Постанова від 26.10.2012 по справі 2а-2555/12/2770

Копія

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ
ПОСТАНОВА

Іменем України

26.10.12 місто Севастополь Справа №2а-2555/12/2770

Окружний адміністративний суд міста Севастополя в складі:

головуючого судді - Прохорчук О.В.,

секретар судового засідання - Олійник С.О.,

за участю представників:

позивача -Каптусаров Сергій Дмитрович, довіреність «2339/40 від 11.06.2012,

відповідача -не з'явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Севастополі справу за адміністративним позовом Ленінської районної державної адміністрації міста Севастополя до політичної партії Севастопольської міської організації всеукраїнського об'єднання «Свобода» про обмеження права на проведення мирних зібрань,

ВСТАНОВИВ:

Ленінська районна державна адміністрація міста Севастополя звернулась до суду з адміністративним позовом до політичної партії Севастопольської міської організації всеукраїнського об'єднання «Свобода» про обмеження права на проведення акції з розміщенням інформаційних наметів з 29.10.2012 по 01.11.2012 з 10:00 до 18:00 за адресами: пл.Нахімова, вул.Леніна, 3, пл.Лазарева, наб.Корнілова у місті Севастополі.

Позов обґрунтовано тим, що зазначені у повідомленні місця розміщення інформаційних наметів: пл.Нахімова, вул.Леніна, 3, пл.Лазарева, наб.Корнілова, є пішохідними зонами та має місце вірогідність виникнення протистояння та конфліктних ситуацій між учасниками акції та жителями і гостями міста, які не є прямими учасниками акції, але беручи до уваги спрямованість таких акцій невизначеному колу осіб, залучених до них тим чи іншим чином.

Також позов обґрунтовано тим, що намети планується встановити біля будівлі Севастопольської міської ради (вул.Леніна, 3), що буде перешкоджати вільному проходу громадян у будівлю Севастопольської міської ради у робочі дні та часи, та заважати роботі працівників даної установи.

Крім цього, позов мотивовано тим, що відповідно до частини 2 статті 70 Закону України «Про вибори народних депутатів України»передвиборна агітація як стадія виборчого процесу закінчується о 24 годині останньої п'ятниці перед днем голосування, тобто 26.10.2012, у зв'язку з чим проведення акції відповідачем з 29.10.2012 є недоцільним.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Севастополя від 26.10.2012 відкрито провадження в адміністративній справі. Іншою ухвалою суду від 26.10.2012 закінчено підготовче провадження, справу призначено до судового розгляду.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі з підстав, викладених у позові. Доповнив обґрунтування позову тим, що 26.10.2012 Севастопольською міською організацією Прогресивної соціалістичної партії України було повідомлено про проведення масової акції з покладення квітів до меморіалу захисників Севастополя на пл.Нахімова у місті Севастополі 29.10.2012 з 12:00 до 13:00, що також може призвести до виникнення протистояння та конфліктних ситуацій між учасниками акцій з кардинально протилежними політичними поглядами.

Відповідач у судове засідання явку уповноваженого представника не забезпечив, про дату, час і місце розгляду справи повідомлений належним чином, про причини неприбуття суд не повідомив.

Суд ухвалив розглянути справу у відсутність представника відповідача, оскільки відповідно до частини 4 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову у зв'язку з наступним.

Судом встановлено, що 22.10.2012 до Ленінської районної державної адміністрації міста Севастополя від голови політичної партії Севастопольської міської організації всеукраїнського об'єднання «Свобода» надійшло повідомлення (вхідний № 1.1-25/5900) про розміщення Севастопольською міською організацією всеукраїнського об'єднання «Свобода» інформаційного намету з метою розповсюдження інформації про діяльність та пропагування ідей, мети діяльності всеукраїнського об'єднання «Свобода» з 29.10.2012 по 01.11.2012 з 10:00 до 18:00 за адресами: пл.Нахімова, вул.Леніна, 3, пл.Лазарева, наб.Корнілова у місті Севастополі.

Відповідно до статті 39 Конституції України громадяни мають право збиратися мирно, без зброї і проводити збори, мітинги, походи і демонстрації, про проведення яких завчасно сповіщаються органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування. Обмеження щодо реалізації цього права може встановлюватися судом відповідно до закону і лише в інтересах національної безпеки та громадського порядку - з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення або захисту прав і свобод інших людей.

Згідно зі статтею 1 Закону України «Про основи національної безпеки України»національна безпека -захищеність життєво важливих інтересів людини і громадянина, суспільства і держави.

Статтею 3 вказаного Закону визначено, що об'єктами національної безпеки, зокрема, є людина і громадянин - їхні конституційні права і свободи.

Згідно зі статтею 11 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка з 11.09.1997 набрала чинності для України, передбачено обов'язок держави забезпечити ефективне використання особою права мирних зборів, допускаючи встановлення законом обмежень, необхідних у демократичному суспільстві в інтересах національної або громадської безпеки, з метою запобігання заворушенням і злочинам, для захисту здоров'я або моралі чи з метою захисту прав і свобод інших людей.

Вказана стаття Конвенції закріплює право на свободу зібрань та право на свободу об'єднань, зокрема, зазначено, що кожен має право на свободу мирних зібрань та на свободу об'єднання з іншими, включаючи право створювати профспілки і вступати до них для захисту своїх інтересів; здійснення цих прав не підлягає жодним обмеженням, за винятком тих, які встановлені законом в інтересах національної або громадської безпеки, для охорони порядку або запобігання злочинам, для охорони здоров'я або моралі чи з метою захисту прав і свобод інших осіб і є необхідними в демократичному суспільстві.

