04 вересня 2012 року 14год. 40хв. Справа № 0870/7943/12
Запорізький окружний адміністративний суд у складі судді Дуляницької С.М., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом
Прокурора Василівського району Запорізької області в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Василівському районі
до Публічного акціонерного товариства "Завод будівельно-опоряджувальних машин"
про стягнення заборгованості з фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій, -
Прокурор Василівського району Запорізької області в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України у Василівському районі Запорізької області звернувся до суду із адміністративним позовом до Публічного акціонерного товариства «Завод будівельно-опоряджувальних машин», в якому просить стягнути з відповідача заборгованість з фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до Списку № 2 за період з 01.05.2012 по 31.07.2012 в розмірі 54991,54 грн.
Позивач обґрунтовує свої вимоги тим, що відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» та п. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду України плату, що покриває витрати на виплату і доставку пенсій відповідно до пунктів «б»-«з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 «Прикінцевих положень» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (1058-15) в розмірі 100 відсотків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до абзацу першого частини 2 Прикінцевих положень Закону (1058-15) застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. ПАТ «Завод будівельно-опоряджувальних машин» не виконує вказані зобов'язання, в результаті чого витрати за нараховані та виплачені пенсії колишнім працівникам відповідача ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18 за період з 01.05.2012 року по 31.07.2012 року у сумі 54991,54 грн. залишились невідшкодованими.
Прокурор в судове засідання не прибув, до канцелярії суду надійшло клопотання про розгляд справи за його відсутності.
В судове засідання представник позивача не прибув, до канцелярії суду надійшло клопотання про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Відповідач про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення. Через канцелярію суду надійшло клопотання про розгляд справи без участі представника відповідача та письмові заперечення на позовну заяву.
Відповідач адміністративний позов не визнав, у письмових запереченнях посилається не те, що з 01.01.2004 набрав чинності Закон № 1058-IV, відповідно до якого відповідач є платником страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. В свою чергу, виплачені пільгові пенсії не відносяться до пенсійних виплат, які надаються за рахунок коштів Пенсійного фонду або Накопичувального фонду, а отже не входять до складу внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно з нормами пункту 2 розділу 15 Прикінцевих положень Закону № 1058-IV, збережено порядок відшкодування витрат на виплату і доставку пенсій на пільгових умовах, що діяв на момент прийняття цього Закону.
При цьому, частину другу статті 13 Закону № 1788-ХІІ, яка передбачала, що підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду України плату, що покриває витрати на виплату і доставку пенсій відповідно до пунктів «б»- «з» цієї статті до досягнення працівником пенсійного віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, в розмірі 50 процентів по пенсіях, призначених у 1991 році, 60 процентів - у 1992 році, 70 процентів - у 1993 році, 80 процентів - у 1994 році, 90 процентів - у 1995 році і 100 процентів - з 1996 року було виключено відповідно до Закону України від 17 лютого 2000 року № 1461-ІІІ «Про внесення змін до деяких законів України» (далі -Закон № 1461-ІІІ).
Також, відповідач у своїх запереченням зазначив, що у нього відсутній обов'язок зі сплати відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до п.«б» - «з» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими та важкими умовами праці за списком № 2 посилаючись на те, що згідно абз. 4 п.п. 1 п. 2 Розділу XV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено обов'язок підприємств та організацій стосовно відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій, призначених лише згідно п. «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Відповідач просив справу розглянути без участі його представника.
Відповідно до ч. 4 ст. 122 КАС України, особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
А відтак, розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження.
Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню.
При цьому суд виходить з наступного.
ПАТ "Завод будівельно - опоряджувальних машин" зареєстрований як юридична особа за адресою: 71630, Запорізька область, місто Дніпрорудне, вул.Степова, буд.10, код ЄДРПОУ 04689323 (а.с.10-11).
Згідно з п. «б»-«з» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» № 1788-ХІІ на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: працівники зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій..., який затверджений Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць:
-чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 міс. на зазначених роботах;
-жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Як встановлено з матеріалів справи, колишнім працівникам відповідача ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18 були призначені та виплачуються пенсії за віком на пільгових умовах за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, що підтверджується наявними у матеріалах справи копіями протоколів про призначення пенсій.
