Постанова від 10.10.2012 по справі 2а/0570/12324/2012

Україна ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 жовтня 2012 р. Справа № 2а/0570/12324/2012

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 10 год. 21 хв.

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Козаченка А.В.

при секретарі Фоміної О.Д.

за участю:

представника позивача ОСОБА_1

представника відповідача Ворончука В.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Відділу Держкомзему у Старобешівському районі Донецької області про визнання неправомірною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_3 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Відділу Держкомзему у Старобешівському районі Донецької області про визнання неправомірною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його матір, ОСОБА_4, після смерті якого відкрилася спадщина у вигляді житлової будівлі з господарськими спорудами, розташованої по АДРЕСА_1 та земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка знаходиться на території Комунарівської сільської ради Старобешівського району Донецької області.

Позивач звернувся до нотаріуса з заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом, а саме, на вищевказаний житловий будинок, у зв'язку з чим 18.08.2011р. заведено спадкову справу №51592833.

06.08.2012 року позивач звернувся до нотаріуса з заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом, а саме, на вищевказану земельну ділянку, але нотаріус відмовив йому у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом, мотивуючи не наданням оригіналу державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯБ №741230.

Також, позивач вказує, що державний акт на право власності на вищевказану земельну ділянку серії ЯБ №741230, виданий на ім'я ОСОБА_4, був загублений, у зв'язку з чим 06.06.2012р. позивач звернувся до відповідача з запитом про надання дублікату вищезазначеного державного акту на земельну ділянку, але відповідачем відмовлено у його видачі.

Позивач вважає неправомірними дії відповідача щодо відмови у видачі дублікату державного акту на право власності на земельну ділянку, оскільки позбавляють його права на отримання свідоцтва про право на спадщину за законом.

На підставі викладеного позивач просив визнати неправомірною бездіяльність відповідача щодо невидачі дублікату державного акту Серії ЯБ № 741230 про право приватної власності на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованої на території Комунарівської сільської ради Старобешівського району Донецької області, зареєстрованого на ім'я ОСОБА_4, померлої ІНФОРМАЦІЯ_1, актовий запис №7; зобов'язати відповідача видати позивачу дублікат державного акту Серії ЯБ № 741230 про право приватної власності на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 7,1425 га, кадастровий номер 1424581200:04:000:0196, зареєстрований 27.09.2006 року за №010616800611, розташованої на території Комунарівської сільської ради Старобешівського району Донецької області, зареєстрованого на ім'я ОСОБА_4, померлої ІНФОРМАЦІЯ_1, актовий запис №7.

Представник позивача у судовому засіданні підтримав позивні вимоги, надав пояснення аналогічно викладеному в позові, просив задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнав, вважав їх необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, надав до суду письмові заперечення (а.с.19-20) в яких просив відмовити у задоволені позову.

Заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з наступних підстав.

Так, судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_4, після смерті якої відкрилася спадщина у вигляді житлової будівлі з господарськими спорудами, розташованої по АДРЕСА_1 та земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка знаходиться на території Комунарівської сільської ради Старобешівського району Донецької області, у зв'язку з чим позивач звернувся до державного нотаріуса Старобешівського районного нотаріального округу з заявою про прийняття спадщини (а.с.6).

Згідно Свідоцтва про право на спадщину за законом від 02.02.2012р., яке зареєстровано у спадковому реєстрі за №52373643, приватним нотаріусом Старобешівського районного нотаріального округу Донецької області посвідчено, що ОСОБА_3 є спадкоємцем майна ОСОБА_4, померлої ІНФОРМАЦІЯ_1, котре складається з житлового будинку АДРЕСА_1 (а.с.7-9).

При цьому, нотаріусом відмовлено позивачу у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на вищевказану земельну ділянку, мотивуючи не наданням оригіналу державного акту на право власності на дану земельну ділянку, що не заперечувалось сторонами у судовому засіданні.

Враховуючи, що даний державний акт на право власності на земельну ділянку був втрачений, позивач звернувся з відповідною заявою до Старобешівського РО ГУМВС України в Донецькій області, зробив відповідне оголошення у місцевій газеті та надав запит до відповідача про видачу дублікату вищезазначеного державного акту на земельну ділянку, але відповідачем відмовлено у його видачі, оскільки відомості щодо земельної ділянки та її власника (користувача) в державному реєстрі земель та землевпорядна документація в архіві відсутні, а також не надані документи передбачені п.4 Інструкції про заповнення бланків державних актів на право власності на земельну ділянку і на право постійного користування земельною ділянкою, затвердженої наказом Держкомзему від 22.06.2009р. №325, зареєстрованого в Мінюсті України 06.08.2009р. №735/16751 (а.с.11-13).

Проблемою даного спору є питання щодо правомірності відмови позивачу у видачі дублікату державного акту на право власності на вищевказану земельну ділянку.

У відповідності до ст. ст. 5, 6 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» від 19.06.2003 року №963-ІV, державний контроль за використанням та охороною земель здійснює спеціально уповноважений орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів.

