Україна ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
11 жовтня 2012 р. Справа № 2а/0570/11824/2012
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 11 год. 50 хв.
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Тарасенко І.М.
при секретарі Бебешко Ю.О.
за участю:
представника позивача Галемського С.М.,
представника відповідача Воронцової А.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду за адресою: м. Донецьк, вул.50 Гвардійської дивізії, 17, адміністративну справу за позовом Відділу капітального будівництва Торезької міської ради до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Донецькій області про скасування постанови про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності,-
Відділ капітального будівництва Торезької міської ради звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю у Донецькій області про скасування постанови про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що постановою начальника Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Донецькій області №81 від 21 серпня 2012 року Відділ капітального будівництва Торезької міської ради визнаний винним у вчинені правопорушення передбаченого абзацом 3 пунктом 4 частини 2 статті 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері і містобудівної діяльності» та застосовані штрафні санкції у вигляді штрафу у розмірі 39 672 грн.
На думку позивача постанова про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності є незаконною та підлягає скасуванню за відсутністю складу правопорушення та неправильного застосування норм матеріального права.
Таким чином, просив скасувати постанову начальника Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Донецькій області №81 від 21 серпня 2012 року про визнання Відділу капітального будівництва Торезької міської ради винним у вчиненні правопорушення.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги та просив задовольнити позов у повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечувала проти задоволення позовних вимог, вказуючи на те, що протягом 19 вересня - 11 листопада відділом капітального будівництва Торезької міської ради проводились роботи з будівництва розподільчого газопроводу до житлових будинків № 29, 31, 33 по вул. Горняцька у м.Торезі без реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт, чим порушені вимоги Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».
Крім того, представник відповідача зазначила, що 12.03.2011 року набув чинності Закон України «Про регулювання містобудівної діяльності». Цей закон встановлює правові та організаційні основи містобудівної діяльності і спрямований на забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів. В зв'язку з чим винесення штрафних санкцій обумовлені наявним містобудівним законодавством.
На підставі вищезазначеного представник відповідача просила суд відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Так, пунктом 7 ч. 1 ст. 3 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суб'єкт владних повноважень - це орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Позивач - Відділ капітального будівництва Торезької міської ради є юридичною особою, яке зареєстроване Виконавчим комітетом Торезької міської ради Донецької області 21.02.2001 року за № 1 264 120 0000 000502, яке розташоване за адресою: 86600, Донецька обл., м. Торез, вул. Піонерська, буд. 3.
Відповідач - Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю в Донецькій області є юридичною особою публічного права - територіальним органом суб'єкту владних повноважень - центрального органу виконавчої влади Державної архітектурно-будівельної інспекції України, утвореним постановою КМУ від 23 травня 2011 року № 549 «Про утворення територіальних органів Державної архітектурно-будівельної інспекції».
Держархбудінспекція України здійснює свою діяльність на підставі Положення
про Державну архітектурно-будівельну інспекцію України, затвердженого Указом Президента України від 08 квітня 2011 року № 439/2011.
У відповідності до пункту 3 Положення, основними завданнями Держархбудінспекції України є реалізація державної політики з питань державного архітектурно-будівельного контролю, контролю у сфері житлово-комунального господарства, а саме: здійснення в межах своїх повноважень державного контролю за дотриманням законодавства, стандартів, нормативів, норм, порядків і правил із зазначених питань; виконання дозвільних та реєстраційних функцій у будівництві, ліцензування господарської діяльності, пов'язаної зі створенням об'єктів архітектури.
Правові та організаційні основи містобудівної діяльності визначні Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності».
У відповідності до частини 2 статті 41 Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється інспекціями державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Таким порядком є Порядок здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, постановою КМУ від 23 травня 2011 року № 553, яким визначено процедуру здійснення заходів, спрямованих на дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил під час виконання підготовчих і будівельних робіт та ліцензійних умов провадження господарської діяльності, пов'язаної із створенням об'єктів будівництва.
У відповідності до пункту 11 Порядку посадові особи інспекцій під час здійснення державного архітектурно-будівельного контролю мають право, зокрема, складати акти перевірок, видавати обов'язкові для виконання приписи щодо: усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил; забороняти за вмотивованим письмовим рішенням керівника відповідної інспекції чи його заступника експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, не прийнятих в експлуатацію,тощо.
Так, з матеріалів справи вбачається, що прокуратурою міста Тореза Донецької області на адресу Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Донецькій області було надіслано звернення від 09.07.2012 року, відповідно до якого зазначено, що Прокуратурою міста Тореза проводиться перевірка, з питань додержання вимог бюджетного законодавства в діяльності органів влади всіх рівнів, органів місцевого самоврядування, які використовують бюджетні кошти, а також в контролюючих органах та те, що в ході перевірки виникла необхідність в залученні фахівців, а саме спеціалістів інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Донецькій області для перевірки додержання вимог законодавства України в сфері містобудівної діяльності при проведенні капітальних ремонтів на об'єктах.
