Постанова від 12.07.2012 по справі 0870/6584/12

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 липня 2012 року о/об 11год. 42 хв. Справа № 0870/6584/12

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Горобцової Я.В., за участю секретаря судового засідання Тєтєрєва В.В., розглянувши у місті Запоріжжі у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Сектору у справах громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб Орджонікідзевського районного відділу Запорізького міського управління Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет позову на стороні позивача - ОСОБА_2

про визнання протиправною відмову в реєстрації місця проживання, -

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач або ОСОБА_1) до Сектору у справах громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб Орджонікідзевського районного відділу Запорізького міського управління Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області (далі - відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет позову на стороні позивача - ОСОБА_2 (далі третя особа або ОСОБА_2), в якому, з наступними уточненнями, позивач просить зобов'язати Сектор у справах громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб Орджонікідзевського районного відділу Запорізького міського управління Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області зареєструвати місце проживання ОСОБА_1 за адресою, за якою зареєстрований її чоловік ОСОБА_2, а саме: АДРЕСА_1, як користувача зазначеного приміщення.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що стаття 6 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання» містить вичерпний перелік документів, які мають бути подані для реєстрації місця проживання. Позивачем було подано відповідні документи для реєстрації місця проживання, а саме: письмову заяву, паспортний документ, квитанцію про сплату державного мита, а тому у відповідача були відсутні підстави для відмови у реєстрації місця проживання. Разом з тим, 17.10.2011 ОСОБА_1 листом Сектору у справах громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб Орджонікідзевського районного відділу Запорізького міського управління Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області № 29/5-65В було відмовлено в реєстрації місця проживання за адресою: АДРЕСА_1.

Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 07 липня 2012 року відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду.

Від позивача надійшло клопотання про розгляд справи за її відсутності. Своє клопотання позивач обґрунтовує тим, що на момент розгляду справи перебуває в пологовому будинку, що підтверджується довідкою. На позовних вимогах наполягає.

Представник відповідача у судове засідання не прибув. Про дату, час і місце судового засідання повідомлений належним чином. До суду від представника відповідача надійшло клопотання, в якому він просить розглянути справу за його відсутності.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет позову на стороні позивача - ОСОБА_2, в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив їх задовольнити.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення третьої особи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та заперечення проти позову, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд,-

ВСТАНОВИВ:

13 жовтня 2011 року ОСОБА_1 звернулась до Сектору у справах громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб Орджонікідзевського районного відділу Запорізького міського управління Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області із заявою про реєстрацію місця проживання за адресою: АДРЕСА_1, де проживає та зареєстрований її чоловік ОСОБА_2.

Листом №29/5-65В від 17.10.2011 відповідачем була надана відповідь, за змістом якої Сектором у справах громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб Орджонікідзевського районного відділу Запорізького міського управління Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області відмовлено у реєстрації місця проживання позивача за адресою: АДРЕСА_1 позивача, де зареєстрований ОСОБА_2

Відповідно до статті 33 Конституції України кожному, хто на законних підставах перебуває на території України, гарантується свобода пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно залишати територію України, за винятком обмежень, які встановлюються законом.

Частиною 1 статті 2 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» передбачено, що громадянам України, а також іноземцям та особам без громадянства, які на законних підставах перебувають в Україні, гарантуються свобода пересування та вільний вибір місця проживання на її території, за винятком обмежень, які встановлені законом.

У статті 3 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» міститься визначення окремих термінів, які вживаються у цьому Законі, зокрема, реєстрацією є внесення відомостей до паспортного документа про місце проживання або місце перебування із зазначенням адреси житла особи та внесення цих даних до реєстраційного обліку відповідного органу спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань реєстрації

Згідно зі статтею 2 цього Закону громадянам України, а також іноземцям та особам без громадянства, які на законних підставах перебувають в Україні, гарантуються свобода пересування та вільний вибір місця проживання на її території, за винятком обмежень, які встановлені законом. Реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або її відсутність не можуть бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження.

Відповідно до ст. 13 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» встановлений перелік обмежень вільного вибору місця проживання в адміністративно-територіальних одиницях, а саме: у прикордонній смузі; на територіях військових об'єктів; у зонах, які згідно із законом належать до зон з обмеженим доступом; на території, де у разі небезпеки поширення інфекційних захворювань і отруєнь людей введені особливі умови і режим проживання населення та господарської діяльності; на територіях, щодо яких введено воєнний або надзвичайний стан. Вільний вибір місця проживання обмежується щодо: осіб, які не досягли 16-річного віку; осіб, до яких згідно із процесуальним законодавством застосовано запобіжні заходи, пов'язані з обмеженням або позбавленням волі; осіб, які за вироком суду відбувають покарання у вигляді позбавлення або обмеження волі; осіб, які згідно із законодавством перебувають під адміністративним наглядом; осіб, які згідно із законодавством про інфекційні захворювання та психіатричну допомогу підлягають примусовій госпіталізації та лікуванню; іноземців та осіб без громадянства, які не мають законних підстав для перебування на території України.

Отже законодавством України чітко встановлено перелік обмежень щодо вільного вибору місця проживання в адміністративно-територіальних одиницях та обмежень, щодо осіб які мають право вільно обирати місце проживання. Зазначений перелік є вичерпним та розширеному тлумаченню не підлягає.

Підстави набуття громадянами права користування жилою площею в жилих приміщеннях, які перебувають у користуванні громадян, визначені Житловим кодексом України.

Відповідно до статей 64, 65 Житлового кодексу України наймач вправі в установленому порядку за письмовою згодою всіх членів сім'ї, які проживають разом з ним, вселити в займане ним жиле приміщення свою дружину, дітей, батьків, а також інших осіб.

