Постанова від 23.10.2012 по справі 2а-8746/12/2670

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

23 жовтня 2012 року № 2а-8746/12/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Огурцова О.П. розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовомОСОБА_1

до Київської міської державної адміністрації

про встановлення відсутності компетенції та скасування протоколу № 2 від 26.05.2011

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Київської міської державної адміністрації про встановлення відсутності компетенції та скасування протоколу № 2 від 26.05.2011.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач не є компетентним органом, який має право позбавляти осіб, яким надано статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, зазначеного статусу і вимагати від зазначених осіб повернення відповідних посвідчень. Також позивач зазначив про те, що статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та відповідне посвідчення серії НОМЕР_1 від 07.07.1994 було видано йому правомірно, оскільки він є дійсним учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а саме, працював у населеному пункті село Копачі, Чорнобильського району, Київської області, як у зоні відчуження, в період з 04.06.1986 по 05.08.1986.

У судових засіданнях позивач та представник позивача підтримали позовні вимоги та просили суд задовольнити позов у повному обсязі.

Відповідач проти позовних вимог заперечив, у судовому засіданні 16.08.2012 надав суду письмові заперечення, в яких просив відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.

Свої заперечення на адміністративний позов відповідач обґрунтовує тим, що підставою для визнання безпідставною видачу позивачу посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2 стали матеріали перевірки у Київського державного підприємства «Ізумруд», на підставі довідки якого від 09.02.1993, позивачу було надано статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та відповідне посвідчення, первинних документів, які підтверджують факт участі позивача в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, яка була проведена відповідно до листа прокуратури Святошинського району міста Києва № 8/2040 від 19.04.2011. Також відповідач зазначив про те, що рішення про визнання безпідставною видачу позивачу посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС було прийнято ним в межах наданих йому повноважень.

У судове засідання 17.09.2012 відповідач не прибув, про причини не прибуття суд не повідомив, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином.

У відповідності до частини шостої статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

З урахуванням наведеного суд, заслухавши у судовому засіданні позивача та його представника, з'ясувавши, що немає потреби заслухати свідків та експерта, ухвалив продовжити розгляд справи у письмовому провадженні.

Підчас судового розгляду справи, суд,

ВСТАНОВИВ:

07.07.1994 Держаною адміністрацією міста Києва на підставі заяви та довідки Київського державного підприємства «Ізумруд» від 09.02.1993 ОСОБА_1 було видано посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2 серії НОМЕР_1

27.07.2011 Головним управління праці та соціального захисту населення Київської міської державної адміністрації було отримано від Прокуратури Святошинського району міста Києва лист № 68/2040вих від 19.04.2011, в якому було зазначено про те, що було встановлено, що ОСОБА_1 до різних установ надавалися довідки з КДП "Ізумруд", однак керівництво підприємства заперечує видачу зазначених довідок, а їх керівники не підтверджують свої підписи на них, а також про те, що ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Святошинської РДА надана довідка №109/168-72 від 09.02.1993 з відбитком печаті КДП "Ізумруд" Міністерства промисловості України, у той час, як з 18.04.1990 по 28.01.1994 підприємство відносилось до Головного управління дорогоцінних металів та алмазів при Раді Міністрів СРСР, а наказ № 21 від 22.05.1986 взагалі на підприємстві відсутній, та також з огляду на зазначені факти викладено прохання провести їх перевірку та розглянути питання обґрунтованості надання ОСОБА_1 статусу учасника ліквідації аварії на ЧАЕС.

12.05.2011 комісією створеною згідно направлення Управління праці та соціального захисту населення Святошинської районної в місті Києві державної адміністрації № 3194/37-01/15 від 10.05.2011 було проведено перевірку документів щодо участі в роботах з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС гр. ОСОБА_1, якому встановлено статус учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, посвідчення категорії 2, серія НОМЕР_1 видане 20.05.1994 Київською міською державною адміністрацією.

За результатами зазначеної перевірки складено акт, яким встановлено, що підписи, які містяться в довідці №109/168-72 від 09.02.1992, відповідно до якої, ОСОБА_1 був направлений в с.Копачі Чорнобильського р-ну в період з 04.06.1986 по 05.08.1986 на підставі наказу № 21 від 22.08.1986, генерального директора та головного бухгалтера не ідентичні, а печатка Міністерства промисловості України введена в дію відповідно довідки з 12.07.1996, що не відповідає даті довідки, при цьому до перевірки були надані наказ № 21 від 10.01.1986 та всі інші накази по підприємству, датовані 22.05.1986, в яких не містяться дані про направлення та роботу в зоні відчуження гр. ОСОБА_1 та згідно з розрахунковими листами гр. ОСОБА_1, нарахування йому підвищеної заробітної плати не проводилось.

26.05.2011 за результатами засідання Комісії для розгляду питань, пов'язаних із встановленням статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), на якому було розглянуто особову справу ОСОБА_1, складено протокол № 2, відповідно до якого в зв'язку з нововиявленими обставинами визнано безпідставною видачу ОСОБА_1 посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2, а відповідне посвідчення таким, що підлягає вилученню з повідомленням органів виконавчої влади.

ОСОБА_1 не погоджуючись з протоколом № 2 від 26.05.2011 та вважаючи його таким, що підлягає скасуванню, а також вважаючи відсутніми у Комісії для розгляду питань, пов'язаних із встановленням статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) повноважень щодо розгляду спірних питань осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, з метою визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії, позбавлення вказаних осіб зазначеного статусу та вилучення посвідчення, звернувся з відповідним позовом до суду.

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд вважає позов таким, що підлягає часковому задоволенню з наступних підстав.

Частинами першою та четвертою статті 65 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", встановлено, що учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України. Видача посвідчень провадиться спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, державними адміністраціями областей, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій. Порядок видачі посвідчень встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 12 постанови Кабінету Міністрів України № 51 від 20.01.1997 "Про затвердження Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" спірні питання щодо визначення статусу осіб, які брали участь у проведенні робіт з евакуації людей і майна із зони відчуження, розглядаються комісіями при Київській і Житомирській облдержадміністраціях на підставі відповідних письмових підтверджень, виданих керівниками підприємств, організацій та установ, які направляли цих осіб на роботу до зони відчуження, або керівниками місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування за місцем виконання робіт. Спірні питання щодо визначення статусу осіб, евакуйованих із зони відчуження в 1986 році, розглядаються відповідними комісіями Київської і Житомирської облдержадміністрацій на підставі довідок та інших документів, що засвідчують факт перебування в населеному пункті, віднесеному до зони відчуження, виданих місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування. Спірні питання визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, вирішуються комісією при Мінпраці, до складу якої, крім спеціалістів зазначеного Міністерства включаються спеціалісти МОЗ, МНС, Мінюсту, Міноборони, Держкомгідромету та Київської облдержадміністрації за поданням Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій. У разі встановлення цими комісіями факту необґрунтованої видачі посвідчення відповідної категорії посвідчення на підставі рішення комісії підлягає вилученню.

Підпунктом 1.1 пункту 1 Положення про Комісію зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України № 187 від 17.05.2006 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30.05.2006 за № 626/12500, встановлено, що Комісія зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (далі - Комісія) - це постійно діючий колегіальний орган, що створюється при Міністерстві праці та соціальної політики України (далі - Мінпраці України) для розгляду спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Згідно з пунктом 3 зазначеного Положення основними завданнями Комісії є: розгляд спірних питань осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, з метою визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії, перевірка правильності видачі посвідчень постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Відповідно до підпункту 1.1 пункту 1 Положення про комісію для розгляду питань, пов'язаних із встановленням статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого рішенням наказом Головного управління праці та соціального захисту населення виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) № 202 від 20.05.2011 комісія для розгляду питань, пов'язаних із встановленням статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (далі - Комісія), постійно діючий колегіальний орган, що створюється як дорадчий орган виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) для розгляду питань щодо встановлення (підтвердження) статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та осіб, віднесених до відповідних категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, а також розгляду питань встановлення факту участі громадян у ліквідації ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї.

Підпунктом 3.5 пункту 3 зазначеного Положення встановлено, що комісія має право направляти матеріали особової справи (особових справ) на розгляд Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, створеної при Міністерстві соціальної політики України.

