Україна ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
11 жовтня 2012 р. Справа № 2а/0570/8222/2012
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 13:20
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Толстолуцька М.М.
при секретарі Березовській Є.Г.
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом:
Державного підприємства «Добропіллявугілля» (м. Добропілля Донецької області)
до
Добропільської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області Державної податкової служби (м. Добропілля Донецької області)
про
визнання дій неправомірними, зобов'язання внести зміни до картки особового рахунку платника податку,
за участю представників сторін:
від позивача - Жолоб Я.С. - за довіреністю,
від відповідача - Головко М.Ю. - за довіреністю, -
Державне підприємство «Добропіллявугілля» звернулось до суду з позовом до Добропільської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області Державної податкової служби про визнання дій неправомірними, зобов'язання внести зміни до картки особового рахунку платника податків.
Представник позивача у судовому засіданні підтримала адміністративний позов, просила задовольнити його у повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позову заперечувала, просила відмовити у його задоволенні.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд -
Державне підприємство «Добропіллявугілля» звернулось до суду з позовом до Добропільської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області Державної податкової служби, в якому просило визнати неправомірними дії відповідача щодо нарахування в картці особового рахунку платника податків пені зі збору за забруднення навколишнього природного середовища у розмірі 148 419,27 гривень, зобов'язати внести зміни до картки особового рахунку платника податків шляхом скасування (виключення) з картки особового рахунку пені зі збору за забруднення навколишнього природного середовища у розмірі 148 419,27 гривень за несвоєчасне погашення податкової заборгованості як неправомірно нараховану.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що листом від 20.01.2012 № 981/8/19-013-2 Добропільська об'єднана державна податкова інспекція Донецької області Державної податкової служби повідомила позивача про нарахування пені зі збору за забруднення навколишнього природного середовища. Сума пені у розмірі 149 419,27 гривень була нарахована податковим органом на підставі пункту 129.1.1 пункту 129.1 статті 129 Податкового кодексу України внаслідок здійснення зарахування коштів, перерахованих позивачем згідно платіжних доручень про сплату податкових зобов'язань за рішеннями суду про розстрочення та відстрочення податкових зобов'язань, на погашення податкового боргу попередніх періодів всупереч визначеному позивачем призначенню платежу. Вважаючи зазначені дії податкового органу протиправними, такими, що суперечать Конституції України, Цивільному кодексу України, Господарському кодексу України, Податковому кодексу України, Закону України «Про виконавче провадження», просив задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Відповідач надав суду письмові заперечення проти позову, за змістом яких вважає позовні вимоги необґрунтованими та такими, що задоволенню не підлягає, оскільки податковий орган при нарахуванні пені позивачу діяв у відповідності до статті 87 Податкового кодексу України. Згідно картки особового рахунку позивача станом на 09.08.2012 заборгованість зі збору за забруднення навколишнього природного середовища відсутня, рахується переплата. Отже, провести списання боргу є неможливим. Просив відмовити у задоволенні позову.
Судом встановлено, що позивач - Державне підприємство «Добропіллявугілля» зареєстровано в якості юридичної особи Виконавчим комітетом Добропільської міської ради Донецької області 11.03.2003, включено до ЄДРПОУ за номером 32186934, що підтверджується Свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи (бланк серії А00 № 291209), довідкою Управління статистики у місті Добропіллі серії АБ № 381977 від 20.12.2011. Позивач здійснює діяльність на підставі Статуту, затвердженого у новій редакції наказом Міністра вугільної промисловості України № 278 від 25.06.2008.
Відокремлений підрозділ «Шахта «Новодонецька» є філією Держаного підприємства «Добропіллявугілля» без права юридичної особи, що підтверджується довідкою Відділу статистики у місті Добропіллі від 05.06.2006.
Позивач перебуває на податковому обліку в Добропільській об'єднаній державній податковій інспекції як платник податків з 01.04.2003 за № 620, що підтверджується довідкою про взяття на облік платника податків від 22.08.2012 № 87.
23.12.2011 позивач звернувся до відповідача з листом щодо надання відомостей про нарахування пені зі збору за забруднення навколишнього природного середовища при сплаті збору по Відокремленому підрозділу «Шахта «Новодонецька» платіжними дорученнями від 01.08.2011 № 368 на суму 437 520,91 гривень, від 03.10.2011 № 1971 на суму 558 020,73 гривень, а також про нарахування пені на розстрочені або відстрочені платежі із зазначенням підстав її нарахування.
Листом від 20.01.2012 № 981/8/19-013-2 Добропільська об'єднана державна податкова інспекція повідомила позивача про суми нарахованої пені згідно підпункту 129.1.1 статті 129 Податкового кодексу України при сплаті збору за забруднення навколишнього природного середовища. Так, згідно платіжного доручення № 368 від 01.08.2011 на суму 437 520,91 гривень нараховано пені у сумі 148 419,27 гривень. Також за період з 01.08.2011 по 03.10.2011 було нараховано пені в сумі 1 390,16 гривень за рішенням Господарського апеляційного суду 6534/10 від 21.10.2010.