Зайнятість вказаних пенсіонерів на роботах з важкими умовами праці на підприємстві відповідача, -за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, підтверджується наявними в матеріалах справи копіями довідок відповідача (а.с.25-78).
Згідно з розрахунком позивача, сума фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах по пенсіонерам ОСОБА_1 (пільговий стаж роботи на підприємстві 10 р. 0.00 м., частка плати підприємства -100%), ОСОБА_2 (пільговий стаж роботи на підприємстві 9 р. 9.30 м., частка плати підприємства -78,20%), ОСОБА_3 (пільговий стаж роботи на підприємстві 6 р. 2.67 м., частка плати підприємства -49,78%) ОСОБА_4 (пільговий стаж роботи на підприємстві 10 р. 0.00 м., частка плати підприємства -100%), ОСОБА_5 (пільговий стаж роботи на підприємстві 7 р. 4.3 м., частка плати підприємства -58,87%), ОСОБА_6 (пільговий стаж роботи на підприємстві 12 р. 6.00 м., частка плати підприємства -100%), ОСОБА_7 (пільговий стаж роботи на підприємстві 0 р. 7.97 м., частка плати підприємства -5,31%), ОСОБА_8 (пільговий стаж роботи на підприємстві 7 р. 5.70 м., частка плати підприємства -59,80%), ОСОБА_9 (пільговий стаж роботи на підприємстві 09 р. 0.00 м., частка плати підприємства -72%), ОСОБА_10 (пільговий стаж роботи на підприємстві 5 р. 11.77 м., частка плати підприємства -59,33%), ОСОБА_11 (пільговий стаж роботи на підприємстві 9 р. 7.8 м., частка плати підприємства -77,3%), ОСОБА_12 (пільговий стаж роботи на підприємстві 12 р. 6.00 м., частка плати підприємства -100%), ОСОБА_13 (пільговий стаж роботи на підприємстві 7 р. 1.63 м., частка плати підприємства -57,069%), ОСОБА_14 (пільговий стаж роботи на підприємстві 6 р. 0.00 м., частка плати підприємства -100%), ОСОБА_15 (пільговий стаж роботи на підприємстві 11 р. 5.40 м., частка плати підприємства -91,60%), ОСОБА_16 (пільговий стаж роботи на підприємстві 12 р. 6.00 м., частка плати підприємства -100%), ОСОБА_17 (пільговий стаж роботи на підприємстві 7 р. 6.00 м., частка плати підприємства - 100%), ОСОБА_18 (пільговий стаж роботи на підприємстві 1 р. 5.90 м., частка плати підприємства -11,93%) за травень 2012 року - липень 2012 року складає 54991,54 грн. (а.с.8).
Заперечення відповідача суд вважає необґрунтованими виходячи з наступного.
Відповідно до п. 2 прикінцевих положень Закону України Закону № 1058-IV пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди:
1) особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення».
У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом, а саме відповідно до норм Законів України «Про пенсійне забезпечення», «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» відшкодуванню підлягали пенсії , призначені за пунктами «б»- «з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
До набрання чинності Законом № 1058-IV діяв наступний порядок покриття витрат ПФУ на виплату та доставку пільгових пенсій: до 17.02.2000 обов'язок підприємств відшкодовувати витрати ПФУ па виплату та доставку пільгових пенсій, призначених за пунктами «б» - «з» ст. 13 було передбачено частиною 2 статті 13 Закону № 1788-ХІІ. Законом 1461-ІІІ частину 2 ст. 13 Закону № 1788-ХІІ було виключено та одночасно цим же Законом доповнено статті 2 та 4 Закону № 400/97-ВР пунктами, якими було встановлено обов'язок підприємств відшкодовувати витрати ПФУ на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених за пунктами «б» «з» ст. 13 Закону № 1788-ХІІ.
Порядок відшкодування платниками збору витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених за пунктами «б»- «з» ст. 13 Закону № 1788-ХІІ до 01.01.2004 було передбачене також Інструкцією про порядок обчислення і сплати підприємствами, установами, організаціями та громадянами збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, інших платежів, а також обліку їх надходження до Пенсійного фонду України (затверджена постановою правління ПФУ від 19.10.2001 № 16-6, зареєстрована в Міністерстві юстиції України 29.11.2001 за № 998/6189).
