ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2
25 вересня 2012 р. № 2а-7185/12/1370
Львівський окружний адміністративний суд, у складі:
головуючого -судді: Костецького Н.В.
за участю секретаря судового засідання: Якимець О.І.
представника позивача Борщевського Н.Р.
представника відповідача Яшина В.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Львові адміністративну справу за позовом Прокурора Галицького району м. Львова в інтересах держави в особі Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Львівській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Авком»про стягнення боргу, -
Прокурор Галицького району м. Львова звернувся з позовом до Львівського окружного адміністративного суду в інтересах держави в особі Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Західному регіоні до Товариства з обмеженою відповідальністю «Авком» (далі -ТзОВ «Авком») в якому просив суд стягнути з відповідача штраф в розмірі 7004, 00 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що 23.10.2008 року в присутності уповноваженої особи ТзОВ «Авком»Лисака А.Р. була проведена перевірка виконання вимог припису Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Львівській області №03-198 від 18.06.2008 року про усунення порушень законодавства про електроенергетику. За результатами перевірки був складений акт перевірки від 23.10.2008 року №03-376, яким встановлено ухилення відповідача від виконання припису №03-198 від 18.06.2008 року, що є порушенням частини 3 статті 27 Закону України «Про електроенергетику». За ухилення від виконання припису Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Львівській області у відповідності до статті 27 Закону України «Про електроенергетику» винесено постанову від 24.11.2008 року №86 про накладення на відповідача штрафу за порушення законодавства про електроенергетику в розмірі 7004, 00 грн. ТзОВ «Авком»було оскаржено постанову та припис Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Львівській області до Львівського окружного адміністративного суду. Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 09.09.2009 року ТзОВ «Авком»в задоволенні адміністративного позову відмовлено. Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 21.06.2012 року апеляційну скаргу ТзОВ «Авком»залишено без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 09.09.2009 року залишено без змін. У зв'язку з тим, що згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 року № 1312 «Про затвердження Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання»сума штрафу до цього часу відповідачем в добровільному порядку не сплачена, позивач просить задовольнити позов та стягнути з відповідача штраф в розмірі 7004, 00 грн. за порушення законодавства про електроенергетику у судовому порядку.
В судовому засіданні 25.09.2012 року, за клопотанням Прокурора Галицького району м. Львова поданого 12.09.2012 року за вх.№37232, протокольно ухвалою судом здійснено процесуальну заміну позивача - Державну інспекцію з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Західному регіоні замінено на Державну інспекцію з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Львівській області.
Представник прокурора Галицького району м. Львова в судове засідання не з'явився, хоча повідомлявся про розгляд справи належним чином, що підтверджується наявним в матеріалах справи повідомленням про вручення рекомендованого поштового відправлення.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив їх задовольнити посилаючись на обставини викладені в позовній заяві.
Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував в повному обсязі та зазначив, що відповідачем в касаційному порядку оскаржується постанова Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Львівській області від 24.11.2008 року №86 про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику. Крім того, відповідач заперечує позовні вимоги у зв'язку з пропущенням строку подання такого позову та неналежністю позивача у справі. Просив відмовити у задоволенні позову.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню повністю з наступних підстав.
Судом встановлено, що за результатами планового обстеження з питань технічного стану організації експлуатації електроустановок та режимів споживання електроенергії директору ТзОВ «Авком»на підставі ст.4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», ст.9 Закону України «Про електроенергетику»та Акту від 11.06.2008 року №03-198 старшим державним інспектором з енергетичного нагляду Різник Т.А. винесено припис від 18.06.2008 року №03-198 щодо усунення виявлених порушень чинного законодавства та зобов'язано відповідача надати інформацію про виконання вказаного припису до 26.08.2008 року. Припис був отриманий керівником ТзОВ «Авком»Музикою П.-В.М., що підтверджується його підписом про отримання на приписі скріпленого печаткою підприємства.
23.10.2008 року старшим державним інспектором з енергетичного нагляду Різник Т.А. Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Львівській області була проведена перевірка виконання відповідачем вимог припису від 18.06.2008 року №03-198, за результатами якої встановлено невиконання відповідачем вимог вказаного припису, про що був складений Акт перевірки від 23.08.2008 року №03-376.
