Постанова від 13.09.2012 по справі 2а/0570/9797/2012

Україна ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 вересня 2012 р. Справа № 2а/0570/9797/2012

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови:

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Дворникова М.С.

при секретарі Воловик Ю.В.

за участю

представників позивача: Ламзіна В.Б., Белгородського Є.О.,

представника відповідача: не з'явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Донецьку адміністративну справу за позовом комунального підприємства зеленого будівництва Калінінського району м. Донецька до Управління пенсійного Фонду України в Калінінському районі м. Донецька про визнання незаконними та скасування рішень №№ 1865, 1867 від 15.11.2011 року про застосування штрафних санкцій, зобов'язання зменшити штрафні санкції по рішенню № 1868 від 15.11.2011 року, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач, комунальне підприємство зеленого будівництва Калінінського району міста Донецька, звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Донецька (далі - УПФУ в Калінінському районі м. Донецька) про визнання незаконними та скасування рішень № 1865, 1867 від 15.11.2011р. про застосування штрафних санкцій, зобов'язання зменшити штрафні санкції по рішенню № 1868 від 15.11.2011р.

Позовні вимоги мотивовані тим, що при винесенні оспорюваних рішень відповідач не врахував переплату позивача в сумі 6353,90 грн. Зокрема, при винесенні рішення № 1868 від 15.11.2011р. відповідач підрахував недоїмку станом на 20.06.2011р. в сумі 20044,23 грн. замість суми 13690,33 грн. (20044,23-6353,90). При винесенні рішень №№ 1865, 1867 від 15.11.2011р. відповідач підрахував недоїмку станом на 22.08.2011р., на 20.09.2001р., хоча підприємство мало переплату єдиного соціального внеску станом на 22.08.2011р. - 5221,73 грн., на 20.09.2011р. - 1729,74 грн. Тобто відповідач, на грошові кошти, які знаходились на рахунку, в тому числі переплату в сумі 6353,90 грн., нарахував штрафні санкції.

Письмові заперечення проти позову в матеріалах справи відсутні.

У судовому засіданні представники позивача позові вимоги підтримали.

Відповідач в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся судом належним чином, надав клопотання в якому просив у зв'язку з відпусткою спеціаліста відділу доходів управління, який веде провадження комунального підприємства зеленого будівництва Калінінського району міста Донецька, перенести розгляд справи.

Згідно з частиною 4 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

Враховуючи вимоги статті 49 КАС України, згідно з якими особи, які беруть участь у справі, зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами і неухильно виконувати процесуальні обов'язки, статті 56 цього Кодексу, що не обмежує кількість представників, яких може призначити учасник процесу, статті 122, за нормами якої адміністративна справа має бути розглянута і вирішена у строк не більше місяця з дня відкриття провадження у справі, а також те, що відповідач не долучив до свого клопотання докази, які підтверджують викладені в ньому обставини, суд знаходить заявлене клопотання необґрунтованим та відмовляє у його задоволенні, а справу вважає можливим розглянути без представника відповідача на підставі наявних в ній доказів.

Заслухавши пояснення представників позивача, вивчивши матеріали справи суд встановив наступні обставини.

Рішеннями УПФУ в Калінінському районі м. Донецька №№ 58, 81, 82, 83 від 02.02.2011р. позивачу нараховані зобов'язання в сумі 6353,90 грн., які були стягнуті з нього та перераховані на рахунок відповідача державним виконавцем під час примусового виконання цих рішень відділом ДВС Калінінського РУЮ.

Однак в подальшому, постановою Донецького окружного адміністративного суду від 08.06.2011р. у справі № 2а/0570/6911/2011, зазначені рішення відповідача були скасовані, у результаті чого у позивача утворилась переплата в сумі 6353,60 грн., яка залишалась на рахунках відповідача, відкритих для зарахування сум платежів, які адмініструються ПФУ, у тому числі сум страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (крім сум єдиного соціального внеску) - а.с. 14 зв. бік.

13.07.2011р. позивач звернувся до УПФУ в Калінінському районі м. Донецька з листом від № 137, в якому просив грошові кошти (переплату) в сумі 6353,60 грн. зарахувати в рахунок сплати єдиного соціального внеску (а.с. 11).

Як вбачається з листа відповідача від 02.03.2012р. № 7721/02 (а.с. 14, зв. бік) та пояснень представників позивача, суму переплати було зараховано до особового рахунку для єдиного соціального внеску 24.02.2012р.

15.11.2011р. УПФУ в Калінінському районі м. Донецька були винесені рішення № № 1865, 1867 та 1868 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску (а.с. 6-8).

Зі змісту цих рішень вбачається, що переплата у сумі 6353,60 грн. була включена до бази для розрахунку штрафних санкцій у розмірі 10 % від суми недоїмки та пені у розмірі 0,1 % на суму недоїмки по єдиному соціальному внеску, тобто була порахована відповідачем як недоїмка.

На прохання позивача скоригувати суму штрафних санкцій, виключивши з неї вищезазначену переплату (а.с. 9) УПФУ в Калінінському районі м. Донецька відповіло відмовою (а.с. 14). Після залишення скарги позивача на цю відмову без розгляду Головним Управлінням Пенсійного фонду України в Донецької області (а.с. 15), перший звернувся до суду з цим позовом.

Розглянувши подані позивачем та відповідачем документи і матеріали, заслухавши пояснення представників позивача, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до частин 5, 7, 8, 10 статті 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин, сплата єдиного внеску здійснюється виключно у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки територіальних органів Пенсійного фонду, відкриті в органах Державного казначейства України для його зарахування.

