Постанова від 11.10.2012 по справі 2а/0570/13610/2012

Донецький окружний адміністративний суд

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 жовтня 2012 р. Справа № 2а/0570/13610/2012

час проголошення постанови - 14-15 год.

Донецький окружний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді - Стирана В.В.,

суддів - Чучка В.М., Зеленова А.С.

при секретарі - Тютюннику М.О.,

за участю:

позивача - Губанової В.А.,

представника позивача - Овсяннікова А. О.,

представника відповідача - Язепової В.Я.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом заступника Голови окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 43 Донецької області Губанової Віри Анатоліївни до окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 43 Донецької області про скасування постанови № 24 «Про виконання членами окружної виборчої комісії своїх повноважень на платній основі» від 04 жовтня 2012 року,

ВСТАНОВИВ :

Позивач 09.10.2012 звернулася до суду із зазначеним позовом.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що 27.08.2012 окружною виборчою комісією з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 43 прийнято постанову № 1 про виконання членами комісії своїх повноважень на платній основі, якою було затверджено її як заступника голови комісії, в якості члена комісії, що виконує свої посадові обов'язки на платній основі на підставі цивільно-правового договору.

Вказана постанова була затверджена постановою ЦВК № 877 від 12.09.2012 та 30.08.2012 між Губановою В.А. та відповідачем було укладено договір б/н від 30.08.2012.

Однак, 04.10.2012 відповідачем було прийняте постанову № 24 «Про виконання членами окружної виборчої комісії своїх повноважень на платній основі», якою внесено зміни до постанови № 1 від 27.08.2012 та припинила з 04.10.2012 виконання нею обов'язків на платній основі.

Позивач вказує, що у спірній постанові немає жодного посилання на норми законодавства, на підставі яких вона була позбавлена права виконання обов'язки заступника голови окружної комісії на платній основі.

Також, вказує, що відповідачем до порядку денного засідання, що відбулося 04.10.2012, не було внесено питання щодо внесення змін до постанови № 1 від 27.08.2012, з проектом постанови члени комісії ознайомлені не були.

Член комісії Язепова В.Я. під час засідання запропонувала внести зміни до постанови № 1 від 27.08.2012 у зв'язку із тим, що позивач не виконує своїх посадових обов'язків на платній основі на підставі договору.

В то же час, не було надано жодних доказів порушення нею умов договору б/н від 30.08.2012, було вказано, що вона, нібито не знаходиться на протязі всього робочого дня на робочому місці, на доказ цього на засідання комісії було надано табель обліку робочого часу, що вважає неправомірним, оскільки табель обліку робочого часу використовується виключно для нарахування розміру оплати члена виборчої комісії.

Договір б/н від 30.08.2012 не встановлює графік роботи, фактично під час виконання своїх обов'язків протягом вересня 2012 року вона неодноразово виконувала свої обов'язки протягом 12-14 годин на добу у разі потреби. В той же час, коли немає потреби, в комісії знаходиться лише черговий член комісії за графіком чергування, і взагалі немає осіб, які виконують свої обов'язки на платній основі.

Вказує, що 05.10.2012 вона отримала протокол № 10 засідання комісії, що відбувалося 04.10.2012, який повністю підтверджує обставини, викладені нею. До вказаного протоколу нею було додано окрему думку, у якій вона стисло виклала свою позицію.

Просила скасувати постанову № 24 «Про виконання членами окружної виборчої комісії своїх повноважень на платній основі» від 04.10.2012.

В судовому засіданні позивач та її представник позовні вимоги підтримали, посилаючись на норми ст. 172 КАС України, мотивували їх аналогічно викладеним у позовній заяві, просили їх задовольнити.

Представники відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнали, вважали позов необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню, зазначивши, що позивач перебувала на робочому місці неповний робочий день. Просили у задоволенні позову відмовити.

Суд, заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши письмові докази, встановив наступне.