На підставі наказу Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Донецькій області від 31.07.2012 року №119 та письмового звернення Прокуратури міста Торез Донецької області головним державним інспектором східного відділу Північно-східного управління державного контролю за будівництвом об'єктів Інспекції була проведена позапланова перевірка відділу капітального будівництва Торезької міської ради дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил з розподільчого газопроводу до житлових будинків №№29, 31, 33 по вулиці Горняцькій в місті Торез Донецької області, за результатами якої було складено акт перевірки б/н від 10.08.2012 року.
Відповідно до висновків вказаного акту перевірки посадовими особами Інспекції зафіксовані виявлені правопорушення у сфері містобудування, а саме: протягом 19 вересня - 11 листопада 2011 року на замовлення відділу капітального будівництва Торезької міської ради Приватним підприємством «Сніжне Строй Монтаж» виконані роботи з будівництва розподільчого газопроводу до житлових будинків за № №29,31,33 по вул. Горняцькій у місті Торез. Зазначені будівельні роботи здійснювались без реєстрації відповідності декларації про початок виконання таких робіт, тобто з порушенням вимог частини 1 статті 36 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».
У відповідності до пункту 2 частини 4 статті 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» посадові особи інспекцій державного архітектурно-будівельного контролю під час перевірки мають право, зокрема, складати протоколи про вчинення правопорушень, акти перевірок та накладати штрафи відповідно до закону.
В судовому засіданні встановлено, що Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю в Донецькій області у відношенні відділу капітального будівництва Торезької міської ради було складено протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 10.08.2012 року.
За результатами розгляду поданих документів і матеріалів начальником Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Донецькій області була прийнята постанова від 21.08.2012 року за № 81 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, відповідно до якої відділ капітального будівництва Торезької міської ради визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого абзацом 3 пунктом 4 частини 2 статті 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» та накладено штраф у сумі 39672 грн.
Суд вважає, що відповідачем не доведена правомірність своїх дій щодо складання постанови про накладення штрафу від 21.08.2012 року № 81 за наступних підстав.
Відповідно до частини 2 статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
Правовідносини, які виникли між сторонами у даній справі з приводу правопорушень у сфері містобудівної діяльності, передбачені (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності», Законом України «Про відповідальність підприємств, їх об'єднань, установ та організацій за правопорушення у сфері містобудування», Положенням про порядок накладення штрафів за правопорушення у сфері містобудування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.04.1995 за № 244 (надалі - Положення № 244) та Порядком виконання будівельних робіт, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 за № 466.
Відповідно до частини 1 статті 36 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» право на виконання підготовчих робіт (якщо вони не були виконані раніше згідно з повідомленням або зареєстрованою декларацією про початок виконання підготовчих робіт) і будівельних робіт на об'єктах, що належать до I-III категорій складності, підключення об'єкта будівництва до інженерних мереж та споруд надається замовнику та генеральному підряднику чи підряднику (у разі якщо будівельні роботи виконуються без залучення субпідрядників) після реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт.
Згідно із частиною 2 Положення про порядок накладення штрафів за правопорушення у сфері містобудування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.04.1995 за № 244 (надалі - Положення № 244) штрафи накладаються інспекціями державного архітектурно-будівельного контролю (далі - Інспекція) на підприємства, їх об'єднання, установи та організації, що допустили правопорушення у сфері містобудування (далі - підприємства), за результатами контрольних перевірок, а також перевірок, проведених за зверненнями заінтересованих юридичних або фізичних осіб.
Як вже зазначалось судом раніше, Інспекцією відносно відділу капітального будівництва Торезької міської ради була складена постанова від 21.08.2012 року за №81 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності у сумі 39672 грн.
З зазначеної постанови про накладення штрафу за правопорушення в сфері містобудівної діяльності вбачається, що на протязі 19 вересня - 11 листопада 2011 року на замовлення відділу капітального будівництва Торезької міської ради Приватним підприємством «Сніжне Строй Монтаж» виконані роботи з будівництва розподільчого газопроводу до житлових будинків за № №29, 31, 33 по вул. Горняцькій у місті Торез. Зазначені будівельні роботи здійснювались без реєстрації відповідності декларації про початок виконання таких робіт, на підставі чого відділ капітального будівництва Торезької міської ради визнано винним у вчиненні правопорушення передбаченого абзацом 3 пунктом 4 частини 2 статті 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності».
