Постанова від 26.10.2012 по справі 11879/12/2070

Харківський окружний адміністративний суд 61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

26 жовтня 2012 р. № 2-а- 11879/12/2070

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Волкової Л.М.,

суддів - Кухар М.Д.,

- Сліденко А.В.,

за участі секретаря судового засідання - Сковира Л.Ю.

позивача - ОСОБА_3

представника позивача -ОСОБА_4

представника відповідача - Коваленко В.В., діє за дорученням № 08-11/20/2-12 від 04.01.12

розглянув у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду справу за адміністративним позовом Кандидата у народні депутати України у одномандатному мажоритарному окрузі № 168 ОСОБА_3 до Харківського міського голови Кернеса Геннадія Адольфовича про визнання незаконними дій, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просив суд визнати незаконними дії Харківського міського голови Геннадія Адольфовича Кернеса, що полягають у проведенні передвиборчої агітації з грубим порушенням приписів ст. 74 Закону України «Про вибори народних депутатів України».

Обґрунтовуючи позовні вимоги, представник позивача в судовому засіданні посилався на те, що виступ відповідача на сесії Харківської міської ради за своєю суттю є передвиборною агітацією втіленою у формі закликів голосувати за конкретних кандидатів у народні депутати, здійснених у приміщенні Харківської міської ради, що суперечить Закону України «Про вибори народних депутатів України».

Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечував, просив в задоволенні позову відмовити в повному обсязі, посилаючись на відсутність в діях відповідача ознак передвиборної агітації.

Суд, заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, виходить з наступного.

Правові відносини, що складаються з приводу виборів народних депутатів України, врегульовані Законом України «Про вибори народних депутатів України».

Відповідно до ст.11 вказаного Закону виборчий процес -це здійснення суб'єктами, визначеними статтею 12 цього Закону, виборчих процедур, передбачених цим Законом.

Згідно з ч.1 ст.12 Закону України «Про вибори народних депутатів України»суб'єктами виборчого процесу є: 1) виборець; 2) Центральна виборча комісія, а також інша виборча комісія, утворена відповідно до цього Закону: 3) партія, що висунула кандидата у депутати; 4) кандидат у депутати, зареєстрований у порядку, встановленому цим Законом; 5) офіційний спостерігач від партії, яка висунула кандидатів у депутати у загальнодержавному окрузі, від кандидата у депутати в одномандатному окрузі, від громадської організації, який зареєстрований у порядку, встановленому цим Законом..

Судом встановлено, що позивач є офіційно зареєстрованим кандидатом в народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 168, що підтверджується постановою Центральної виборчої комісії № 203 від 08.08.12 «Про реєстрацію кандидатів у народні депутати України, висунутих політичною партією Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина», в одномандатних виборчих округах»(додаток 20).

Відповідач -Голова Харківської міської ради Кернес Геннадій Адольфович, приступив до виконання обов'язків за посадою на підставі постанови Харківської міської виборчої комісії № 1278 від 14.11.10 «Про реєстрацію Кернеса Геннадія Адольфовича Харківським міським головою».

Стаття 68 Закону України «Про вибори народних депутатів України»визначає передвиборну агітацію як здійснення будь-якої діяльності з метою спонукання виборців голосувати за або не голосувати за певного кандидата у депутати або партію -суб'єкта виборчого процесу. Передвиборна агітація може здійснюватися в будь-яких формах і будь-якими засобами, що не суперечать Конституції України та законам України. Передвиборна агітація може проводитися у таких формах: 1) проведення зборів громадян, інших зустрічей з виборцями; 2) проведення мітингів, походів, демонстрацій, пікетів; 3) проведення публічних дебатів, дискусій, "круглих столів", прес-конференцій стосовно положень передвиборних програм та політичної діяльності партій - суб'єктів виборчого процесу чи політичної діяльності кандидатів у депутати; 4) оприлюднення в друкованих та аудіовізуальних (електронних) засобах масової інформації політичної реклами, виступів, інтерв'ю, нарисів, відеофільмів, аудіо- та відеокліпів, інших публікацій та повідомлень; 5) розповсюдження виборчих листівок, плакатів та інших друкованих агітаційних матеріалів чи друкованих видань, в яких розміщено матеріали передвиборної агітації; 6) розміщення друкованих агітаційних матеріалів чи політичної реклами на носіях зовнішньої реклами; 7) проведення концертів, вистав, спортивних змагань, демонстрації фільмів та телепередач чи інших публічних заходів за підтримки партії - суб'єкта виборчого процесу чи кандидата у депутати, а також оприлюднення інформації про таку підтримку; 8) публічні заклики голосувати за або не голосувати за партію - суб'єкта виборчого процесу, кандидата у депутати або публічні оцінки діяльності цих партій чи кандидатів у депутати; 9) в інших формах, що не суперечать Конституції України та законам України.

Статтею 74 Закону України «Про вибори народних депутатів України» встановлені обмеження щодо ведення передвиборної агітації. Так, участь у передвиборній агітації забороняється в тому числі, органам виконавчої влади, органам влади Автономної Республіки Крим та органам місцевого самоврядування, правоохоронним органам і судам; у робочий час посадовим і службовим особам органів, зазначених у пункті 2 цієї частини, крім випадків, коли відповідна посадова чи службова особа є кандидатом у депутати.

Відповідно до ч.4 ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»до повноважень міського голови відноситься, зокрема, скликання сесії ради, внесення пропозиції та формування порядку денного сесій ради і головування на пленарних засіданнях ради.

Так, відповідно до розпорядження Харківського міського голови № 4676 від 12.10.12 «Про скликання 20 сесії Харківської міської ради 6 скликання»в приміщенні в приміщенні сесійної зали Харківської міської ради 24 жовтня 2012 року відбулася чергова сесія Харківської міської ради VІ скликання.

З досліджених в судовому засіданні відеозапису виступу Харківського міського голови на засіданні 20 сесії Харківської міської ради 6 скликання, а також стенограми вказаного засідання судом встановлено, що вказаний вище виступ міського голови є фактично зверненням до мешканців територіальної громади міста Харкова з питання виконання повноважень міського голови, значимості для громади такої події як вибори народних депутатів України взагалі, а також звіту щодо забезпечення органом місцевого самоврядування можливості проведення виборів.

Отже, вказаний виступ відповідача не може бути кваліфікований як передвиборна агітація ані за суттю діяння згідно з ч.1 ст.68 Закону України «Про вибори народних депутатів України», ані за формою діяння відповідно до ч.2 ст.68 Закону України «Про вибори народних депутатів України».

Підсумовуючи викладене вище, суд дійшов висновку, що промова відповідача у спірних правовідносинах пов'язана виключно із його службовою діяльністю.

Враховуючи викладене вище, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позову з огляду на невстановлення невідповідності правової поведінки відповідача у спірних правовідносинах вимогам Закону України «Про вибори народних депутатів України».

Керуючись ст.ст. 8, 19 Конституції України, Законом України «Про вибори народних депутатів України», ст.ст.7-11, ч. 1 ст. 158, ст. 159, ст. 160, ст. 161, ч. 1 ст. 162, ст. 163, 172, 174, 177 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. В задоволенні адміністративного позову Кандидата у народні депутати України у одномандатному мажоритарному окрузі № 168 ОСОБА_3 до Харківського міського голови Кернеса Геннадія Адольфовича про визнання незаконними дій -відмовити в повному обсязі.

2. Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд у дводенний строк з дня її проголошення.

3. Постанова набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Суддя Волкова Л.М.