16 жовтня 2012 року Справа № 2а/0370/3021/12
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Плахтій Н.Б.,
розглянувши в порядку скороченого провадження в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Волинської області Державної податкової служби до підприємця ОСОБА_1 про припинення підприємницької діяльності,
Луцька об'єднана державна податкова інспекція Волинської області Державної податкової служби (далі - позивач, Луцька ОДПІ) звернулась з адміністративним позовом до підприємця ОСОБА_1 про припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця. Позов обґрунтовує тим, що відповідач зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності та з 24.06.1998 року був взятий на облік в органах державної податкової служби як платник податків. У порушення вимог пункту 16.1 статті 16, пункту 49.2 статті 49 Податкового кодексу України (далі - ПК України) відповідач більше як протягом одного року не подає у порядку, встановленому податковим законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів. Просить припинити підприємницьку діяльність фізичної особи-підприємця ОСОБА_1.
Відповідно до статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судовий розгляд справи здійснювався в порядку скороченого провадження.
Відповідач заперечень проти позову не подав, хоча був належним чином повідомлений про розгляд справи в порядку скороченого провадження та про наслідки неподання заперечень проти позову.
Дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає до задоволення повністю з таких підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 зареєстрований 24.06.1998 року як суб'єкт підприємницької діяльності виконавчим комітетом Луцької міської ради Волинської області та 24.06.1998 року за № Б/Н був взятий на облік в органах державної податкової служби як платник податків, що відповідно підтверджується довідкою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та довідкою Луцької ОДПІ від 07.09.2012 року № 1213.
Відповідно до підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 ПК України, який набрав чинності з 01.01.2011 року, платник податків зобов'язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів. Пунктом 49.2 статті 49 ПК України визначено, що платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є, відповідно до цього Кодексу незалежно від того, чи провадив такий платник податку господарську діяльність у звітному періоді.
Пунктом 67.2 статті 67 ПК України передбачено право органів державної податкової служби в установленому законом порядку звертатися до суду про винесення судового рішення щодо припинення юридичних осіб або підприємницької діяльності фізичних осіб-підприємців.
Частиною 5 п.1 та частиною 3 п. 2 ст. 46 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" встановлено, що державна реєстрація припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця провадиться також у разі постановлення судового рішення про припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця, а підставою для постановлення такого рішення є факт неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій та документів фінансової звітності відповідно до закону.
З довідки Луцької ОДПІ про подання останньої звітності №5456/10/17-1 від 17.09.2012 вбачається, що підприємець ОСОБА_1 до Луцької ОДПІ з моменту реєстрації не подавав жодної звітності і станом на 07.09.2012 року заборгованість по платежах до бюджету відсутня.
Відповідно до ст.247 Господарського кодексу України у разі здійснення суб'єктом господарювання діяльності, що суперечить закону чи установчим документам, до нього може бути застосовано адміністративно-господарську санкцію у вигляді скасування державної реєстрації цього суб'єкта та його ліквідації. Скасування державної реєстрації суб'єкта господарювання провадиться за рішенням суду, що є підставою для ліквідації даного суб'єкта господарювання відповідно до ст.59 цього Кодексу.
Частиною 1 статті 59 ГК України визначено, що припинення діяльності суб'єкта господарювання здійснюється шляхом його реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації - за рішенням власника (власників) чи уповноважених ним органів, за рішенням інших осіб - засновників суб'єкта господарювання чи їх правонаступників, а у випадках, передбачених цим Кодексом, - за рішенням суду.
Згідно вимог п.3 ч.2 ст.46 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" підставою для постановлення судового рішення про припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця є неподання останнім протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону.
Оскільки відповідачем більше року не подавались органам державної податкової служби податкові декларації, документи фінансової звітності відповідно до закону, тому суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог Луцької ОДПІ.
Відповідно до ч.1 ст.49 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" суд, який постановив рішення про припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця, у тому числі рішення про визнання фізичної особи-підприємця недієздатною або про обмеження її цивільної дієздатності, в день набрання таким рішенням законної сили направляє його копію державному реєстратору за місцем реєстрації фізичної особи-підприємця для внесення до Єдиного державного реєстру запису про судове рішення щодо припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця.
За таких обставин суд приходить до висновку про зобов'язання державного реєстратора виконавчого комітету Луцької міської ради Волинської області здійснити заходи, спрямовані на припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця ОСОБА_1.
Керуючись ст.ст.158-163, 183-2, 186 КАС України, на підставі Податкового кодексу України, Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців", суд
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Припинити підприємницьку діяльність фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1).
Зобов'язати державного реєстратора виконавчого комітету Луцької міської ради Волинської області здійснити заходи, передбачені Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" та спрямовані на припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Головуючий-суддя Н.Б.Плахтій