Ухвала від 12.09.2012 по справі 2а/0570/5151/2012

Донецький окружний адміністративний суд

УХВАЛА

про відмову у призначенні судової експертизи

землевпорядної документації

12 вересня 2012 р. Справа № 2а/0570/5151/2012

приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

Донецький окружний адміністративний суд у складі колегії суддів :

головуючого судді - Стирана В.В.,

суддів - Крилової М.М., Зеленова А.С.,

при секретарі - Тютюннику М.О.,

за участю:

представника позивача - Деркач В.О..

представника відповідача 1 - Андрієнко О.С.,

представника відповідача 2 - не з'явився,

представника відповідача 3 - Супоніної О.В.,

представника відповідача 4 - не з'явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання представника ПАТ «ДТЕК «Донецькобленерго» про призначення судової експертизи землевпорядної документації по адміністративній справі за позовом публічного акціонерного товариства «ДТЕК Донецькобленерго» до Донецької регіональної філії Державного підприємства «Центр Державного земельного кадастру при Держкомземі», Державного агентства земельних ресурсів України, Горлівської міської ради, Управління Держкомзему у місті Горлівці про визнання протиправними дій та рішення,

ВСТАНОВИВ :

Позивач 27 квітня 2012 звернувся до суду із зазначеним позовом.

Предметом позову є правомірність дій Донецької регіональної філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» щодо розробленої в порушення Методики нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затверджених Постановою КМУ № 213 від 23.03.1995 та Методики нормативної грошової оцінки земель несільськогосподарського призначення (крім земель населених пунктів), затвердженої Постановою КМУ № 525 від 30.02.1997, технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Горлівки Донецької області, проведеної у 2008 році, правомірність дій та рішення Державного агентства земельних ресурсів України щодо надання позитивного висновку державної експертизи технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Горлівки Донецької області, складені із порушенням п.3.4.1 та п.3.4.2 Методики проведення експертизи землевпорядної документації, затвердженої Наказом Державного комітету України по земельних ресурсах № 391 від 03.12.2004, правомірність рішення Горлівської міської ради від 27.05.2011 № УІ/9-23 «Про врегулювання питань з перегляду умов діючих договорів оренди землі щодо зміни орендної плати за землю у зв'язку із затвердженням технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Горлівки Донецької області», правомірність дій управління Держкомзему у місті Горлівці Донецької області щодо надання недостовірності інформації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок за 2010 рік, що зазначено у листі № 1/5-1424 від 07.07.2010.

Представником позивача суду надано клопотання, в якому вказано, що для з'ясування обставин, що мають значення для справи і потребують спеціальних знань про призначення по справі судової експертизи землевпорядної документації та поставити на вирішення експерта наступні питання: чи відповідає виготовлена технічна документація з нормативної грошової оцінки земель міста Горлівки Донецької області, яка була проведена в червні 2008 року ДРФ ДП «ЦДЗК», нормативним документам, які діють на території України? чи правомірне збільшення нормативної грошової оцінки земельної ділянки у місті Горлівці Донецької області? яким чином (на підставі якого нормативно-правового акту, за допомогою яких саме формул та вихідних даних) розрахована нормативна грошова оцінка земельних ділянок ПАТ «ДТЕК Донецькобленерго», зазначена в листі 07.07.2010 № 1/5-1424? чи відповідає розрахунок базової вартості 1 мІ землі міста Горлівки, що складає 127,75 грн., вимогам нормативно - методичних документів з нормативної грошової оцінки земель? якщо не відповідає - провести розрахунок базової вартості 1 мІ землі у місті Горлівці.

Доручити проведення судової експертизи експерту ОСОБА_5.

Представники відповідачів 1, 3 у судовому засіданні заперечували проти призначення судової експертизи землевпорядної документації, суду надали письмові заперечення. Просили у задоволенні клопотання відмовити.

Представник відповідачів 2, 4 у судове засідання не з'явилися, про день і час слухання справи повідомлені належним чином.

Суд, заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши матеріали справи, вважає встановленим наступне.

У відповідності до пункту 1 статті 81 КАС України для з'ясування обставин, що мають значення для справи і потребують спеціальних знань у галузі науки, мистецтва, техніки, ремесла тощо, суд може призначити експертизу.

Правові засади проведення оцінки земель, професійної оціночної діяльності у сфері оцінки земель в Україні та спрямований на регулювання відносин, пов'язаних з процесом оцінки земель, забезпечення проведення оцінки земель, з метою захисту законних інтересів держави та інших суб'єктів правовідносин у питаннях оцінки земель, інформаційного забезпечення оподаткування та ринку земель, визначений Законом України «Про оцінку земель» № 1378 -IV від 11.12.2003.

Згідно із статті 21 Закону технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель, нормативної грошової оцінки земельних ділянок, а також звіти з експертної грошової оцінки земельних ділянок державної та комунальної власності у разі їх продажу підлягають державній експертизі відповідно до закону.

