, 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік", визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Тому, відповідно норми Закону по розмірах допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку необхідно застосовувати з 09.07.2007 року до 31.12.2007 року.
Конституційний Суд України своїм Рішенням від 22.05.2008 року визнав, що зупинення Законом України «Про державний бюджет»дії інших законів щодо надання пільг, компенсацій і гарантій, внесення змін до інших законів України, встановлення іншого (додаткового) правового регулювання відносин, ніж передбачено законами України, не відповідає Конституції України. Відповідно до ч. 3 ст. 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Конституційний Суд України у 2008-2012роках не приймав жодного рішення щодо неконституційності Законів України «Про державний бюджет»(на відповідний рік) та «Про державну допомогу сім'ям з дітьми”.
У Рішенні від 26 грудня 2011 року № 20-рп/2011 Конституційний Суд України зазначив, що розміри соціальних виплат залежать від соціально-економічних можливостей держави.Відповідно до правової позиції Конституційного Суду України, викладеної в Рішенні від 26 грудня 2011 року № 20-рп/2011, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Крім того, такі заходи можуть бути обумовлені необхідністю запобігання чи усунення реальних загроз економічній безпеці України, що згідно з частиною першою статті 17 Конституції України є найважливішою функцією держави.
Враховуючи викладене, суд вважає, що не підлягають задоволенню вимоги ОСОБА_2 про зобов'язання Управління здійснити перерахунок та виплату належної їй допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьохрічного віку у розмірі прожиткового мінімуму, оскільки такі виплати були проведені їй у розмірі не менше 130 грн. згідно Закону № 1105-14 від 28.12.2007 року, яким визначено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008 року - 50 відсотками, з 1 січня 2009 року - 75 відсотками, з 1 січня 2010 року - 100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130грн. і це не було визнане неконституційним Конституційним Судом України рішенням № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року.
Для призначення допомоги у розмірі, що перевищує мінімальний, подається в установленому порядку довідка про склад сім'ї та декларація про доходи та майновий стан (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім'ї).Розмір допомоги, яка надається з урахуванням доходів сім'ї, може бути перерахований з місяця подання отримувачем допомоги заяви до закінчення строку її призначення.
Для здійснення перерахунку допомоги по доходам сім'ї позивача, останьою не подано необхідний пакет документів, а саме довідку про доходи її чоловіка за останні шість місяців або два квартали, що передують місяцю звернення за призначенням соціальної допомоги, що робить неможливим розмежування доходів ОСОБА_3 та здійснення відповідного перерахунку відповідачем(Методика обчислення сукупного доходу сімї для всх видів соціальної допомоги, затвердженої Наказом Міністерства праці та соціальної політики від 27.12.2001 року №1711.)
Враховуючи вищевикладене, керуючись: ст..95 Конституції України, ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми» 7-12, 69-71, 159-163КАС України, суд-
постановив:
В задоволенні позову ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради про визнання незаконною відмови у перерахунку та виплати недоотриманої допомоги по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку відмовити .
На постанову через суд першої інстанції, який її постановив, може бути подана апеляційна скарга протягом 10 днів з моменту проголошення до Вінницького апеляційного адміністративного суду.
Суддя: