Постанова від 12.10.2012 по справі 0670/5647/12

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

справа № 0670/5647/12

категорія 8.1.5

12 жовтня 2012 р. час прийняття: 09 год. 35 хв. м. Житомир

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Єфіменко О.В.,

за участю секретаря Никифоренко В.В.,

за участю представника відповідача ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Овруцької міжрайонної державної податкової інспекції Житомирської області Державної податкової служби до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення заборгованості у сумі 8523,51 грн.,-

встановив:

У серпні 2012 року Овруцька міжрайонна державна податкова інспекція Житомирської області Державної податкової служби звернулась до суду з позовом, в якому просить стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 заборгованість з податку на додану вартість у сумі 8523,51 грн.

Представник позивача у судове засідання не з'явився, подав до канцелярії суду заяву про розгляд справи без його участі та просив позов задовольнити у мовному обсязі.

Представник відповідача у судовому засіданні позов не визнав. Вказав, що вважає позов необґрунтованим та таким, що нічим не підтверджується, ґрунтується лише на припущеннях працівників Овруцької міжрайонної державної податкової інспекції Житомирської області Державної податкової служби. Зазначив, що під час проведення перевірки працівниками неправомірно донараховано заборгованість по податку на додану вартість. Не прийнято до уваги податковий кредит по податковим накладним. А тому вважає, що акт про результати планової виїзної перевірки № 187/17/НОМЕР_1 від 04.06.2009 складено з допущенням ряду помилок, що потягнуло за собою незаконне винесення податкового повідомлення - рішення № 000261730 від 28.08.2009. Просив відмовити в задоволенні позову.

Відповідно до ч.6 ст.128 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

За наведених обставин суд вважає за можливе розглянути справу у порядку письмового провадження на підставі наявних у ній доказів.

Дослідивши та оцінивши надані докази за своїм внутрішнім переконанням, суд встановив наступне.

Фізична особа - підприємець ОСОБА_2, зареєстрований як фізична особа - підприємець Народицькою РДА Житомирської області, ід. номер НОМЕР_1, перебуває на податковому обліку в Народицькому відділенні Овруцької міжрайонної державної податкової інспекції Житомирської області Державної податкової служби.

Відповідно до ст. 2 Закону України "Про державну податкову службу в Україні", завданнями органів державної податкової служби, зокрема, є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством.

Згідно з пунктами 1, 2, 11 статті 10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів); забезпечують облік платників податків, інших платежів, правильність обчислення і своєчасність надходження цих податків, платежів, а також здійснюють реєстрацію фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів; подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.

Відповідно до положень 41.1.1 Податкового кодексу України, контроль за справляння платежів до бюджету здійснюється органами, які повинні забезпечувати їх надходження.

Таким чином, позивач є суб'єктом владних повноважень, який в даних правовідносинах реалізує надані йому законами України повноваження.

Підпунктом 20.1.28. п. 20.1. ст. 20 Податкового кодексу України визначено, що органи державної податкової служби, окрім іншого, мають право стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом.

Згідно із пп. 20.1.18. п. 20.1. ст. 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.

Відповідно до абз. 1 п. 95.3 ст. 95 Податкового кодексу України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, які обслуговують такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Таким чином, позивач є органом державної влади, уповноваженим здійснювати функцію контролю за визначенням та сплатою платником податків, повноваження якого на звернення до суду із позовом про стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, які обслуговують такого платника податків прямо передбачено законом.

Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідно до пп. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Згідно із п. 54.1. ст. 54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.

Відповідно до п. 57.1. ст. 57 цього Кодексу платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Підпунктом 14.1.175. п. 14.1. ст. 14 Кодексу встановлено, що суми грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання вважаються податковим боргом.

Відповідно до пп. 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює: календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця; календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя); календарному року, крім випадків, передбачених підпунктом "г" підпункту 4.1.4 цього пункту, - протягом 60 календарних днів за останнім календарним днем звітного (податкового) року; календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб (прибуткового податку з громадян), - до 1 квітня року, наступного за звітним.

Податковим органом 25 жовтня 2010 року проведено планову виїзну перевірку з питань дотримання вимог податкового законодавства та іншого законодавства за період 01.04. 2006 по 31.12.2008. За результатами перевірки складено акт від 04.06.2009 на підставі вказаного акту 28.08.2009 відповідачу було виставлено податкове повідомлення - рішення № 0000261730/2 на суму 4973,00 грн. (а. с. 28) та № 0000271730/2 на суму 3554,00 грн. (а. с. 27), в яких вказувалося, що у відповідача існує податковий борг на суму 8523,51 грн.

Відповідачу податковим органом було направлено першу за № 1/27 та другу за №2/2 податкові вимоги (а.с.9- 10), в яких вказувалось, що у відповідача існує податковий борг на суму 8523,51 грн..

Відповідно до ст.6 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги. Якщо контролюючий орган, що провів процедуру узгодження суми податкового зобов'язання з платником податків, не є податковим органом, такий контролюючий орган надсилає відповідному податковому органу подання про здійснення заходів з погашення податкового боргу платника податків, а також розрахунок його розміру, на підставі якого податковий орган надсилає податкові вимоги.

Відповідно до п.5.1 ст. 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.

Згідно пп.5.3.1. п.5.3 ст. 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.

Підпунктом 5.4.1. п. 5.4 ст. 5 Закону України "Про погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" передбачено, що узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.

Доказів сплати заборгованості відповідач не надав.

Судом встановлено, що відповідач податковий борг з податку на додану вартість в добровільному порядку не сплатив, заборгованість у сумі розміром 8523,51 грн. залишається несплаченою та повністю підтверджується матеріалами справи.

Суд не приймає доводи представника відповідача щодо неправомірності винесення податковим органом податкового повідомлення - рішення № 0000271730/2 оскільки вказане рішення ні в досудовому, ні у судовому порядку не скасоване.

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.

Керуючись ст.ст.23, 94, 128, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

постановив:

Позов Овруцької міжрайонної державної податкової інспекції Житомирської області Державної податкової служби до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення заборгованості у сумі 8523,51 грн. - задовольнити.

Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (ід.н. НОМЕР_1) на користь держави в особі Овруцької міжрайонної державної податкової інспекції Житомирської області Державної податкової служби заборгованість у сумі 8523 (вісім тисяч п'ятсот двадцять три) грн. 51 коп.

Постанова суду може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Єфіменко О.В.