Справа: № 2а-5739/11/1070 Головуючий у 1-й інстанції: Терлецька О.О.
Суддя-доповідач: Файдюк В.В.
Іменем України
"30" жовтня 2012 р. м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого судді Файдюка В.В.
суддів: Маслія В.І.
Чаку Є.В.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 на постанову Київського окружного адміністративного суду від 12 квітня 2012 року у справі за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 до Регіонального управління департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів у Київській області про скасування рішень про застосування фінансових санкцій, -
Постановою Київського окружного адміністративного суду від 12 квітня 2012 року в задоволенні адміністративного позову фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 до Регіонального управління департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів у Київській області про скасування рішень про застосування фінансових санкцій -відмовлено.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, позивач звернувся до суду з апеляційною скаргою в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нову, якою задовольнити позовні вимоги.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи та вірно встановлено судом першої інстанції, позивач є фізичною особою-підприємцем та здійснює підприємницьку діяльність.
Відповідно до Ліцензії серії НОМЕР_1 позивач має право на здійснення роздрібної торгівлі тютюновими виробами з 08 червня 2011 року по 07 червня 2012 року.
Також, відповідно до Ліцензії серії НОМЕР_2 позивач має право на здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями з 08 червня 2011 року по 07 червня 2012 року.
21 жовтня 2011 року на підставі наказу від 21 жовтня 2011 року № 450-к «Про відрядження та проведення фактичної перевірки», а також направлення на перевірку від 21 жовтня 2011 року № 318 посадовими особами відповідача було проведено фактичну перевірку фізичної особи-підприємця позивача за адресою: АДРЕСА_1, з питань додержання суб'єктами господарювання вимог встановлених законодавства України, які є обов'язковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами.
Дана перевірка проводилась у присутності продавця магазину -ОСОБА_4, якій було запропоновано ознайомитися із актом перевірки та викласти свої зауваження. Так, акт від 21 жовтня 2011 року НОМЕР_3 був підписаний працівником магазину без зауважень.
В ході перевірки встановлено, що в приміщенні, де здійснюється господарська діяльність відсутня наочна інформація про заборону куріння та відсутні спеціальні місця для куріння з наочною інформацією про шкоду куріння. Таким чином, позивачем порушено вимоги статті 15-2 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
Крім того, встановлено порушення позивачем приписів статті 18 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»та норми Постанови Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2008 року № 957 «Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв вітчизняного виробництва», що призвело до реалізації пакету вина «Мускат», місткістю 1, 0 літр, за ціною 16, 70 грн. за пакет, тобто за ціною нижчою від встановлених мінімальних роздрібних цін на алкогольні напої.
За результатами проведеної перевірки Державною податковою адміністрацією в Київській області складено Акт перевірки від 21 жовтня 2011 року НОМЕР_3, який підписаний посадовими особами відповідача та продавцем магазину.
На підставі Акта перевірки відповідачем прийняті рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 28 жовтня 2011 року № 101778-32-330/0292, яким до позивача застосовано штрафну (фінансову) санкцію в сумі 3 400, 00 грн. за відсутність в господарській одиниці наочної інформації про заборону куріння та від 28 жовтня 2011 року № 101779-32-330/0293 в сумі 5 000, 00 грн. за роздрібну торгівлю алкогольними напоями за цінами, нижчими за встановлені мінімальні роздрібні ціни на алкогольні напої.
Вказані рішення направлені позивачу відповідачем рекомендованим листом про вручення та отримані позивачем 10 листопада 2011 року, про що свідчить поштове повідомлення про вручення рекомендованого листа № 0304903347421, копія якого наявна в матеріалах справи.
Не погоджуючись з прийнятими відповідачем рішеннями, позивач оскаржив їх в судовому порядку.
Відповідно до ч. 1 статті 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»- імпорт, експорт і оптова торгівля алкогольними напоями та тютюновими виробами можуть здійснюватися суб'єктами господарювання всіх форм власності за наявності ліцензій.
Згідно з ч. 10 статті 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» - роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами може здійснюватися суб'єктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій.
Згідно з ч. 3 статті 15-2 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»- забороняється, крім спеціально відведених для цього місць, куріння тютюнових виробів: у закладах громадського харчування; у приміщеннях органів державної влади та органів місцевого самоврядування, інших державних установ; у приміщеннях закладів культури; у приміщеннях закритих спортивних споруд; у приміщеннях підприємств, установ та організацій всіх форм власності.
