73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
16 жовтня 2012 р. Справа № 2-а-2381/12/2170
Херсонський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Гомельчука С.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом управління Пенсійного фонду України в Цюрупинському районі Херсонської області до відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Цюрупинському районі Херсонської області про стягнення суми допомоги на поховання,
встановив:
Управління Пенсійного фонду України в Цюрупинському районі Херсонської області (далі-позивач, УПФУ ) звернулося до суду з позовом до відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Цюрупинському районі Херсонської області(далі-Фонд, відповідач, Відділення), у якому просить стягнути виплачену допомогу на поховання в розмірі 1656 грн. 99 коп.
Позовні вимоги обгрунтовуються тим, що на органи Фонду соціального страхування від нещасних випадків відповідно до вимог ст. 21 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" та ст. 7 Закону України "Про страхові тарифи на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасних випадків" покладено обов'язок по своєчасному та повному відшкодуванню шкоди, заподіяної працівникові внаслідок ушкодження його здоров'я або в разі його смерті, з виплатою йому або особам, які перебували на його утриманні, пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання. Крім того, УПФУ зазначено, що пунктом 4 Порядку відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання передбачено, що відшкодуванню підлягають суми, які виплачуються відповідно до Законів України "Про пенсійне забезпечення", "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" та інших нормативних документів, зокрема, допомога на поховання сім'ї померлого або особі, яка здійснила поховання особи, яка отримувала вищезазначену пенсію. На обліку в УПФУ перебував пенсіонер ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, який отримував пенсію по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві. У зв'язку зі смертю пенсіонера , його дружині ОСОБА_2 за талоном до разового доручення № 136465/134 від 16 лютого 2012 року (форма В-2М) було виплачено допомогу на поховання пенсіонера у розмірі 1644 грн. Однак, при підписанні акту щомісячної звірки витрат по особовим справам потерпілих, яким виплачено пенсії у зв'язку з втратою годувальника , який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання за лютий 2012 року , які підлягають відшкодуванню Фондом на користь УПФУ, сума допомоги на поховання в розмірі 1644 грн. та поштові видатки на доставку допомоги в сумі 12 грн. 99 коп не були включені до витрат на відшкодування. Згідно з таблицею розбіжностей не враховано кошти на загальну суму 1656 грн. 99 коп. Позивач вважає, що внаслідок невиконання Відділенням обов'язку щодо відшкодування понесених УПФУ витрат порушуються його права та законні інтереси, а тому просить задовольнити позов та стягнути з відповідача вищезазначені виплати.
Серед матеріалів справи міститься заява представника управління Пенсійного фонду України в Цюрупинському районі Херсонської області про розгляд справи без участі його представника, в порядку письмового провадження.
Відповідач надав до суду письмове заперечення, в якому зазначив, що домомога на поховання відшкодовується Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України тільки у тому випадку, якщо смерть особи, яка отримувала пенсію по інвалідності, настала за наслідками раніше отриманого нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, що підтверджено висновками спеціальних медичних закладів, яких не представлено позивачем, тому Відділенням не прийнято до заліку суму допомоги на поховання. Крім того, зауважив, що відшкодування витрат, пов'язаних з виплатою пенсій здійснюється на централізованому рівні. Просив відмовити у задоволенні позову.
15 жовтня 2012 року відповідач надіслав до суду факсограму, згідно з якою просив суд розглянути справу без участі його представника.
Згідно з ч.4 ст.122 КАС України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Виходячи з вищевикладеного, суд вважає за можливе розглянути адміністративну справу в порядку письмового провадження.
Дослідивши наявні у справі матеріали, всебічно та повно з'ясувавши обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення для вирішення спору, суд прийшов до наступного.
Судом встановлено, що позивачем 16 лютого 2012 року, на підставі заяви дружини померлого 13 лютого 2012 року ОСОБА_1, який до того часу отримував пенсію по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві (свідоцтво про смерть серії І -КГ № 143160) ОСОБА_2 від 16 лютого 2012 року здійснено виплату допомоги на поховання в сумі 1644 грн., що підтверджується талоном до разового доручення № 136465/134.
При здійсненні звірки витрат за особовими справами потерпілих УПФУ разом з Відділенням складались акти щомісячної звірки витрат за особовими справами потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, у яких визначались загальні суми витрат, що підлягали відшкодуванню. Відповідачем не було прийнято до заліку (відшкодування) за лютий 2012 року суми допомоги на поховання в розмірі 1644 грн. та поштові видатки на доставку в сумі 12 грн. 99 коп.
Відповідно до ч. 8 ст. 34 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" від 23 вересня 1999 року № 1105-XIV (далі - Закон № 1105-XIV)у разі смерті потерпілого від нещасного випадку або професійного захворювання витрати на його поховання несе Фонд соціального страхування від нещасних випадків згідно з порядком, визначеним Кабінетом Міністрів України.
Порядком відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України, Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань Українивід 4 березня 2003 р. № 5-4/4 та зареєстрованогов Міністерстві юстиції України 16 травня 2003 р. за №376/7697 (далі - Порядок № 5-4/4) визначено механізм відшкодування на централізованому рівні Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, які призначені особам, що застраховані згідно із Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності", у тому числі добровільно застраховані, до досягнення ними встановленого законодавством пенсійного віку та припинення ними трудової діяльності.
В основу цього механізму покладено проведення щомісячних звірок витрат на відповідні виплати до 10 числа, наступного за звітним, територіальним підрозділами зазначених фондів. Акти звірок подаються головному управлінню Пенсійного фонду та управлінню виконавчої дирекції ФСС у Автономній республіки Крим, областях, які узагальнюють та узгоджують довідку про відшкодування відповідних витрат та до 20 числа, наступного за звітним, подають її Пенсійному фонду України та ФСС. Саме ця довідка, є підставою для перерахування ФСС відповідних коштів Пенсійному фонду України.