Особи, що вселилися в жиле приміщення як члени сім'ї наймача, набувають рівного з іншими членами сім'ї права користування жилим приміщенням, якщо при вселенні між цими особами, наймачем та членами його сім'ї, які проживають з ним, не було іншої угоди про порядок користування жилим приміщенням.

Статтею 6 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» передбачено, що громадянин України, а також іноземець чи особа без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах, зобов'язані протягом десяти днів після прибуття до нового місця проживання зареєструвати місце проживання. Для реєстрації особа подає: письмову заяву; паспортний документ; квитанцію про сплату державного мита або документ про звільнення від його сплати; два примірники талона зняття з реєстрації. Забороняється вимагати для реєстрації місця проживання подання особою інших документів. Заява особи про реєстрацію місця проживання є єдиною підставою для реєстрації місця проживання особи. Зразки заяви та інших документів, необхідних для реєстрації місця проживання особи, затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Так, Постановою Кабінету Міністрів України від 28.07.2004 року №985 «Про затвердження зразків документів, необхідних для реєстрації місця проживання в Україні» затверджено саму форму заяви про реєстрацію місця проживання. Така заява повинна містити відомості про підстави для реєстрації місця проживання заявника за зазначеною ним адресою (ордер, свідоцтво про право власності, договір найму (піднайму, оренди) або інші документи) або згоду наймача житла на реєстрацію місця проживання заявника у разі відсутності документів, зазначених як підстава для реєстрації вище.

З огляду на положення вищезазначених правових норм, згода власника (співвласника) або наймача житла на реєстрацію місця проживання іншої особи не потрібна лише у разі, якщо в особи, яка має намір зареєструвати своє місце проживання, наявний документ (ордер, свідоцтво про право власності,договір найму (піднайму, оренди), який є достатньою підставою для здійснення реєстрації її місця проживання за відповідною адресою.

Варто також зазначити, що вимоги, встановлені вищезазначеною постановою Кабінету Міністрів України від 28.07.2004 року №985, щодо належного оформлення заяви для реєстрації місця проживання особи за вказаною нею адресою, тобто зазначення відомостей про підстави для реєстрації місця проживання на підставі правовстановлюючих документів чи згода наймача житла на реєстрацію місця проживання заявника, у разі відсутності відповідних зазначених, як підстава для реєстрації, документів, - є обов'язковими як для органів державної влади, які здійснюють відповідні дії, так і для громадян.

Таким чином, відповідно до положень чинного законодавства, реалізації права особи на реєстрацію її місця проживання за бажаною адресою, можлива лише за умови обов'язкового надання нею відповідних правовстановлюючих документів чи відповідної (обов'язкової) згоди особи, яка є наймачем житла, де заявник має намір зареєструватись.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 13 жовтня 2011 року подано заяву встановленої форми про реєстрацію місця проживання за адресою: АДРЕСА_1. В якості підстави для реєстрації місця проживання заявника зазначено технічний паспорт, оформлений на ОСОБА_3, яка померла, та реєстрацією за вказаною адресою ОСОБА_2 - чоловіка ОСОБА_1 (відповідно до свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_1 виданого 05 серпня 2011 року). В полі «Згода власника/співвласник житла або їх уповноважених органів, наймача та членів його сім'ї на реєстрацію місця проживання заявника» ОСОБА_2 висловлено згоду на реєстрацію місця проживання його дружини - ОСОБА_1 Крім того, згоду на реєстрацію місця проживання дружини за адресою АДРЕСА_1, ОСОБА_2 підтвердив в судовому засіданні.

З матеріалів справи, а саме з довідки Голови квартального комітету №60 за підписом ОСОБА_4 від 19.04.2012 року, вбачається, що ОСОБА_2 проживає за адресою АДРЕСА_1 з 23 лютого 1984 року по теперішній час та є онуком ОСОБА_3, на ім'я якої виготовлено технічний паспорт на жилий будинок за вказаною адресою, та яка проживала у будинку з квітня 1953 року по день смерті - ІНФОРМАЦІЯ_1.

Крім того, згідно відмітки в паспорті ОСОБА_2 серії НОМЕР_2 місце проживання останнього зареєстровано за адресою: АДРЕСА_1. Користування вказаним жилим будинком також підтверджується довідкою Державної податкової інспекції в Орджонікідзевському районі м.Запоріжжя №803 від 18.04.2012 року, Актом технічного обстеження домоволодіння на водокористування за особовим рахунком НОМЕР_3 від 29.03.2012, рахунком на сплату послуг з водопостачання та водовідведення за квітень 2012 року, Довідкою КП «Водоканал» №82 від 09.07.2012 по особовому рахунку НОМЕР_3, Договором №513308098 про користування електричною енергію від 06.07.2012,

Аналіз наведених норм та обставин справи у їх сукупності, з огляду на те, що ОСОБА_1 є дружиною ОСОБА_2, спільно з ним проживає та між ними не має іншої угоди про порядок користування жилим приміщенням, дає підстави для висновку про відсутність належних перешкод для здійснення відповідачем реєстраційних дій.

Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві вимоги позивача є обґрунтованими, та, відповідно, такими, що підлягають до задоволення.

Керуючись ст. ст. 69-71, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 задовольнити.

Зобов'язати Сектор у справах громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб Орджонікідзевського районного відділу Запорізького міського управління Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області здійснити реєстрацію ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1.

Постанова набирає законної сили відповідно до частини першої статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України.

Суддя Я.В. Горобцова