Позивачем у справі є фізична особа Губанова Віра Анатоліївна, яка займає посаду заступника голови окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 43 Донецької області, що підтверджено посвідченням № ОВК-758, виданим Центральною виборчою комісією 26.08.2012.

Губанова В.А., як заступник голови ОВК, не є суб'єктом виборчого процесу у розумінні норм ст.12 Закону України «Про вибори народних депутатів України» № 4061-УІ від 17.11.2011 року.

Відповідачем у справі є юридична особа - окружна виборча комісія з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 43 Донецької області, яка у даних правовідносинах не є суб'єктом виборчого процесу, оскільки її діяльність не пов'язана із цим процесом ї, тобто відповідач є суб'єктом владних повноважень у розумінні п.1 ст.3 КАС України, діяльність якого регламентована нормами Закону України «Про вибори народних депутатів України».

Таким чином, даний спір не є виборчим, оскільки пов'язаний із оплатою проходження публічної служби, тобто є публічно-правовим спором, у зв'язку із чим розглядається судом за загальними правилами Кодексу адміністративного судочинства України.

Згідно постанови № 1 від 27.08.2012 «Про виконання членами окружної виборчої комісії своїх повноважень на платній основі» окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 43 Донецької області, затвердженої постановою Центральної виборчої комісії № 877 від 12.09.2012, зокрема, заступник голови окружної виборчої комісії Губанова Віра Анатоліївна з 27 серпня 2012 року до кінця періоду повноважень окружної виборчої комісії виконує свої повноваження у виборчій комісії на платній основі на підставі цивільно-правового договору між нею і виборчою комісією відповідно до ст. 47 Закону України «Про вибори народних депутатів України».

30.08.2012 року між окружною виборчою комісією з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 43 Донецької області в особі голови комісії Бурцевої Лідії Семенівни (Замовник), з однієї сторони, та ОСОБА_5 (Виконавець), з другої сторони, було укладено договір б/н, згідно якого Виконавець бере на себе зобов'язання під час підготовки та проведення виборів народних депутатів України надавати послуги заступника голови окружної комісії, а Замовник оплачує послуги у розмірі 1 540 грн. на місяць.

Пунктом 1 постанови № 24 від 04.10.2012 «Про виконання членами окружної виборчої комісії своїх повноважень на платній основі» окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 43 Донецької області внесено зміни до постанови № 1 від 27.08.2012 та припинено з 04.10.2012 виконання обов'язків на платній основі заступника голови окружної виборчої комісії Губанової Віри Анатоліївни.

Пунктом 2 зазначеної постанови затверджено, член виборчої комісії Вінокурова Катерина Геннадіївна з 05.10.2012 до кінця періоду повноважень окружної виборчої комісії виконує свої повноваження у виборчій комісії на платній основі на підставі цивільно-правового договору між нею і виборчою комісією.

Позивач із вказаною постановою не погоджується, вважає, що відповідачем порушуються її права та інтереси, у зв'язку із чим звернулася до суду із зазначеним позовом.

Згідно з частиною 2 статті 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Підставою для відмови у виконанні Губановою В.А. своїх обов'язків на платній основі відповідачем зазначено присутність останньої в ОВК не більше ніж 2-4 години з необхідних 8 годин.

Зазначене підтверджується окрім пояснень представників відповідачів, іншими письмовими доказами у їх сукупності, які знаходяться у матеріалах справи, а саме: актом б/н від 02.10.2012 складеним членом ОВК Язеповою В.Я., та підписаним членом ОВК Вінокуровою Е.Г. та секретарем Кравченко О.В., актом б/н від 03.10.2012 складеним членом ОВК Язеповою В.Я., та підписаним членом ОВК Вінокуровою Е.Г. та оператором ОСОБА_6 , доповідною запискою члена ОВК Язепової В.Я. на ім'я голови ОВК від 04.10.2012, згідно яких у період з 18.09.2012 по 30.09.2012 заступник голови комісії Губанова В.А. була присутньою на своєму робочому місці у приміщенні ОВК не більше ніж три години, а 02.10.2012 в період з 09-00 год. до 10-00 год. та з 11-00 год. до 15 -00 год. , 03.10.2012 в період з 09-00 год. до 11-00 год. та з 14-00 год. до 17 -00 год. заступник голови комісії Губанова В.А. не була присутньою у приміщенні ОВК.

