Постанова від 10.10.2012 по справі 2а/1270/7275/2012

Категорія №10.2.4

ПОСТАНОВА

Іменем України

10 жовтня 2012 року Справа № 2а/1270/7275/2012

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Качуріної Л.С.

при секретарі: Горобець В.О.

в присутності представників сторін:

представника позивача: Шпанковська Л.С., довіреність від 30.12.2011 № 03/5-573

представника відповідача: Барановський В.О., довіреність від 06.08.2012 № 4242/01-06

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Луганську адміністративну справу за позовом Державного підприємства «Луганськвугілля» в особі Відокремленого підрозділу «Шахта «Черкаська» до Управління Пенсійного фонду України у Слов'яносербському районі Луганської області про визнання нечинним рішення № 222 від 19 липня 2012 року,

ВСТАНОВИВ:

20 вересня 2012 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Державного підприємства «Луганськвугілля» в особі Відокремленого підрозділу «Шахта «Черкаська» до Управління Пенсійного фонду України у Слов'яносербському районі Луганської області про визнання нечинним рішення № 222 від 19 липня 2012 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що ВП "Шахта "Черкаська" ДП "Луганськвугілля" має правовий статус суб'єкта без права юридичної особи. ВП "Шахта "Черкаська" взятий на облік в УПФУ в Слов'яносербському районі Луганської області.

Протягом тривалого часу за позивачем обліковується заборгованість за єдиним внеском до УПФУ в Словяносербському районі Луганської області.

У серпні 2012 року відповідач отримав рішення № 222 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату або несвоєчасну сплату єдиного внеску, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду від 19.07.2012 року.

Позивач вважає, що зазначене рішення не відповідає вимогам чинного законодавства України та підлягає визнанню недійсним з огляду на те, що ВП "Шахта "Черкаська"ДП "Луганськвугілля" не є юридичною особою. Заробітна плата сплачується по мірі надходження коштів від ДП "Луганськвугілля" та держпідтримки на собівартість, яка надається не в повному обсязі. Кошти надходять невчасно, а тому й затримується перерахування зборів до пенсійного фонду. Власних коштів шахта не має. Із-за нарахованої пені та штрафних санкцій працівники шахти не мають змоги зробити перерахування розміру пенсії. На даний момент підприємство знаходиться в дуже важкому фінансовому становищі, що ускладнює перерахування грошових коштів до Пенсійного фонду.

На рішення № 222 від 19 липня 2012 року до ГУ ПФУ Луганської області позивачем була направлена скарга з проханням скасувати борг по вимозі УПФУ в Словяносербському районі Луганської області. На скаргу ГУ ПФУ Луганської до ВП "Шахта "Черкаська" ДП "Луганськвугілля" надійшло рішення по результатам розгляду скарги, яким рішення № 222 від 19 липня 2012 року залишено без змін, а скаргу ВП "Шахта "Черкаська" без задоволення.

Враховуючи вищевикладене, позивач просить визнати рішення № 222 від 19 липня 2012 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату або несвоєчасну сплату єдиного внеску, у тому числі донарахованих страхувальником або органом Пенсійного фонду визнати недійсним.

У судове засідання прибув представник позивача, який надав пояснення аналогічні викладеним в позові та просив задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

У судове засідання прибув представник відповідача, який просив відмовити у задоволенні позовних вимог, надав заперечення на адміністративний позов, в якому зазначив, що відповідно до п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 року № 2464-VI у разі, коли платник не сплачує (не перераховує) або несвоєчасно сплачує (несвоєчасне перераховує) єдиний внесок, надається штраф у розмірі 10 % своєчасно не сплачених сум.

Згідно ч. 10 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 року № 2464-VI на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0, 1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.

Відповідно до ч. 16 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 року № 2464-VI строк давності щодо нарахування, застосування та стягнення сум недоїмки, штрафів та нарахованої пені не застосовується.

Згідно Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 27.09.2010 року № 21-5 та затвердженої в Міністерстві юстиції України 27 жовтня 2010 року за № 994/18289 розрахунок зазначеної фінансової санкції здійснюється на підставі даних особових рахунків платника.

Нараховані за рішенням начальника УПФУ в Слов'яносербському районі луганської області № 222 від 19 липня 2012 року штрафні санкції та пеня, були застосовані до позивача у зв'язку з несвоєчасною сплатою єдиного внеску у період з 21.05.2012 по 27.06.2012 у розмірі 10% своєчасно не сплачених сум, про що свідчать дані картки особового рахунку позивача.

Заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, оцінивши фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини, суд приходить до наступного.

У відповідності з Конституцією України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій, чи бездіяльності органів державної влади, місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові та службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Згідно зі ст. 2 КАС України у справах про оскарження рішень суб'єктів владних повноважень слід перевіряти чи прийняті такі рішення на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України на Законами України, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), безсторонньо (неупереджено), добросовісно, розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія), з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення, своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, визначає Закон України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" №2464-VI від 08.07.2010 (далі Закон № 2464).

Відповідно до п.1 ч.1 ст. 4 Закону № 2464, платниками єдиного внеску є роботодавці - підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

Згідно ч.2 ст. 6 Закону №2464, платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Відповідно до ч.8 ст. 9 зазначеного Закону, платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом.

