Постанова від 21.08.2012 по справі 2а-8564/12/0170/10

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

ПОСТАНОВА

Іменем України

21 серпня 2012 р. Справа №2а-8564/12/0170/10

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі:

головуючого судді - Кудряшової А.М. ,

при секретарі судового засідання - Ждані В.Є.,

за участю представників сторін:

від позивача -не з'явився;

від відповідача -не з'явився;

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Державної податкової інспекції у м. Євпаторії АР Крим

до Товариства з обмеженою відповідальністю «Мир Один»

про стягнення заборгованості,

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим звернулась з позовом Державна податкова інспекція у м. Євпаторії АР Крим до Товариства з обмеженою відповідальністю «Мир Один» про стягнення заборгованості з податку на додану вартість та пені - в сумі 80392,31 гривень, орендної плати за землю в сумі 169 362,95 гривень. Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем несвоєчасне та не в повному обсязі перерахована до бюджету сума узгоджених податкових зобов'язань у загальній сумі 249755,26 гривень.

Ухвалами Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 03.08.2012 року відкрито провадження по справі, закінчено підготовче провадження і призначено справу до судового розгляду.

Від позивача 20.08.2012 року до суду надійшла заява про зміну ціни позову у зв'язку зі сплатою відповідачем у добровільному порядку заборгованості у розмірі 41499,24 гривень, в тому числі пеня у сумі 149,41 гривень з орендної плати з юридичних осіб, тому позивач просив стягнути кошти з рахунків відповідача в рахунок погашення податкового боргу у сумі 208256,02 гривень, в т.ч. з орендної плати з юридичних осіб у сумі 127863,71 гривень та податку на додану вартість у сумі 80392,31 гривень, а також залишити без розгляду адміністративний позов у частині стягнення коштів з рахунків у банку у рахунок погашення податкового боргу у сумі 41499,24 гривень з орендної плати з юридичних осіб.

Ухвалою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 21.08.2012 року адміністративний позов Державної податкової інспекції у м. Євпаторії АР Крим до Товариства з обмеженою відповідальністю «Мир Один» про стягнення заборгованості в частині позовних вимог зі стягнення коштів з рахунків у банку у рахунок погашення податкового боргу у сумі 41499,24 гривень, в тому числі пені у сумі 149,41 гривень, з орендної плати з юридичних осіб, залишений без розгляду.

Представник позивача у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, надав суду клопотання про розгляд справи за відсутністю представника позивача.

Відповідач у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, про причини неприбуття не повідомив, заперечення на позов до суду не надав.

Суд, враховуючі клопотання позивача щодо розгляду справи за їх відсутності, приймаючи до уваги ненадання відповідачем доказів неможливості участі його та його представника у судовому засіданні з поважних причин, відсутність у матеріалах справи клопотання про неможливість розгляду справи без участі відповідача та його представника, враховуючи, що матеріали справи містять достатньо доказів для з'ясування обставин у справі, керуючись ч.4 ст. 122, ст.128 КАС України, вважає можливим розглянути справу на підставі наявних доказів за відсутності відповідача.

Розглянувши подані документи та матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до п. 5 частини 2 статті 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.

Пунктом 7 частини 1 статті 3 КАС України дано визначення суб'єктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Частиною 1,3 статті 4 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" від 04.12.1990 року № 509-ХІІ Державна податкова адміністрація України є центральним органом виконавчої влади. Державні податкові інспекції у районах, містах (крім міст Києва та Севастополя), районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції підпорядковуються відповідним державним податковим адміністраціям в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.

Відповідно до п.п.41.1.1 п .41.1 ст.41 Податкового кодексу України контролюючими органами є органи державної податкової служби - щодо податків, які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, крім зазначених у підпункті 41.1.2 цього пункту, а також стосовно законодавства, контроль за дотриманням якого покладається на органи державної податкової служби.

Згідно з п.п. 20.1.18 ст. 20 Податкового кодексу України, органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.

Отже, органи державної податкової служби у відносинах з суб'єктами господарювання, під час реалізації своїх завдань та функцій, встановлених законодавством України, є суб'єктами владних повноважень.

Відповідно до частини 1 статті 55 Господарського кодексу України суб'єктом господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обов'язків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобов'язаннями в межах цього майна, крім випадків встановлених законом. Згідно з п. 1 частини 2 статті 55 ГК України юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, підприємства, створені відповідно до Господарського кодексу України та зареєстровані в установленому законом порядку визнаються суб'єктами господарювання.

