Ухвала від 24.10.2012 по справі 1570/6381/2012

Справа № 1570/6381/2012

УХВАЛА

24 жовтня 2012 року

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Стефанов С.О., розглянувши адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю «Агротранс»до виконавчого комітету Молодіжненської сільської ради Овідіопольського району Одеської області, товариства з обмеженою відповідальністю «Транссервіс 2008», комунального підприємства «Овідіопольське бюро технічної інвентаризації», Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області про визнання неправомірними та скасування рішень, свідоцтв про право власності на нерухоме майно та зобов'язання вчини певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До суду надійшов адміністративний позов Шарпаєвої товариства з обмеженою відповідальністю «Агротранс»до виконавчого комітету Молодіжненської сільської ради Овідіопольського району Одеської області, товариства з обмеженою відповідальністю «Транссервіс 2008», комунального підприємства «Овідіопольське бюро технічної інвентаризації», Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області, в якому позивач просить: визнати неправомірними та скасувати рішення виконавчого комітету Молодіжненської сільської ради Овідіопольського району Одеської області № 195 від 26.08.2011 року та № 190 від 28.09.2012 року; визнати неправомірними та скасувати свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 16.09.2011 року, видане на підставі рішення виконавчого комітету Молодіжненської сільської ради Овідіопольського району Одеської області № 195 від 26.08.20111 року та від 16.10.2012 року, видане на підставі рішення виконавчого комітету Молодіжненської сільської ради Овідіопольського району Одеської області № 190 від 28.09.2012 року; зобов'язати комунальне підприємство «Овідіопольське бюро технічної інвентаризації»внести записи про скасування державної реєстрації прав на право власності за ТОВ «Транссервіс 2008»від 22.09.2011 року за реєстраційним номером об'єкта 32394323 та від 17.10.2012 року за реєстраційним номером об'єкта 32394323.

Вирішуючи питання в порядку ст.107 КАС України суд зазначає наступне. Відповідно до ст. 104 КАС України до адміністративного суду має право звернутися з адміністративним позовом особа, яка вважає, що порушені її права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин.

Відповідно до ч.1 ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.

Із змісту позовної заяви вбачається, що позивачем оскаржуються рішення виконавчого комітету Молодіжненської сільської ради Овідіопольського району Одеської області № 195 від 26.08.2011 року, № 190 від 28.09.2012 року та видані на підставі зазначених рішень свідоцтва про право власності на нерухоме майно. Також позивачем заявлені вимоги до комунального підприємства «Овідіопольське бюро технічної інвентаризації»про зобов'язання вчинити певні дії.

Крім того у якості відповідачів позивачем у позовній заяві також визначені ТОВ «Транссервіс 2008»та Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області, разом з тим жодної вимоги до вказаних осіб позивачем не заявлено, у зв'язку з чим суд приходить до висновку щодо відсутності спору між позивачем та вказаними особами.

Також стосовно зазначення в позовні заяві у якості відповідача - товариство з обмеженою відповідальністю «Транссервіс 2008), суд вважає необхідним звернути на увагу на те що, згідно з ч. 3 ст. 50 КАС України - відповідачем в адміністративній справі є суб'єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим Кодексом.

Відповідно до ч. 4 ст. 50 КАС України - громадяни України, іноземці чи особи без громадянства, їх об'єднання, юридичні особи, які не є суб'єктами владних повноважень, можуть бути відповідачами лише за адміністративним позовом суб'єкта владних повноважень:

1) про тимчасову заборону (зупинення) окремих видів або всієї діяльності об'єднання громадян;

2) про примусовий розпуск (ліквідацію) об'єднання громадян;

3) про примусове видворення іноземця чи особи без громадянства з України;

4) про обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання (збори, мітинги, походи, демонстрації тощо);

5) в інших випадках, встановлених законом.

Таким чином, розглянувши даний позов та додані до нього документи, суд дійшов висновку, що він підлягає поверненню, з огляду на наступне.

Відповідно до вимог п.1 ч.1 ст.18 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа органу місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.

Згідно ч. 1 ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»від 21.05.1997 року селищні ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Відповідно до ст. 11 цього ж Закону, виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи. Виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах рад є підконтрольними і підзвітними відповідним радам, а з питань здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольними відповідним органам виконавчої влади.

