ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2
09 жовтня 2012 р. № 2а-6813/12/1370
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Брильовського Р.М.,
при секретарі Іваськевич С.В.
за участю:
представника позивача -Хомин К.В.
представник відповідача -Слєсаренко В.А.
розглянувши у відкритому судовому з асіданні у місті Львові справу за адміністративним позовом ДПІ в м. Червонограді Львівської області до Державного підприємства «Львіввугілля»про допуск податкового керуючого для опису майна у податкову заставу -
Державна податкова інспекція у м.Червонограді Львівської області Державної податкової служби звернулася до суду з позовом до Державного підприємства "Львіввугілля" в якому з урахуванням уточнених позовних вимог просить винести рішення, яким допустити податкового керуючого для опису майна у податкову заставу.
В обгрунтування позову покликається на те, що відповідач станом на 01.08.2012 року має податковий борг в сумі 21 536 615 грн. 46 коп. 01.08.2012р. прийнято рішення про опис майна ДП "Львіввугілля", що перебуває у його власності у податкову заставу. Цього ж дня податковий керуючий ОСОБА_3 виїхала на підприємство для проведення опису, проте їй було відмовлено та не надано бухгалтерських документів. Про відмову складено відповідні акти.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримала з мотивів, вказаних в позовній заяві, просила позов задовольнити.
Представник відповідача проти позову заперечив, подав письмові заперечення проти позову. Заперечення подані від відокремлених підрозділів ДП «Львівугілля» шахта «Червоноградська»та шахта «Великомостівська», де зазначено, що дані підрозділи є окремими платниками податків, в зв'язку з чим, начальником ДПІ в м. Червонограді на кожний підрозділ і ДП «Львіввугілля»повинен був окремо винести рішення про опис майна, а натомість 01.08.2012 року винесене рішення тільки по ДП «Львіввугілля». В зв'язку з цим, на думку відповідача, податкова керуюча ОСОБА_3 не мала ніяких прав на опис майна по окремих підрозділах шахти. Окрім того зазначає, що ДП "Львіввугілля" включено до реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу. Відповідно до абз. 6 п. 3.7. ст. 3 Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" на строк участі підприємства паливно-енергетичного комплексу у процедурі погашення заборгованості підлягають зупиненню виконавчі провадження та заходи примусового виконання рішень щодо цього підприємства із стягнення заборгованості, яка виникла до 1 січня 2012 року, що підлягають виконанню в порядку, встановленому Законом України "Про виконавче провадження".
В судовому засіданні представник відповідача проти позову заперечив з мотивів, вказаних в запереченні, просив відмовити в задоволенні позову.
Заслухавши пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи, з'ясувавши дійсні обставини справи, дослідивши зібрані по справі докази, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, ДП "Львіввугілля" зареєстроване державним реєстратором Сокальської районної державної реєстрації Львівської області, що підтверджується Свідоцтвом про державну реєстрацію (перереєстрацію) суб'єкта підприємницької діяльності - юридичної особи (ЄДРПОУ 32323256).
До складу ДП "Львіввугілля" входять зокрема відокремлені підрозділи без права юридичної особи, які зареєстровані у м. Червонограді, в тому числі: Шахта "Межирічанська" (код 26359901); Шахта "Великомостівська" (код 26307799); Шахта "Червоноградська" (код 26307813).
Державне підприємство "Львіввугілля" перебуває на податковому обліку в ДПІ у м. Червонограді Львівської області ДПС за неосновним місцем обліку. На основному податковому обліку також перебувають відокремлені підрозділи ДП "Львіввугілля": шахти "Великомостівська", "Межирічанська", "Червоноградська".
Станом на 01 серпня 2012 року ДП "Львіввугілля" має податковий борг в сумі -21536615,46, а саме ДП «Львіввугілля»- 1996143,01грн., відокремлений підрозділ «Шахта "Межирічанська" -6482777,39 грн., відокремлений підрозділ «Шахта "Червоноградська" -7766073,46 грн., відокремлений підрозділ «Шахта "Великомостівська" -5291621,60 грн., що підтверджується довідками, наявними в матеріалах справи.
