04 жовтня 2012 року Справа № 2а/0370/2976/12
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Плахтій Н.Б.,
при секретарі Головатій І.В.,
за участю представника позивача Малогроші М.М.,
представника відповідача Новосада Ю.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Державного підприємства «Волиньвугілля» до Нововолинської об'єднаної державної податкової інспекції про визнання дій протиправними, визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
Державне підприємство «Волиньвугілля» (далі - позивач, ДП «Волиньвугілля») звернулось з позовом до Нововолинської об'єднаної державної податкової інспекції (далі -відповідач, Нововолинська ОДПІ), в якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 20 червня 2012 року №0001211701, яким донараховано грошове зобов'язання по податку з доходів фізичних осіб у вигляді штрафних (фінансових) санкцій на загальну суму 321778,57 грн., та визнати дії відповідача при складанні та винесенні вказаного податкового повідомленні-рішення протиправними.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що податковий орган в порушення наказу ДПС України «Про затвердження Порядку оформлення результатів документальних перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства» від 22.12.2012 року №984 (далі - Порядок №984) не розглянув заперечення ДП «Волиньвугілля» на встановлені в Акті №329/25/2200/32365965 планової виїзної перевірки порушення та не врахував вчасної сплати податку з доходів фізичних осіб. Позивачу не було надано одного примірника акту і про даний акт перевірки йому не було відомо на час прийняття оскаржуваного податкового повідомлення-рішення. Відтак позивач був позбавлений можливості подати заперечення на акт перевірки, оскільки категорично не згідний з висновками податкового органу.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги з підстав, викладених з позовній заяві, просив позов задовольнити.
Відповідач у поданих запереченнях позов не визнав та зазначив, що актом планової виїзної перевірки з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства №329/25/2200/32365965 від 20.06.2012 року встановлено, що в порушення пп.168.1.2 та пп.168.1.5 п.168.1 ст.168 Податкового кодексу України ВП Шахта «Бужанська» ДП Волиньвугілля» протягом 2011 року (серпень-грудень) несвоєчасно перераховано податок з доходів фізичних осіб. Один примірник Акту №329/25/2200/32365965 був вручений 20.06.2012 року головному бухгалтеру ДП «Волиньвугілля» ОСОБА_4 За таких обставин відповідач вважає, що податковий орган правомірно прийняв податкове повідомлення-рішення, а тому просив в задоволенні позову відмовити.
В судовому засіданні представник відповідача підтримав подані суду заперечення та просив у задоволенні позову відмовити.
Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає до часткового задоволення з огляду на наступне.
Судом встановлено, що за результатами перевірки позивача по питанню дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2011 року по 31.12.2011 року, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2011 року по 31.12.2011 року Нововолинською ОДПІ складений акт перевірки №329/25/2200/32365965 від 20.06.2012 року. В ході перевірки податковим орагном встановлено порушення ДП «Волиньвугілля», зокрема, пп.168.1.2 та пп.168.1.5 п.168.1 ст.168 Податкового кодексу України щодо несвоєчасного перерахування підприємством та його структурними підрозділами податку з доходів фізичних осіб за 2011 рік.
На підставі вказаного вище акту перевірки податковим органом прийняте податкове повідомлення-рішення від 20 червня 2012 року №0001211701, яким збільшено суму грошового зобов'язання Відокремленому підрозділу «Шахта «Бужанська» Державного підприємства «Волиньвугілля» по податку з доходів фізичних осіб на суму 321778,57 грн. (в тому числі: за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) 321778,57 грн.).
З акту перевірки та розрахунку штрафної санкції слідує, що ВП «Шахта «Бужанська» ДП «Волиньвугілля» несвоєчасно сплачено до бюджету суму податку з доходів фізичних осіб за звітні періоди серпень-жовтень та грудень 2011 року в сумі 1287114,27 грн., з огляду на що до позивача застосовано штрафні санкції в розмірі 25% сплаченої суми податку, що становить 321778,57 грн.
Однак, суд частково погоджується з висновками, викладеними в акті перевірки, щодо порушення позивачем строків сплати до бюджету податку з доходів фізичних осіб з огляду на таке.
Відповідно до пп.168.1.2 та пп.168.1.5 п.168.1 ст.168 Податкового кодексу України податок на доходи фізичних осіб сплачується (перераховується) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки приймають платіжні документи на виплату доходу лише за умови одночасного подання розрахункового документа на перерахування цього податку до бюджету. Якщо оподатковуваний дохід нараховується податковим агентом, але не виплачується (не надається) платнику податку, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає перерахуванню до бюджету податковим агентом у строки, встановлені цим Кодексом для місячного податкового періоду.
Підпунктом 49.18.1 пункту 49.18 статті 49 Податкового кодексу України встановлено, що податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Згідно із п.57.1 ст.57 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Як ствердив в судовому засіданні представник позивача, порушення строків сплати до бюджету податку на доходи фізичних осіб зумовлене несвоєчасним надходженням з державного бюджету коштів на виплату заробітної плати шахтарям, поскільки підприємство засноване на державній власності та відповідно фінансується з держбюджету.
Однак, суд враховує, що незалежно від форми власності підприємство зобов'язане у визначені законом строки сплачувати грошові зобов'язання до бюджету, оскільки Податковий кодекс України не звільняє від такого обов'язку підприємства державної форми власності в разі несвоєчасного надходження коштів з бюджету.
Разом з тим, суд вважає неправомірним застосування до позивача штрафу на суму 19750 грн.
