Справа № 2а/2570/3021/2012
25 жовтня 2012 року м. Чернігів
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі :
головуючого судді: Клопот С.Л.,
при секретарі: Шевченко А.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом заступника прокурора м. Чернігова в інтересах Головної державної інспекції на автомобільному транспорті, від імені якої - Територіальне управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Чернігівській області, до приватного підприємства «Скайтранс» про стягнення фінансових санкцій, -
Заступник прокурора м. Чернігова звернувся до суду в інтересах Головної державної інспекції на автомобільному транспорті, від імені якої -Територіальне управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Чернігівській області, з адміністративним позовом до приватного підприємства «Скайтранс» (далі - ПП «Скайтранс») про стягнення з відповідача в доход державного бюджету фінансової санкції у сумі 1700,00 грн, обґрунтовуючи позовні вимоги, що під час перевірки дотримання відповідачем законодавства про автомобільний транспорт встановлено, що ПП «Скайтранс» при наданні послуг по перевезенню пасажирів по маршруту Київ - Чернігів не забезпечено водія документами, перелік яких визначено статтею 39 Закону України «Про автомобільний транспорт», що зафіксовано в акті перевірки. 11.04.2012 року винесено постанову про застосування до відповідача фінансових санкцій у сумі 1700,00 грн, які у добровільному порядку відповідачем не сплачені.
Прокурор у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином, надав через канцелярію суду заяву, в якій позовні вимоги підтримав, справу просив розглянути без своєї участі.
Представник позивача у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином, надав через канцелярію суду заяву, в якій позов підтримав у повному обсязі та справу просив розглянути без своєї участі.
Відповідач у судове засідання повторно не з'явився, про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення, що наявне в матеріалах справи, надіслав на адресу суду письмові заперечення, в яких зазначив, що позивачем не надано жодних доказів здійснення відповідачем порушення законодавства про автомобільний транспорт.
За таких обставин суд вважає за можливе розглянути справу без участі сторін.
Фіксування судового засідання у відповідності до статті 41 Кодексу адміністративного судочинства України не здійснювалося.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Статтею 6 Закону України «Про автомобільний транспорт» (далі - Закон) передбачено, що державному контролю підлягають усі транспортні засоби українських та іноземних перевізників, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів та вантажів на території України. Державний контроль автомобільних перевізників здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок. Планові перевірки здійснюються не частіше одного разу на рік. Орган державного контролю не пізніше ніж за 10 календарних днів до початку проведення планової перевірки письмово повідомляє про це автомобільного перевізника, якого буде перевіряти. Позапланові перевірки здійснюються лише на підставі надходження в письмовій формі заяви (повідомлення) про порушення автомобільним перевізником вимог законодавства про автомобільний транспорт уповноваженими особами органів, яким надано право здійснення державного контролю, з метою перевірки поданих фактів та виконання припису про порушення цього законодавства. Не частіше одного разу на квартал здійснюються рейдові перевірки дотримання автомобільними перевізниками вимог законодавчих і нормативно-правових актів щодо забезпечення безпеки пасажирських перевезень та безпеки дорожнього руху. При проведенні позапланових і рейдових перевірок автомобільний перевізник, що буде перевірятися, стосовно терміну проведення перевірки не інформується.
Відповідно до статті 6 Закону Кабінетом Міністрів України постановою від 8 листопада 2006 року N 1567 затверджено Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті (далі - Порядок), який визначає процедуру здійснення державного контролю за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту, вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, норм міжнародних договорів про міжнародне автомобільне сполучення, наявністю відповідних ліцензій і ліцензійних карток, виконанням ними ліцензійних умов, а також процедуру здійснення державного нагляду за забезпеченням такими суб'єктами господарювання безпеки автомобільних перевезень.
Згідно з пунктом 4 Порядку державний контроль на автомобільному транспорті здійснюється посадовими особами органу державного контролю шляхом проведення планових, позапланових та рейдових перевірок.
Відповідно до пунктів 14-17 Порядку рейдова перевірка транспортних засобів проводиться на окремо визначених ділянках дороги, маршрутах, автовокзалах, автостанціях, автобусних зупинках, місцях посадки та висадки пасажирів, стоянках таксі і транспортних засобів, місцях вантаження та розвантаження вантажних автомобілів, контрольно-вагових комплексах, під час виїзду з підприємств та місць стоянки, у пунктах пропуску через державний кордон за погодженням з начальником органу охорони державного кордону. Під час проведення рейдової перевірки перевіряється: наявність визначених статтями 39 і 48 Закону документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом; додержання вимог статей 53, 56, 57 і 59 Закону; наявність у документах водія відмітки про проходження ним медичного огляду та проведення перевірки технічного стану транспортного засобу перед виїздом на маршрут; відповідність зовнішнього і внутрішнього спорядження (екіпірування) транспортного засобу встановленим вимогам; оснащення таксі справним таксометром; відповідність кількості пасажирів, що перевозяться, відомостям, зазначеним у реєстраційних документах, або нормам, передбаченим технічною характеристикою транспортного засобу; додержання водієм автобуса затвердженого розкладу та маршруту руху; наявність у всіх пасажирів квитків на проїзд та квитанцій на перевезення багажу, а у разі пільгового проїзду - відповідного посвідчення; додержання водієм режиму праці та відпочинку, а також вимоги щодо наявності в автобусі двох водіїв у разі перевезення пасажирів на відстань 500 і більше кілометрів; виконання водієм інших вимог Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту та Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні. Рейдова перевірка проводиться групою посадових осіб у кількості не менш як дві особи відповідно до завдання на перевірку. Під час проведення такої перевірки можливе застосування спеціалізованих автомобілів, на яких розміщений напис «Головавтотрансінспекція». Рейдова перевірка проводиться із зупиненням транспортних засобів або без їх зупинення.