Крім того, з матеріалів справи вбачається, зокрема, з пояснень ОСОБА_3, що в вересні місяці 2011 року місцевим бюджетом була надана позапланова фінансова допомога учасникам та інвалідам ВВВ у сумі 20,0 тис. грн. на будівництво газопроводу до житлових будинків №№ 29,31,33 по вулиці Горняцькій в місті Торез. Будівництво здійснювалось з порушенням постанови Кабінету Міністрів України №466 від 13.04.2011 року, у зв'язку з обмеженим строком будівництва.
Однак, суд звертає увагу на те, що Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення відповідальності та вдосконалення державного регулювання у сфері містобудівної діяльності» за № 4220-VI від 22.12.2011 року, яким Закон України «Про відповідальність підприємств, їх об'єднань, установ та організацій за правопорушення у сфері містобудування» викладено в новій редакції та офіційно опублікований в виданнях «Голос України»2012, №8-9 від 18.01.2012 року, «Урядовий кур'єр»2012, №15 від 26.01.2012 року, «Офіційний Вісник України»2012, 5 від 27.01.2012 року, ст. 165, Відомості Верховної Ради України 2012, №29 від 20.07.2012, ст. 345 даний Закон набрав чинності 19.01.2012 року.
Таким чином, притягнення до відповідальності юридичної особи за правопорушення щодо виконання будівельних робіт без реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт, застосовуються до об'єктів де почали виконуватися будівельні роботи, тобто після 19 січня 2012 року.
Відповідно до статті 94 Конституції України закон набирає чинності через десять днів з дня його офіційного оприлюднення, якщо інше не передбачено самим законом, але не раніше дня його оприлюднення.
Як зазначено в Рішенні Конституційного Суду України у справі за конституційним зверненням Національного банку України щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 58 Конституції України (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) за № 1-рп/99, від 09.02.1999 року за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Як вже зазначалося, після набрання чинності закон діє на майбутній час. Тому з появою нового закону попередній зберігає свою чинність стосовно тих фактів, які виникли протягом часу, коли він діяв.
В окремих випадках, як виняток, законодавець може надати правовим нормам зворотної сили, однак, в даному випадку, законодавцем не передбачено поширення дії вказаного Закону на правовідносини, які виникли до його прийняття.
З викладеного випливає, що врегульоване законом правило поведінки визначається тим нормативно-правовим актом, який був чинним на час вчинення відповідної дії (бездіяльності).
Відповідно зміст правовідносин, зокрема прав та обов'язків особи розміру її відповідальності, не може змінюватися разом із зміною законодавчих норм. Отже, склад правопорушення та відповідальність за його вчинення визначаються за змістом тих законодавчих норм, які були чинними на час вчинення відповідного правопорушення та не можуть бути змінені разом із зміною законодавчих норм (зокрема, в разі втрати чинності нормативно-правовим актом або набрання чинності новим нормативно-правовим актом, який регулює ті самі суспільні відносини).
Разом з тим, суд зазначає, що Закон України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) відповідальність суб'єктів містобудування, які є замовниками будівництва об'єктів за виконання будівельних робіт без реєстрації декларації про початок виконання таких робіт не була встановлена.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади й органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією і законами України.
Тому, суд приходить до висновку, що відповідачем неправомірно застосовано норми матеріального закону, що не були чинними на момент вчинення позивачем правопорушень, без врахування того, що ці норми передбачають не тільки засади юридичної (адміністративної) відповідальності, але й саму відповідальність за правопорушення.
Отже, попри, виявлення правопорушення, передбаченого Законом України №208/94-ВР в редакції станом на 19.01.2012 року, на момент вчинення правопорушень діяла редакція закону, яка не містила підстав для відповідальності.
З огляду на наведене, суд вважає, що відповідачем не надано суду жодного належного доказу стосовно правомірності своїх дій, а тому оспорювана постанова є неправомірною та підлягає скасуванню, а позовні вимоги відділу капітального будівництва Торезької міської ради до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Донецькій області про скасування постанови про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності - задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Адміністративний позов Відділу капітального будівництва Торезької міської ради до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Донецькій області про скасування постанови про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності - задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати постанову Інспекції Державного архітектурно - будівельного контролю у Донецькій області № 81 від 21 серпня 2012 року про накладення на Відділ капітального будівництва Торезької міської ради штрафу у розмірі 39672 грн. (тридцять дев'ять тисяч шістсот сімдесят дві гривні).
Вступна та резолютивна частини постанови прийняті у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 11 жовтня 2012 року.
Повний текст постанови буде складений 15 жовтня 2012 року.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд з одночасним надісланням апеляційної скарги особою, яка її подає до Донецького апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складання постанови в повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Тарасенко І.М.