Як вбачається з матеріалів справи, платіжним дорученням від 01.08.2011 № 368 позивач перерахував до бюджету суму у розмірі 437 520,91 гривень в якості сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища згідно рішення Донецького окружного адміністративного суду (справа № 2-а-7318/08/0570) по строку платежу 01.10.2011 по шахті Новодонецька.
Платіжним дорученням від 03.10.2011 № 1971 позивач перерахував до бюджету суму у розмірі 558 020,73 гривень в якості сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища згідно рішення Донецького окружного адміністративного суду (справа № 2-а-7318/08/0570) по строку платежу 01.10.2011 по шахті Новодонецька.
Так, постановою Донецького окружного адміністративного суду від 22.06.2009 у справі № 2-а-7318/08/0570 задоволено позовні вимоги Добропільської об'єднаної державної податкової інспекції до Державного підприємства «Добропілляугілля» в особі Відокремленого підрозділу «Шахта «Новодонецька», внаслідок чого з Державного підприємства «Добропілляугілля» на користь державного бюджету стягнуто податковий борг у розмірі 937 833,22 гривень.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 20.11.2009 у справі № 2-а-7318/08/0570 виконання вказаної постанови було відстрочено до 01.10.2011.
Позивач в обґрунтування позову посилається на неправомірність нарахування відповідачем пені при здійсненні оплати відстрочених податкових зобов'язань. Разом із тим, як вбачається з наданого представником відповідача у судове засідання розрахунку пені, пеня у загальному розмірі 148 419,27 гривень була нарахована за період з 01.08.2011 по 03.10.2011 внаслідок несвоєчасної сплати податкових зобов'язань, визначених податковим повідомленням-рішенням, розрахунками збору за забруднення навколишнього природного середовища, уточнюючим розрахунком, та згідно з рішенням про правонаступництво та рішенням господарського апеляційного суду.
У відповідності до підпункту 129.1.1 пункту 129.1 статті 129 Податкового кодексу України, після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.
Нарахування пені розпочинається:
а) при самостійному нарахуванні суми грошового зобов'язання платником податків - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного цим Кодексом;
б) при нарахуванні суми грошового зобов'язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні-рішенні згідно із цим Кодексом.
За приписами підпункту 129.1.2 цього пункту, пеня нараховується у день настання строку погашення податкового зобов'язання, нарахованого контролюючим органом або платником податків у разі виявлення його заниження на суму такого заниження та за весь період заниження (в тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження).
За змістом пункту 129.4 статті 129 Податкового кодексу України, пеня, визначена підпунктом 129.1.1 пункту 129.1 цієї статті, нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.
Пеня, визначена підпунктом 129.1.2 пункту 129.1 цієї статті, нараховується із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день заниження.
З метою виконання статей 129, 130, 131 Податкового кодексу України Наказом Державної податкової адміністрації України від 17.12.2010 № 953, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27.12.2010 за № 1350/18645, затверджено Інструкцію про порядок нарахування та погашення пені за платежами, що контролюються органами державної податкової служби (далі - Інструкція № 953).
Відповідно до пункту 3 розділу І Інструкції № 953, пеня - це сума коштів у вигляді відсотків, нарахованих на суми грошових зобов'язань, не сплачених у встановлені законодавством строки.
Згідно з цим пунктом Інструкції № 953 також визначено поняття грошового зобов'язання платника податків як суми коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
За приписами підпункту 2.1.1 пункту 2.1 розділу ІІ Інструкції № 953, пеня нараховується після закінчення встановлених Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу.
Нарахування пені розпочинається при нарахуванні суми грошового зобов'язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні-рішенні згідно з Кодексом.
На підставі підпункту 2.1.2 цього пункту, нарахування пені розпочинається у день настання строку погашення податкового зобов'язання, нарахованого контролюючим органом або платником податків у разі виявлення його заниження на суму такого заниження та за весь період заниження (у тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження).
Отже, законодавством пов'язується початок нарахування пені саме із моментом здійснення погашення узгодженого податкового зобов'язання.
Пунктом 87.9 статті 87 Податкового кодексу України передбачено, що у разі наявності у платника податків податкового боргу органи державної податкової служби зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків. У такому ж порядку відбувається зарахування коштів, що надійдуть у рахунок погашення податкового боргу платника податків відповідно до статті 95 цього Кодексу або за рішенням суду у випадках, передбачених законом.