Базовим звітним періодом є календарний місяць, а для платників, зазначених в абзацах третьому та четвертому пункту 1 частини першої статті 4 цього Закону, - календарний рік.

Відповідно до ст. 25 Закону № 2464, рішення, прийняті органами Пенсійного фонду з питань, що належать до їх компетенції відповідно до цього Закону, є обов'язковими до виконання платниками єдиного внеску, посадовими особами і застрахованими особами.

У разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків платники єдиного внеску зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею.

Згідно ч.10 ст. 25 Закону № 2464, на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.

Відповідно до п.2 ч.11 ст. 25 Закону №2464, територіальний орган Пенсійного фонду застосовує до платника єдиного внеску штрафні санкції за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.

Згідно ч.14 ст. 25 Закону № 2464, про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених цим Законом, посадова особа територіального органу Пенсійного фонду в порядку, встановленому Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, приймає рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається платнику єдиного внеску.

Суми пені та штрафів, передбачених цим Законом, підлягають сплаті платником єдиного внеску протягом десяти робочих днів після надходження відповідного рішення.

Відповідно до ч.15 ст. 25 Закону № 2464, рішення територіального органу Пенсійного фонду про нарахування пені та/або застосування штрафів, передбачених частинами одинадцятою і дванадцятою цієї статті, є виконавчим документом.

Судом встановлено, що ДП "Луганськвугілля" зареєстровано в якості суб'єкта господарювання юридичної особи та має у своїй структурі відокремлений підрозділ ВП "Шахта "Черкаська". ВП "Шахта "Черкаська" ДП "Луганськвугілля" має правовий статус суб'єкта без права юридичної особи та перебуває на обліку в УПФУ в Словяносербському районі Луганської області.

19 липня 2012 року УПФУ в Словяносербському районі Луганської області було винесено рішення № 222 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, яким до ВП "Шахта "Черкаська" ДП "Луганськвугілля"на підставі ч.10 та п.2 ч.11 ст. 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування" застосована штрафна санкція у розмірі 6647,12 грн., у тому числі штрафні санкції - 5 864,63 грн., пеня 782, 49 грн. за період з 21.05.2012 року по 27.06.2012 року.

У судовому засіданні сторони не заперечували проти того, що відповідач є платником єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Протягом тривалого часу за позивачем обліковується заборгованість по сплаті єдиного внеску до Пенсійного фонду України. Як вбачається з матеріалів справи, позивачем єдиний внесок за період з 21.05.2012 року по 27.06.2012 року перераховувався з порушенням строку, встановленого законом.

Згідно Інструкції "Про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", затвердженою постановою Правління Пенсійного фонду України 27.09.2010 за №21-5, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 жовтня 2010 року за №994/18289, розрахунок фінансової санкції здійснюється на підставі даних карток особових рахунків платників.

Нараховані за рішенням від 19 липня 2012 року № 222 штрафні санкції та пеня, були застосовані до позивача у зв'язку з несвоєчасною сплатою єдиного внеску у період з 21.05.2012 року по 27.06.2012 року у розмірі 10% своєчасно несплачених сум, на підставі даних карток особового рахунку ВП "Шахта "Черкаська" ДП "Луганськвугілля". Факт наявності боргу позивачем не оскаржується.

Суд критично оцінює посилання позивача на ту обставину, що ВП "Шахта "Черкаська"ДП "Луганськвугілля"не є юридичною особою, кошти надходять невчасно а тому й затримується перерахування зборів до Пенсійного фонду, оскільки відповідно до ч.12 ст. 9 Закону №2464, єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника. Крім того, відповідно до Положення підприємства відокремлений підрозділ «Шахта Черкаська» державного підприємства «Луганськвугілля» - підрозділ є цілісним майновим комплексом, складає відокремлений баланс, повноваження щодо здійснення фінансових та кредитно - розрахункових операцій можуть бути передані підприємством підрозділу на підставі виданої довіреності, що відповідає визначенню суб'єкта платника єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування, передбаченого п.1 ч.1 ст. 4 Закону №2464.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що рішення було винесено відповідачем у відповідності до вимог діючого законодавства, підстав для його скасування судом не вбачається.

На підставі частини 3 статті 160 КАС України у судовому засіданні 10 жовтня 2012 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Складення постанови у повному обсязі відкладено на 15 жовтня 2012 року, про що згідно вимог частини 2 статті 167 КАС України повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частин постанови в судовому засіданні.

Керуючись ст.ст. 2, 9, 71, 87, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позовних вимог Державного підприємства «Луганськвугілля» в особі Відокремленого підрозділу «Шахта «Черкаська» до Управління Пенсійного фонду України у Слов'яносербському районі Луганської області про визнання нечинним рішення № 222 від 19 липня 2012 року, - відмовити за необґрунтованістю.

У задоволенні позовних вимог Державного підприємства «Луганськвугілля» в особі Відокремленого підрозділу «Шахта «Черкаська» до Управління Пенсійного фонду України у Слов'яносербському районі Луганської області про визнання нечинним рішення № 222 від 19 липня 2012 року, - відмовити за необґрунтованістю.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня проголошення постанови, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження.

Відповідно до частини 3 статті 160 КАС України постанова складена у повному обсязі та підписана 15 жовтня 2012 року.

Суддя Л.С. Качуріна