Відповідач є автомобільним перевізником у розумінні статті 1 Закону України «Про автомобільний транспорт», відповідно до якої автомобільний перевізник - це фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами.
Відповідно до статті 34 Закону України «Про автомобільний транспорт» автомобільний перевізник повинен, зокрема, забезпечувати водіїв відповідною документацією на перевезення пасажирів.
Як вбачається з матеріалів справи, 22.03.2012 року на підставі завдання на перевірку від 21.03.2012 року № 092429 посадовими особами територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Чернігівській області було проведено перевірку транспортного засобу марки Мерседес-Бенс, номерний знак НОМЕР_1, що належить ПП «Скайтранс», за наслідками якої складено акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, з якого вбачається, що під час перевірки було виявлено порушення, а саме: при наданні послуг з перевезення пасажирів по маршруту Чернігів-Київ у водія відсутні документи, перелік яких визначений статтею 39 Закону України «Про автомобільний транспорт». Як вбачається з вищезазначеного акту, водій з актом ознайомлений.
Відповідно до статті 39 Закону автомобільні перевізники, водії, пасажири повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконуються пасажирські перевезення.
Частиною першою статті 60 Закону передбачено, що за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються санкції за, зокрема, надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, - штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Пунктами 25-28 Порядку встановлено, що справа про порушення розглядається в органі державного контролю за місцезнаходженням суб'єкта господарювання або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи суб'єкта господарювання) не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення. Справа про порушення розглядається у присутності уповноваженої особи суб'єкта господарювання. Про час і місце розгляду справи про порушення уповноважена особа суб'єкта господарювання повідомляється під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням. У разі неявки уповноваженої особи суб'єкта господарювання справа про порушення розглядається без її участі. За наявності підстав керівник органу державного контролю або його заступник виносить постанову про застосування фінансових санкцій, яка оформляється згідно з додатком 5. Фінансова санкція повинна бути перерахована суб'єктом господарювання на зазначений у постанові рахунок не пізніше ніж протягом п'ятнадцяти днів після отримання ним копії постанови про застосування фінансових санкцій, про що повідомляється орган державного контролю, посадовою особою якого винесено відповідну постанову.
Як вбачається з матеріалів справи, керівнику ПП «Скайтранс» було направлено повідомлення від 02.04.2012 року № 772 про розгляд справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт.
На підставі зазначеного акту та за наслідками розгляду справи про порушення відповідачем законодавства про автомобільний транспорт, начальником територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Чернігівській області згідно вимог абзацу 3 частини першої статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» прийнято постанову від 11.04.2012 року № 149142 про застосування фінансових санкцій до відповідача в сумі 1700,00 грн.
З матеріалів справи вбачається, що постанова про застосування фінансових санкцій не оскаржувалась, сума накладеної фінансової санкції суб'єктом господарювання в добровільному порядку сплачена не була.
Частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідачем не надано суду доказів, які б спростовували доводи позивача.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Чернігівського транспортного прокурора в інтересах Головної державної інспекції на автомобільному транспорті, від імені якої - Територіальне управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Чернігівській області до приватного підприємства «Скайтранс» про стягнення фінансових санкцій є законними та обгрунтованими, а тому підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 17, 18, 104, 122, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Адміністративний позов Чернігівського транспортного прокурора в інтересах Головної державної інспекції на автомобільному транспорті, від імені якої - Територіальне управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Чернігівській області до приватного підприємства «Скайтранс» - задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з приватного підприємства «Скайтранс» (14017, м. Чернігів, вул. Попудренка, буд. 10, кв. 56, ідентифікаційний код 37199230) в доход Державного бюджету на р/р 31118106700002, код ЄДРПОУ 38054398, КБК 21081100, МФО 853592, УДК в м. Чернігові держбюджет фінансові санкції у сумі 1700,00 грн (одна тисяча сімсот гривень).
.
Постанова набирає законної сили та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду в порядку та строки, передбачені статтями 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя: С.Л.Клопот