Відповідно до ч. 4, 5 статті 15-2 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»- у місцях та закладах, де куріння заборонено, має бути розміщена наочна інформація, яка складається із графічного знака про заборону куріння та тексту такого змісту: «Куріння заборонено!».
У спеціально відведених для куріння місцях розміщується наочна інформація, яка складається із відповідного графічного знака та тексту такого змісту: «Місце для куріння. Куріння шкодить Вашому здоров'ю!»
Відповідно до ч. 7 статті 15-2 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»- власник або уповноважені ним особи чи орендарі відповідних споруд, окремих приміщень зобов'язані відвести спеціальні місця для куріння, обладнані витяжною вентиляцією чи іншими засобами для видалення тютюнового диму, а також розмістити наочну інформацію про розташування таких місць та про шкоду, яку завдає здоров'ю людини куріння тютюнових виробів.
Згідно з ч. 8 статті 15-2 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»- у місцях для куріння має бути розміщено прямокутний графічний знак із текстом такого змісту: «Місце для куріння»та інформація про шкоду, яку завдає здоров'ю людини куріння тютюнових виробів, із текстом такого змісту: «Куріння шкодить Вашому здоров'ю!». На час проведення масових заходів сільські, селищні та міські ради в межах відповідної адміністративної території можуть заборонити або обмежити споживання пива (крім пива у пластиковій тарі), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових та куріння тютюнових виробів.
Таким чином, законом визначено вичерпний перелік місць у яких заборонено паління, окрім відведення спеціального місця. При цьому, в такому місці має бути розміщена інформація про заборону паління та текст з відповідним написом.
Як було зазначено вище, позивач є фізичною особою-підприємцем, а тому на нього поширюється дія статті 15-2 Закону в частині заборони паління розміщення обов'язкової наочної інформації про заборону куріння.
Відповідно достатті 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»- за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.
До суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі: необладнання спеціально відведених для куріння місць та нерозміщення наочної інформації, передбаченої статтею 15-2 цього Закону, - 3 400, 00 грн.
Згідно статті 18 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»- право встановлювати мінімальні оптово-відпускні та роздрібні ціни на алкогольні напої надано Кабінету Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2008 року № 957 «Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв вітчизняного виробництва»визначено мінімальну ціну на вина в іншій тарі місткістю 1 л (за кодами виробів згідно УКТЗЕД 2204 29 10 00, 2205) - 18, 00 грн.
Відповідно до статті 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»- за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.
Зокрема, до суб'єктів підприємницької діяльності застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі: оптової або роздрібної торгівлі коньяком, алкогольними напоями, горілкою, лікеро-горілчаними виробами та вином за цінами, нижчими за встановлені мінімальні оптово-відпускні або роздрібні ціни на такі напої - 100 відсотків вартості отриманої партії товару, розрахованої виходячи з мінімальних оптово-відпускних або роздрібних цін, але не менше 5 000, 00 грн.
Враховуючи наведене, колегія суддів приходить до висновку про те, що рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 28 жовтня 2011 року № 101778-32-330/0292, яким до позивача застосовано штрафну (фінансову) санкцію в сумі 3 400, 00 грн. за відсутність в господарській одиниці наочної інформації про заборону куріння та від 28 жовтня 2011 року № 101779-32-330/0293 в сумі 5 000, 00 грн. за роздрібну торгівлю алкогольними напоями за цінами, нижчими за встановлені мінімальні роздрібні ціни на алкогольні напої є правомірними та скасуванню не підлягають.
Таким чином правомірним є висновок суду першої інстанції про відмову в задоволенні даного адміністративного позову.
Отже при винесенні оскаржуваної постанови судом першої інстанції було дотримано всіх вимог законодавства, а тому відсутні підстави для її скасування.
Відповідно до статті 200 КАС України - суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст. ст. 160, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України суд,
Апеляційну скаргу фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 -залишити без задоволення.
Постанову Київського окружного адміністративного суду від 12 квітня 2012 року -залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили в порядку, встановленому статтею 254 КАС України та може бути оскаржена безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції в порядку і строки, встановлені статтею 212 КАС України.
Головуючий суддя Файдюк В.В.
Судді: Маслій В.І.
Чаку Є.В.