Як вбачається з матеріалів справи, Акт перевірки був направлений 24.10.2008 року через поштове відділення №40 на адресу відповідача та отриманий останнім 27.10.2008 року, що підтверджується копією повідомлення про вручення рекомендованого поштового відправлення, наявного в матеріалах справи.
За ухилення від виконання припису Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Львівській області винесено постанову від 24.11.2008 року №86 про накладення на відповідача штрафу за порушення законодавства про електроенергетику в розмірі 7 004, 00 грн. Згідно вказаної постанови про накладення штрафу, така 25.11.2008 року була відправлена відповідачу рекомендованим листом з повідомленням №23/02-1388.
Не погоджуючись з постановою про накладення штрафу, ТзОВ «Авком»звернулося до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до старшого державного інспектора Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Львівській області Різника Т.А. та Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Львівській області про визнання дій щодо накладення штрафу в розмірі 7 004, 00 грн. неправомірними та скасування постанови від 24 11.2008 року за №86.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 09.09.2009 року у справі №2а-10226/08/1370, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 21.06.2012 року, в задоволенні позову відмовлено повністю. Згідно ст. 254 КАС України рішення у справі №2а-10226/08/1370 від 09.09.2009 року набрало законної сили.
Статтею 121 Конституції України та ст.36-1 Закону України «Про прокуратуру»на органи прокуратури покладено представництво інтересів держави при наявності порушень або загрози порушень економічних та інших державних інтересів.
Центральним органом державної виконавчої влади, на який покладено здійснення державної політики в галузі паливно-енергетичного комплексу відповідно до Указу Президента України «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади»від 09.12.2010 року №1085/2010 є Міністерство енергетики та вугільної промисловості України. Державне підприємство «Національна енергетична компанія»«Укренерго»підпорядковано Міністерству енергетики та вугільної промисловості України і засновано на державній власності.
Державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної та теплової енергії відповідно до Закону України від 16.10.1997 року № 575/97-ВР «Про електроенергетику»(далі - Закон №575/97-ВР) здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії (Держенергонагляд), яка підпорядкована безпосередньо Міністерству палива та енергетики в частині виконання функцій, покладених на Держенергонагляд Положенням про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної та теплової енергії, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.1996 року №929, та згідно наказу Міністерства палива та енергетики від 03.11.2006 року №422 «Про державний енергетичний нагляд»діє у складі державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго»та його структурних підрозділів.
Оскільки відповідно до Закону України «Про електроенергетику», Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної та теплової енергії від 07.08.1996 року №929, Держенергонагляд є органом державного нагляду за режимами споживання електричної енергії, який, як і інші державні органи, наділений владними повноваженнями, зокрема і щодо застосування санкцій за порушення у сфері електроенергетики, накладені ним штрафи підлягають стягненню до державного бюджету, неплатежі до бюджету є порушенням економічних інтересів держави.
Крім того враховуючи положення ст. 27 Закону України «Про електроенергетику», згідно якої суми стягнутих штрафних санкцій за порушення законодавства про електроенергетику зараховуються повністю до Державного бюджету України, - несплата штрафних санкцій відповідачем порушує майнові інтереси держави, що негативно відображається на поповненні державного бюджету, суттєво ускладнює виконання державою своїх соціально-економічних функцій.
Невиконання відповідачем вимог припису державного інспектора щодо усунення виявлених порушень законодавства про електроенергетику та постанови про накладення штрафних санкцій ставить під загрозу як безпечне функціонування електрогосподарства безпосередньо самого відповідача, загрожує життю і здоров'ю його адміністративного та обслуговуючого персоналу, так і стале функціонування об'єднаної енергосистеми України в цілому, порушення роботи якої може призвести до настання негативних наслідків, що можуть становити реальну національну небезпеку для соціально-економічних основ держави.
Як вбачається із поданої позовної заяви, прокурор заявив позов в інтересах держави в особі органу -суб'єкта владних повноважень, уповноваженого державою на здійснення відповідних функцій, а саме здійснення нагляду за електричними, тепловими і тепловикористовуючими установками і мережами суб'єктів електроенергетики та споживачів енергії.