Єдиний внесок сплачується шляхом перерахування платником безготівкових коштів з його банківського рахунку.

Платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом.

Днем сплати єдиного внеску вважається:

1) у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки Пенсійного фонду - день списання банком або Державним казначейством України суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок Пенсійного фонду;

2) у разі сплати єдиного внеску готівкою - день прийняття до виконання банком або іншою установою - членом платіжної системи документа на переказ готівки разом із сумою коштів у готівковій формі.

Відмовляючи у перерахунку штрафних санкцій за рішеннями № № 1865, 1867 та 1868 від 15.11.2011р. відповідач у листі від 02.03.2012р. № 7721/02 (а.с. 14) зазначив, що оскільки лист комунального підприємства зеленого будівництва Калінінського району міста Донецька про зарахування надміру сплачених страхових внесків в сумі 6353,60 грн. в рахунок сплати єдиного соціального внеску надійшов до УПФУ в Калінінському районі м. Донецька 04.02.2012р., цю суму зараховано в якості цього внеску лише 24.02.2012р., тобто пізніше спірних рішень, які датовані 15.11.2011р.

Однак суд вважає дане посилання безпідставним з огляду на наступне.

Судом встановлено, що постанова Донецького окружного адміністративного суду від 08.06.2011р. у справі № 2а/0570/6911/2011, якою скасовані рішення Рішеннями УПФУ в Калінінському районі м. Донецька №№ 58, 81, 82, 83 від 02.02.2011р., у результаті чого у позивача утворилась переплата в сумі 6353,60 грн., набрало законної сили 01.07.2011 року (а.с. 37-39).

Судом також встановлено, що позивач вперше звернувся до відповідача з проханням зарахувати суму переплати в розмірі 6353,90 грн. в рахунок єдиного соціального внеску ще 13.07.2011р. (вих. № 137), яке отримано УПФУ в Калінінському районі м. Донецька 13.07.2011 року, про що свідчить вхідний штамп цього Управління (а.с. 11), а не 04.02.2012р., як зазначив відповідач.

Згідно з частиною 3 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" з дня набрання чинності цим Законом платники страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, вважаються платниками єдиного внеску.

Як вбачається з матеріалів справи, переплата в сумі 6353,90 грн. виникла у позивача як платника страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Отже, в силу вищенаведеної правової норми, цю переплату можна вважати переплатою позивача як платника єдиного внеску та застосувати до відповідних правовідносин Порядок зарахування в рахунок майбутніх платежів єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування або повернення помилково сплачених коштів, затверджений Постановою правління Пенсійного фонду України від 27.09.2010 N 21-1, яка зареєстрована в Міністерстві юстиції України 20 жовтня 2010 р. за N 955/18250 (далі - Порядок).

Згідно з пунктом 9 цього Порядку помилково сплачені суми єдиного внеску та/або фінансових санкцій на неналежний рахунок органу Пенсійного фонду, перераховуються шляхом оформлення органом Пенсійного фонду розрахункового документа про перерахування коштів на відповідний рахунок органу Пенсійного фонду за заявою платника не пізніше наступного робочого дня з дня надходження такої заяви.

У зв'язку з цим УПФУ в Калінінському районі м. Донецька повинно було, після отримання заяви позивача від 13.07.2011р. № 137 (а.с. 11), 14.07.2011р. оформити розрахунковий документ про перерахування суми переплати в розмірі 6353,90 грн. на відповідний рахунок органу Пенсійного фонду.

Замість цього відповідач включив цю суму до складу недоїмки і нарахував на неї штрафні санкції та пеню відповідно до рішень № № 1865, 1867 та 1868 від 15.11.2011р., а вже потім - 24.02.2012р. - зарахував її у рахунок сплати зобов'язань позивача з єдиного соціального внеску.

Таким чином, перевіривши рішення відповідача № № 1865, 1867 та 1868 від 15.11.2011р. відповідно до частини 3 статті 2 КАС України, суд дійшов висновку, що вони прийняті незаконно та необґрунтовано, у зв'язку з чим ці рішення є неправомірними та підлягають скасуванню, а вимоги позивача про зобов'язання УПФУ в Калінінському районі м. Донецька зменшити штрафні санкції по рішенню № 1868 від 15.11.2011р. з урахуванням того, що недоїмка станом на 20.06.2011р. склала не 20044,23 грн., а 13690,33 грн. - задоволенню.

Враховуючи викладене та керуючись ст.ст.2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов комунального підприємства зеленого будівництва Калінінського району міста Донецька до Управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Донецька про визнання незаконними та скасування рішень № 1865, 1867 від 15.11.2011р. про застосування штрафних санкцій, зобов'язання зменшити штрафні санкції по рішенню № 1868 від 15.11.2011р. - задовольнити.

Визнати незаконними та скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Донецька про застосування штрафних санкцій №№ 1865, 1867 від 15.11.2011р.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Донецька зменшити штрафні санкції по рішенню № 1868 від 15.11.2011р. з урахуванням того, що недоїмка станом на 20.06.2011р. склала не 20044,23 грн., а 13690,33 грн.

Стягнути з Державного бюджету України на користь комунального підприємства зеленого будівництва Калінінського району м. Донецька судові витрати у розмірі 107 грн. 30 коп.

Вступну та резолютивну частини постанови виготовлено у нарадчій кімнаті і проголошено 13 вересня 2012 року в присутності представників позивача.

Повний текст постанови виготовлено 18 вересня 2012 року.

Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя Дворников М.С.