Справа: № 2а-2695/12/2670 Головуючий у 1-й інстанції: Головань О.В.
Суддя-доповідач: Файдюк В.В.
Іменем України
"30" жовтня 2012 р. м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого судді Файдюка В.В.
суддів: Маслія В.І.
Чаку Є.В.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_3 на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 18 квітня 2012 року у справі за позовом ОСОБА_3 до Кабінету Міністрів України, третя особа -Кредитна спілка «Християнська злагода» про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії, -
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 18 квітня 2012 року в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_3 до Кабінету Міністрів України, третя особа -КС «Християнська злагода» про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії -відмовлено.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, позивач звернувся до суду з апеляційною скаргою в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нову, якою задовольнити позовні вимоги.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи та вірно встановлено судом першої інстанції, позивач є вкладником КС «Християнська злагода». Сума вкладу позивача складає 16 300, 00 грн.
У зв'язку із систематичним невиконанням КС «Християнська злагода»заходів впливу, застосованих до неї Державною комісією з регулювання ринків фінансових послуг України, членом Комісії - директором департаменту тимчасового адміністрування фінансово-кредитних установ було прийнято рішення № 86-КС від 15 листопада 2010 року про виключення інформації про КС «Християнська злагода» та її відокремлених підрозділів з Державного реєстру фінансових установ та анулювання свідоцтва про реєстрацію фінансової установи.
Дане рішення схвалене розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України № 896 від 25 листопада 2010 року та набрало чинності з дня схвалення Державною комісією з регулювання ринків фінансових послуг України.
У листопаді 2008 року порушено кримінальну справу № 141-2596 за обвинуваченням голови правління КС «Християнська злагода»ОСОБА_5 у злочинах, передбачених ч. 5 статті 191, ч. 3 статті 209, ч. 2, 3 статті 358, ч. 2 статті 366 Кримінального кодексу України, ОСОБА_6 за ч. 4 статті 190, ч. 5 статті 191, ч 3 статті 209, ч. 2 статті 366 КК України, ОСОБА_7 у вчиненні злочину, передбаченого ч. 5 статті 191, ч. 3 статті 209, ч. 2 статті 366 КК України.
12 грудня 2011 року позивач звернувся до Кабінету Міністрів України і Державної комісії з регулювання фінансових послуг України про можливість врегулювання питання про відшкодування збитків, завданих злочином, згідно зі статтями 113, 116, 117 Конституції України.
Секретаріат Кабінету Міністрів України листом від 03 січня 2012 року № 41-К-000034/09-№41-К-000071/09 переадресував заяву позивача Державній комісії з регулювання ринків фінансових послуг України.
28 грудня 2011 року № 8391/40-12 Державна комісія з регулювання ринків фінансових послуг України розглянула заяву позивача та надала відповідь, у якій повідомила позивача про те, що неодноразово зверталася до Кабінету Міністрів України про повернення коштів з державного бюджету України та з цього приводу направила лист до Кабінету Міністрів України від 11 червня 2010 року № 1149/44-2 з пропозицією розроблення законопроекту щодо відшкодування шкоди громадянам, постраждалим від злочину, зокрема, внаслідок незаконних дій керівництва кредитних спілок, за рахунок державного бюджету.
Вважаючи протиправною бездіяльність Кабінету Міністрів України щодо не реагування на незаконну діяльність КС «Християнська злагода», позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Нормами чинного законодавства на Кабінет Міністрів України не покладається обов'язок щодо здійснення державного контролю за діяльністю кредитних спілок.
Відповідно до п. 1 ч. 1 статті 1 Закону України «Про фінансові послуги і державне регулювання ринків фінансових послуг»- кредитна спілка віднесена до фінансових установ.
Статтею 26 Закону України «Про кредитні спілки»визначено, що органом, який здійснює державне регулювання і нагляд за діяльністю кредитних спілок, є уповноважений орган згідно з законодавством України про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг, а також інші державні органи відповідно до їх компетенції.
Згідно із ч. 1 статті 39 Закону України «Про фінансові послуги і державне регулювання ринків фінансових послуг»- у разі порушення законів та інших нормативно-правових актів, що регулюють діяльність з надання фінансових послуг, національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, застосовує заходи впливу відповідно до закону.
У зв'язку з виключенням інформації про кредитну КС «Християнська злагода» та її відокремлених підрозділів з Державного реєстру фінансових установ та анулюванням свідоцтва про реєстрацію фінансової установи з 25 листопада 2010 року, КС «Християнська злагода» не підпадає у наглядову компетенцію Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України.
Прийняття рішення про виключення КС «Християнська злагода»з Державного реєстру фінансових установ не звільняє її від обов'язку виконання раніше взятих зобов'язань перед вкладниками щодо повернення коштів, розміщених на депозитних рахунках.
З врахуванням викладеного у суду відсутні підстави для висновку про допущення Кабінетом Міністрів України протиправної бездіяльності щодо нездійснення контролю за діяльністю КС «Християнська злагода».
Щодо вимоги позивача про зобов'язання видати розпорядження, яким відшкодувати суму коштів, внесених на депозит, у розмірі 16 300,00 грн. з резервного фонду державного бюджету України, слід зазначити, що за своєю правовою природою та відповідно до норм чинного законодавства повноваження Кабінету Міністрів України щодо винесення розпоряджень є виключною компетенцією уповноваженого органу. Оскільки вказані повноваження є дискреційними, суд не може перебирати на себе його функцій.
Таким чином обґрунтованим є висновок суду першої інстанції про відмову в задоволенні даного адміністративного позову.
Отже при винесенні оскаржуваної постанови судом першої інстанції було дотримано всіх вимог законодавства, а тому відсутні підстави для її скасування.
Відповідно до статті 200 КАС України - суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст. ст. 160, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України суд,
Апеляційну скаргу ОСОБА_3 -залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 18 квітня 2012 року -залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили в порядку, встановленому статтею 254 КАС України та може бути оскаржена безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції в порядку і строки, встановлені статтею 212 КАС України.
Головуючий суддя Файдюк В.В.
Судді: Маслій В.І.
Чаку Є.В.