Відтак суд дійшов до висновку, що прокурор правомірний заявляти позов в інтересах держави в особі структурної одиниці (суб'єкта владних повноважень) відокремленого підрозділу ДП НЕК «Укренерго»- Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Львівській області, якій законом надано повноваження органу виконавчої влади щодо накладення штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, а відтак така є суб'єктом владних повноважень у відносинах з відповідачем.
Відповідно до ст. 9 Закону України «Про електроенергетику», Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії здійснює нагляд за електричними і тепловикористовуючими установками та тепловими мережами споживачів та суб'єктів електроенергетики.
Державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право: давати споживачам та суб'єктам електроенергетики обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень нормативно-правових актів давати споживачам та суб'єктам електроенергетики приписи про приведення засобів обліку, контролю та регулювання споживання електричної і теплової енергії у відповідність з нормами, правилами і стандартами в електроенергетиці; надавати приписи щодо неприпустимості продовження експлуатації електричних і тепловикористовуючих установок споживачів, якщо це створює загрозу життю обслуговуючого персоналу, здоров'ю населення.
Отже, у зв'язку з вищенаведеним, основним завданням Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Львівській області, як суб'єкта владних повноважень, є здійснення у межах своєї компетенції контролю за усуненням суб'єктами електроенергетики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання і споживачами електричної енергії порушень законодавства у сфері виробництва, постачання та споживання енергії.
Споживач енергії, відповідно до ст. 26 Закону України «Про електроенергію»несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною і тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України. Правила користування електричною і тепловою енергією для населення затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст. 27 Закону України «Про електроенергетику»суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці: за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій - штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Оскарження дій щодо накладення штрафів провадиться у судовому порядку.
Відповідно до п. 2 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 1999 року №1312 (далі -Положення №1312), штрафи за порушення законодавства про електроенергетику накладаються на суб'єктів господарської діяльності за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій.
Пунктом 7 Положення №1312 передбачено, що рішення про накладення штрафу приймається на підставі акта перевірки суб'єкта господарської діяльності, складеного посадовими особами Національної комісії регулювання електроенергетики або Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії.
Суб'єкт господарської діяльності повинен сплатити штраф протягом 30 днів з дня винесення постанови про його накладення. У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку (п.10 Положення №1312).
В ході судового розгляду справи судом встановлено, що у встановлений позивачем строк відповідач не виконав вимоги припису від 18.06.2008 року №03-198 і ці обставини доведені належними доказами. Крім того, постановою Львівського окружного адміністративного суду від 09.09.2009 року, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 21.06.2012 року, в задоволенні адміністративного позову ТзОВ «Авком»щодо скасування постанови від 24.11.2008 року №86 про накладення на відповідача штрафу за порушення законодавства про електроенергетику в розмірі 7 004, 00 грн. відмовлено в повному обсязі. На день подання позову до суду про стягнення штрафу у судовому порядку, відповідачем в добровільному порядку штраф до Державного бюджету України у розмірі 7004, 00 грн. сплачений не був.
Відповідно до положень, закріплених статтею 11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини 1 статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
В судове засідання позивачем надано достатньо доказів, які свідчать, що припис від 18.06.2008 року №03-198 та постанова про накладення штрафу від 24.11.2008 року №86, прийняті з дотриманням встановленої процедури, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Разом з цим відповідачем не надано до суду жодних належних доказів, які б спростовували доводи викладені у позовній заяві.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Прокурора Галицького району м. Львова в інтересах держави в особі Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Львівській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Авком»про стягнення боргу є обґрунтованими та законними, а тому підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, судові витрати з відповідача не підлягають стягненню.
Керуючись ст. ст. 17, 18, 49, 51, 94, 158, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Авком» на користь Державного бюджету України штраф в розмірі 7004 (сім тисяч чотири) грн.
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили в строк та в порядку передбаченому ст. 254 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 28 вересня 2012 року
Суддя Костецький Н.В.