Справа № 1506/3970/2012
27.08.2012
справа №1506/3970/2012
провадження № 3/1506/1788/2012
27 серпня 2012 року суддя Біляївського районного суду Одеської області Галич О.П розглянувши справу про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця ІНФОРМАЦІЯ_2, громадянина України, працюючого на посаді голови Біляївської районної ради, проживаючого за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3,
за ч. 1 ст. 164-12 КУпАП,
Відповідно до протоколу №15-0692/2012 про адміністративне правопорушення від 25 липня 2012 року, ОСОБА_1, працюючи на посаді голови Біляївської районної ради порушив законодавство з фінансових питань, неналежний контроль та організацією ведення бухгалтерського обліку, що призвело до здійснення видатків Біляївської районною радою на придбання комплекту апаратури охороно-пожежної безпеки (сигналізації) для Біляївського РВ ГУМВС в Одеській області, що призвело до нецільового використання коштів районного бюджету на загальну суму 60000 грн..
Під час судового розгляду справи ОСОБА_1 вину свою в скоєні правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 164-12 КУпАП, не визнав та пояснив, що дане порушення не вчиняв, оскільки кошти використані за призначенням.
Згідно ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням є протиправна винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Адміністративна відповідальність за ч.1 ст. 164-12 КУпАП настає за включення недостовірних даних до бюджетних запитів, що призвело до затвердження необґрунтованих бюджетних призначень або необґрунтованих бюджетних асигнувань; порушення вимог Бюджетного кодексу України при здійсненні попередньої оплати за товари, роботи та послуги за рахунок бюджетних коштів, а також порушення порядку і термінів здійснення такої оплати; здійснення платежів за рахунок бюджетних коштів без реєстрації бюджетних зобов'язань, за відсутності підтвердних документів чи при включенні до платіжних документів недостовірної інформації, а також безпідставна відмова у проведенні платежу органами Державного казначейства України; порушення вимог Бюджетного кодексу України при здійсненні витрат державного бюджету (місцевого бюджету) у разі несвоєчасного набрання чинності законом про Державний бюджет України (несвоєчасного прийняття рішення про місцевий бюджет) на відповідний рік.
Відповідно до п.1 ст.247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Відповідно до ст. 119 Бюджетного кодексу України, нецільовим використанням бюджетних коштів є їх витрачання на цілі, що не відповідають: бюджетним призначенням, встановленим законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет); напрямам використання бюджетних коштів, визначеним у паспорті бюджетної програми (у разі застосування програмно-цільового методу у бюджетному процесі) або в порядку використання бюджетних коштів; бюджетним асигнуванням (розпису бюджету, кошторису, плану використання бюджетних коштів).
Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення ОСОБА_1, суд прийшов до висновку, що справа підлягає закриттю за відсутністю складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 164-12 КУпАП, так як встановлено, що дії порушника були здійснені на підставі рішень сесії Біляївської районної ради від 11.12.2009 року №499-V „Про внесення змін та доповнень до рішення районної ради від 31.01.2009 року №373- V „Про районний бюджет Біляївського району на 2009 рік”, від 25.10.2006 року №47- V „Про районну програму взаємодії органів місцевого самоврядування та виконавчої влади на 2007-2010 роки”, від 11.12.2009 року №513- V „Про внесення змін та доповнень до рішення районної ради від 25.10.2006 року №47- V „Про районну програму взаємодії органів місцевого самоврядування та виконавчої влади на 2007-2010 роки” від 11.12.2009 року №516- V „Про погодження передачі у власність Біляївського РВ ГУМВС України в Одеській області апаратури центрального пульту сигналізації”.
Рішення районної ради від 11.12.2009 року №499-V „Про внесення змін та доповнень до рішення районної ради від 31.01.2009 року №373- V „Про районний бюджет Біляївського району на 2009 рік” та рішення від 11.12.2009 року №516- V „Про погодження передачі у власність Біляївського РВ ГУМВС України в Одеській області апаратури центрального пульту сигналізації” були прийняті в межах власних повноважень районної ради та діючого законодавства України та жодних порушень фінансової дисципліни у діях ОСОБА_1 не було.
Виходячи з вищенаведеного суд приходить до висновку, що у діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, тому справа підлягає закриттю.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 247 ч. 1, 283, 284 КУпАП,
Адміністративну справу відносно ОСОБА_1, про вчинення правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 164-12 КУпАП провадженням закрити за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскарженою до апеляційного суду Одеської області через Біляївський районний суд Одеської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Галич О.П.
Постанова набрала законної сили
«__»_________2012р.