Справа: №2а-4830/12/1070 Головуючий у 1- й інстанції Спиридонова В.О.
Суддя - доповідач: Межевич М.В.
Іменем України
"17" жовтня 2012 р. м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого -судді Межевича М.В., суддів Земляної Г.В., Сорочка Є.О., за участю секретаря Міщенко Ю.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13 на ухвалу Київського окружного адміністративного суду від 13 жовтня 2012 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13 до Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України в одномандатному виборчому окрузі № 98 про визнання протиправним та скасування рішення, -
13 жовтня 2012 року до Київського окружного адміністративного суду звернулись ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13 (далі - позивачі) з позовом до окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України в одномандатному виборчому окрузі № 98 (далі - відповідач) про визнання протиправною та скасування постанови № 19 від 08.10.2012 «Про дострокове припинення повноважень членів дільничних виборчих комісій»(далі - спірне рішення), якою на підставі статті 37 Закону України «Про вибори народних депутатів України»(далі - Закон про вибори) достроково припинено повноваження членів дільничних виборчих комісій, в тому числі позивачів.
Позивачі зазначають, що порушення їх прав полягає у протиправному позбавленні їх статусу -членів дільничної виборчої комісії та відповідно позбавлення їх можливості здійснювати повноваження та користуватись гарантіями, передбаченими статтею 36 Закону про вибори.
13 жовтня 2012 року ухвалою Київського окружного адміністративного суду позовну заяву було повернуто позивачам, мотивуючи тим, що спірна постанова відповідача не порушує особисті права позивачів як виборців, а отже у позивачів немає адміністративної процесуальної дієздатності для звернення до суду з даним адміністративним позовом в порядку статті 172 КАС України.
Не погоджуючись з вказаним рішенням, позивачі звернулись з апеляційною скаргою і просили скасувати це рішення та направити справу до суду першої інстанції для продовження розгляду, посилаючись на невірне дослідження матеріалів справи і застосування норм матеріального та процесуального права.
Колегія суддів, дослідивши матеріали справи, встановила наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 107 КАС України суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду чи відмови у відкритті провадження у справі.
Відповідно до ч. 3 ст. 108 КАС України Позовна заява повертається позивачеві, якщо: 1) позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху; 2) позивач до відкриття провадження в адміністративній справі подав заяву про її відкликання; 3) позовну заяву подано особою, яка не має адміністративної процесуальної дієздатності; 4) позовну заяву від імені позивача подано особою, яка не має повноважень на ведення справи; 5) у провадженні цього або іншого адміністративного суду є справа про спір між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав; 6) справа не підсудна цьому адміністративному суду; 7) якщо позовну заяву із вимогою стягнення грошових коштів, яка ґрунтується на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, подано суб'єктом владних повноважень до закінчення строку, передбаченого ч. 5 ст. 99 цього Кодексу.
Основні засади, організація і порядок проведення виборів народних депутатів України визначені Законом України "Про вибори народних депутатів України" від 17.11.2011 № 4061-VI (далі - Закон України від 17.11.2011 № 4061-VI).
Відповідно до частини першої статті 11 Закону України від 17.11.2011 № 4061-VI, виборчий процес - це здійснення суб'єктами виборчого процесу виборчих процедур, передбачених цим Законом.
Так, пунктом 2 частини п'ятої статті 11 Закону України від 17.11.2011 № 4061-VI визначено, що одним із етапів виборчого процесу є утворення виборчих комісій.
Відповідно до положень статті 19 Закону України від 17.11.2011 № 4061-VI, підготовка організації і проведення голосування та підрахунок голосів виборців здійснюється на виборчих дільницях, що утворюються Центральною виборчою комісією або окружною виборчою комісією відповідно до цього Закону та існують на постійній чи тимчасовій основі. Кожна виборча дільниця має порядковий номер, адресу приміщення для голосування та місцезнаходження (адресу приміщення) дільничної виборчої комісії. Приміщення для голосування та приміщення дільничної виборчої комісії можуть мати однакову адресу.
Згідно із статтею 25 Закону України від 17.11.2011 № 4061-VI, виборчі комісії є спеціальними колегіальними органами, уповноваженими організовувати підготовку та проведення виборів депутатів і забезпечувати додержання та однакове застосування законодавства України про вибори депутатів.
Окружна виборча комісія є комісією вищого рівня щодо всіх дільничних виборчих комісій в межах відповідного одномандатного округу, забезпечує підготовку та проведення виборів депутатів в одномандатному окрузі та в загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу; утворює дільничні виборчі комісії відповідно до цього Закону, крім випадку, передбаченого у частині тринадцятій статті 28 цього Закону. Заслуховує інформацію дільничних виборчих комісій, місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування з питань підготовки і проведення виборів.
Організація роботи окружних та дільничних виборчих комісій врегульована статтею 33 Закону України від 17.11.2011 № 4061-VI. Зокрема встановлено, що виборча комісія є колегіальним органом. Основною формою роботи виборчої комісії є засідання, яке скликається головою комісії, в разі його відсутності - заступником голови, а в разі відсутності голови та його заступника - секретарем комісії.