Судом встановлено, що ТОВ «Мир Один» є юридичною особою, зареєстрованою 27.07.2004 року Виконавчим комітетом Євпаторійської міської ради АР Крим, що підтверджується Витягом з ЄДРПОУ (а.с. 4 ).

Судом встановлено, що ТОВ «Мир Один» взято на податковий облік в ДПІ в Євпаторії АР Крим з 11.08.2004 року за № 151, що підтверджується довідкою ДПІ в Євпаторії АР Крим (а.с. 5 ), а тому згідно із законодавством України, ТОВ «Мир Один» зобов'язане сплачувати податки до Державного бюджету України, подавати встановлену законом звітність.

Таким чином, судом встановлено, що ТОВ «Мир Один» є юридичною особою, яка зобов'язана виконувати обов'язки, покладені на неї законами у зв'язку зі здійсненням діяльності.

Відповідно до ст. 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідно до п.п.16.1.4 п.16.1 ст.16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Відповідно до п.49.2 ст.49 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є, відповідно до цього Кодексу незалежно від того, чи провадив такий платник податку господарську діяльність у звітному періоді.

Пунктом 54.1 ст.54 Податкового кодексу України передбачено, що крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.

Закон України "Про плату за землю" від 03.07.1992 року №2535-XII зі змінами та доповненнями визначає розміри та порядок плати за використання земельних ресурсів, а також відповідальність платників та контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку.

Статтею 5 зазначеного Закону встановлено, що об'єктом плати за землю є земельна ділянка, а також земельна частка (пай), яка перебуває у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди. Суб'єктом плати за землю (платником) є власник земельної ділянки, земельної частки (паю) і землекористувач, у тому числі орендар.

Відповідно до ч.1 та 4 ст.2 Закону України "Про плату за землю" використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Розміри податку за земельні ділянки, грошову оцінку яких не встановлено, визначаються до її встановлення в порядку, визначеному цим Законом. За земельні ділянки, надані в оренду, справляється орендна плата.

Згідно до ст. 15 Закону України "Про плату за землю" власники землі та землекористувачі сплачують земельний податок, а також орендну плату за земельні ділянки державної та комунальної власності з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою. У разі припинення права власності або права користування земельною ділянкою податок, а також орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності сплачується за фактичний період перебування землі у власності або користуванні у поточному році.

Положеннями частини першої статті 14 Закону України "Про плату за землю" визначено, що платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями.

Згідно зі статтею 19 Закону України "Про плату за землю" розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за угодою сторін у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності).

Відповідно до п. 286.2 ст. 286 Податкового кодексу України, платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.

Відповідно до ст. 287 Податкового кодексу України, власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою. У разі припинення права власності або права користування земельною ділянкою плата за землю сплачується за фактичний період перебування землі у власності або користуванні у поточному році. Облік фізичних осіб - платників податку і нарахування відповідних сум проводяться щороку до 1 травня.

Податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

Податкове зобов'язання з плати за землю, визначене у новій звітній податковій декларації, у тому числі за нововідведені земельні ділянки, сплачується власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

Судом встановлено, що відповідно податковій декларації з орендної плати від 20.02.2012 року № 3086 (а.с. 7-9) відповідачем самостійно нараховано, в т.ч. станом на 30.03.2012 року - згідно уточнюючого розрахунку № 9584 від 24.04.2012 року (а.с. 10-11), наданої відповідачем до ДПІ у м. Євпаторії визначена сума податку до сплати у розмірі: 30.03.2012 року - 3486,10 гривень, 30.04.2012 року - 51874,04 гривень, 30.05.2012 року - 51874,04 гривень, 30.06.2012 року - 51874,04 гривень.

Відповідно до заяви про зміну позовних вимог податковий борг відповідача з орендної плати з юридичних осіб станом на 14.08.2012 року зменшився та складає 17110,31 гривень непогашений залишок за декларацією № 3086 від 20.02.2012 року строком сплати 30.04.2012 року за березень 2012 року; 51874,04 гривень за декларацією № 3086 від 20.02.2012 року строком сплати 30.05.2012 року за квітень 2012 року; 51874,04 гривень за декларацією № 3086 від 20.02.2012 року строком сплати 30.06.2012 року за травень 2012 року. На час розгляду справи дана сума, що визначена у деклараціях, не сплачена.

Відповідно уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань з податку на додану вартість за 3 місяць 2012 року № 9027137411 (а.с. 12-16), наданої відповідачем до ДПІ у м. Євпаторії визначена сума податку до сплати у загальному розмірі 86000,00 гривень та самостійно нараховано суму штрафу у розмірі 4300 гривень.