Також, як вбачається із окремої думки від 06.10.2012 заступника голови комісії Губанової В.А. до протоколу засідання комісії та постанови від 04.10.2012 № 24, позивач вказує, що попереджала голову виборчої комісії про те, що не може бути присутньої у комісії по 8 годин щоденно, та поросила проставляти в табелі обліку робочого часу - 4 години.

Отже, позивач фактично визнає те, що вона виконувала свої посадової обов'язки в окружній виборчій комісії по 4 години на день.

Згідно ч. 3 ст. 72 КАС України обставини, які визнаються сторонами, можуть не доказуватися перед судом, якщо проти цього не заперечують сторони і в суду не виникає сумніву щодо достовірності цих обставин та добровільності їх визнання.

Таким чином, суд вважає, що у відповідача було достатньо підстав для припинення виконання обов'язків на платній основі Губановою В.А. та призначення іншої особи, яка буде здійснювати свої обов'язки на платній основі.

Організація роботи окружних та дільничних виборчих комісій регламентована нормами статті 33 Закон України «Про вибори народних депутатів України».

Нормами ч. 6 ст. 33 Закону передбачено, що засідання виборчої комісії скликається з обов'язковим повідомленням усіх членів комісії про час, місце проведення засідання та його порядок денний.

Правила документування діяльності виборчих комісій, крім Центральної виборчої комісії, і єдиний порядок роботи з документами, пропозиціями (зауваженнями), заявами (клопотаннями), скаргами з моменту їх створення або надходження до відправлення чи передачі на зберігання до відповідної державної архівної установи, визначені Постановою Центральної виборчої комісії № 350 від 15.09.2010.

Розділом 2 Порядку регламентована підготовка та оформлення документів для засідання комісії.

У відповідності до п.2.5 Порядку, порядок денний після його погодження з головою комісії секретар комісії в обов'язковому порядку разом з інформацією про час і місце проведення засідання доводить до відома членів комісії, як правило, не пізніше останнього дня перед днем проведення засідання, а в день, що передує дню виборів, референдумів, та в день виборів, референдумів - негайно.

Пунктом 2.6 Порядку передбачене, що про порядок денний засідання комісії та час і місце його проведення повідомляються, як правило, не пізніше останнього дня перед днем засідання комісії засоби масової інформації та особи, які мають право брати участь у засіданні комісії, а також обов'язково повідомляються особи, запрошені на засідання комісії.

Пунктом 2.7 Порядку передбачено, що матеріали до питань з порядку денного засідання для члена комісії складаються з проекту рішення (постанови, протокольного рішення) і додатків, якщо такі зазначені у тексті рішення (звернення, заява, роз'яснення, план, список, звіт, довідка тощо), а в разі потреби - доповідної записки члена комісії, який готує питання на розгляд комісії.

Губанова В.А. у своїх доводах вказує, що відповідачем не було внесено до порядку денного питання щодо виключення її з осіб, які здійснюють свої повноваження на платній основі, та не виготовлено проекту рішення.

Однак, суд вважає вказані доводи безпідставними з огляду на наступне.

Склад окружних виборчих комісій з виборів народних депутатів України 28 жовтня 2012 року, затверджений постановою Центральної виборчої комісії 26.08.2012 № 604 (зі змінами та доповненнями). Окружна виборча комісія по одномандатному виборчому округу N 43 складає 18 членів.

Згідно ч. 5 ст. 33 Закону України «Про вибори народних депутатів України» засідання виборчої комісії є повноважним за умови присутності більше половини членів комісії від складу цієї комісії.

