Справа № 0907/2-а-13289/2011 року
Провадження № 2-а/907/759/12 року
3 жовтня 2012 року м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області в складі
головуючого-судді Островського Л.Є.
секретаря Уєвич Р.Б.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську про неправомірну відмову у проведенні належного перерахунку пенсії ,зобов»язання провести такий перерахунок та стягнення частини недоотриманої пенсії
Позивач звернулась до суду з позовом, який мотивувала тим , що отримує державну пенсію за віком, продовжує працювати, маючи 24 місяці страхового стажу після призначення пенсії, набула права на проведення перерахунку пенсії, в січні 2010 році подала відповідачу заяву про проведення перерахунку. Після проведення перерахунку її пенсія є значно меншою , ніж належить їй до виплати при правильному проведенні перерахунку, відповідно до вимог ст.ст.40 та 42 Закону України »Про загально-обов»язкове державне соціальне страхування та застосування показника середньої заробітної плати по Україні для призначення і перерахунку пенсії, що передує року звернення за перерахунком пенсії,а саме за 2009 рік . 17.08.2011 року позивач отримала письмову відмову з посиланням на те, що немає підстав для перерахунку. Просила позов задоволити.
Представник Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську в судове засідання не з»явився, хоча був повідомлений про день і час розгляду справи ,не подав доказів поважності причин неявки , а тому суд вважає за можливе провести розгляд справи у відсутності представника відповідача.
Дослідивши матеріали справи, суд знаходить позов необгрунтованим і приходить до висновку ,що в задоволенні вимог позивачки слід відмовити, виходячи з наступних підстав:
Позивач перебуває на обліку в Управлінні пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську та отримує пенсію за віком. При проведенні перерахунку пенсії позивачці відповідно до ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» відповідачем не був застосований показник середньої заробітної плати зазначений в позовних вимогах.
Перерахунок пенсій у зв'язку зі збільшенням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України та страхового стажу регулюється ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», частина 4 якої передбачає, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через 2 роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсій здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу зазначені в ч. 1 ст. 40 цього Закону.
Така редакція Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»існує після визнання неконституційними змін, внесених підпунктом «б»підпункту 10 пункту 35 Розділу 2 Закону України від 28.12.2007 року № 107-6 і визнаних такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), згідно Рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008.
Скасовані зміни надавали можливість перераховувати пенсію із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески ,та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
Аналіз відновленої (діючої) норми абзацу 3 ч. 4 ст.42 Закону доводить, що перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу зазначені в частині 1 ст. 40 цього Закону.
Тобто, правила ч. 1 ст. 40 Закону при перерахунку пенсії, застосовуються виключно з метою визначення періоду страхового стажу, за який може бути обчислена заробітна плата (дохід).
Частина 1 ст. 40 передбачає, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 01 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 01 липня 2000 року.
Відповідно до п. 6 ст. 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема, форми і види пенсійного забезпечення. Такими законами є Закон України «Про пенсійне забезпечення»від 05.11.1991 року № 1788-12 та Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»віл 09.07.2003 року № 1058.
З огляду на зазначене та керуючись положеннями принципу законності закріпленого в ст. 9 КАС України, приписи постанови КМ України «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян»№ 530 від 28 травня 2008 року не можуть застосовуватися до спірних відносин, відтак відсутні правові підстави для перерахунку пенсії позивача із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні так і середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки за 2009 рік. Останній із наведених показників застосовується виключно для призначення пенсії, застосування його для перерахунку пенсії особам, яким така пенсія була призначена , є безпідставним.
З огляду на зазначене жодних підстав для задоволення позовних вимог щодо перерахунку пенсії позивачу відповідно до ст. ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»не вбачається.
Враховуючи викладене суд вважає, що в задоволенні позовних вимог належить відмовити, оскільки вони є необґрунтованими та безпідставними.
Керуючись ст. ст. 9, 69-71, 158-163, 183-2 КАС України, ст. ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суд
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 - відмовити.
Постанова суд у набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. Якщо було подано апеляційну скаргу постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський міський суд протягом десяти днів з дня отримання її копії, з одночасним направленням апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Островський Л.Є.