Таким чином, обов'язок підприємств відшкодовувати витрати ПФУ на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених за пунктами «б»- «з» ст. 13 Закону № 1788-ХІІ був передбачений на законодавчому рівні, у тому числі і станом на 01.01.2004 (день набрання чинності Законом № 1058-IV).
Таку ж позицію висловив Верховний суд України в постанові від 31.01.2011 у справі № 21-69а10 за позовом виробничого підприємства «Рембудмонтаж» до управління Пенсійного фонду України в м. Рубіжному Луганської області про скасування розрахунку та зобов'язання вчинити дії.
Згідно з п. 1 ст. 1 Закону № 400/97-ВР, платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є, зокрема, суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи.
За правилами абз. 4 п. 1 ст. 2 Закону № 400/97-ВР для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону, крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку, об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів «б» - «з» статті 13 Закону № 1788-ХІІ до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 12 Закону № 1788-ХІІ.
Відповідно до абз. 3 п. 1 ст. 4 Закону № 400/97-ВР ставка збору на обов'язкове державне пенсійне страхування становить 100 відсотків від об'єкта оподаткування, визначеного абзацом четвертим пункту 1 статті 2 цього Закону.
Виходячи з наведених норм, відповідач є платником збору на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Статтею 1 Закону № 1058-IV встановлено, що страховими внесками є кошти відрахувань на соціальне страхування та збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені згідно із законодавством, що діяло раніше; кошти, сплачені на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до цього Закону. Таке саме визначення страхових внесків наведено і в Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженій Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1, зареєстрованій в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 за № 64/8663 (далі -Інструкція).
Наразі, порядок відшкодування підприємствами витрат Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах визначений Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 за № 64/8663 (далі -Інструкція).
Підпунктом 2.1.1 п. 2.1 Інструкції встановлено, що платниками страхових внесків є підприємства, установи й організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування -фіксований податок, єдиний податок та фіксований сільськогосподарський податок), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру.
В п. 6 зазначеної Інструкції зазначено, що відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 «Прикінцевих положень» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (1058-15) в таких розмірах:
100 відсотків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до абзацу першого частини 2 Прикінцевих положень Закону (1058-15) застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Відповідно до п. 6.4 Інструкції, розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 «Прикінцевих положень» Закону № 1058-IV, які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.
Надсилання позивачем розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пенсії, призначеної на пільгових умовах, підтверджується наявними у матеріалах справи копіями самих розрахунків та реєстрів на відправлення поштової кореспонденції (а.с.17-24).
Пунктом 6.8 Інструкції передбачено, що підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Розрахунками фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій підтверджується наявність у відповідача зобов'язання з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсії за період 01.05.2012 року по 31.07.2012 року в сумі 54991,54 грн., яке не було ним виконано (а.с.17-22).
Зазначені розрахунки складені з дотриманням позивачем всіх необхідних вимог Інструкції та не були оскаржені відповідачем. Розмір сум відшкодування фактичних витрат на витрату та доставку пенсій по вказаним пенсіонерам визначено позивачем з дотриманням вимог Закону № 1058-IV та Інструкції. Фактична виплата пенсії вищевказаним пенсіонерам підтверджується довідками УПФУ у Василівському районі Запорізької області.
Вищенаведені обставини справи були встановлені судом та підтверджені доказами, зібраними під час її розгляду. Заперечення відповідача судом досліджені та спростовані вищенаведеним обґрунтуванням.
За правилами частин 1, 6 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а в разі якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних доказів.
На підставі вищевикладеного, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до приписів п. 4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем -фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 94, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов прокурора Василівського району Запорізької області в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Василівському районі Запорізької області - задовольнити.
Стягнути з Публічного акціонерного товариства «Завод будівельно-опоряджувальних машин» (код ЄДРПОУ 04689323) на користь Управління Пенсійного фонду України в Василівському районі Запорізької області заборгованість з фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до Списку № 2 за період з 01.05.2012 року по 31.07.2012 в розмірі 54991,51грн. (п'ятдесят чотири тисячі дев'ятсот дев'яносто одна гривня 54 коп.)
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя С.М.Дуляницька