Як вбачається із протоколу № 10 від 04.10.2012 засідання окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 43 Донецької області, на засіданні були присутні члени комісії у повному обсязі та за рішення щодо прийняти на платній основі члена ОВК Вінокурової К.Г. замість заступника голови ОВК Губанової В.А. «за» проголосувало 15 осіб - членів виборчої комісії, «проти» - 0 осіб, «утрималося» - 3 особи.

Отже, відсутні підстави для перенесення даного питання на інше засідання окружної виборчої комісії.

Статус члена виборчої комісії визначений нормами ст. 36 Закону України «Про вибори народних депутатів України».

Згідно ч.6 зазначеної статті Закону, за рішенням виборчої комісії, яке затверджується виборчою комісією вищого рівня, голова, заступник голови, секретар або інші члени окружної чи дільничної виборчої комісії (загальною кількістю не більше трьох осіб) протягом усього періоду повноважень виборчої комісії або частини цього періоду можуть виконувати свої повноваження у виборчій комісії відповідно до статті 47 цього Закону на платній основі на підставі цивільно-правового договору між ними і виборчою комісією. Зазначені особи на цей період звільняються від виконання виробничих або службових обов'язків за основним місцем роботи із збереженням загального та спеціального стажу.

Статтею 47 Закону регламентована оплата праці членів виборчої комісії та осіб, які залучаються до роботи у комісії.

Відповідно ч. 1 ст. 47 Закону виконання повноважень члена виборчої комісії на платній основі оплачується в розмірі та у порядку, встановлених Кабінетом Міністрів України за поданням Центральної виборчої комісії, за рахунок коштів Державного бюджету України, виділених на підготовку і проведення виборів депутатів.

Порядок оплати праці членів окружних та дільничних виборчих комісій з вибрів народних депутатів України, затверджений Постановою КМУ № 848 від 05.09.2012.

Отже, із аналізу вказаних норм окружній виборчій комісії, як спеціальному колегіальному органу, надано право самостійно на засіданні комісії визначати осіб, які будуть виконувати свої повноваження на платній основі, та приймати відповідні постанови. Тож, ОВК мала право та повноваження, з певних підстав, припинити діяльність одного члена комісії на платній основі та призначити іншого.

Щодо повноважень окружної виборчої комісії, суд вважає встановленим наступне.

Повноваження окружної виборчої комісії визначені нормами ст. 31 Закону України «Про вибори народних депутатів України».