Спрямування коштів платником податків на погашення грошового зобов'язання перед погашенням податкового боргу забороняється, крім випадків спрямування цих коштів на виплату заробітної плати та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Суд зазначає, що у даному випадку відповідачем було здійснено часткове спрямування коштів за платіжним дорученням № 368 від 01.08.2011 на погашення пені у розмірі 148 419,27 гривень, яка утворилась у зв'язку з несвоєчасною сплатою податкових зобов'язань минулих періодів, а не на погашення відстрочених податкових зобов'язань згідно ухвали Донецького окружного адміністративного суду у справі № 2-а-7318/08/0570, як зазначає позивач. Як вбачається зі зворотного боку облікової картки платника податків та розрахунку пені, наданих відповідачем у судове засідання, пеня була нарахована на рішення про правонаступництво № 2 від 20.02.2006, розрахунки № 6845 від 04.05.2006, № 11577 від 27.07.2006, № 22164 від 06.02.2007, № 15845 від 18.10.2007, № 15689 від 17.10.2007, № 22836 від 31.01.2008, податкові повідомлення-рішення № 0000162340 від 24.03.2008, № 0000312340 від 27.04.2009, № 0000492340 від 23.07.2009, № 0000202340 від 25.02.2010, уточнюючий документ № 10646 від 10.07.2008, рішення господарського апеляційного суду № 6534/10 від 21.10.2010.
Щодо іншого платіжного доручення від 03.10.2011 № 1971 спрямування коштів не здійснювалось.
За таких обставин суд приходить до висновку, що відповідачем не було вчинено неправомірних дій у вигляді спрямування сплачених позивачем коштів на сплату пені, нараховану при здійсненні сплати відстрочених податкових зобов'язань за ухвалою Донецького окружного адміністративного суду у справі № 2-а-7318/08/0570, у зв'язку з чим позовні вимоги у цій частині є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.
Що стосується позовних вимог про зобов'язання відповідача внести зміни до облікової картки платника податку шляхом скасування пені суд зазначає наступне.
Інструкцією про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України, затвердженою наказом Державної податкової адміністрації України від 18.07.2005 № 276, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 02.08.2005 за № 843/11123 (далі - Інструкція № 276), встановлено порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку податків і зборів (обов'язкових платежів), надходження яких контролюється органами державної податкової служби і які передбачені бюджетною класифікацією України за доходами до Державного бюджету України, місцевих бюджетів та державних цільових фондів, надходжень на погашення простроченої заборгованості за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, та бюджетними позичками, а також сум штрафних (фінансових) санкцій та пені, що застосовуються до платників податків відповідно до чинного законодавства (п. 1.2 Інструкції).
Пунктом 1.4 Інструкції № 276 встановлено, що облік, контроль і складання звітності щодо платежів, що надходять до бюджету, здійснюється органами державної податкової служби з використанням автоматизованої інформаційної системи, що забезпечує єдиний технологічний процес уведення, контролю інформації обробки документів.
Згідно з пунктами 5.1, 5.3 Інструкції № 276, для забезпечення контролю за повнотою та своєчасністю розрахунків платників з бюджетом за податками, зборами (обов'язковими платежами) органи державної податкової служби провадять оперативний облік надходжень платежів згідно з кодами бюджетної класифікації за доходами на підставі документів, перелічених у розділі 2 цієї Інструкції.
Дані про надходження платежів до бюджету відображаються органом державної податкової служби в особових рахунках платників і в реєстрі надходжень та повернень у день отримання від органів Державного казначейства України відомостей про зарахування та повернення надміру сплачених платежів у вигляді електронного реєстру розрахункових документів.
Відповідно до пункту 4.1 Інструкції № 276 нарахуванню в особових рахунках платників підлягають, у тому числі, податкові зобов'язання, штрафні санкції та пеня, нараховані органом державної податкової служби та узгоджені платником відповідно до чинного законодавства, пеня за порушення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання.
За приписами підпункту 4.2.3 пункту 4.2 Інструкції № 276, нарахування пені за порушення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання здійснюється в особових рахунках платників податків у розділі "Нарахування сум пені".
Нарахування пені в картках особових рахунків платників податків здійснюється засобами програмного забезпечення у день фактичного погашення податкового боргу (його частини).
Як вбачається зі зворотного боку облікової картки платника податку та не заперечується позивачем, за позивачем станом на 13.08.2012 рахується переплата зі збору за забруднення навколишнього природного середовища у розмірі 26 801,30 гривень. Крім того, як вбачається з акту прийому-передачі платежів № 4 з особового рахунку ВП «Шахта Новодонецька» ДП «Добропіллявугілля» на особовий рахунок правонаступнику ТОВ ДТЕК «Добропіллявугілля» по податковому обліку станом на 14.06.2012, правонаступником позивача прийнято на особовий рахунок розстрочений (відстрочений) податковий борг у сумі 103 161,10 гривень. Згідно з цим актом, недоїмка та пеня зі збору за забруднення навколишнього природного середовища відсутні (дорівнюють 0 гривень). Отже, у даному випадку скасування пені в автоматичному режимі не є можливим.
З огляду на викладене, суд відмовляє у задоволенні позовних вимог повністю.
На підставі статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати не підлягають стягненню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
У задоволенні адміністративного позову Державного підприємства «Добропіллявугілля» до Добропільської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області Державної податкової служби про визнання дій неправомірними, зобов'язання внести зміни до картки особового рахунку платника податків - відмовити.
Постанову ухвалено в нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частини у судовому засіданні 11 жовтня 2012 року.
Повний текст постанови виготовлено та підписано 16 жовтня 2012 року.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Толстолуцька М.М.