Правові, організаційні і фінансові основи здійснення державної експертизи землевпорядної документації та порядок її проведення, регламентовані Законом України «Про державну експертизу землевпорядної документації» від 17.06.2004 № 1808-IV.

Відповідно до частини 3 статті 7 Закону виконавцями державної експертизи є експерти, які працюють у складі спеціально уповноваженого органу виконавчої влади у сфері державної експертизи і мають високу кваліфікацію та спеціальні знання, а також висококваліфіковані спеціалісти або наукові працівники, які залучаються цими органами до її проведення відповідно до закону.

Частиною 1 статті 22 Закону передбачено, що спеціально уповноваженим органом виконавчої влади у сфері державної експертизи є центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів.

Згідно норм Положення про Державне агентство земельних ресурсів, затвердженого Указом Президента від 08.04.2011 № 455, установлено, що Державне агентство земельних ресурсів України є правонаступником Державного комітету України із земельних ресурсів та є центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів та топографо-геодезичної і картографічної діяльності, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства України, входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері земельних відносин та топографо-геодезичної і картографічної діяльності.

Отже, із аналізу вказаних норм вбачається, що експертизу землевпорядної документації є державна установа - центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів.

Як вбачається із реєстраційної картки з державного Реєстру атестованих судових експертів, ОСОБА_5 є фізичною особою - підприємцем, якій центральною експертно-кваліфікаційною комісією Міністерства юстиції України 14.07.2006 видане свідоцтво експерта № 1002 на проведення економічної експертизи.

Таким чином, оскільки ОСОБА_5 не є фахівцем державної спеціалізованої експертної установи, відсутні правові підстави для залучення її до проведення експертизи землевпорядної документації міста Горлівки Донецької області.

Крім того, статтею 12 Закону України «Про державну експертизу землевпорядної документації» від 17.06.2004 № 1808-IV визначені види державної експертизи, а саме : первинна, повторна та додаткову державні експертизи.

Статтею 13 Закону зазначено, що первинна державна експертиза передбачає проведення всіх необхідних заходів у процесі підготовки обґрунтованого висновку державної експертизи щодо об'єктів державної експертизи.

Із матеріалів справи вбачається, що державна експертиза технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Горлівки Донецької області було проведено 12.12.2008 експертом - заступником начальника управління ринку земель та оціночної діяльності - начальником відділу оцінки та оподаткування земель Державного комітету України із земельних ресурсів, про що свідчить висновок Державного комітету України із земельних ресурсів від 12.12.2008 № 1447-08.

Підстави проведення повторної державної експертизи передбачені статтею 14 Закону, зокрема, у разі одержання негативного висновку первинної державної експертизи щодо об'єктів, які підлягають обов'язковій державній експертизі; у разі спростування негативного висновку первинної державної експертизи; у випадку, визначеному частиною другою статті 36 цього Закону, а саме, якщо у строк, встановлений частиною першою цієї статті (протягом строку дії об'єкта державної експертизи, але не більше трьох років від дня його видачі), не розпочато реалізацію заходів, передбачених об'єктом державної експертизи, то він підлягає повторній державній експертизі.

Як вбачається із матеріалів справи, технічна документація з нормативної грошової оцінки земель міста Горлівки Донецької області затверджена Горлівською міською радою 27.05.2011, тобто у трирічний строк, що виключає підстави для проведення повторної експертизи.

Статтею 15 Закону передбачено, що додаткова державна експертиза проводиться щодо об'єктів, по яких здійснено державну експертизу і щодо яких відкрилися нові відомості чи обставини, що не були належним чином відображені їх розробниками та мають значення для об'єктивного дослідження і оцінки об'єкта державної експертизи.

Суду не надано доказів відкриття нових відомостей чи обставин щодо земель міста Горлівки Донецької області, які не були належним чином відображені при проведенні первинної державної експертизи технічної документації з нормативної грошової оцінки земель 12.12.2008 мають значення для об'єктивного дослідження і оцінки земель міста Горлівки Донецької області, що виключає підстави проведення додаткової державної експертизи.

За таких обставин, суд вражає, що клопотання про призначення судової експертизи землевпорядної документації не підлягає задоволенню, оскільки є необґрунтованим та безпідставним.

З урахуванням викладеного, керуючись ст.ст. 81,156 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

У задоволенні клопотання представника позивача про призначення судової експертизи землевпорядної документації, відмовити у повному обсязі.

Вступна та резолютивна частини ухвали проголошені 12 вересня 2012 року.

Ухвала у повному обсязі буде виготовлено 14 вересня 2012 року.

Ухвала оскарженню в апеляційному порядку не підлягає. .

Суддя В.В.Стиран

М.М.Крилова А.С.Зеленов