Згідно ч.2 зазначеної статті Закону, окружна виборча комісія: забезпечує підготовку та проведення виборів депутатів в одномандатному окрузі та в загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу; здійснює в межах відповідного одномандатного округу контроль за додержанням і однаковим застосуванням законодавства про вибори депутатів виборцями, дільничними виборчими комісіями та їх членами, органами державної влади, органами влади Автономної Республіки Крим та органами місцевого самоврядування, посадовими і службовими особами цих органів, підприємствами, закладами, установами, організаціями та їх посадовими особами, засобами масової інформації, їх власниками, посадовими особами та творчими працівниками, кандидатами у депутати, партіями, їх представниками та уповноваженими особами, довіреними особами кандидатів у депутати в одномандатних округах, офіційними спостерігачами, громадськими організаціями; надає правову, організаційно-методичну, технічну допомогу дільничним виборчим комісіям, організовує навчання членів цих комісій з питань організації виборчого процесу; реєструє довірених осіб кандидатів у депутати, зареєстрованих в одномандатному окрузі, та видає їм посвідчення за формою, встановленою Центральною виборчою комісією; утворює дільничні виборчі комісії відповідно до цього Закону, крім випадку, передбаченого у частині тринадцятій статті 28 цього Закону; скликає у разі необхідності за власною ініціативою засідання дільничної виборчої комісії; вирішує питання використання коштів Державного бюджету України, виділених на підготовку та проведення виборів депутатів, у порядку, встановленому Центральною виборчою комісією; контролює дотримання органами, уповноваженими на це законом, законодавства щодо складання списків виборців по виборчих дільницях на території одномандатного округу, контролює надання їх для загального ознайомлення; контролює діяльність місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування з питань забезпечення приміщеннями для голосування, транспортом, засобами зв'язку, обладнанням, у межах своєї компетенції розглядає і вирішує інші питання матеріально-технічного забезпечення виборів депутатів на території одномандатного округу; передає дільничним виборчим комісіям виборчі бюлетені, бланки іншої документації відповідно до цього Закону, забезпечує контроль за обліком виборчих бюлетенів у межах одномандатного округу; забезпечує виготовлення інформаційних плакатів, плакатів, що роз'яснюють порядок голосування та відповідальність за порушення законодавства про вибори депутатів, печаток дільничних виборчих комісій та передає їх дільничним виборчим комісіям, а також забезпечує виготовлення іншої виборчої документації; надає правову, організаційно-методичну, технічну допомогу дільничним виборчим комісіям, організовує навчання голів, заступників голів, секретарів дільничних виборчих комісій; заслуховує інформацію дільничних виборчих комісій, місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування з питань підготовки і проведення виборів; реєструє офіційних спостерігачів від партії, яка висунула кандидатів у депутати у загальнодержавному окрузі, від кандидата у депутати в одномандатному окрузі, від громадської організації; розглядає заяви і скарги на рішення, дії або бездіяльність дільничних виборчих комісій і приймає рішення з цих питань; встановлює підсумки голосування в загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та одномандатному окрузі, складає протоколи про підсумки голосування, передає протоколи та іншу виборчу документацію, передбачену цим Законом, Центральній виборчій комісії; визнає голосування на виборчій дільниці недійсним у випадках, передбачених цим Законом; забезпечує передачу на зберігання до відповідної архівної установи виборчої та іншої документації в порядку, встановленому Центральною виборчою комісією; здійснює інші повноваження, передбачені цим та іншими законами України.

Отже, із аналізу вказаної норми, до повноважень окружної виборчої комісії не входить внесення змін до раніше прийнятих на засіданні комісії постанов.

Також, відповідно до ч.15 ст.33 Закону України «Про вибори народних депутатів України» рішення виборчої комісії, що суперечить законодавству України або прийняте з перевищенням її повноважень, може бути скасоване виборчою комісією вищого рівня або визнане протиправним та скасоване судом. У такому випадку виборча комісія вищого рівня має право прийняти рішення по суті питання.

Згідно з пп. 1, 2 ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою повноваження надано.

З огляду на викладене, суд вважає, що вимоги позивача підлягають задоволенню частково.

Судовий збір підлягає розподілу у відповідності до норм ст. 94 КАС України.

Керуючись статтями 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ :

Позов заступника Голови окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 43 Губанової Віри Анатоліївни до окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 43 Донецької області про скасування постанови № 24 «Про виконання членами окружної виборчої комісії своїх повноважень на платній основі» від 04 жовтня 2012 року, задовольнити частково.

Скасувати частково постанову № 24 від 04 жовтня 2012 року окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 43 Донецької області «Про виконання членами окружної виборчої комісії своїх повноважень на платній основі», виключивши з п.1 постанови слова «внести зміни до постанови від 27.08.12 р. № 1 та».

У задоволенні інших вимог позову відмовити.

Стягнути з Губанової Віри Анатоліївни на користь Державного бюджету України судовий збір у розмірі 16 (шістнадцять) грн. 10 коп.

Вступну та резолютивну частини постанови проголошено 11 жовтня 2012 року.

Повний текст постанови виготовлено 15 жовтня 2012 року.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції, або в порядку ст. 186 КАС України.

Головуючий суддя Стиран В.В.

Судді Зеленов А. С. Чучко В.М.