Порядок скликання і проведення засідань виборчих комісій встановлено статтею 33 Закону України від 17.11.2011 № 4061-VI, іншими положеннями Закону, а також Порядком ведення діловодства у виборчих комісіях та комісіях з референдумів, затвердженим постановою Центральної виборчої комісії від 15.09.2010 N 350 (далі -Порядок від 15.09.2010 N 350). Зокрема, засідання виборчої комісії скликається з обов'язковим повідомленням усіх членів комісії про час, місце проведення засідання та його порядок денний та є повноважним за умови присутності більше половини членів комісії від складу цієї комісії.
Відповідно до положень статті 36 Закону України від 17.11.2011 № 4061-VI, члени виборчої комісії зобов'язані брати участь у засіданнях виборчої комісії.
Статтею 37 Закону про вибори та підпунктом 5 пункту 1.3 Постанови від 30.09.2012 № 667 «Про роз'яснення питання щодо порядку внесення змін до складу окружних та дільничних виборчих комісій з чергових виборів народних депутатів України 28 жовтня 2012 року» (далі - Постанова від 30.09.2012 № 667), передбачено випадки припинення повноважень члена виборчої комісії достроково виборчою комісією, яка її утворила.
Згідно із частиною третьою статті 35 Закону України від 17.11.2011 № 4061-VI, рішення виборчої комісії з розглянутого питання оформляється у формі постанови з відповідними реквізитами.
Таким чином, як свідчить аналіз норм чинного законодавства, окружна виборча комісія має право достроково припинити повноваження члена дільничної виборчої комісії у випадку невиконання ним його обов'язків, зокрема у разі неприбуття такої особи на перші два засідання виборчої комісії після його включення до складу цієї комісії, про які його належним чином повідомлено (листом, телеграмою, телефонограмою, факсограмою тощо).
Частиною першої статті 108 Закону про вибори передбачено, що виборець, чиї особисті виборчі права або охоронювані законом інтереси щодо участі у виборчому процесі, у тому числі на участь у роботі виборчої комісії чи на здійснення спостереження, порушено рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта оскарження, може звернутися до виборчої комісії зі скаргою, що стосується виборчого процесу, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею та статтями 109 - 113 цього Закону.
Таким чином, оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність, в результаті чого було порушено особисті виборчі права або охоронювані законом інтереси щодо участі у виборчому процесі (включаючи можливість брати участь у роботі виборчої комісії чи здійснювати спостереження за виборчим процесом), мають право такі суб'єкти звернення зі скаргою, як виборці.
Відповідно до положень ч. 9 ст. 108 Закону рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, членів цих комісій, органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, засобів масової інформації, підприємств, установ, організацій, їхніх посадових та службових осіб, творчих працівників засобів масової інформації, кандидатів, їхніх довірених осіб, партій, їхніх посадових осіб та уповноважених осіб, офіційних спостерігачів, що порушують законодавство про вибори, можуть бути оскаржені до суду в порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України.
Тобто, ст. 108 Закону надає право оскаржувати до відповідного суду рішення, дії чи бездіяльність усіх суб'єктів виборчого процесу, крім ЦВК, а також органів виконавчої влади і місцевого самоврядування, засобів масової інформації, підприємств, установ, організацій та їхніх посадових і службових осіб та творчих працівників ЗМІ, які порушують законодавство про вибори народних депутатів України в порядку, передбаченому Кодексом адміністративного судочинства.
При цьому, цей Закон визначає лише правовий статус (повноваження щодо участі у виборчому процесі) виборчих комісій та їх членів, кандидатів у народні депутати України та їхніх довірених осіб, політичних партій та їх повноважених осіб, офіційних спостерігачів за проведенням виборів.
Згідно ст. 172 КАС України право оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій мають суб'єкти відповідного виборчого процесу (крім виборчої комісії), а також ініціативна група референдуму, інші суб'єкти ініціювання референдуму. Виборець (громадянин, який має право голосу у відповідних виборах або референдумі) може оскаржити рішення, дію чи бездіяльність виборчої комісії, комісії з референдуму, членів цих комісій, якщо таке рішення, дія чи бездіяльність порушує виборчі права або інтереси щодо участі у виборчому процесі чи процесі референдуму його особисто.
Таким чином, колегія суддів приходить до висновку, що встановлення судом першої інстанції факту того, що позивачі не мають адміністративної дієздатності, оскільки згідно Закону України «Про вибори народних депутатів України»виборцям не встановлені виборчі процедури, які вони можуть здійснювати, а саме бути членами комісії є помилковим.
На підставі викладеного, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції необґрунтовано та безпідставно прийнято рішення про повернення позивачам позовної заяви.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України - суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до п.3 ч. 1 ст. 199 та п.4 ч.1 ст. 204 КАС України - за наслідками розгляду апеляційної скарги на ухвалу суду першої інстанції суд апеляційної інстанції скасовує її і направляє справу до суду першої інстанції для продовження розгляду, якщо визнає, що судом порушено норми матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення питання;
Керуючись ст. ст. 108, 160, 172, 174, 177, 179, 196, 199, 204, 205, 206 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13 на ухвалу Київського окружного адміністративного суду від 13 жовтня 2012 р. у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13 до Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України в одномандатному виборчому окрузі № 98 про визнання протиправним та скасування рішення, - задовольнити.
Ухвалу Київського окружного адміністративного суду від 13 жовтня 2012 року - скасувати, а справу направити до суду першої інстанції для продовження розгляду.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя Межевич М.В.
Судді: Земляна Г.В.
Сорочко Є.О.