З розрахунку штрафної санкції вбачається, що сума податку на доходи фізичних осіб в розмірі 79000 грн. за вересень 2011 року сплачена ВП «Шахта «Бужанська» ДП «Волиньвугілля» до бюджету 31 жовтня 2011 року, тобто, як стверджує податковий орган, із затримкою сплати в 1 день.
Платіжними дорученнями від 27 жовтня 2011 року №419 та №420 підтверджується перерахування позивачем коштів в загальній сумі 79000 грн. як часткової сплати податку з доходів фізичних осіб за вересень 2011 року по ВП «Штаха «Бужанська». Дата одержання та проведення банком операції - 31 жовтня 2011 року.
Водночас обов'язок платника самостійно сплатити суму податкового зобов'язання встановлений Податковим кодексом України протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку для подання податкової декларації. В даному випадку граничним строком подання декларації за вересень 2011 року є 20 жовтня 2011 року, а граничним строком сплати податку на доходи фізосіб - 30 жовтня 2011 року.
Однак, згідно календаря 30 жовтня 2011 року - вихідний день (неділя), тобто фактично позивач був позбавлений можливості сплатити податок протягом 10 календарних днів, оскільки 9 та 10 дні випадали на суботу та неділю. За таких обставин суд вважає цілком виправданим сплату підприємством податку на 11 день і вказаний день слід вважати останнім днем сплати податкового зобов'язання.
Підпунктом 4.1.10 пункту 4.1 статті 4 Податкового кодексу України закріплено принцип рівномірності та зручності сплати податкових зобов'язань, відподвіно до якого установлення податковим законом строків сплати податків та зборів здійснено виходячи із необхідності забезпечення своєчасного надходження коштів до бюджетів для здійснення витрат бюджету та зручності їх сплати платниками.
Хоча Податковим кодексом України і не врегульовано питання строків сплати податків в разі, коли останній день строку сплати припадає на вихідний день, однак виходячи із принципу зручності сплати платником податку та застосовуючи аналогію закону, а саме: п.49.20 ст.49 Податкового кодексу України, відповідно до якого якщо останній день строку подання податкової декларації припадає на вихідний або святковий день, то останнім днем строку вважається операційний (банківський) день, що настає за вихідним або святковим днем, суд приходить до висновку, що позивачем суму в 79000 грн. податку на доходи фізичних осіб за вересень 2011 року перераховано до бюджету вчасно, відтак застосування штрафу на цю суму в сумі 19750 грн. є протиправним і в цій частині оскаржуване податкове повідомлення-рішення підлягає скасуванню.
Одночасно суд не вбачає підстав для задоволення позовних вимог підприємства про визнання протиправними дій посадових осіб Нововолинської ОДПІ при складанні та винесенні податкового повідомлення-рішення.
Відповідно до п.86.1 ст.86 Податкового кодексу України результати перевірок (крім камеральних) оформлюються у формі акта або довідки, які підписуються посадовими особами органу державної податкової служби та платниками податків або їх законними представниками (у разі наявності). У разі встановлення під час перевірки порушень складається акт. Якщо такі порушення відсутні, складається довідка. Акт (довідка), складений за результатами перевірки та підписаний посадовими особами, які проводили перевірку, у строки визначені цим Кодексом, надається платнику податків або його законному представнику, який зобов'язаний його підписати.
Пунктом 86.8 статті 86 Податкового кодексу України визначено, що податкове повідомлення-рішення приймається керівником податкового органу (його заступником) протягом десяти робочих днів з дня, наступного за днем вручення платнику податків акта перевірки у порядку, передбаченому статтею 58 цього Кодексу, для надсилання (вручення) податкових повідомлень-рішень (за результатами фактичної перевірки - з дня реєстрації (надходження) акта такої перевірки до органу державної податкової служби за основним місцем обліку платника податків), а за наявності заперечень посадових осіб платника податків до акта перевірки приймається з урахуванням висновку про результати розгляду заперечень до акта перевірки - протягом трьох робочих днів, наступних за днем розгляду заперечень і надання (надсилання) письмової відповіді платнику податків.
З Акту №329/25/2200/32365965 від 20.06.2012 року вбачається, що він підписаний генеральним директором ДП «Волиньвугілля» Заболотнім А.Г. та головним бухгалтером ДП «Волиньвугілля» ОСОБА_4 20.06.2012 року та підписом засвідчено факт отримання примірника акта перевірки, що спростовує посилання позивача на неознайомлення з матеріалами перевірки та позбавлення можливості подати заперечення на акт.
Разом з тим, та обставина, що оскаржуване позивачем податкове повідомлення-рішення винесене Нововолинською ОДПІ 20.06.2012 року та в ньому здійснено посилання на акт перевірки із невірним зазначенням його номера жодним чином не спростовує встановлені податковим органом порушення та, на думку суду, не є підставою для визнання дій протиправними, а тому в цій частині позовних вимог слід відмовити.
Керуючись ст.ст.11, 17, 158, 160, 162, 163, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Податкового кодексу України, суд
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Нововолинської об'єднаної державної податкової інспекції від 20 червня 2012 року №0001211701 в частині застосування до Державного підприємства «Волиньвугілля» штрафу на суму 19750,00 грн. (дев'ятнадцять тисяч сімсот п'ятдесят грн. 00 коп.).
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, повний текст якої буде виготовлено 09 жовтня 2012 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Головуючий-суддя Н.Б.Плахтій