01 серпня 2012 року начальник ДПІ у м. Червонограді Львівської області ДПС прийняв рішення про опис майна у податкову заставу, яким передбачено здійснення опису майна, що перебуває у власності (господарському віддані або оперативному управлінні) платника податків -ДП "Львіввугілля".
Як пояснила податковий керуючий ОСОБА_3, допитана в суді як свідок, це рішення було пред'явлено керівникам шахт "Великомостівська", "Межирічанська", "Червоноградська", які відмовилися допускати її до опису без дозволу ДП "Львіввугілля".
У самому ДП "Львіввугілля" ОСОБА_3 до опису теж не допустили. На рішенні про опис майна від 01.08.2012р. директором економіки і фінансів ДП "Львіввугілля" зроблено запис наступного змісту: "У зв'язку з тим, що ДП "Львіввугілля" зареєстроване у Львівській податковій інспекції як великий платник податків, необхідне рішення Львівської податкової".
Судом встановлено, що згідно пункту 89.4 Податкового кодексу України у разі якщо платник податків не допускає податкового керуючого для здійснення опису майна такого платника податків у податкову заставу та/або не подає документів, необхідних для такого опису, податковий керуючий складає акт відмови платника податків від опису майна у податкову заставу.
01 серпня 2012р. податковим керуючим ОСОБА_3 складено акти відмови платника податків від опису майна в податкову заставу № 4/19-012, 5/19-012, 6/19-012, 7/19-012. Акти складені щодо відокремлених підрозділів: шахт "Великомостівська", "Межирічанська", "Червоноградська", а також щодо самого ДП "Львіввугілля".
Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд врахував наступні обставини справи та норми чинного законодавства.
Відповідно до п. 15.1 ст. 15 Податкового кодексу України (надалі - ПК України) платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.
Відповідно до ч. 1 п. 63.3 ст. 63 ПК України з метою проведення податкового контролю платники податків підлягають реєстрації або взяттю на облік в органах державної податкової служби за місцезнаходженням юридичних осіб, відокремлених підрозділів юридичних осіб, місцем проживання особи (основне місце обліку), а також за місцем розташування (реєстрації) їх підрозділів, рухомого та нерухомого майна, об'єктів оподаткування або об'єктів, які пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (неосновне місце обліку).
З метою забезпечення виконання платником податків своїх обов'язків, визначених цим Кодексом, майно платника податків, який має податковий борг, передається у податкову заставу (п. 88.1 ст. 88 Податкового кодексу України).
В силу п. 88.2 Податкового кодексу України право податкової застави виникає згідно з цим Кодексом та не потребує письмового оформлення.
Відповідно до п. 89.1 ст. 89 Податкового кодексу України право податкової застави виникає у разі:
- несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної платником податків у податковій декларації. - з дня. що настає за останнім днем зазначеного строку;
- несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної контролюючим органом. - з дня виникнення податкового боргу.
Таким чином, щодо майна ДП "Львіввугілля" та його шахт "Великомостівська", "Межирічанська", "Червоноградська" у держави в особі ДПІ у м. Червонограді Львівської області ДПС виникло право податкової застави.
Згідно з положеннями п. 89.3 Податкового кодексу України майно, на яке поширюється право податкової застави, оформлюється актом опису.
Опис майна у податкову заставу здійснюється на підставі рішення керівника органу державної податкової служби, яке пред'являється платнику податків, що має податковий борг.
Відповідно до пункту 91.1. статті 91 Податкового кодексу України керівник органу державної податкової служби за місцем реєстрації платника податків, що має податковий борг, призначає такому платнику податків податкового керуючого. Податковий керуючий повинен бути посадовою (службовою) особою органу державної податкової служби. Податковий керуючи має права та обовязки, визначені цим Кодексом.
01.08.2012 року податковим керуючим ОСОБА_3 здійснено виїзд до ДП «Львівугілля»з метою опису ліквідного майна в податкову заставу. Проте, посадовими особами підприємства відмовлено у здійсненні опису майна у податкову заставу, не було надано бухгалтерських документів для проведення опису майна в податкову заставу, про що податковим керуючим складено акти відмови платника податків від опису майна в податкову заставу від 01.08.2012 року №4/19-012, №5/19-012 та №6/19-012, які стали підставою для звернення податкового органу до суду з даним позовом.