Всі питання щодо забезпечення громадського порядку, прав та свобод інших людей під час проведення мирних зібрань, відповідно до статті 2 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», покладено на місцеві державні адміністрації в межах відповідної адміністративно-територіальної одиниці.

Згідно з довідкою Вищого адміністративного суду України від 01.04.2012 щодо вивчення та узагальнення практики застосування адміністративними судами законодавства під час розгляду та вирішення впродовж 2010-2011 років справ стосовно реалізації права на мирні зібрання (збори, мітинги, походи, демонстрації тощо), ухвалюючи рішення у справах зазначеної категорії, суд повинен перевірити, чи виконали названі органи свій обов'язок щодо забезпечення виконання закону та дотримання прав людини, зокрема стосовно вжиття заходів до забезпечення безперешкодного проведення масового заходу, чи лише скористалися своїм правом на звернення до суду з позовом про встановлення обмежень у реалізації права.

В обґрунтування позову позивач посилається на частину 2 статті 20 Закону України «Про вибори народних депутатів України»від 17.11.2011 № 4061-VI, якою встановлено, що передвиборна агітація закінчується о 24 годині останньої п'ятниці перед днем голосування, у зв'язку з чим проведення даної акції є недоцільним.

Згідно з частиною 1 статті 11 вказаного Закону виборчий процес - це здійснення суб'єктами, визначеними статтею 12 цього Закону, виборчих процедур, передбачених цим Законом.

Відповідно до частини 1 статті 68 Закону України «Про вибори народних депутатів України»передвиборна агітація - це здійснення будь-якої діяльності з метою спонукання виборців голосувати за або не голосувати за певного кандидата у депутати або партію - суб'єкта виборчого процесу.

Вказане обґрунтування позовних вимог не приймається судом до уваги у зв'язку з тим, що позивачем не надано будь-яких доказів того, що політична партія Севастопольська міська організація всеукраїнського об'єднання «Свобода» планує розміщення інформаційного намету саме з метою проведення передвиборної агітації.

Також не приймається судом до уваги посилання позивача на можливість виникнення протистояння та конфліктних ситуацій між учасниками акцій з кардинально протилежними політичними поглядами, запланованих відповідачем та Севастопольською міською організацією Прогресивної соціалістичної партії України, повідомлення про проведення акції від якої надійшло 26.10.2012 (вхідний № 1.1-25/5999), оскільки вказані акції мають різні мети, форми та час їх проведення.

Крім того, протилежність політичних поглядів вказаних організацій не є достатньою підставою вважати, що між учасниками акцій виникне протистояння або конфліктна ситуація.

Згідно з рішенням Конституційного Суду України у справі за конституційним поданням Міністерства внутрішніх справ України щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 39 Конституції України про завчасне сповіщення органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування про проведення зборів, мітингів, походів і демонстрацій (справа щодо завчасного сповіщення про масові зібрання) від 19.04.2001 № 4-рп/2001 (справа № 1-30/2001) організатори таких мирних зібрань мають сповістити зазначені органи про проведення заходів заздалегідь, тобто у прийнятні строки, що передують даті їх проведення. Ці строки не повинні обмежувати передбачене статтею 39 Конституції України право громадян, а має служити його гарантією і водночас надавати можливість відповідним органам вжити заходів щодо безперешкодного проведення громадянами зборів, мітингів, походів і демонстрацій, забезпечення громадського порядку, прав і свобод інших людей. При здійсненні громадянами права на свободу думки і слова на вільне поширення своїх поглядів і переконань не повинно бути посягань на права і свободи, честь і гідність інших людей.

Відповідно до висновку Венеціанської комісії та ОБСЄ/БДІПЛ, прийнятому на 88-ій пленарній сесії 14-15 жовтня 2011 року, вважається, що адекватним строком повідомлення про проведення мирного зібрання є 4-денний період.

Як вбачається з матеріалів справи, повідомлення про проведення мирного зібрання - розміщення інформаційного намету політичної партії Севастопольської міської організації всеукраїнського об'єднання «Свобода» подано до Ленінської районної державної адміністрації міста Севастополя 22.10.2012 (за сім днів), тобто завчасно.

За вимогами частини 5 статті 182 Кодексу адміністративного судочинства України суд задовольняє вимоги позивача в інтересах національної безпеки та громадського порядку в разі, якщо визнає, що проведення зборів, мітингів, походів, демонстрацій чи інших зібрань може створити реальну небезпеку заворушень чи злочинів, загрозу здоров'ю населення або правам і свободам інших людей.

Відповідно до частини 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Доказів того, що під час проведення запланованої відповідачем акції -розміщення інформаційного намету з 29.10.2012 по 01.11.2012, може бути створена реальна небезпека заворушень чи злочинів, загроза національній безпеці, громадському порядку, здоров'ю населення або правам та свободам інших людей позивачем суду не надано.

За таких обставин, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог, у зв'язку з чим позов задоволенню не підлягає.

Керуючись статтями 158-163, 167, 182 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Суддя підпис О.В. Прохорчук

З оригіналом згідно.

Постанова не набрала законної сили

Суддя О.В. Прохорчук