Відповідно до п.4 Порядку № 5-4/4 відшкодуванню підлягають суми, що виплачуються відповідно до Законів України "Про пенсійне забезпечення", "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" та інших нормативно-правових актів, а саме: сума основного розміру пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання; щомісячна цільова грошова допомога на прожиття, якщо така надавалася пенсіонеру, який одержував вищезазначену пенсію; допомога на поховання сім'ї померлого або особі, яка здійснила поховання особи, яка отримувала вищезазначену пенсію; сума витрат Пенсійного фонду з виплати і доставки вищезазначених пенсій.
Пунктом 1 ст. 21 Закону № 1105-XIV визначено, що у разі настання страхового випадку Фонд соціального страхування від нещасних випадків зобов'язаний у встановленому законодавством порядку: своєчасно та в повному обсязі відшкодовувати шкоду, заподіяну працівникові внаслідок ушкодження його здоров'я або в разі його смерті, виплачуючи йому або особам, які перебували на його утриманні: а) допомогу у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю до відновлення працездатності або встановлення інвалідності; б) одноразову допомогу в разі стійкої втрати професійної працездатності або смерті потерпілого; в) щомісяця грошову суму в разі часткової чи повної втрати працездатності, що компенсує відповідну частину втраченого заробітку потерпілого; г) пенсію по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання; д) пенсію у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання; є) допомогу дитині відповідно до статті 9 цього Закону.
Частиною 9 Закону № 1105-XIV визначено, що у разі смерті потерпілого суми страхових виплат особам, які мають на це право, визначаються із середньомісячного заробітку потерпілого за вирахуванням частки, яка припадала на потерпілого та працездатних осіб, що перебували на його утриманні, але не мали права на ці виплати.
У разі смерті потерпілого, який одержував страхові виплати і не працював, розмір відшкодування шкоди особам, зазначеним у статті 33 цього Закону, визначається виходячи із суми щомісячних страхових виплат і пенсії, які одержував потерпілий на день його смерті, з відповідним коригуванням щомісячних страхових виплат згідно із статтею 29 цього Закону. Причинний зв'язок смерті потерпілого з одержаним каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я має підтверджуватися висновками відповідних медичних закладів.
Відтак, до переліку сум, які відповідно до Порядку № 5-4/4 підлягають відшкодуванню Фондом УПФУ, входить допомога на поховання сім'ї померлого або особі, яка здійснила поховання особи, яка отримувала пенсію по інвалідності за наявності висновків спеціальних медичних закладів про встановлення причинного зв'язку смерті потерпілого з одержаним трудовим каліцтвом.
Згідно з п."з" п.1.1. та п. 1.8. Поряку встановленння медико-соціальними експертними комісіями ступеня втрати професійної працездатності у відсотках працівникам , яким заподіяно ушкодження здоров'я, пов'язане з виконанням трудових обов'язків, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я України від 22 листопада 1995 р. № 212, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 22 березня 1996 р. за № 136/1161 (чинний на момент виникнення правовідносин) на медико-соціальні експертні комісії (МСЕК) покладено обов'язки: встановлення причинного зв'язку смерті інвалідів з наслідками раніше отриманого каліцтва чи професійним захворюванням. На запит підприємства, установи, організації медико-соціальні експертні комісії на підставі даних медекспертної справи, довідки про причину смерті або даних патолого-анатомічного розтину видають висновки про причинний зв'язок смерті інваліда з наслідками раніше отриманого трудового каліцтва чи професійного захворювання.
Інструкцією про встановлення причинного зв'язку смерті з професійним захворюванням (отруєнням) або трудовим каліцтвом наказом Міністерства охорони здоров'я Українивід 15 листопада 2005 р. № 606 Зареєстрованов Міністерстві юстиції України 2 грудня 2005 р. за № 1455/11735 визначено, що причинний зв'язок смерті з професійним захворюванням (отруєнням) або трудовим каліцтвом - зв'язок, який можна встановити між перебігом професійних захворювань (отруєнь) або наслідками трудового каліцтва з урахуванням форми, стадії, тяжкості функціональних порушень, розвитку ускладнень за життя, патоморфологічними та гістологічними змінами в органах та системах організму, що виявлені під час розтину, та настанням смерті.
Серед досліджених судом письмових доказів: витягу з медичної амбулаторної картки, лікарського свідоцтва про смерть № 49 від 13 лютого 2012 року, довідки про причину смерті № 49 та, зокрема, наданого відповідачем до суду висновку обласної МСЕК від 10 вересня 2012 року, вбачається відсутність причинного зв'язку смерті ОСОБА_1 із травмою, отриманою на виробництві 24 квітня 2012 року. У даному висновку Комісією зазначено, що причина смерті: аденокарцинома лівої легені, пухлинна інтоксикація не пов'язана з виробничою травмою. Доказів оскарження рішення МСЕК позивачем суду не надано.
Аналізуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позов управління Пенсійного фонду України в Цюрупинському районі Херсонської області про стягнення з відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань в Цюрупинському районі Херсонської області допомоги на поховання на загальну суму 1656 грн. 99 коп. є необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню, оскільки висновками відповідних медичних закладів не підтверджено причинного зв'язку смерті ОСОБА_1 з одержаним трудовим каліцтвом, тому підстав для відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат з допомоги на поховання сім'ї померлого немає.
Судові витрати відповідно до ч.4 ст.94 КАС України з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 94, 122 , 158 - 163, 167 КАС України, суд -
постановив:
У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Гомельчук С.В.
кат. 10.2.2