Справа: № 2а-3776/11 Головуючий у 1-й інстанції: Тітов М.Ю.
Суддя-доповідач: Грибан І.О.
Іменем України
"04" жовтня 2012 р. м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючий-суддя Грибан І.О.
судді Беспалов О.О., Парінов А.Б.
за участі :
секретар с/з Печенюк Р.В.
апелянт ОСОБА_3
розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Києві апеляційні скарги Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві на постанову Оболонського районного суду м.Києва від 19 жовтня 2011 року, ОСОБА_3 на ухвалу Оболонського районного суду м.Києва від 05 жовтня 2011 року у справі за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії -
В даній справі постановою Оболонського районного суду м.Києва від 19 жовтня 2011 року позов задоволено частково: визнано дії відповідача протиправними та зобов'язано здійснити перерахунок пенсії з урахуванням розміру посадового окладу відповідно до наказу Міністерства оборони України «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів ( військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України»від 28.07.08 р. № 377 з 20.12.2010 року з урахуванням проведених нарахувань.
Ухвалою від 05.10.2011 року позовних вимог в частині здійснення перерахунку пенсії за період з 01.08.2008 року по 20.12.2010 року залишено без розгляду.
Не погоджуючись з ухвалою суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу з підстав порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, в якій просить скасувати ухвалу суду першої інстанції та постановити нову.
Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу з підстав порушення судом першої інстанції норм матеріального права, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та постановити нову, якою відмовити в задоволенні позову.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення апелянта, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційних скарг, колегія суддів вважає, що апеляційні скарги не підлягають до задоволення, виходячи з наступного.
Суд першої інстанції, залишаючи позовні вимоги за період з 01.08.2008 року по 20.12.2010 року, без розгляду виходив з того, що позивачем пропущений встановлений ст. 99 КАС України строк на звернення до суду.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції, зважаючи на таке.
Відповідно до ч. 1 ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Відповідно до ч. 2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до вимог статті 100 Кодексу адміністративного судочинства України ( в редакції чинній на час розгляду справи) адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
З матеріалів справи вбачається, що позивач звернувся з даним адміністративним позовом в суд 20.06.2011 року та не надав доказів поважності причин пропуску строку звернення в суд.
Вимоги за період з 01.08.2008 року по 20.12.2010 року знаходяться за межами шестимісячного терміну звернення до адміністративного суду.
За таких підстав, апеляційна скарга на ухвалу від 05 жовтня 2011 року до задоволення не підлягає.
Що стосується апеляційної скарги на постанову Оболонського районного суду м.Києва від 19 жовтня 2011 року, то колегія суддів зауважує про наступне.
Приймаючи рішення про задоволення позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що вимоги позивача щодо перерахунку пенсії відповідно до наказу Міністерства оборони України «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів ( військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України»від 28.07.08 р. № 377 з 20.12.2010 року є обґрунтованими.
Колегія суддів погоджується із зазначеним висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджується, що позивач є військовим пенсіонером Міністерства оборони України, був звільнений у запас з посади старшого викладача Київського інституту військово-повітряних сил. Перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в м.Києві та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб.
Відповідно до частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Відповідно до положень пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»(далі Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Наказом Міністра оборони України від 28 липня 2008 року № 377 «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України» (Наказ № 377) затверджено схему розмірів посадових окладів за основними типовими посадами керівного та наукового складу офіцерів військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України відповідно до переліку, що додається.
Зазначений наказ прийнято на реалізацію повноважень, наданих постановою Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
Пунктом п'ятим зазначеної постанови надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою, у розмірах, визначених затвердженими цією постановою схемами згідно з додатками 1 23 і 30 32 за аналогічними посадами.
А тому колегія суддів вважає, що оскільки Кабінетом Міністрів України делеговано своє право визначати розміри посадових окладів в тому числі і Міністру оборони України, то наказ останнього про встановлення таких окладів є підставою для проведення перерахунку пенсій відповідним військовослужбовцям.
З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції вірно встановлені фактичні обставини справи, надано належну оцінку дослідженим доказам та прийнято законне та обґрунтоване рішення у відповідності з вимогами матеріального та процесуального права. Доводи апеляційних скарг не спростовують висновки суду першої інстанції, викладені в оскаржуваній ухвалі та постанові і не можуть бути підставами для їх скасування.
Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 197, 200, 205, 206, 254 КАС України, суд -
Апеляційну скаргу ОСОБА_3 залишити без задоволення, а ухвалу Оболонського районного суду м. Києва від 05 жовтня 2011 року - без змін.
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві залишити без задоволення, а постанову Оболонського районного суду м. Києва від 19 жовтня 2011 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Грибан І.О.
Судді: Беспалов О.О.
Парінов А.Б.