Відповідно до пункту 89.4. статті 89 Податкового кодексу України у разі якщо платник податків не допускає податкового керуючого для здійснення опису майна такого платника податків у податкову заставу та/або не подає документів, необхідних для такого опису, податковий керуючий складає акт відмови платника податків від опису майна у податкову заставу.
Представник відповідача однією з підстав недопуску до опису майна зазначає те, що ДПІ у м. Червонограді не було підстав витребовувати бухгалтерські документи, оскільки був відсутній наказ на проведення документальної перевірки чи відповідне направлення. Суд не погоджується з такими твердженнями, оскільки вимоги податкового керуючого пред'явити документи для опису майна у заставу були законні, і стосувались лише процедури опису, а не проведення перевірки. ДПІ у м. Червонограді не заперечує, що для проведення документальної виїзної чи фактичної перевірки слід пред'явити направлення на проведення такої перевірки, за наявності підпису керівника органу державної податкової служби або його заступника, що скріплений печаткою органу державної податкової служби.
Однак, податковий керуючий здійснювала виїзд до відповідача не для проведення перевірки, а виключно для опису майна у податкову заставу. Тоді як опис майна у податкову заставу здійснюється лише на підставі рішення про опис майна у податкову заставу, форма його затверджена у додатку 1 наказу ДПА України «Про затвердження Порядку застосування податкової застави органами державної податкової служби».
Відповідач вважає, що ДПІ у м. Червонограді не має права на опис майна у податкову заставу, оскільки вся сума податкового боргу охоплена позовною роботою інспекції, за результатами якої Львівський окружний адміністративний суд видав виконавчі листи, які скеровані на виконання до ВДВС Червоноградського міського управління юстиції.
Оскільки, відповідно до п. 15 ч. 1 ст. 37 Закону України «Про виконавче провадження»виконавчі провадження по цих справах зупинені у зв'язку з віднесенням підприємства паливно-енергетичного комплексу до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу»ДПІ у м. Червонограді не має права вживати інші заходи щодо погашення податкового боргу.
Станом на 01 серпня 2012 року ДП "Львіввугілля" має податковий борг в сумі -21536615,46, а сааме ДП «Львіввугілля»- 1996143,01грн., відокремлений підрозділ «Шахта "Межирічанська" -6482777,39 грн., відокремлений підрозділ «Шахта "Червоноградська" -7766073,46 грн., відокремлений підрозділ «Шахта "Великомостівська" -5291621,60 грн.
Станом на 01.08.2012 року у ВДВС ЧМУЮ на виконанні перебувають 11 справ про стягнення податкового боргу з ДП «Львіввугілля»податкового боргу на суму 14 025 546 грн. 70 коп., виконавче провадження по яких зупинено на підставі п. 15 ч. 1 ст. 37 Закону України «Про виконавче провадження», що підтверджується актом звірення кількості рішень судів, що перебувають на виконанні в органах державної виконавчої служби, стану їх виконання та фактичних перерахувань до державного бюджету, проведеною взаємозвіркою між ДПІ у м. Червонограді та ВДВС ЧМУЮ 30.06.2012 року).
Ст. 95 Податкового кодексу України визначено, що орган державної податкової служби здійснює за платника податків на користь держави і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платник податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності,а в разі їх недостатності -шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Згідно з підпунктом 20.1.16 ст. 20 Податкового кодексу України орган державної податкової служби звертається до суду щодо зобов'язання платника податків виконати законні вимоги податкового керуючого, передбачені цим Кодексом.
Таким чином, сукупність вищенаведених, підтверджених документально та встановлених обставин дає суду підстави визнати позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.
Щодо судових витрат, то у відповідності до вимог ст.94 КАС України, судові витрати у формі судового збору належить стягнути на користь позивача.
Керуючись ст.ст. 2, 4, 7-14, 23, 69, 70, 71, 86, 128, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України,-
Позов задовольнити.
Зобов'язати Державне підприємство «Львіввугілля»допустити податкового керуючого для опису майна у податкову заставу.
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України.
Суддя Р. Брильовський
Повний текст постанови виготовлено 15.10.2012 р.