Отже, відповідно до положень Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», виконавчий комітет Молодіжненської сільської ради Овідіопольського району Одеської області, який є одним з відповідачів по справі, та до якого заявлені позовні вимоги, є органом місцевого самоврядування.

Також суд зазначає, що в силу підпункту 10 п «б»ст. 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить, зокрема, делеговане повноваження щодо обліку та реєстрації відповідно до закону об'єктів нерухомого майна незалежно від форм власності.

Відносини, пов'язані з державною реєстрацією речових прав на нерухоме майно всіх форм власності, їх обмежень та правочинів щодо нерухомості регулюються нормами Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майна та їх обмежень»від 01.07.2004 року № 1952-IV (надалі по тексту - Закон № 1952-IV), що визначено ст. 1 цього Закону.

Відповідно до п.1 ст.4 Закону № 1952-IV, обов'язковій державній реєстрації підлягають речові права на нерухоме майно, що знаходиться на території України, фізичних та юридичних осіб, держави, територіальних громад, іноземців та осіб без громадянства, іноземних юридичних осіб, міжнародних організацій, іноземних держав, зокрема, право власності на нерухоме майно.

В силу п.4 ст.5 Закону № 1952-IV, державна реєстрація прав проводиться місцевими органами державної реєстрації прав виключно за місцем знаходження нерухомого майна, а саме: в містах Києві та Севастополі, місті обласного підпорядкування, районі.

Місцевими органами державної реєстрації, у відповідності з ст. 7 Закону № 1952-IV, є відділеннями державної госпрозрахункової юридичної особи з консолідованим балансом (центру державного земельного кадастру).

У відповідності з п.5 прикінцевих положень зазначеного Закону № 1952-IV, до створення єдиної системи органів реєстрації прав, а також до формування Державного реєстру прав у складі державного земельного кадастру реєстрація об'єктів нерухомості проводиться комунальними підприємствами бюро технічної інвентаризації. Повноваження бюро технічної інвентаризації щодо реєстрації прав власності на нерухоме майно також визначені п.1.3 Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, що затверджено наказом Міністерства юстиції України від 7 лютого 2002 року № 7/5 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 18.02.2002р. за №157/6445).

Реєстрація прав власності згідно п. 1.3 Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно здійснюють підприємства бюро технічної інвентаризації у межах визначених адміністративно-територіальних одиниць.

Отже, другий відповідач - комунальне підприємство «Овідіопольське бюро технічної інвентаризації»виконує делеговані йому виконавчим органом місцевого самоврядування повноваження щодо реєстрації прав власності на нерухоме майно.

Таким чином, з огляду на те, що відповідачами у дані справі до яких заявлені вимоги є орган місцевого самоврядування - виконавчий комітет Молодіжненської сільської ради Овідіопольського району Одеської області та комунальне підприємство «Овідіопольське бюро технічної інвентаризації», яке виконує делеговані йому виконавчим органом місцевого самоврядування повноваження щодо реєстрації прав власності на нерухоме майно, а також з урахуванням того що, до двох інших відповідачів - ТОВ «Транссервіс 2008» та Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області позовних вимог не заявлено, суд дійшов висновку, що вищезазначений позов не підсудний Одеському окружному адміністративному суду, а підсудний місцевому загальному суду як адміністративному, куди і слід звернутися позивачеві.

Згідно з п.6 ч.3 ст.108 КАС України, суддя встановивши, що справа не підсудна цьому адміністративному суду повертає її позивачеві.

При таких обставинах позовна заява товариства з обмеженою відповідальністю «Агротранс»повинна бути повернута позивачу.

Керуючись ст. ст.18 , 108 КАС України, суддя -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву товариства з обмеженою відповідальністю «Агротранс»до виконавчого комітету Молодіжненської сільської ради Овідіопольського району Одеської області, товариства з обмеженою відповідальністю «Транссервіс 2008», комунального підприємства «Овідіопольське бюро технічної інвентаризації», Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області про визнання неправомірними та скасування рішень, свідоцтв про право власності на нерухоме майно та зобов'язання вчини певні дії - повернути позивачу.

Роз'яснити позивачу, що з відповідним позовом він може звернутися до місцевого загального суду як адміністративного.

Копію ухвали разом із заявою та всіма додатками до неї надіслати позивачеві.

Ухвала може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 5-денний строк апеляційної скарги з дня отримання ухвали.

Суддя С.О. Стефанов