На вказану заборгованість відповідачу нарахована пеня за невчасну сплату податкового зобов'язання у сумі 359,51 гривень.

У зв'язку з наявністю переплати з податку на додану вартість у розмірі 10267,20 гривень, податковий борг було зменшено на вказану суму.

Відповідачем до теперішнього часу сума, яка визначена у деклараціях, у повному обсязі не сплачена.

Судом встановлено, що 12.04.2012 року ДПІ в м. Євпаторії АР Крим проведена камеральна перевірка відповідача своєчасності сплати узгодженого податкового зобов'язання, в ході якої виявлені порушення ст. 287 Податкового кодексу України а саме: порушення термінів сплати узгодженого податкового зобов'язання.

За результатами перевірки був складений акт № 358/15-3/32994819 від 12.04.2012 року (а.с. 17).

За порушення податкового законодавства, на підставі зазначеного акту перевірки, відносно відповідача прийнято податкове повідомлення-рішення №0001041503/0 від 12.04.2012 року (а.с. 18) про застосування штрафних санкцій з орендної плати з юридичних осіб в сумі 3100,00 гривень.

Вказане повідомлення-рішення отримано відповідачем, але вказана сума заборгованості відповідачем до теперішнього часу не сплачена.

Судом встановлено, що 12.06.2012 року ДПІ в м. Євпаторії АР Крим проведена камеральна перевірка відповідача своєчасності сплати узгодженого податкового зобов'язання, в ході якої виявлені порушення ст. 287 Податкового кодексу України а саме: порушення термінів сплати узгодженого податкового зобов'язання.

За результатами перевірки був складений акт № 770/15-3/32994819 від 12.06.2012 року (а.с. 19).

За порушення податкового законодавства, на підставі зазначеного акту перевірки, відносно відповідача прийнято податкове повідомлення-рішення №0002421503/0 від 12.06.2012 року (а.с. 20) про застосування штрафних санкцій з орендної плати з юридичних осіб в сумі 5527,64 гривень.

Вказане повідомлення-рішення отримано відповідачем, але вказана сума заборгованості відповідачем до теперішнього часу не сплачена.

На вказану заборгованість відповідачу нарахована пеня за невчасну сплату податкового зобов'язання у сумі 1627,09 гривень.

Відповідно до заяви про зміну позовних вимог податковий борг відповідача зі сплати пені за невчасну сплату податкового зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб станом на 14.08.2012 року зменшився та складає 1477,68 гривень.

Відповідно до п.14.1.175 ст. 14 Податкового кодексу України грошове зобов'язання платника податку набуває статусу податкового боргу з моменту його узгодження та несплати у порядку, визначеному Податковим кодексом України.

Таким чином, сума що є несплаченою та підлягає стягненню становить 208256,02 гривень, що підтверджується копіями особових рахунків відповідача (а.с. 22-27).

Згідно ч. 1 ст. 95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності.

Відповідно до п. 95.2 статті 95 Податкового кодексу України стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.

Судом встановлено, що на адресу відповідача була направлена податкова вимога № 76 від 20.02.2012 року (а.с. 21), яка була отримана відповідачем.

На час розгляду справи у суду відсутні відомості щодо оскарження відповідачем зазначеної вимоги у встановленому діючим законодавством порядку.

У встановлені законодавством строки, відповідачем зобов'язання по сплаті узгоджених податкових зобов'язань не виконані.

За таких обставин, суд вважає, що позовні вимоги у сумі 208256,02 гривні, в т.ч. з орендної плати з юридичних осіб у сумі 127863,71 гривень та з податку на додану вартість у сумі 80392,31 гривень є обґрунтованими та підлягають задоволенню у повному обсязі.

В ході судового засідання, яке відбулось 21.08.2012 року, оголошено вступну та резолютивну частини постанови. Повний текст постанови виготовлений та підписаний 23.08.2012 року.

З урахуванням викладеного, керуючись ст. ст. 160-163, 167 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Мир Один» кошти з рахунків у банку в рахунок погашення податкового боргу у сумі 208256 (двісті вісім тисяч двісті п'ятдесят шість) гривень 02 копійки, в т.ч. з орендної плати з юридичних осіб у сумі 127863 (сто двадцять сім тисяч вісімсот шістдесят три) гривень 71 копійка та з податку на додану вартість у сумі 80392 (вісімдесят тисяч триста дев'яносто дві) гривень 31 копійка.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Кудряшова А.М.