Справа № 2а/1770/3861/2012
24 жовтня 2012 року м. Рівне
Суддя Рівненського окружного адміністративного суду Кравчук Т.О., розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу
за позовом:
Управління Пенсійного фонду України в м.Рівне
доОСОБА_1
стягнення заборгованості за єдиним внеском на загальнообов'язкове державне соціальне страхування,
До Рівненського окружного адміністративного суду звернулось Управління Пенсійного фонду України в м. Рівне Рівненської області з позовом до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за єдиним внеском на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з квітня 2007 року по грудень 2010 року у сумі 27264,35 грн. за вимогою про сплату боргу від 19.03.2012 року №Ф-359).
Заборгованість відповідача визначена позивачем на підставі акту про результати позапланової перевірки з питань дотримання вимог законодавства щодо нарахування, обчислення та сплати внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, інших платежів за період з 01.04.2007 року по 31.12.2010 року, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та інших платежів від 13.03.2012 року №56, а також облікових даних з картки особового рахунку платника у сумі 27264,35 грн.
До судового розгляду відповідач в установлений судом строк подав заперечення проти позову, в обґрунтування яких зазначив, що в основу висновків органу Пенсійного фонду про порушення правильності нарахування та сплати страхових внесків за результатами перевірки, покладені матеріали кримінальної справи, що розглядалася Рівненським районним судом, та є закритою на даний час, а обставини, які, на думку відповідача, наводяться в акті перевірки, не досліджувалися по даній справі, а тому не можуть вважатися встановленими. Оскільки заборгованість за єдиним внеском визначена позивачем на підставі статті 106 "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року №1058-ІV, а частини 1 - 9 статті 106 Закону України №1058 виключені відповідно до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 року №2464-VI, відповідач вважає донарахування суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та виставлення вимоги про сплату страхових внесків у сумі 27264,35 грн. безпідставними.
Оцінивши повідомлені позивачем та відповідачем обставини, дослідивши представлені документи, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення з таких підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 зареєстрований як фізична особа-підприємець виконавчим комітетом Рівненської міської ради 20.11.1998 року.
Як вбачається з матеріалів справи у березні 2012 року позивачем проведено позапланову перевірку з питань дотримання вимог законодавства щодо нарахування, обчислення та сплати внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, інших платежів за період з 01 квітня 2007 року по 31 грудня 2010 року, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та інших платежів, контроль за нарахуванням та сплатою яких покладено на Пенсійний фонд України, приватного підприємця ОСОБА_1 (акт перевірки від 13.03.2012 року №56). В ході проведення перевірки позивачем виявленні порушення ОСОБА_1 вимог Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 року №2464-VI та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року №1058-ІV. За наслідками перевірки пенсійним органом донараховано несвоєчасно обчислені та несплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в сумі 27264,35 грн. та виставлено відповідачу вимогу про сплату боргу.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з такого.
Страхувальниками в розумінні Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року №1058-ІV є роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та/або є платниками такого внеску відповідно до цього Закону.
Відповідно до частини першої статті 5 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року №1058-ІV цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.
Процедура участі у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування визначена "Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України", затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 року №21-1, яка розроблена відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", та визначає, зокрема, порядок стягнення заборгованості зі сплати внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до пункту 8.1. Інструкції стягнення заборгованості із сплати внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості, або застосування штрафних санкцій.
Суд не бере до уваги обґрунтування відповідача стосовно того, що позивачем при винесені спірного рішення було неправомірно застосовано ч. 3 ст. 106 Закон №1058-ІV, оскільки положеннями частини сьомої розділу VIII прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 року №2464-VI встановлено, що на період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом.
Таким чином, до правовідносин зі сплати внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за 2007 - 2010 роки застосуванню підлягає Закон №1058-ІV від 09.07.2003 року в редакції, що діяла до 01.01.2011 року.
В свою чергу, суд вважає за необхідне зазначити, що згідно з ч. 15 ст. 106 Закону №1058-ІV строк давності щодо стягнення недоїмки, пені та штрафів не застосовується.
Таким чином, відповідно до пункту 1 частини першої статті 14, частини першої статті 15, статті 20, пункту 8 Розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України №1058-ІV від 09.07.2003 року "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", розділу VIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 08.07.2010 року № 2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування",керуючись статтями 11, 14, 33, 70, 71, 72, 86, 94, 1832, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер - НОМЕР_1) на користь Управління Пенсійного фонду України в м. Рівне Рівненської області заборгованість за єдиним внеском на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з квітня 2007 року по грудень 2010 року у сумі 27264,35 грн. (двадцять сім тисяч двісті шістдесят чотири гривні 35 коп.).
Допустити постанову до негайного виконання.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі проголошення лише вступної та резолютивної частини постанови або прийняття постанови у письмовому провадженні, - протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Кравчук Т.О.