Постанова від 30.10.2012 по справі 2а-142/2012

УКРАЇНА

Справа № 2а-142/2012 1220

"30" жовтня 2012 р.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇН

29 жовтня 2012 року Первомайський міський суд Луганської області

в складі: головуючого судді Скочій Г.Д.

при секретарі Бондар К.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Первомайське справу за позовом позивача ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Первомайської міської ради Луганської області про визнання незаконними дії відповідача щодо відмови у виплаті заборгованості з допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та зобов'язання відповідача виплатити матеріальну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, -

ВСТАНОВИВ:

Позивачка звернулась до суду з даною позовною заявою, посилаючись на те, що 17.02.2008 р. вона народила дочку ОСОБА_2 та стала на облік до УПСЗН. З 17.01.2006 р. по теперішній час працює у приватному підприємстві аудиторської фірми «Ставр»на посаді бухгалтера. Щомісяця з її заробітної плати проводилися відрахування до Фонду соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, тим самим є застрахованою особою в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності. В травні 2008 р. вона звернулась до УПСЗН з заявою про призначення їй допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. З 01.03.2008 р. відповідач призначив їй допомогу при народженні дитини в розмірі 12240 грн. та допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку на період з 29.04.2008 р. по 17.02.2011 р. в розмірі 130 грн. щомісячно. В березні 2010 р. їй стало відомо, що відповідачем були порушені її права.

Просить суд визнати незаконними дії відповідача в частині нарахування та виплати позивачу допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 29.04.2008 р. по 17.02.2011 р. у розмірах, встановлених ст. 43 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням”, зобов'язання відповідача зробити перерахунок виплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 29.04.2008 р. по 31.04.2010 р. відповідно ст. 43 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням”та виплати недоотриманої суми вказаної допомоги у розмірі 14574 грн., зобов'язати відповідача призначити з 01.04.201 р. по 17.02.2011 р. відповідно ст. 43 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням”щомісячну грошову допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірах, які дорівнюють прожитому мінімуму, встановленому законом, судові витрати покласти на відповідача.

Позивачка в судовому засіданні підтримала позовні вимоги у повному обсязі.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, надав заперечення проти позову, в яких посилається на те, що позивачкою пропущений строк для звернення до суду. Крім того, вважає, що підстав для задоволення позову немає, оскільки з порядком призначення та виплати державної допомоги сім'ям з дітьми встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується в розмірі щодо дорівнює різниці між : з 01.01.2008 р. 50 відсоткам, з 01.01.2009 р. 75 відсоткам, з 01.01.2010 р. 100 відсоткам прожиткового мінімуму встановленому для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім'ї розрахованим на 1 особу за попередні 6 місяців, але не менш ніж 130 грн. Питання щодо конституційності норм Законів України «Про Державний бюджет Україна на 2009, 2010,2011 р.р.»Конституційним судом України не розглядалося, тому ці норми були пріоритетними для застосування управлінням при призначенні допомоги за ці роки. Тобто дії УПСЗН узгоджувалися в приписами ст. 19 Конституції України.

Дослідивши надані докази, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.

В суді встановлено, що позивачка ОСОБА_1 є матір'ю дочки ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, (а.с.12) та перебуває на обліку в УП та СЗН Первомайської міської Ради Луганської області.

Відповідно до довідки відповідача (ас.7) позивачці було призначено допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 01.03.2008 р. по 28.02.2009 р. в розмірі 620 грн. щомісячно, з 29.04.2008 р. по 17.02.2011 р. в розмірі 130 грн. щомісячно.

Згідно матеріалів справи ОСОБА_1 застрахована в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Що стосується вимог позивача про стягнення допомоги по догляду за дитиною за 2008 рік, то вони задоволенню не підлягають з наступних підстав.

Відповідно до Розділу 2 “Внесення змін до деяких законодавчих актів України Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік»(№ 107), пункт 23, у Законі України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" у статті 13 слова "не застрахована в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування" виключені та частина перша статті 15 викладена в такій редакції: "Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень";

Пункт 3 розділу VIII "Прикінцеві положення" викладений у такій редакції: "Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008 року - 50 відсотками, з 1 січня 2009 року - 75 відсотками, з 1 січня 2010 року - 100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців".

Таким чином з 01.01.2008 р. існує норма закону, відповідно до якої спірні правовідносини регулюються тільки Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", функції по виплаті допомоги до догляду за дитиною покладені на УПСЗН і допомога виплачується саме за рахунок державного бюджету.

Питання щодо порядку призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку регулюється постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751 "Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми" зі змінами внесеними, постановою Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2008 року №57.

Відповідно до цієї постанови з 01.01.2008 р. і застрахованим, і незастрахованим особам допомогу сплачує УПСЗН.

За Порядком фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 4 березня 2002 року № 256, виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку здійснюється за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам. Перерахування коштів допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку безпосередньо на рахунки населення здійснюють територіальні управління праці та соціального захисту населення з реєстраційних рахунків за кодом тимчасової функціональної класифікації видатків 090303 "Допомога на догляд за дитиною віком до 3 років".

Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. № 10-рп/2008 визнані такими, що не відповідають Конституції України положення, зокрема пунктів 24-34 розділу ІІ «Внесення змін до деяких законодавчих актів України»Закону України «Про державний бюджет на 2008 рік». При цьому пункт 23 неконституційним визнаний не був.

Таким чином, порушень норм ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" з боку відповідача у 2008 року судом не встановлено, а тому в частині визнання дій УПСЗН щодо виплати щомісячно допомоги по догляду за дитиною у розмірі меншому за прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років протягом 2008 року та стягнення недоотриманих сум, вимоги позивача є безпідставними.

Частина позовних вимог про зобов'язання відповідача робити щомісячні виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в подальшому в розмірі прожиткового мінімуму, встановленого законом, також задоволенню не підлягають, оскільки відповідно до статті 46 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік»(який до теперішнього часу не визнаний неконституційним) допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (2811-12) та Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" (2240-14) призначається і здійснюється в розмірах і порядку , визначених Кабінетом Міністрів України.

На пiдставi викладеного, керуючись ст.159-163 ,99,94 КАС України, ст.ст. 8,22,46,55,56 Конституції України ст. 12,15,23 Закону України «Про державну допомогу сiм*ям з дiтьми», Рішення Конституційного Суду України вiд 22.05.08, 27.11.08 року, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовити.

Постанова у повному обсязі буде виготовлена 04.11.2012 року.

Постанова може бути оскаржено в Донецькому адміністративному апеляційному суді через Первомайський міський суд Луганської області протягом десяти днів з дня її проголошення.

Особи, які брали участь у справі, але не були присутні в судовому засіданні під час проголошення постанови, можуть подати апеляційну скаргу протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Г.Д. Скочій