Згідно Указу Президента України «Про Державне агентство земельних ресурсів України» №445/2011 від 08.04.2011р., Державне агентство земельних ресурсів України є правонаступником Державного комітету України із земельних ресурсів.

Згідно п.1 Положення «Про Державне агентство земельних ресурсів України», затвердженого вищевказаним Указом Президента, Державне агентство земельних ресурсів України (Держземагенство України) є центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів та топографо-геодезичної і картографічної діяльності, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства України, входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері земельних відносин та топографо-геодезичної і картографічної діяльності.

Відповідно до Положення «Про управління (Відділ) Держземагенства в місті», затвердженого Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України №258 від 10.05.2012р., зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30 травня 2012 року за №855/21167, управління Держземагенства в місті є територіальним органом Держземагенства України..

Таким чином, відповідач є суб'єктом владних повноважень та здійснює в даних правовідносинах надані йому діючим законодавством України повноваження.

З приводу спірних правовідносин суд зазначає наступне.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з пп. 1, 2 ч.3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою повноваження надано.

Крім того, відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Питання щодо видачі державних актів на право власності на земельну ділянку регулюються безпосередньо Інструкцією про заповнення бланків державних актів на право власності на земельну ділянку і на право постійного користування земельною ділянкою, затвердженої наказом Держкомзему від 22.06.2009р. №325, зареєстрованого в Мінюсті України 06.08.2009р. №735/16751 (далі за текстом - Інструкція №325).

Згідно п.4.7 Інструкції №325, при втраті (пошкоджені) державного акта землевласнику (землекористувачу) видається новий акт.

Відповідно до п.4.8 Інструкції №325, для отримання нового державного акта землевласнику (землекористувачу) необхідно письмово звернутися до відповідного територіального органу Держкомзему. У заяві (клопотанні) зазначаються: де, коли і за яких обставин втрачено (пошкоджено) держаний акт.

До заяви (клопотання) додаються: копія акта приймання-передавання межових знаків на зберігання; копія акта перенесення в натуру (на місцевість) меж охоронних зон, зон санітарної охорони, санітарно-захисних зон і зон особливого режиму використання земель за їх наявності; копія документа, на підставі якого набуто право власності на землю.

При втраті державного акта землевласник (землекористувач) розміщує відповідне повідомлення в місцевих друкованих засобах масової інформації. Якщо протягом місяця з дня публікації ніяких повідомлень щодо втраченого державного акта не надійшло, землевласнику (землекористувачу) видається новий державний акт.

Пунктом 4.9 Інструкції №325 передбачено, що видача державних актів замість втрачених (пошкоджених) здійснюється протягом 15 робочих днів з дня отримання матеріалів, зазначених у п.4.8 цієї Інструкції.

Відповідно до п.4.11 Інструкції №325, новий держаний акт (на ім'я спадкодавця) взамін зіпсованого, втраченого (пошкодженого) видається також спадкоємцю на запит нотаріуса щодо витребування документів, необхідних для вчинення нотаріальних дій, відповідно до ст.4 Закону України «Про нотаріат». Видача акта здійснюється протягом 15 робочих днів з дня отримання відповідних матеріалів, зазначених у п.4.8 цієї глави, та запиту нотаріуса.

Новий державний акт взамін зіпсованого, втраченого (пошкодженого) видається за наявності в територіальному органі Держкомзему другого примірника відповідного державного акта та/або документації із землеустрою Державного фонду документації із землеустрою, відомостей щодо земельної ділянки та її власника (користувача) в державному реєстрі земель та за умови дотримання вимог абзацу третього п.4.8 цієї глави (у разі втрати державного акта).

Згідно п.4.19 Інструкції №325, для заповнення бланків державних актів взамін зіпсованих, втрачених або пошкоджених державних актів забороняється вимагати від землевласника (землекористувача) або спадкоємця будь-які документи, довідки та інші матеріали, які не передбачені пунктами 4.4. та 4.8, абзацом 1 п.4.11 та п.4.15 цієї Інструкції, а також вимагати розроблення нової документації із землеустрою.

Суд зазначає, що будь-яких доказів щодо наявності в територіальному органі Держкомзему, а саме, у Відділі Держкомзему у Старобешівському районі Донецької області, другого примірника державного акта Серії ЯБ №741230, зареєстрованого 27.09.2006р. за №010616800611, про право власності на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 7,1425 га, кадастровий №1424581200:04:000:0196, розташованої на території Комунарівської сільської ради Старобешівського району Донецької області, виданого на ім'я ОСОБА_4, ані позивачем, ані відповідачем суду не надано.

За таких обставин, виходячи з вищенаведених правових норм та досліджених обставин, суд вважає, що позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати по сплаті судового збору покладаються на позивача.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.2-15, 17-18, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України,

ПОСТАНОВИВ:

У задоволені позову ОСОБА_3 до Відділу Держкомзему у Старобешівському районі Донецької області про визнання неправомірною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Постанова в повному обсязі виготовлена 15.10.2012р.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Постанова в адміністративній справі може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання через Донецький окружний адміністративний суд апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Козаченко А.В.