Таким чином, розгляд спірних питань осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, у тому числі здійснення перевірки правильності видачі посвідчень постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи та прийняття рішення про вилучення відповідного посвідчення здійснюється Комісією зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС при Міністерстві праці та соціальної політики України, а Комісія для розгляду питань, пов'язаних із встановленням статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) має направляти на розгляд зазначеній комісії матеріали особових справ.

Протоколом № 2 від 26.05.2011 оформлено рішення Комісії для розгляду питань, пов'язаних із встановленням статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) щодо визнання безпідставною видачі позивачу посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2, а відповідного посвідчення таким, що підлягає вилученню.

Таким чином, протоколом № 2 від 26.05.2011 оформлено рішення, прийняте за результатами розгляду спірного питання щодо особи, яка брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

З урахуванням наведеного рішення оформлене протоколом № 2 від 26.05.2011, яким визнано безпідставною видачу позивачу посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2, а відповідне посвідчення таким, що підлягає вилученню, було прийнято Комісією для розгляду питань, пов'язаних із встановленням статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи Київською міської ради (Київської міської державної адміністрації) з перевищенням наданих їй повноважень.

З огляду на викладене, а також враховуючи те, що рішення щодо визнання безпідставною видачу позивачу посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2, а відповідного посвідчення таким, що підлягає вилученню, оформлене протоколом № 2 від 26.05.2011 було прийнято органом, який не мав повноважень на розгляд спірних питань осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, суд дійшов висновку про наявність підстав для скасування зазначеного рішення.

Таким чином позовні вимоги в частині щодо скасування протоколу № 2 від 26.05.2011 Комісії для розгляду питань, пов'язаних із встановленням статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) в частині визнання безпідставною видачу позивачу посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2, серії НОМЕР_1 від 30.06.1994 та вилучення зазначеного посвідчення є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Відповідно до витягу з протоколу № 2 від 26.05.2011, який наявний в матеріалах справи, в ньому не зазначено про позбавлення позивача статусу учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, а отже позовні вимоги щодо скасування зазначеного протоколу в частині позбавлення позивача статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є необгрунтованими та не підлягають задоволенню.

Відповідно до пункту 3 частини другої статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема, на спори між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень.

Отже спори з приводу реалізації суб'єктами владних повноважень їхньої компетенції у сфері управління можуть бути подані лише суб'єктом владних повноважень щодо суб'єкта владних повноважень.

Таким чином, оскільки позивач не є суб'єктом владних повноважень, то він не наділений повноваженнями на звернення до адміністративного суду з позовними вимогами щодо встановлення відсутності компетенції суб'єкта владних повноважень.

З огляду на викладене позовні вимоги в частині щодо встановлення у Комісії для розгляду питань, пов'язаних із встановленням статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) відсутності компетенцією є необґрунтованим та не підлягає задоволенню.

Відповідно до частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

З урахуванням наведеного позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню в частині щодо скасування протокол № 2 від 26.05.2011 Комісії для розгляду питань, пов'язаних із встановленням статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) в частині визнання безпідставною видачу позивачу посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2, серії НОМЕР_1 від 30.06.1994 та вилучення зазначеного посвідчення

Відповідно до частини першої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України. При поданні адміністративного позову позивачем було сплачено судовий збір у сумі 32,19 грн., що підтверджується наявною у матеріалах справи квитанцією.

Керуючись вимогами статей 69-71, 94, 160-165, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1.Адміністратвиний позов ОСОБА_1 до Київської міської державної адміністрації про встановлення відсутності компетенції та скасування протоколу № 2 від 26.05.2011 - задовольнити частково.

2.Скасувати протокол № 2 від 26.05.2011 Комісії для розгляду питань, пов'язаних із встановленням статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) в частині:

- визнання безпідставною видачі ОСОБА_1 посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2, серії НОМЕР_1 від 30.06.1994;

- вилучення в ОСОБА_1 посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2, серії НОМЕР_1 від 30.06.1994.

3.В решті позовних вимог відмовити.

4.Присудити з Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань за зобов'язаннями Київської міської державної адміністрації на користь ОСОБА_1 понесені ним витрати по сплаті судового збору у розмірі 30,00 грн. (тридцять грн. 00 коп.).

Відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України постанова набирає законної сили після закінчення строку для її апеляційного оскарження. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя О.П. Огурцов